Đukić Miroslav
Ime i prezime Miroslav Đukić
Rođen 19/02/1966
Mesto u timu Odbrana
Utakmica za reprezentaciju 48
Golova za reprezentaciju 2
Debitovao 27/02/1991
Igrao u klubovima FK Mačva (Šabac),
FK Rad (Beograd),
Deportivo La Coruna (Esp),
Valencia CF (Esp),
CD Tenerife (Esp)

Rođen 19. februara 1966. godine u Šapcu.

Đukić je započeo svoju igračku karijeru igrajući za klub iz svog rodnog grada FK Mačva u kojem je vrlo brzo stvorio ime, kako za sebe tako i za svoj klub. Beogradski rivali FK Crvena zvezda i FK Partizan tada su počeli da se otimaju oko toga za koga će da potpiše, ali on je umesto njih izabrao FK Rad, kao klub koji je tada bio tek u usponu. Bio je to neočekivani izbor, ali Đukić je i kasnije nastavio da čini stvari na svoj način.

Naime, vođen sličnim razmišljanjem on je potpisao za špansku La Korunju, 1990 godine. Deportivo je tada bio u drugoj ligi, ali Đukićeva odluka ubrzo se pokazala opravdanom. Deportivo je prešao u prvu ligu sledeće godine, a ubrzo je počeo da se takmiči i u vrhu evropskih takmičenja. U sezoni 1992/93 Đukić je bio proglašen za najboljeg stranog igrača u španskoj ligi.

Uvek će ostati emotivno vezan za ovaj klub iz La Korunje, a posebno će mu ostati u sećanju jedan trenutak iz završnice španskog prvenstva 1993/94 godine, kada je Deportivo imao šansu da osvoji titulu. U poslednjoj minuti utakmice protiv FK Valensije sudija je svirao penal u korist Deportiva. Đukić je preuzeo odgovornost, ali je promašio penal i FK Barselona tako je postala šampion Španije.

Dve godine kasnije Đukić je prešao u Valensiju da bi sledeće godine Deportivo konačno osvojio svoju prvu titulu. „Ima boga, oni to zaslužuju. Sada mi je mirna duša,“ izjavio je tada Đukić.

Svoju igračku karijeru završio je na Tenerifima, 2004, i mada je mogao da nastavi da igra i posle toga, nadjačala je njegova želja da prihvati nove izazove, tako da je nastavio da se bavi trenerskim radom u Španiji.

 

Reprezentativna karijera

Za nacionalni tim debitovao je protiv Turske u Izmiru (1:1), a u dresu reprezentacije imao je ukupno 48 nastupa i postigao je 2 gola. Učesnik Svetskog prvenstva 1998. u Francuskoj (nije igrao zbog povrede) i Evropskog prvenstva 2000. u Belgiji i Holandiji.

 

Trenerska karijera

Trenersku karijeru Đukić je uspešno počeo na klupi reprezentacije Srbije do 21 godine, a trenersku karijeru možda je odredila ona utakmica mlade reprezentacije u Švedskoj kada je poraz sa 0:3 iz Novog Sada pretvoren u 5:0, ali on misli da bi šansu dobio pre ili kasnije.

On je mladi državni tim odlično predvodio u kvalifikacijama, a potom i na prvenstvu Evrope u Holandiji 2007.godine. Selekcija Srbije u izuzetnoj konkurenciji Italije, Engleske i Češke uspela je osvoji prvo mesto u „B“ grupi, a potom i da obezbedi plasman u finale šampionata. Iako je u finalnom susretu ubedljivo poražena od domaćina takmičenja (1:4), srpska ekipa je obezbedila plasman na Olimpijske igre u Pekingu 2008. godine, a velike zasluge za taj uspeh pripisane su Đukićevom umešnom vodjenju tima.

Od 9. januara 2007. godine Miroslav Đukić je na mestu trenera Fudbalskog kluba Partizan. Ostavku je podneo 19. decembra 2007. iz porodičnih razloga. Tokom Đukićevog boravka u klubu, Partizan je uspeo da savlada Crvenu zvezdu na njenom stadionu posle 11 godina, dva puta ubedljivo savladao HŠK Zrinjski Mostar u Kupu UEFA (Partizan je izbačen zbog nereda u kojima su učestvovali njegovi navijači), i bio je jesenji prvak u sezoni 2007/08.

Đukić je 26. decembra 2007. izabran za selektora reprezentacije Srbije. Debi kao selektor je imao protiv BJR Makedonije (1:1) u Skoplju 6. februara 2008. Utakmica je završena rezultatom 1:1. Đukić je u naredne 4 prijateljske utakmice zabeležio poraze od Ukrajine (0:2), Rusije (1:2) i Nemačke (1:2) i remi sa Irskom (1:1).

Pred učešće na Letnjim olimpijskim igrama 2008. imao je problema sa Partizanom i još nekoliko evropskih klubova koji nisu puštali svoje igrače da idu u Peking. Situacija se dodatno pogoršala kada je tadašnji predsednik FK Partizan Tomislav Karadžić zatražio da se Ljubomir Fejsa i Zoran Tošić iz Pekinga vrate u Beograd, kako bi igrali za Partizan u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Đukić je tvrdio da je njegova krivica u tome što se borio za poštovanje reprezentacije i pravila koja važe svuda u svetu.

– „Ako je nacionalni tim prioritet savezu i ako ekipa treba na što bolji način da predstavlja Srbiju, onda to znači da najbolji moraju da igraju. Šta je pogrešno u tome što sam insistirao na tome da odemo u Kinu sa najjačim mogućim timom?“

Krajem avgusta 2008. Izvršni odbor Fudbalskog saveza Srbije (IO FSS) doneo je odluku da Miroslav Đukić više nije selektor fudbalske reprezentacije Srbije, a da se na njegovo mesto postavlja Radomir Antić, obrazloživši da je smenjen zbog „loših rezultata u prijateljskim utakmicama A reprezentacije u ovoj godini, kao i neuspeha na Olimpijskim igrama u Pekingu“. Đukić je na mestu selektora bio samo osam meseci, a ostaće upisano da je smenjen a da nikada nije vodio A reprezentaciju u takmičarskoj utakmici.

U javnosti nikad nisu do kraja rasvetljene sve činjenice oko razlaza sa bivšim selektorom. FSS i Miroslav Đukić se nisu dogovorili oko raskida ugovora, a bivši selektor je tražio da mu se isplati oko pola miliona evra odštete, dok su u Savezu tražili način da to izbegnu. Predsednik Karadžić je čak najavio da će Đukiću biti ponuđeno drugo radno mesto u FSS, jer u tom slučaju ne bi imao pravo na isplatu novca iz ugovora.

U junu 2009. na poziv bivših saigrača Amadeo Karbonija i Huan Sančeza, koji su obavljali dužnost tehničkog i sportskog direktora, preuzeo belgijski Muskron. Nekoliko meseci kasnije podneo je ostavku na mesto trenera belgijskog Muskrona, usled teške situacije u kojoj se nalazio klub, pošto mu je zbog velikih finansijskih problema pretilo izbacivanje iz belgijske lige.

Krajem marta 2011. preuzima španski Hércules, koji je u tom momentu jednom nogom ispao iz španske Primere. Već na prvom meču slavio je pobedu u gostima protiv Real Sosijedada (3:1), ali ipak nije uspeo da spasi svoj tim ispadanja.

U julu 2011. seda na klupu Real Valjadolida, još jednog španskog drugoligaša, sa kojim je potpisao trogodišnji ugovor. Već nakon prve sezone vraća Valjadolid u društvo najboljih i sa prosečnim timom i oskudnim budžetom pruža odlične partije u Primeri.

U junu 2013. postao trener svog nekadašnjeg kluba Valensije. Na „Mestalju“ se vratio posle deset godina i potpisao dvogodišnji ugovor, a Valensija je Valjadolidu platila 450.000 evra na ime obeštećenja. Ipak, saradnja nije dugo trajala. Sredinom decembra 2013. Valensija se zahvalila srpskom treneru Miroslavu Đukiću na saradnji i na njegovo mesto postavila Nika Esteveza. Tačka na Đukićev angažman u Valensiji stavljena je posle poraza od Atletiko Madrida (3:0). Ekipa je od početka sezone u Primeri ima nezadovoljavajući učinak od čak osam poraza, što se ne pamti od sezone 1997/1998.

Sa klupe je zatim vodio Kordobu (2014-15) i Al-Shabab (2017), da bi se na leto 2017. vratio na klupu beogradskog Partizana.

 

Prvenstvene utakmice u klubovima u kojima je nastupao:

Season Club Country Level GP GS
2003-04 CD Tenerife ESP 1 27 0
2002-03 Valencia CF ESP 1 8 0
2001-02 Valencia CF ESP 1 16 0
2000-01 Valencia CF ESP 1 34 0
1999-00 Valencia CF ESP 1 33 0
1998-99 Valencia CF ESP 1 33 1
1997-98 Valencia CF ESP 1 33 3
1996-97 RC Deportivo La Coruna ESP 1 29 0
1995-96 RC Deportivo La Coruna ESP 1 35 0
1994-95 RC Deportivo La Coruna ESP 1 36 2
1993-94 RC Deportivo La Coruna ESP 1 36 1
1992-93 RC Deportivo La Coruna ESP 1 38 1
1991-92 RC Deportivo La Coruna ESP 1 38 3
1990-91 RC Deportivo La Coruna ESP 1 35 0
1989-90 Rad Beograd YUG 1 31 1
1988-89 Mačva Šabac YUG 2 34 2
1987-88 Mačva Šabac YUG 2 28 1
1986-87 Mačva Šabac YUG 2 25 0
Career Totals: 549 15

 

Utakmice reprezentacije Jugoslavije u kojima je nastupao:

PU 27.02.1991  Turska  Jugoslavija 1-1 (1-0)
PU 04.09.1991  Švedska  Jugoslavija 4-3 (1-1)
PU 23.12.1994  Brazil  Jugoslavija 2-0 (1-0)
PU 27.12.1994  Argentina  Jugoslavija 1-0 (1-0)
PU 20.09.1995  Grčka  Jugoslavija 0-2 (0-0)
PU 27.03.1996  Jugoslavija  Rumunija 1-0 (0-0)
KSP 02.06.1996  Jugoslavija  Malta 6-0 (3-0)
KSP 06.10.1996  Farska Ostrva  Jugoslavija 1-8 (1-5)
KSP 10.11.1996  Jugoslavija  Češka Republika 1-0 (1-0)
KSP 14.12.1996  Španija  Jugoslavija 2-0 (2-0)
KSP 02.04.1997  Češka Republika  Jugoslavija 1-2 (0-1)
KSP 30.04.1997  Jugoslavija  Španija 1-1 (0-1)
KSP 08.06.1997  Jugoslavija  Slovačka 2-0 (1-0)
KoK 12.06.1997  Jugoslavija  Gana 3-1 (0-0)
KoK 14.06.1997  Egipat  Jugoslavija 0-0 (0-0)
PU 16.06.1997  Južna Koreja  Jugoslavija 1-1 (1-0)
PU 20.08.1997  Rusija  Jugoslavija 0-1 (0-0)
KSP 10.09.1997  Slovačka  Jugoslavija 1-1 (0-0)
KSP 11.10.1997  Malta  Jugoslavija 0-5 (0-3)
KSP 29.10.1997  Mađarska  Jugoslavija 1-7 (0-5) goal
KSP 15.11.1997  Jugoslavija  Mađarska 5-0 (3-0)
PU 28.01.1998  Tunis  Jugoslavija 0-3 (0-1)
PU 25.03.1998  Kolumbija  Jugoslavija 0-0 (0-0)
PU 03.06.1998  Jugoslavija  Japan 1-0 (0-0)
PU 06.06.1998  Švajcarska  Jugoslavija 1-1 (0-1)
PU 23.09.1998  Brazil  Jugoslavija 1-1 (1-1)
KEP 18.11.1998  Jugoslavija  Republika Irska 1-0 (0-0)
KEP 10.02.1999  Malta  Jugoslavija 0-3 (0-1)
KEP 08.06.1999  Jugoslavija  Malta 4-1 (1-1)
KEP 18.08.1999  Jugoslavija  Hrvatska 0-0 (0-0)
KEP 01.09.1999  Republika Irska  Jugoslavija 2-1 (0-0)
KEP 05.09.1999  Jugoslavija  Makedonija 3-1 (1-0)
KEP 08.09.1999  Makedonija  Jugoslavija 2-4 (0-4)
KEP 09.10.1999  Hrvatska  Jugoslavija 2-2 (1-2)
PU 23.02.2000  Makedonija  Jugoslavija 1-2 (0-2)
PU 28.03.2000  Jugoslavija  Kina 1-0 (1-0)
PU 30.05.2000  Južna Koreja  Jugoslavija 0-0 (0-0)
EP 13.06.2000  Jugoslavija  Slovenija 3-3 (0-1)
EP 18.06.2000  Jugoslavija  Norveška 1-0 (1-0)
EP 21.06.2000  Španija  Jugoslavija 4-3 (1-1)
EP 25.06.2000  Holandija  Jugoslavija 6-1 (4-0)
KSP 24.03.2001  Jugoslavija  Švajcarska 1-1 (0-0)
KSP 28.03.2001  Slovenija  Jugoslavija 1-1 (0-1)
KSP 25.04.2001  Jugoslavija  Rusija 0-1 (0-1)
KSP 02.06.2001  Rusija  Jugoslavija 1-1 (1-1)
KSP 15.08.2001  Jugoslavija  Farska Ostrva 2-0 (1-0) goal
KSP 01.09.2001  Švajcarska  Jugoslavija 1-2 (1-1)
KSP 05.09.2001  Jugoslavija  Slovenija 1-1 (0-1)

 

Utakmice reprezentacije Srbije u kojima je bio selektor:

PU 06.02.2008 FYR Macedonia BJR Makedonija Serbia Srbija 1-1 (0-1)
PU 26.03.2008 Ukraine Ukrajina Serbia Srbija 2-0 (0-0)
PU 24.05.2008 Republic of Ireland Republika Irska Serbia Srbija 1-1 (0-0)
PU 28.05.2008 Russia Rusija Serbia Srbija 2-1 (1-1)
PU 31.05.2008 Germany Nemačka SR Serbia Srbija 2-1 (0-1)