Sjajan vikend Orlova u Evropi

Iza nas je verovatno najbolji vikend srpskih fudbalera u evropskim ligama ove jeseni, aktuelni i potencijalni reprezentativci su se konačno istakli u napadu.

Posebno raduje fenomenalna partija Dušana Tadića, strelci su bili još Filip Kostić, Andrija Živković, Zoran Tošić, Andrija Pavlović, Uroš Đurđević, odlične nastupe imali su Dušan Basta, Ljubomir Fejsa, Luka Milivojević

Bliži se januar, a s njim i spekulacije i transferima i pozajmicama. U centru pažnje će biti i mnogi Srbi, pre svih Predrag Rajković, Ivan Obradović, Nemanja Maksimović, Marko Grujić, Andrija Živković, Aleksandar Mitrović

Što se tiče golmana, Vladimir Stojković je primio po gol u dva nastupa protekle nedelje za Partizan, ali je jednom sjajnom odbranom doprineo plasmanu u nokaut fazu Lige Evrope, dok je sa sedam intervencija u Superligi sprečio poraz od Spartaka. Na žalost po “grobare”, najavio je odlazak iz kluba na zimu.

Predrag Rajković je primio po dva gola u Evropi i ligi u dresu Makabija, ali je sa pet odbrana takođe sprečio poraz tima u šampionatu. Njegov menadžer Zoran Stojadinović je najvio da će na leto promeniti sredinu, iako izraelski klub traži čak devet miliona evra.

Od odbrambenih fudbalera posebno se istakao Dušan Basta koji je poneo kapitensku traku Lacija u Ligi Evrope i obeležio je to asistencijom za remi. Aleksandar Kolarov je bio na svom nivuo u kiksu Rome, rivali su ga uglavnom faulovima zaustavljali, dok je Matija Nastasić pokazao koliko je nedostajao obrani Šalkea.

Dok je sedeo na klupi, Borusija je punila mrežu “kraljevsko plavih”, ušao je u igru na poluvremenu i njegov tim je od 0:4 stigao do 4:4.

Zadnji vezi i dalje najmanje brinu, Ljubomir Fejsa, Luka Milivojević i Nemanja Matić nastavljaju da “kidaju” u svojim klubovima na svim frontovima, a dok pomalo “stagnira” ovosezonska zvezda Sergej Milinković-Savić, a najavljuje se odlazak na pozajmicu i Marka Grujića, počinju da se bude ofanzivni vezisti.

Prethodnih nedelja bili smo zabrinuti zbog loše forme našeg najboljeg igrača iz kvalifikacija Dušan Tadić, pre samo nedelju dana smo pokazali koliko Maurisio Pelegrinu greši što ga forsira na desnoj strani terena i kao da je on to pročitao.

Stavio je Tadića protiv Evertona odmah iza napadača i on je eksplodirao, golom i asistencijom je režirao impresivnih 4:1.

Povreda je prošlost, a krenuli su i golovi. Filip Kostić podiže formu u najboljem trenutku, a koliko je bitan HSV i koliko će biti važan Srbiji u Rusiji pokazao je u nedelju.

Rival ga je potcenio iako je ceo meč “torpedovao” gol Hofenhajma, golman Bauman je mislio da mu nije potreban živi zid zbog faula na 30 metara, a Kostić mu je pokazao šta ume i pogodio mrežu sa te distance.

Mrežu je zatresao i Andrija Živković koji ako dobije više prostora u dresu Benfike u nastavku sezone ili ode na neku dobru pozajmicu može lako da se nametne za startnu postavu “Orlova” u Rusiji. Međutim, imaće žestoku konkurenciju jer je novi gol postigao i Zoran Tošić, i to iz centaršuta.

Konačno su se raspucali i napadači, Uroš Đurđević se polako nameće kao bitan šraf u Olimpijakosu, u nedelju je ušao u igru u drugom poluvremenu i golom i asistencijom u roku od tri minuta doneo preokret velikanu iz Pireja.

Strelac je bio i Andrija Pavlović u Danskoj, dok je Aleksandar Mitrović i ovaj put dobio priliku na kašičicu u Njukaslu, pa je sve izvesnije da će u januaru napustiti “svrake”. Opasno se “šuška” da bi mogao u Partizan.