Srbi u Evropi: Sulejmani i Kuzmanović u seriji, Pantelić golom proslavio titulu

Nedelja iza nas je donela još nekoliko golova i asistencija, ali i nekoliko razočarenja, među kojima je definitivan oproštaj Dejana Stankovića od titula u Ligi šampiona i Seriji A…

Nacionalna prvenstva se bliže kraju i u većini evropskih liga će završnica biti neizvesna. Ipak, u Grčkoj nije tako pa je Marko Pantelić zajedno sa igračima Olimpijakosa već dobio zvanje šampiona, a proslavu je začinio pogotkom.

Pehari se smeše i Nevenu Subotiću i Nemanji Vidiću, Miralem Sulejmani golovima održava nade Ajaksu, a i Aleksandar Kolarov može da se nada barem FA kupu… Nedelja iza nas je donela još nekoliko golova i asistencija, ali i nekoliko razočarenja, među kojima je definitivan oproštaj Dejana Stankovića od titula u Ligi šampiona i Seriji A…

Engleska: Vidić ostao bez pehara i nagrade, Kolarov se nada

MNemanja Vidić je u prethodnih sedam dana upisao novih 180 minuta igre za Mančester junajted, svoj posao je radio praktično bez greške, ali ovo ipak nije bila nedelja koju će pamtiti samo po dobrom.

Kapiten “đavola” i njegova ekipa su se se posle pobede nad Čelsijem rezultatom 2:1 domogli polufinala elitnog takmičenja, a Vidić je i definitivno stavio tačku na “problem Tores”, koji sada iz drugih razloga muči Čelsi, Romana Abramoviča i Karla Anćelotija.

Nekoliko dana kasnije na londonskom “Vembliju” igran je mančesterski derbi u polufinalu FA kupa. U borbi za trofej je potpuno zasluženo ostao Siti posle pobede minimalnim rezultatom, a najveće zasluge idu Jaji Tureu, koji je uspeo da nađe rupe u odbrani Nemanje Vidića i Rija Ferdinanda.

Junajted je tako ostao bez jednog trofeja ove sezone, a ubrzo je stigla i vest da kapiten Vidić neće biti proglašen za PFA igrača godine, jer su kolegama ipak bile upečatljivije partije Gereta Bejla u Ligi šampiona.

Aleksandar Kolarov je zato mnogo zadovoljniji posle vrlo dobre partije u FA kupu, novih 90 minuta i stvorene prilike da Mančester siti konačno osvoji trofej. Osim zbog trijumfa u polufinalu tog takmičenja, defanzivac Srbije se spominje po medijima i kao želja Intera, Milana i Juventusa, koji žele da ga vrate u Seriju A ovog leta.

Odlazak u Italiju neki predviđaju i Banetu Ivanoviću, koga navodno Karlo Anćeloti želi da odvede u Romu na kraju sezone. Međutim, s obzirom na to da je srpski defanzivac nedavno produžio ugovor sa Čelsijem i spada među retke igrače čijim partijama je vlasnik Roman Abramovič zadovoljan, od toga verovatno nema ništa.

Ivanović je igrao svih 90 minuta u porazu od Mančestera u Ligi šampiona, dok je u laganom trijumfu nad Vest Bromvičom (3:1) u 63. minutu prepustio svoje mesto Žozeu Bosingvi.

Od ostatka srpske kolonije u Premijer ligi nastupao je samo Nenad Milijaš, koji je u porazu “davljenika” iz Vulverhemptona od Evertona (3:0) ušao u 76. minutu, kada je već bilo previše kasno da se išta promeni.

Milana Jovanovića nije bilo u kombinaciji Kenija Dalgliša za meč sa Arsenalom, a van stroja je i povređeni Nikola Žigić, koji je propustio pobedu Birmingema nad Sanderlendom (2:0), posle koje “plavci” mogu da računaju na ostanak u elitnom rangu takmičenja.

Italija: Navijači izviždali Mihu, Stanković ostaje i bez titule

Iako je u duelu sa Juventusom došao do boda, a Fiorentina bila bolja tim, Siniša Mihajlović se nakon meča našao na meti navijača koji su tražili njegovu ostavku. Prvi čovek „ljubičastih“ Andrea Dela Vale odmah je stao u odbranu srpskog stručnjaka i doveo je u pitanje posvećenost igrača koji nose dres Fiorentine, a ne Mihine metode. Adem Ljajić je morao ponovo da se zadovolji ulogom džokera jer je priliku dobio u poslednjih 20 minuta, a Nikola Gulan i Vlada Avramov nisu bili u timu.

Miloš Krasić je u gostujućem taboru špartao po desnom krilu tačno sat vremena nakon čega je ustupio mestu Alesandru del Pjeru.

Dejan Stanković je verovao da Inter može da načini podvig u Ligi šampiona i nadoknadi 5:2 iz prvog meča protiv Šalkea, međutim, „neroazuri“ nisu uspeli ni da se oproste pobedom jer su u režiji Raula „plavci“ ponovo slavili sa 2:1. Očajnu nedelju za Inter zaključila je Parma koja se bori za opstanak pobedom od 2:0, a frustrirani Stanković je za 90 minuta dobio žuti karton.

Bolonja je na gostovanju u Veroni prema svemu sudeći išla na izlet, a priliku je dobio Ivan Radovanić koji je u igru ušao u 57. minutu. Kjevo je slavio sa 2:0, a Miloš Dimitrijević nije bio u domaćem sastavu.

Đenova je pobedila Brešu sa 3:0, a Boško Janković je izgubio i mesto na klupi i nije ga bilo u protokolu, kao ni Dušana Baste čiji je Udineze slavio na vrućem gostovanju u Napulju sa 2:1.

U triler meču Leće je u poslednja dva minuta nadoknadio zaostatak od dva gola i stigao do remija protiv Kaljarija (3:3), a standardno je svih 90 minuta odradio Nenad Tomović.

Nemačka: Novi pogodak Kuzmanovića, Subotić na korak od titule

Nakon prošlonedeljnog razočarenja i poraza od Kajzerslauterna, fudbaleri Štutgarta pobedili su na gostovanju Kelnu i tako stekli zalihu od četiri boda u odnosu na zonu ispadanja. Golgetersku seriju nastavio je Zdravko Kuzmanović koji je postigao treći gol za „švabe“ u pobedi od 3:1.

Neven Subotić je još jednom odradio odličan posao u odbrani Borusije iz Dortmunda koja je zahvaljujući pobedi nad Frajburgom (3:0) i porazu Bajera otišla na osam bodova prednosti na četiri kola do kraja i ukoliko im rezultati odu u korist sledeće nedelje postoji mogućnost da već u sledećem kolu proslave titulu!

Gojko Kačar je takođe uspeo da zadrži sve nalete Hanovera, ali HSV nije uspeo da slavi u meču bez golova. Hamburger kaska pet bodova za Majncom koji zauzima poslednje mesto koje vodi u Evrokupove.

U drugoj ligi Duizburg je ponovo pokazao nezainteresovanost u iščekivanju finala Kupa protiv Šalkea, a kapiten „zebri“ Srđan Baljak odigrao je samo 42 minuta jer je teren napustio radi predostrožnosti i lakše povrede.

Kotbus je slavio sa 3:1, a u domaćem taboru u startnoj postavi se našao i Velimir Jovanović koji je sat vremena proveo na terenu.

Minhen 1860 je poražen nakon preokreta protiv FSV Frankfurta, a Antonio Rukavina i Aleksandar Ignjovski su upisali svih 90 minuta dok je Đorđe Rakić presedeo ceo meč.

Agonija Danijela Aleksića se nastavila i ove nedelje jer je sa klupe gledao pobedu Grojter firta nad Paderbornom.

Španija: Prvi Đukićev poraz, 90 minuta Obradovića

Trener Erkulesa Miroslav Đukić je doživeo prvi poraz od kako je preuzeo ekipu i posle 1:2 sa Levanteom eliminacija iz Primere nastavlja da preti.

U opasnoj zoni, doduše sa utakmicom manje, je i Saragosa za koju je u trijumfu nad Hetafeom (2:1) svih 90 minuta igrao Ivan Obradović.

Ivice Dragutinovića nije bilo u minimalnom porazu Sevilje od Hetafea, dok je Dejan Lekić, po običaju, dobio priliku u poslednja tri minuta utakmice u kojoj je Osasuna poražena od Atletik Bilbaa (2:1).

Francuska: Savić obeležio povratak pogotkom

Bliži se kraj sezone, a pošto je Bordo daleko od zone ispadanja, a i mesta koje vodi u Evropu, trener Žan Tigana je konačno odlučio da promeša karte i vidi na koje igrače može da računa i sledeće sezone. Iako ga u poslednje vreme nije bilo ni na klupi, Vujadin Savić se vratio u startnu postavu „žirondinaca“, a povratak je obeležio na sjajan način – pogotkom na gostovanju lideru Lilu. Mladi defanzivac je mrežu zatresao u 76. minutu i tako doneo bod Bordou.

Nemanja Pejčinović se u dresu Nice radovao pobedi nad direktnim rivalom u borbi za opstanak, Monakom – 3:2. Njegov saigrač Danijel Ljuboja priliku je dobio u poslednjih pet minuta zanimljivog susreta.

Milan Biševac je bio suspendovan zbog prošlonedeljnog crvenog kartona, a njegov Valensijen je ostvario važnu pobedu protiv poslednjeplasiranog Arla.
Nenad Džodić zbog povrede nije mogao da ugosti Marsej koji je slavio protiv Monpeljea sa 2:1.

Nenad Kovačević zbog povrede nije bio u timu Lensa koji je verovatno propustio poslednji voz za opstanak u ligi nakon samo 1:1 sa Brestom.

U drugoj ligi Filip Đorđević je odigrao svih 90 minuta za Nant, ali nije bio na visini zadatka u meču sa Dižonom – 1:1.

Holandija: Sulejmani drži Ajaks u igri, opomena za Matića

Drugi uzastopni remi Tventea u holandskom prvenstvu dodatno je zakuvao situaciju na vrhu tabele. PSV je pobedom nad Heraklesom zauzeo čelnu poziciju i zbog bolje gol razlike od ekipe iz Enšedea je sada glavni favorit za osvajanje titule.

Nadu sa bodom manje od rivala gaji i Ajaks i to najviše zahvaljujući Miralemu Sulejmaniju koji je drugo kolo zaredom strelac, a ovog puta upisao je i asistenciju.

Njegov gol je poslužio da se započne preokret u meču sa NEC Nijmegenom – 2:1. Srpski reprezentativac je sjajno proleteo po levom krilu u 45. minutu i bukvalno otresao svog čuvara pre nego što je smireno zatresao mrežu za 1:1. Preokret je kompletiran u 66. minutu, posle perfektnog kornera Sulejmanija i dobre reakcije Aldervirelda.

Asistenciju je upisao i Dušan Tadić, ali to nije mnogo vredelo Groningenu koji je poražen na gostovanju Viteseu rezultatom 2:1 posle preokreta. Tadić je centrirao sa levog boka u 65. minutu, lopta je preskočila četvoricu igrača per nego što ju je pokupio Hola i doveo goste u vođstvo. Nekoliko minuta kasnije domaći započeli preokret, a Tadić je zamenjen u 76. minutu. Nemanja Matić je izašao iz igre nešto ranije, u 59. minutu, 180 sekundi nakon što je zaradio žuti karton. Povređeni Slobodan Rajković nije igrao.

Proteklo kolo je propustio i Filip Đuričić, čiji je Herenven ubedljivo savladao Utreht sa 3:0.

Rusija: Muslin još bez poraza, Tošić odmarao, Lazović i Luković slavili

Zenit je ostvario još jednu pobedu i to od 3:1 protiv Amkara. Danko Lazović je ušao u igru u 49. minutu dok je Aleksandar Luković igrao celu utakmicu. U timu domaćih Predrag Mijić i Radomir Đalović zamenjeni su u drugom delu igre, dok je Nikola Mijailović presedeo duel na klupi.

Zoran Tošić nije ni ulazio u igru u meču CSKA i Rubina (2:0), dok je trener Krasnodara Slavoljub Muslin sa Dušanom Anđelkovićem i Nemanjom Tubićem izvukao 0:0 protiv Krila Sovjetov (igrao Nenad Đorđević). Muslin tako ni posle četiri kola ne zna za poraz.

Marko Lomić je predvodio defanzivni red Dinama u remiju sa Terekom, Dejan Radić igrao je za Rostov, ne i Ivan Živanović.

Grčka: Pantelić golom ulepšao slavlje, i Ivić precizan

Po ko zna koji put ovog proleća reprezentativac Srbije Marko Pantelić dokazao je treneru Olimpijakosa Ernesteu Valverdeu, ali i upravi kluba da bi morali da mu daju veću šansu da igra jer ih on iznova i iznova koristi.

Olimpijakos je sa šest golova u mreži ispratio Larisu kući, a Pantelić je ušao u 63. minutu i posle samo 120 sekundi je postigao pogodak koji je dodatno ulepšao veliko slavlje zbog osigurane titule.

Precizan je bio i jedan od najboljih igrača PAOK-a Vladimir Ivić. Bivši fudbaler Partizana doveo je svoju ekipu u vođstvo u 9. minutu protiv Kerkire u meču koji je završen trijumfom Solunaca od 2:0.

Nemanja Vučićević odigrao je poslednjih 36. minuta za Kavalu u remiju sa Atromitosu, dok je Momčilo Moca Vukotić doživeo debakl kod kuće od 4:0 protiv Ergotelisa.

Uroš Sinđić igrao je celu utakmicu, a Nikola Beljić nešto više od sat vremena.

Ostali: Mrdaković ne zna za predah, o Veselinoviću priča Belgija

Fenomenalni srpski internacionalac u kiparskoj prvoj ligi Miljan Mrdaković nije slavio sa Apolonom ali je starom, dobrom običaju zatresao mrežu.
Ovo je njegovo proleće i idealna šansa da skrene pažnju stručnog štaba reprezentacije na sebe.
Omonija je živnula posle otkaza Dušanu Bajeviću pobedivši AEK iz Larnake sa 3:0, dok je u najvećem derbiju lige APOEL Ivana Jovanovića sa 2:1 slavio protiv Anortozisa Marka Ljubinovića.

U Belgiji je zablistao Dalibor Veselinović koji je postigao prvi gol u pobedi Anderlehta nad Genkom od 2:0. Bojana Jorgačevića nije bilo na golu Genta, dok je Nebojša Pavlović igrao od početka za Kortrijk a u igru je kasnije ušao i Stefan Šćepović. Miloš Marić je nastupao za Lirs, a na golu ove ekipe nije bilo Vladana Kujovića.

U odsustvu povređenog Dragana Mrđe, švajcarski Sion nije mogao da izbegne poraz od Ciriha koji je u naletu ka prvom mestu koje drži Bazel. Za Cirih, koji je pobedio 2:0 igrao je Dušan Đurić, dok je domaće predvodio kao i do sada, Goran Obradović.

Grashopers Veroljuba Salatića i Milana Gajića imao je 2:0 na Sent Jakob stadionu u Bazelu ali je proradio nekadašnji kapiten „sajdžija“ Aleks Frej, i na kraju je bilo 2:2.

Milan Dudić se preporodio u dresu austrijskog Salcburga otkako trener više nije Hub Stevens, te je uz njegovu odličnu igru u odbrani zabeležio novi trijumf koji ga vraća u trku za titulu.

U dresu turske Burse na terenu protiv Trabzona (0:1) nije bilo Ivana Ergića i Milana Stepanova.

U malom bratskom duelu u Izraelu, Bnei Jehuda Nenada Marinkovića savladala je Makabi Petah Tikvu Nebojše Marinkovića sa 2:0. Saša Stojanović i Nikola Grubješić nisu dobili priliku da na terenu demonstriraju kvalitete za Hapoel Haifu.

Šahtjor je u Ukrajini nastavio sa pobedama dok će Dinamo Miloša Ninkovića na teren večeras. Pobede su ostvarili Jovan Markoski (Vorskla), Vladimir Dišljenković, Milan Obradović (žuti karton) i Marko Dević (Metalist), nerešeno su igrali Igor Duljaj (Sevastopolj) i Ivan Milošević (Karpati, žuti karton), dok su poraz doživeli Tavrija Željka Ljubenovića i Slobodana Markovića, kao i Metalurg iz Donjecka Đorđa Lazića i Marija Đurovskog. Bivši igrač Vojvodine je konačno i zaigrao i to od 84. minuta utakmice protiv imenjaka iz Zaporižja.

U Poljskoj je Željko Đokić dobio crveni karton igrajući za Ruh. Za Leh su nastupali Dimitrije Injac i Ivan Đurđević (ne i Vojo Ubiparip) u minimalnoj pobedi nad Legijom Miroslava Radovića.

Ljubiša Vukelja (Slask), Vuk Sotirović (Jagelonija), Aleksandar Vuković, Milan Jovanić (Korona) i Marko Bajić (Lehija) nisu igrali ali zato jeste nekadašnji golman Srbije Bojan Isailović u dresu Zaglebja.