Srbi u Evropi: Žigićev dan za pamćenje, Krasić ne posustaje

Fudbaleri Srbije su iza sebe ostavili bolnih desetak dana, a činjenica da se bruka protiv Estonije praktično više ni ne spominje, dovoljno govori o tome koliki su pečat ostavile nemile scene sa utakmice sa Italijom.

Zato je srpskim internacionalcima sigurno prijao fudbalom ispunjen vikend.

“Orlovi” su uglavnom imali zadatak da provedu 90 minuta na terenu, a nekoliko njih je pokazalo da se potpuno oporavilo od šoka iz Đenove.

Nikola Žigić je zatresao mrežu Arsenala, Miloš Krasić je nastavio u fantastičnom ritmu, a metu je pogodio Dragan Mrđa, koji je tako poručio da ne namerava da se odrekne mesta u prvoj postavi Srbije…

Engleska: Žigićev prvenac, Vidić i Ivanović u okvir gola

Nikola Žigić je imao veoma značajan vikend iza sebe. Posle svega što se dešavalo u Đenovi i činjenice da je on uz kapitena Dejana Stankovića morao da sprečava ozbiljnije incidente u autobusu, visokom napadaču je svakako prijalo da se posveti fudbalu.

Žigić će bez obzira na poraz od Arsenala rezultatom 2:1 dugo pamtiti ovaj nastup za Birmingem jer je po drugi put bio starter u Premijer ligi, po prvi put je odigrao svih 90 i, što je najvažnije, po prvi put je zatresao mrežu u najjačoj ligi sveta.

Žigić je dugo čekanu šansu iskoristio u 33. minutu, kada je u svom stilu dočekao centaršut Kita Fahija, glavom prevario Fabijanskog i poslao loptu uz drugu stativu. “Momak viši i od Krauča” je bio u centru pažnje i u finišu meča, kada ga je pokosio Džek Vilšer i zaradio direktno isključenje.

Arsenalu je preokret protiv Birmingema poslužio da preskoči Mančester junajted, koji je ponovo razočarao i upisao peti remi u sezoni – 2:2 sa ekipom VBA. “Đavoli” su u režiji tragičara Edvina van der Sara još jednom u ovoj sezoni ispustili dva gola prednosti, a nije im pomoglo ni to što je u odbrani bio dvojac Rio Ferdinand – Nemanja Vidić.

Srpski reprezentativac, koga je žuti karton protiv Estonije spasao puta u Đenovu, imao je priliku da oteža posao Vest Bromu jer je na samom startu drugog poluvremena pogodio prečku. Doduše, kako igra Junajted, autsajder bi verovatno stigao i 0:3.

Slično se desilo i Banetu Ivanoviću, koga je okvir gola sprečio da kruniše odličnu partiju u Čelsijevom remiju bez golova sa Aston Vilom. Defanzivac Srbije igra na visokom nivou, sjajnim uklizavanjem je sprečio Ajrlenda da postigne gol, a očigledno je da Anćeloti veruje u njega i što se tiče ofanzivnih zadataka. Bane je osim šanse za gol imao i dovoljno prostora za nekoliko karakterističnih prodora.

Na drugoj strani tabele, Liverpul je nastavio sunovrat. “Crveni” su potvrdili mesto u zoni ispadanja porazom u gradskom derbiju sa Evertonom rezultatom 2:0, u kom je Milan Jovanović još jednom imao samo epizodnu ulogu. Popularni Lane je priliku dobio u 84. minutu, pa je jasno da je i dalje daleko od željene forme.

Iznad Liverpula, ali takođe ispod crvene linije nalazi se Vulverhempton, čiji je remi kod kuće sa Vest Hemom sa klupe posmatrao Nenad Milijaš.

Aleksandra Kolarova i dalje nema na terenu, iako se njegov povratak posle povrede očekivao na gostovanju Blekpulu. Ipak, defanzivac Mančester sitija će sačekati još desetak dana da se vrati u pogon.

Italija: Krasić blistao, Mihajlovića čuvala policija

Nakon svega što se dešavalo u utorak u Đenovi, bilo je zanimljivo videti kako će se srpski internacionalci u Seriji A pokazati nakon bruke koju su napravili huligani na tribinama stadiona „Luiđi Feraris“.

U strahu od osvete Đenovljana, uprava Fiorentine je zatražila posebne mere obezbeđenja za Sinišu Mihajlovića, Adema Ljajića i Nikolu Gulana koji su putovali na gostovanje Sampdoriji koja nastupa na već pomenutom stadionu.

Kordon službenika stadiona stajao je iza klupe „ljubičastih“, a iako je tim iz Firence vodio sa 1:0 do same završnice, za samo minut su domaći fudbaleri preokrenuli na 2:1 i Mihi doneli nove muke posle još jednog poraza. Ljajić je na terenu proveo 68 minuta, a Gulan deset minuta manje.

Miloš Krasić je nastavio da oduševljava simpatizere Juventusa nakon što je “Stara dama“ deklasirala Leće sa 4:0, a srpski reprezentativac sa dve asistencije i iznuđenim penalom bio najzaslužniji za nova tri boda „bjankonera“.

“Srpski Pavel Nedved“ je u 34. minutu omogućio Felipeu Melu da sa bele tačke dovede Juve u vođstvo od 2:0, a zatim je i do poluvremena asistirao Kvaljareli. Krasić je u drugom delu igre u dva navrata bio blizu postizanja pogotka, ali je prvo traljavo šutirao u golmana Rosatija, a potom mu se isprečila i stativa. Ipak, dobar dan krilni vezista je završio još jednom asistencijom za konačnih 4:0 i gol Alesandra del Pjera.

Inter je naneo prvi poraz Kaljariju na domaćem terenu, a u timu „neroazura“ našao se kapiten reprezentacije Srbije Dejan Stanković. Verovalo se da će Rafa Benitez poštedeti 32-godišnjeg vezistu nakon što je bilo evidentno koliko su teško Stankovića potresli događaji u Đenovi.

Ipak, španski stručnjak ne može da zamisli tim bez srpskog veziste na centru, pa je Stanković, koji je neposredno nakon incidenata dobio jedan slobodan dan, i ovog puta na terenu proveo 90 minuta. Kapiten „orlova“ imao je i priliku za pogodak, ali je glavom bio neprecizan.

Ivana Radovanovića nije bilo u protokolu Bolonje u porazu od Palerma, kao ni Dušana Baste na gostovanju Breši, na kom je Udineze došao do drugog trijumfa u sezoni.

Ista sudbina zadesila je i Nenada Tomovića čija je Đenova poražena u Rimu od Rome, a „grifone“ uprkos porazu raduje povratak Boška Jankovića. Brzonogi vezista vratio se na treninge prvog tima i očekuje se da će se na teren istrčati u novembru.

Nemačka: Borusija preuzela vođstvo, uzbuđenja u “cvajti”

Borusija Dortmund je posle fantastične serije preuzela vrh tabele posle osam kola Bundeslige u kojoj posle minulog vikenda više nema neporaženih timova. Seriju Majnca od sedam vezanih pobeda prekinuo je Hamburger koji se minimalnom pobedom pomerio na peto mesto gde ima sedam bodova minusa u odnosu na Dortmund.

Gojko Kačar je u odsustvu Davida Jarolima zauzeo mesto u startnoj postavi gostiju, a za 90 minuta zaradio je žuti karton. Ceo meč je po ustaljenoj tradiciji igrao i Neven Subotić koji je sa ekipom Borusije slavio na vrućem terenu u Kelnu.

“Milioneri” su vezali sedmi trijumf u šampionatu pogotkom Nurija Sahina u 90. minutu, a iako je rezultat tesan Borusija je posle evga viđenog zasluženo stigla do pobeda. Osim par maestralinih poteza Lukasa Podolskog, uključujući i evro gol “ni iz čega”, Keln nije imao mnogo organizovanih akcija pa je zadnja linija Borusije lako izlazila na kraj sa jalovim akcijama “jarčeva”.

Priliku da napreduje na tabeli propustio je samo Štutgart, ali je Zdravko Kuzmanović i kod novog trenera ekipe ostao nezamenljiv na sredini terena. Rukovodstvo “švaba” je sredinom nedelje raskinulo saradnju sa Kristijanom Grosom zbog očajnih rezultata od početka sezone, a dok je predsednik kluba najavio borbu za opstanak, najvažnije je bilo da ekipa ne doživi poraz u derbiju začelja protiv Šalkea.

Štutgart je na kraju imao za čim da zažali jer je vodio 1:0 i 2:1 pre nego što je Huntelar sa penala obezbedio bod ekipi Šalkea. “Švabe” posle osam kola imaju tek četiri boda (pobeda i remi) i iako su u poslednjih par sezona poznate po fantastičnim igrama na proleće, previđanja čelnika kluba najavljuju da od visokih dometa ove godine nema ništa.

Vikend na terenima u Nemačkoj doneo je i dosta uzbuđenja u drugoj ligi. Kada su u pitanju srpski internacionalci istakli su se Danijel Aleksić i Aleksandar Ignjovski u malo drugačijem kontekstu, a lepo izgleda i kada se na tabeli pogleda da klubovi našin igrača napreduju na tabeli i da je u najavi veoma uzbudljiva trka za plasman u viši rang.

Bundesligi je posle osam kola najbliži Danijel Aleksić koji je po prvi put u sezoni odigrao svih 90 minuta za Grojter Firt i treneru Mihelu Biskensu uzvratio evrogolom u pobedi nad Osnarbrikom rezultatom 3:0.

Aleksićesv slobodnjak sa 40-ak metara, inače drugi gol na meču, u mnogome je išao na ruku golmana gostiju, ali je i bez toga nekadašnji fudbaler Vojvodine pružio još jednu jako dobru partiju i pokazao da se selidba u Nemačku ispostavila kao sjajno rešenje. Grojter je trijumfom na kratko preuzeo vrh u petak, ali ga je preustio dan kasnije ekipi Herte, koja uz Kotbus predstavlja prvi red favorita za najviši rang.

Na samo pet koraka od prvog mesta nalazi se ekipa Duizburga, ali će Srđan Baljak tek večeras na teren kada će izvesti saigrače na duel protiv Arminije. U slučaju pobede “zebre” prilaze na dva boda ekipi Herte koja ima 20 bodova, mada to ne bi odgovaralo Minhenu koji na šestom mestu ima šest bodova manje od Berlinaca.

“Lavovi” su osvojili bod na gostovanju u Oberhauzenu (0:0) u meču u kome je posle dva žuta kartona isključen Aleksandar Ignjovski. Nekadašnji fudbaler OFK Beograda je posle desetak minuta igre u nastavku morao van terena, a Minhen se tek tada pokrenuo i do kraja mogao i do sva tri boda. Isključenje Ignjovskog primoralo je goste na nešto defanzivniju igru pa je Rakić morao van terena u 54. minutu, dok je svih 90 odigrao Antonio Rukavina.

Na dnu tabele, ekipa Fortune je vezala drugu pobedu nakon što je kod kuće pobedila prošlogodišnjeg učesnika baraža za Bundesligu Augzburg (1:0) i tako se konačno pomerlila iz zone ispadanja. Ove sezone standarni član prvog tima Ranisav Jovanović igrao je do 70. minuta u napadu Dizeldorfa, ali je vođstvo iz 45. minuta navelo stručni štab domaćih da u finišu pojača vezni red i sačuva bodove protiv favorizovanih Bavaraca.

Francuska: Povratak Džodića nakon 10 meseci, crni dani za Kovačevića

Posle devet meseci pauze nakon povrede butine, Nenad Džodić se konačno vratio u sastav Monpeljea, ali je samo sa klupe bodrio saigrače do pobede od 2:0 nad Sošoom. Trener Rene Žirar sa nestrpljenjem čeka da upari Džodića u startnoj postavi sa Emirom Spahićem i preda mu kapitensku traku.

Lens je u potpunom haosu, nalaze se na pretposlednjem mestu na tabeli, ali uprkos lošem moralu u timu uspeli su da izvuku bod lideru Renu na svom stadionu – 0:0.

Nenad Kovačević se vratio u startnu postavu prethodnih nedelja, ali usledio je sukob sa Johanom Demontom, u prošlonedeljnom porazu od Sošoa, zbog kojeg srpskog veziste nije bilo u timu, a Demontu je skinuta kapitenska traka.

Milan Biševac je standardno dres Valensijena nosio svih 90 minuta, ali nije uspeo da na gostovanju Lorijenu ostane neporažen – 2:1. Srpski defanzivac upisan je u sudijsku knjižicu neposredno pred odlazak na poluvreme.

Nica je preokretom nad drugoplasiranim Sent Etjenom stigla do novog trijumfa, a trener Erik Roj ponovo je ukazao poverenje Nemanji Pejčinoviću i Danijelu Ljuboji. Srpski defanzivac je na terenu bio svih 90 minuta dok je napadač pred kraj ustupio mesto Abduu Traoreu.

Vujadin Savić i Mateja Kežman su već navikli da mečeve svojih timova gledaju sa klupe, a oba srpska internacionalca radovali su se pobedama na gostovanjima. Bordo je bio bolji od Oksera, a PSŽ od Tuluza.

Branko Lazarević je takođe presedeo meč, a njegov Kaen remizirao je sa Monakom.

U drugoj ligi Filip Đorđević je zakazao u dresu Nanta, a „kanarinci“ su odigrali bez golova sa Turom. Priliku da se iskupi i nastavi da trese mreže mladi napadač će imati već u ponedeljak na gostovanju Bulonju u okviru vanrednog kola.

Španija: Drago kreće da radi sa loptom, Obradović prvi put na klupi

Saragosa i Deportivo ni posle šest odigranih kola u Primeri ne znaju za pobedu, ali se Saragosa ovog vikenda odlepila sa samog dna zbog remija sa Hihonom (2:2) i demoliranja Depora u režiji Reala (6:1).

Situacija možda mogla da bude i bolja da Ivan Obradović posle jednog centaršuta po zemlji nije nesrećno skrenuo loptu i prevario svog golmana. Srpski defanzivac odigrao svih 90 minuta u utakmici u kojoj se njegova ekipa u režiji Pongola vratila u život posle 0:2.

Dejan Lekić i dalje traži pogodak u dresu Osasune, a nije mu pošlo za nogom da zatrese mrežu ni u poslednjih 20-ak minuta utakmice sa Levanteom (1:1). Ako je za utehu, rezervista Osasune je učestvovao u akciji kod pogotka svoje ekipe samo pet minuta nakon što je ušao na teren. Lekić je u zaustavnom vremenu zaradio i žuti karton.

Ivica Dragutinović se vratio na treninge Sevilje, ali nije dovoljno oporavljen da zaigra. Ipak, ove nedelje je bio potpuno zadovoljan jer je bio u prilici da gleda pobede svoje ekipe i u Evropi (Dortmund 1:0) i na domaćoj sceni (Atletiko Madrid 3:1).

Holandija: Tadić asistirao, Rajković van protokola

Holandsko prvenstvo ovog vikenda nije donelo mnogo toga novog pa su PSV, Ajaks i Tvente ostali na svojim pozicijama na samom vrhu tabele.

“Filipsovci” su zadržali prvo mesto pobedom rezultatom 4:2 na gostovanju Viljemu II, a Jagoša Vukovića nije bilo u ekipi zbog suspenzije.

Bod manje ima Ajaks, koji je rutinski savladao Bredu rezultatom 3:0. Miralem Sulejmani je igrao do 77. minuta, ali nije imao previše zapaženo ulogu na terenu.

Za razliku od njega, kolega iz mlade reprezentacije Dušan Tadić ne može a da ne bude u centru pažnje kada su utakmice Groningena u pitanju.

“Zeleno beli” su na svom terenu minimalnim rezultatom savladali Herenven u derbiju severa, koji je rešen u 46. minutu posle kornera za koji je po običaju bio zadužen srpski internacionalac. Njegov centaršut je bio školski, a Grankvist je glavom lako prosledio loptu u mrežu. Tadić je na terenu proveo svih 90 minuta, dok je Filip Đuričić na drugoj strani igrao od 65. minuta, ali nije uspeo da utiče na rezultat.

Uprkos pobedi, Groningen je izgubio jednu poziciju na tabeli, jer je Rodi ubedljivih 4:1 protiv Vitesea donelo bolju gol razliku.

U “Čelsijevoj filijali” se očigledno nisu uklopile kockice, a ekipi nije pomoglo ni to što odbrana nije mogla da računa na standardnog člana Slobodana Rajkovića. On nije bio u protokolu, pa je prošle nedelje utisak ostavio samo tokom onih šest minuta fudbala u Đenovi, kada je zbog žestokog starta zaradio žuti karton.

Njegov timski kolega Nemanja Matić je odigrao svojih standardnih 90 minuta. Matićev prodor po levoj strani je otvorio prostor za utešni gol, koji je posle pokupljenog otpatka postigao Jener.

Rusija: Zenit grabi ka tituli

Fudbaleri Zenita nastavili su da krče put do šampionske titule, a po rezultatima i stanju u ruskoj ligi nema nekih velikih novosti. Jači redovno “deru” slabije, neizvesnost je senzacija, a ostatku šta preostane.

Posle 24 kola Zenit nema poraz (17 pobeda, 5 remija) i ima dva meča manje od Rubina koji je pobedio Rostov i ima šest bodova manje na drugom mestu. Jedan od najstandardnijih fudbalera gostujućeg tima Dušan Anđelković je i ovog puta bio nezamenljiv na beku, ali je njegov tim poražen sa 2:1, dok na šest kola pre kraja lige ne mora da brine za opstanak na sedmom mestu.

Svih 90 minuta za Rostov odigrao je i Ivan Živanović, dok je rezervni golman Radić po običaju bio na klupi. Danko Lazović i Aleksandar Luković su teških misli posle Đenove ovoga puta uspeli da svoj posao obave od početka do kraja, a ekipa Lućijana Spaletija je kod kuće preslišala Amkar (2:0).

CSKA je još lakše izašao na kraj sa ekipom Tereka (3:0), a Zoran Tošić je igrao do 62. minuta. “Armejci” baš kao i Zenit do sada imaju 22 odigrana meča, ali osam bodova zaostatka u odnosu na Sank Petersburg navode na pomisao da je za njih šampionska trka praktično završena.

Na sredini tabele je ostao Dinamo iz Moskve posle ubedljih 4:0 protiv Anžija. U demoliranju tima iz Mahačkale nije učestvovao reprezentativni bek Srbije Marko Lomić, koji je 90 minuta presedeo na klupi.

U donjem domu, trka za opstanak naveliko traje za Sibir, Amkar, Krila, Alaniju i Anži. Ove ekipe redom od dna tabele deli samo šest bodova razlike što najavljuje daleko intersantniju trku nego na vrhu.

U derbiju začelja Krila su na svom terenu uzela bod u duleu sa Sibirom, a ceo meč za domaće odigrao je Nenad Đorđević. Mitar Peković ja sa ekipom Anžija posetio Moskvu gde je sa klupe za rezerve gledao debakl protiv Dinama (4:0), dok je Stevica Ristić igrao svih 90 minuta za Amkar koji je, kao što već znamo, izgubio od Zenita.

Grčka: Pantelić devet minuta na terenu, Ivić poražen

Napadač Olimpijakosa Marko Pantelić odigrao je samo devet minuta u pobedi svog tima na strani protiv Ksantija od 3:0, a grčki izveštači naglašavaju da navijači od njega ove sezone očekuju dosta.

Vladimir Ivić nije imao razloga za zadovoljstvo jer je PAOK minimalno poražen u derbiju kola od Panatinaikosa, u meču u kojem je on igrao 80 minuta.

Fudbaler Kavale Nemanja Vučićević igrao je 60 minuta za Kavalu u remiju 1:1 sa Kerkirom.

Zanimljivo je i da je AEK pobedio i drugi put zaredom otkad ih je napustio Dušan Bajević. Ovog puta stradao je vrlo jaki Aris i to čak sa 4:0, pa još u Solunu. Što se Princa sa Neretve tiče, on je završio na Kipru, gde je preuzeo Omoniju.

Nikola Beljić je dobio žuti karton u dresu Panserakosa, dok Božidar Tadić nije ni ulazio u igru protiv Iraklisa.

Ostali: Mrđa nastavio da pogađa, Bajević debituje na klupi Omonije

Dragan Mrđa samo je omirisao teren na stadionu Luiđi Feraris u Đenovi, pre nego što je utakmica prekinuta.Dugo očekivano priznanje selektora u obliku uvođenja u startnih 11, Mrđa će probati da u međuvremenu zasluži i na narednim utakmicama u dresu Siona. Kako je krenuo, sve su veće šanse za to jer je i ovog vikenda u okviru Kupa Švajcarske postigao gol u pobedi od nižerazrednog Kole-Bosija od 5:0.

Za Sion je igrao Goran Obradović, a za Grashopers, koji je demolirao Gumefens sa 12:0 i Veroljub Salatić. U dresu Ciriha, koji je eliminisao Lokarno, nastupili su Dušan Đurić i Milan Gajić.

Na Kipru je većina Srba igrala, mada se niko posebno nije istakao. APOEL Ivana Jovanovića i Nenada Mirosavljevića deklasirali su Apolon Slobodana Krčmarevića i Miljana Mrdakovića sa 5:0, dok je slavio i Etnikos Ahnas Svetozara Šapurića.
Za večeras je predviđen debi Dušana Bajevića na klupi Omonije, u čijim je redovima Dragoslav Jevrić.

Protekli vikend u Ukrajini obeležio je, bar što se srpskih internacionalaca tiče, napadač Metalista Marko Dević koji je sa dva gola srušio Volin (3:1). Dević je proglašen i za igrača meča, u čemu su mu kasnije čestitali saigrači Vladimir Dišljenković i kapiten Milan Obradović, a možda i igrač poražene ekipe Saša Stević.

Devića i drugove u četvrtak čeka težak meč Lige Evrope sa Sampdorijom.
Miloš Ninković odigrao je samo 54 minuta za Dinamo u pobedi nad Karpatima Ivana Miloševića i Nemanje Tubića. Ninković je u poslednje vreme zapažen i u reprezentaciji, a i navijači Dinama očekuju od njega dobro izdanje u četvrtak u Alkmaru, u okviru Lige Evrope.

Protivnik Partizana u grupi H Šahtjor savladao je u gostima komšijski Metalurg za koji je igrao Đorđe Lazić.

Igor Duljaj igrao je veći deo meča za Sevastopolj, a svih 90 minuta na terenu, proveli su Jovan Markoski za Vorsklu i Slobodan Marković i Željko Ljubenović za Tavriju.

U Belgiji ništa novo. Bojan Jorgačević odbranio je gol Genta u trijumfu nad Kortrijkom (2:0) koji je sa klupe bodrio Nebojša Pavlović, a još nije dobio informaciju o dobijanju belgijskog državljanstva.

Nemanja Rnić nije se našao ni u protokolu za novu blamažu Anderlehta, ovog vikenda viđenu u porazu od Serkl Briža. Ni na klupi Eupena nije bilo Marka Obradovića, dok je Stefan Šćepović proveo na terenu tek nekoliko poslednjih minuta za Briž u susretu sa Varegemom. Nekadašnji golman holandske Rode Vladan Kujović požuteo je za Lirs.

U prvenstvu Turske, Bursa Ivana Ergića i Milana Stepanova odigrala je još u petak 2:2 sa Karabuksporom, a srpski internacionalci imaće već u utorak daleko veći izazov kada budu istrčali na Old Traford u okviru LŠ.

Austrijski Salcburg ove sezone igra katastrofalno, možda zbog toga što u prvom timu nema Milana Dudića, koji ni ovog vikenda nije pao na pamet treneru Hubu Stivensu.

Od Srba u Češkoj i dalje ni traga ni glasa, a jedini koji na sreću sve češće igra u prvom timu Slovana Libereca je Miloš Bosančić.

Daleko bolja situacija je u Poljskoj. Bojan Isailović je sjajno branio za Zaglebje, dok se Miroslav Radović ustalio u prvom timu Legije. Vuk Sotirović je dugo vremena nezamenjiv u napadu Slaska, baš kao i Marko Bajić u Lehu, Aleksandar Vuković u timu Korone, za koju ovog vikenda nije nastupio Nikola Mijailović.

Fudbaler izraelskog Hapoela iz Haife Nikola Grubješić postigao je utešni gol u debaklu (1:4) od Ironi Kirijat Šmone, dok je Saša Stojanović takođe igrao. Makabi iz Petah Tikve čak četiri puta je pogađao protiv komšijskog Hapoela, ali se Nebojša Marinković nijednom nije upisao u listu strelaca.