UEFA Evropsko prvenstvo u fudbalu 1960.

Prvo Evropsko prvenstvo u fudbalu 1960. održano je u organizaciji UEFE pod nazivom Kup evropskih nacija od 6. do 10. jula 1960. u Francuskoj.

Evropa je bila poslednji kontinent na planeti koji je pokrenuo reprezentativno prvenstvo. Generalni sekretar Fudbalskog saveza Francuske Anri Deloni je još 1927. godine predložio organizaciju evropskih takmičenja, ali je njegova ideja postala aktuelna tek nakon osnivanja Evropske fudbalske federacije (UEFA) 1954. godine.

Delonijev sin Pjer obnovio je očev predlog za organizaciju kontinentalnog prvenstva, što je prihvaćeno na kongresu UEFA u Kopenhagenu. Takmičenje se u startu zvalo Evropski kup nacija, a počelo je kvalifikacijama 1958. godine. Dogovoreno je da se završnica sa četiri najbolje reprezentacije održi kao turnir u jednoj zemlji.

Brojne evropske selekcije nisu bile previše zainteresovane za ovo takmičenje, pa je prvo izdanje ostalo bez Zapadne Nemačke, Italije, Holandije, Belgije, Švedske i Švajcarske.

Za prvo kolo kvalifikacija prijavilo se 17 nacija. Jedan od favorita bila je Mađarska, ali ona nije uspela da izbori završnicu šampionata Starog kontinenta. Na prvom turniru nastupili su trećeplasirani sa prethodnog Mundijala, Francuska, olimpijski pobednik iz 1956. godine SSSR, olimpijski pobednik iz 1960. godine Jugoslavija i ČSSR.

Zanimljivo, ruska “Zbornaja” je ušla u završnicu bez borbe, pošto Frankova Španija nije želela da igra protiv komunističkog suparnika. U prvom polufinalnom susretu SSSR je bez većih problema pobedio ČSSR sa 3:0, dok je u drugom susretu Jugoslavija savladala Francusku rezultatom 5:4.

Finalni turnir se igrao u dva grada Pariz (Park prinčeva) i Marselj (Velodrom).

Jugoslavija, koju su predvodili Jerković, Šoškić, Zebec i Šekuralac, uspela je da preokrene zaostatak od dva gola (2:4) i u završnici utakmice stigne do velikog trijumfa. U susretu za treće mesto domaćin je slavio sa 2:0, dok je u “slovenskom finalu” na “Parku prinčeva” u Parizu SSSR nakon produžetka pobedio Jugoslaviju sa 2:1.

Poveli su Jugosloveni, pogotkom Galića (41. minut), a osam minuta kasnije izjednačio je Metreveli. Pobednički pogodak za Sovjete, koje je predvodio sjajni golman Lav Jašin, postigao je Viktor Ponedeljnik u 113. minutu.

Pet igrača na prvenstvu je postiglo po dva pogotka, među kojima i jugoslovenski reprezentativac Dražan Jerković.