Srbi u Evropi: Prvenci Pantelića i Ljajića, brojne asistencije

Fudbal u Srbiji je posle još jedne veoma naporne sage dobio novog selektora, a srpski internacionalci su se širom Evrope potrudili da mu se odmah dokažu.

Mreže su između ostalih tresli Pantelić, Ljajić, Kuzmanović i Aleksić, asistirali su Krasić, Stanković, Ivanović, Tadić i Sulejmani…

Protekle nedelje su stigle i dobre vesti što se tiče nekih povreda, ali i loših što se tiče forme nekih “orlova”…

Engleska: Vidiću veliki derbi i kapitenska traka, Milijašu traka za trčanje

Veliki derbi Mančester – Liverpul je bio ključna stvar na Ostrvu ove nedelje. “Đavoli” su pobedili u režiji Berbatova sa 3:2, a ekipu je svih 90 minuta sa kapitenskom trakom predvodio Nemanja Vidić.

On je svoj posao odradio bez greške, Tores ovoga puta nije pravio probleme, a golovi idu na dušu Evansu i O’Šeju. Na drugoj strani, Milan Jovanović je ušao u igru u 79. minutu i nije stigao da ostavi neki poseban utisak. Srpski internacionalci su nekoliko dana ranije propustili nastupe svojih ekipa u Evropi.

Inače, Vidić je osim trijumfa u derbiju prošle nedelje imao još razloga za slavlje. Ukazana mu je velika čast i Aleks Ferguson je potvrdio ono što se slutilo od početka sezone – defanzivac Srbije će ubuduće biti prvi kapiten Mančester junateda.

Pobeda u derbiju je navijačima Junajteda ekspresno vratila veru u ekipu, ali je jasno da je Čelsi i dalje najozbiljniji kandidat za titulu. “Plavci” su u svom stilu isprašili novajlije iz Blekbpula sa 4:0, a u Ligi šampiona je “četvorkom” počašćena Žilina – 4:1.

Bane Ivanović je na obe utakmice odigrao svojih standardnih 90 minuta i ostavio je odličan utisak. Protiv Blekpula se istakao na samom startu kada je lepo glavom prebacio loptu za Kalua kod prvog pogotka, imao je i sam šansu da glavom zatrese mrežu, a skidao je loptu i sa gol crte. Protiv Žiline je doduše, ni kriv ni dužan pomogao domaćinu da postigne počasni pogodak, nakon što ga je Čeh pogodio u loptom glavu prilikom nespretne intervencije.

Vulverhempton je poražen na gostovanju Totenhemu rezultatom 3:1, a preokret domaćih ni sa klupe nije mogao da gleda Nenad Milijaš. Srpski reprezentativac se definitivno još neko vreme neće pojavljivati u protokolu Mika Mekartija, koji je rekao da on trenutno nije na nivou koji zahteva Premijer liga i da će moći da računa na mesto među 18 igrača tek nakon intenzivnih treninga na traci i u teretani.

I Birmingem je doživeo istu sudbinu kao i Vulvsi, iako su oni gostovali mnogo lakšem rivalu Vest Bromviču – 3:1. Ekipa Aleksa Mekliša je za dvadesetak minuta primila tri gola u drugom poluvremenu, a ulazak Nikole Žigića u 79. minutu nije uticao na rezultat.

Aleksandar Kolarov zbog povrede još ne nastupa za Mančester siti, koji nije imao problema na gostovanju Viganu – 2:0.

Italija: Ljajić pogodio metu, Stanković i Krasić asistenti

Inter je u režiji dvostrukog strelca Samjuela Etoa savladao Palermo posle preokreta sa 2:1 i tako ostao u vrhu tabele sa istim brojem bodova kao Ćezena. Dejan Stanković je igrao do 79. minuta, a iako je prečka zaustavila jedan njegov karakterističan udarac uticao je na rezultat asistencijom posle prelepe akcije za drugi gol Kamerunca.

Dobar nastup je upisao i Adem Ljajić, koji je sa bele tačke postigao svoj prvenac u dresu Fiorentine. Bivši igrač Partizana je imao glavnu ulogu u prvih pola sata utakmice protiv Lacija, konstantno je predstavljao opasnost po gol gostiju, ali su oni uspeli da anuliraju njegov pogodak i da preuzmu potpunu kontrolu.

“Nebeskoplavi” su preokrenuli na 2:1, posle čega su najvatreniji navijači “viole” protestovali oko stadiona, a trener Siniša Mihajlović rekao da preuzima potpunu krivicu za loše rezultate na startu sezone. Ljajić je igrao do 68. minuta.

Traljav početak je konačno iza sebe ostavio Juventus, koji je deklasirao Udineze rezultatom 4:0. Miloš Krasić je još jednom bio veoma upečatljiv u crno-belom i asistirao je kod drugog i trećeg pogotka. Reprezentativac Srbije je odigrao svih 90 minuta. Na drugoj strani Dušana Baste, po običaju, nije bilo u protokolu tima iz Udina.

Za razliku od Juventusa, Roma ne izgleda kao ekipa koja bi mogla uskoro da se izdigne. “Vučica” je nakon antifudbalske partije sa Bajernom, ispustila 2:0 protiv Bolonje, za koju je do 62. minuta igrao Ivan Radovanović.

Što se Boška Jankovića tiče, on se i dalje oporavlja od povrede kolena, uskoro bi trebalo da se vrati u Italiju, a trenutno trenira u Beogradu, sa prvotimcima Crvene zvezde. Za to vreme Đenova ne blista baš u Seriji A i odigrala je 1:1 sa Parmom.

Nemačka: Tri gola u dve lige, Subotić se radovao u derbiju

Srpski internacionalci u Nemačkoj iza sebe su ostavili prilično dobar vikend nakon što su se tri fudbalera upisala u listu strelaca za pobede svojih timova. Razloga za zadovoljstvo u Bundesligi imali su Zdravko Kuzmanović i Neven Subotić, dok su se u drugoj ligi istakli Danijel Aleksić i Đorđe Rakić.

Zdravko Kuzmanović se posle odlaska Samija Kedire u Real ustalio u prvih 11 Štutgarta koji je na poslednje dve utakmice demonstrirao igru koja ga je u drugom delu prošle sezone učinila najboljim timom u zemlji. Kuzmanović je odigrao svih 90 minuta u Ligi Evrope protiv Jang bojsa (3:0), a potom je odradio i ceo meč u ligi protiv Menhengladbaha gde su se “švabe” posle tri startna poraza istresle na Menhengladbahu u okviru čletvrtog kola – 7:0. Dobru igru tokom celog meča Kuzmanović je krunisao prvim golom u ligi ove sezone u 56. minutu kada je posle slobodnog udarca sa oko 20 metara postigao peti gol za svoj tim.

I Neven Subotić je uspešno preturio nešto teži ispit sa Borusijom Dortmund u Ligi Evrope. Subotić je odradio ceo meč u Lavovu gde je Borusija dobila Karpate sa 4:3 u neviđenoj drami, a protiv Šalkea u nedelju je za 90 minuta imao dva sjajne šanse da se upiše u strelce što se na žalost nije desilo. I pored toga, Dortmund se popeo na četvrto mesto posle pobede u velikom derbiju, a trijumf od 3:1 u Gelzenkirhenu bila je prva pobeda “milionera” nad Šalkeom posle šest međusobnih susreta.

Subotićev reprezentativni kolega Gojko Kačar nije bio u protokolu Hamburgera za meč sa Sent Paulijem koji je zahvaljujući sjajnom golu Maldena Petrića ispustio pobedu u gradskom derbiju na samo dva minuta pre kraja.

Vikend u drugoj ligi obeležio je derbi Uniona i nekada nezaobilazne stanice u ovoj rubrici Herte, ali kako se u prestonici više ne govori srpski utešili smo se Danijelom Aleksićem i Đorđem Rakićem. Prvi je za 80-ak minuta igre protiv Frankfurta upisao prvenac u Nemačkoj za trijumf Grojtera od 1:0, dok je drugi za 88 minuta igre dao izjednačujući gol Fortuni koji je Minhenu trasirao put do preokreta i pobede od 2:1. Za Fortunu je od drugog poluvremena zaigrao i od početka sezone prilično standardni Ranisav Jovanović, dok su nezaobilazni u postavi gostiju tokom svih 90 minuta bili Aleksandar Ignjovski i Antonio Rukavina.

Za iznenađenje kola pobrinuo se Ercgebrige Aue koji je dobio Duizburg sa 1:0, a dok gostima nije mogao da pomogne ni kapiten Srđan Baljak, Bohum je bez povređenog Miloša Marića izgubio u Oberhauzenu i posle četiri kola zabeležio i treći poraz.

Francuska: Debakl Nice, Biševac i Kovačević podelili bodove

U francuskoj Ligi 1 su minulog vikenda na teren izašla četvorica srpskih internacionalaca, ali nijedan tim za koji nastupaju nije uspeo da dođe do pobede.

Milan Biševac i Nenad Kovačević upisali su po 90 minuta za Valensijen i Lans koji su u malom derbiju severa podelili bodove (1:1), dok se na terenu našao i tandem Nice Pejčinović – Ljuboja čiji je tim pretrpeo debakl u Sošou – 4:0.
Pejčinović je odigrao ceo meč, dok je Ljuboja zamenjen 20-ak minuta pre kraja.

Trijumfe u kojima su naši internacionalci bili posmatrači upisali su Bordo protiv Liona u derbiju kola (2:0) i Brest protiv Nansija na strani istim rezultatom, a Vujadin Savić i Branko Lazarević su oba meča presedeli na klupi.

Na klupi se našao i Mateja Kežman dok PSŽ na svom terenu nije uspeo da otključa Ren (0:0), a nekadašnji golgeter PSV-a je sa istog odstojanja posmatrao i veliku pobedu svojih saigrača u četvrtak u Sevilji u okviru Lige Evrope (1:0).

Dobre vesti za navijače Monpeljea je da su stubovi odbrane Nenad Džodić i Emir Spahić počeli da treniraju i da bi uskoro mogli na teren, pa odatle i ne treba da čudi što je prošlogodišnji hit prvenstva u Sent Etjenu dobio tri komada u mrežu čime se domaći tim u tandemu sa Tuluzom našao na prvom mestu posle šest odigranih kola.

Španija: Lekić starter, Drago se vratio na treninge

Dejan Lekić je po prvi put bio starter u ekipi Osasune, ali to nije mnogo pomoglo njegovoj ekipi na gostovanju Majorki. Domaćin je na tradicionalno neosvojivom terenu na Balearima slavio sa 2:0, a bivši fudbaler Crvene zvezde je igrao do 73. minuta.

Poraz u gostima pretrpela je i Saragosa protiv Santandera, a u odbrani koja je primila dva gola standardnih 90 minuta je igrao srpski reprezentativac Ivan Obradović.

Ivice Dragutinovića još nema zbog povrede ligamenata kolena, ali prema poslednjim informacijama oporavak teče veoma dobro. Popularni Drago se prošle nedelje konačno pridružio saigračima na treninzima, ali, naravno, za sada samo trči. Klupski lekari u Sevilji su zadovoljni njegovim stanjem i predviđaju povratak možda već krajem oktobra.

Holandija: Sulejmani sve bolji, Tadić standardno dobar

Derbi Holandije je bio glavna priča u Erediviziji ovog vikenda, a ovog puta je pobednik bio Ajaks i to na gostovanju Fejnordu – 2:1. Uvek vreli duel u Roterdamu bio je nova prilika za dokazivanje sve boljeg Miralema Sulejmanija, koji je svojih 82 minuta na terenu odlično iskoristio

Momak za koga je kapiten Suarez nedavno rekao da je “ponovo fantastičan” asistirao je De Jongu u 40. minutu za prvi pogodak, a da je imao malo više sreće mogao je i da se upiše u strelce.

Popularni Miki je bio više nego solidan i u Ligi šampiona, gde je Real doduše održao čas Ajaksu i bio u prilici da trijumfuje sa rezultatom mnogo ubedljivijim od 2:0. Mladi reprezentativac Srbije je na toj utakmici igrao do 85. minuta.

Jagoš Vuković je ponovo bio na klupi, treće kolo za redom i samo je posmatrao bledi remi bez golova PSV Ajndhovena na gostovanju Rodi.

Ni Vitese se nije proslavio i upisao je isti rezultat protiv Brede, a svih 90 minuta su odigrali i Slobodan Rajković i Nemanja Matić. “Čelsijeva filijala” je dominirala, Matić je imao i jedan opasan pokušaj, ali je ipak heroj dana bio golman Jele ten Ruvelar

Groningen je bio mnogo sigurniji i savladao je Ekselsior sa 2:0. Dušan Tadić je upisao još jednu odličnu partiju, učestvovao je u akciji kod prvog gola, a izašao je iz igre u 87. minutu.

Rusija: Ristiću srećna “Zvezda”, uspešni izleti po Evropi

U Rusiji se ovih dana igra 21. kolo šampionata u kome bi samo čudo moglo da se desi pa da Zenit ne osvoji titulu. Ekipa iz Sankt Petersburga ima tri boda više i tri utakmice više od drugoplasiranog Rubina, ali će zbog evro obaveza, baš kao i CSKA, svoj meč igrati u ponedeljak.

Za to vreme treba reći da su sva tri ruska predstavnika zabeležila pobede u Evropi sredinom nedelje, a dok nas trijumf Spartaka u Marseju u LŠ u ovom slučaju ne zanima, Danko Lazović i Aleksandar Luković upisali su po 90 minuta u Briselu gde je Zenit dobio Anderleht sa 3:1, dok je Zoran Tošić izašao dva minuta pre kraja meča u Lozani koji je CSKA rutinski dobio sa 3:0.

Kada su u pitanju ligaški mečevi tokom vikenda, jedini gol upisao je nekadašnji fudbaler Vršca Stevica Ristić koji je dao gol na debiju za Amkar iz Perma.

Domaći tim je na stadionu “Zvezda” savladao Krila Sovjetov sa 2:1, a u protvničkom timu nije bilo Branimira Petrovića, dok je Nenad Đorđević za 90 minuta zaradio žuti karton.

Žuti karton dobio je i Nikola Petković u duelu Toma i Lokomotive (0:0), a svakako ne treba ni spominjati da je u ekipi domaćih uz Petkovića svih 90 minuta na terenu proveo i najstandardniji srpski internacionalac u Rusiji Đorđe Jokić. Ceo meč odigrao je još samo Dušan Anđelković za ekipu Rostova, a remi momaka sa Dona sa Alanijom (0:0) sa klupe su posmatrali Dejan Radić i Ivan Živanović. Klupu je minulog vikenda zagrejao i Mitar Peković, a ekipa Anžija ipak nije uspela da iznenadi Rubin koji je zabeležio minimalnu pobedu.

Grčka: Prvenac Pantelića za Olimpijakos, Ivićeva borba na dva fronta

Nije se dugo čekalo na prvi gol Marka Pantelića u dresu Olimpijakosa. Napadač reprezentacije Srbije odlučio je pobednika duela sa Panserakosom golom u 32. minutu meča, nakon što je izbio sam ispred golmana prevarivši ofsajd zamku. Doduše, nije baš na najednostavniji način rešio situaciju jedan na jedan, ali je ipak zatresao mrežu i zaslužio aplauze gostujućih navijača kada je u 60. minutu napuštao teren.

Marko očigledno još nije fizički dovoljno spreman ali je i u takvom stanju uspeo da još jednom opasno pripreti golmanu Janu Novoti. Za domaće je svih 90 minuta odigrao Nikola Beljić, dok je Božidar Tadić u finišu meča ušao u igru.

Vladimir Ivić imao je zahtevnu nedelju. Prvo je sa PAOK-om iščupao veliki bod u Ligi Evrope, igrajući 89. minuta, da bi juče vidno iscrpljen, kao i drugi saigrači, isto tako teškom mukom za 77. minuta na terenu izvukao bod protiv Olimpijakos Volosa.

Nemanja Vučićević je igrao ceo meč za Kavalu, uputivši tri šuta u okvir gola šampiona Panatinaikosa, ali ni to nije bilo dovoljno za više od 2:2.

AEK Dušana Bajevića nije mogao da podnese igranje na dva fronta, pa je nakon pobede nad splitskim Hajdukom u LE (3:1) kiksnuo u prvenstvu kod kuće protiv Asteras Tripolisa.

Ostali: Het-trik Mrđe, Ninković standardan, pogađali Lazić i Vuković

Što se Ukrajine tiče, najuspešniji Srbin ovog vikenda je napadač Metalurga iz Donjecka Đorđe Lazić koji ne samo da je postigao gol za preokret i pobedu nad „imenjakom“ iz Zaporižja (1:2) već je i proglašen za igrača utakmice.

Dinamo iz Kijeva je u Ligi Evrope igrao samo 2:2 sa BATE Borisovim, dok su juče pobedili Zorju u zaustavnom vremenu. U oba meča je Miloš Ninković proveo svih 90 minuta na terenu.

Saša Stević postigao je treći gol za Volin u pobedi nad Iljčivecom (3:1), dok se Željko Ljubenović i Slobodan Marković u dresu Tavrije nisu dobro proveli protiv Šahtjora. Vladimir Dišljenković je nezamenjiv na golu Metalista, baš kao i kapiten Milan Obradović, za razliku od njihovih saigrača Aleksandra Trišovića i Marka Devića.  Igor Duljaj je igrao 37. minuta za Sevastopolj protiv Dnjepra.

Bojan Jorgačević imao je dva teška iskušenja u poslednjih nekoliko dana, a odbrana belgijskog Genta, kao uostalom ni on sam nisu blistali.
Gent je prvo poražen u Ligi Evrope od Levskog sa 3:2, dok je sinoć u goleadi kod kuće slavio sa 5:3 protiv Varegema.

Nemanja Rnić je napokon dobio priliku da zaigra u prvom timu Anderlehta, ali meč sa Zenitom u LE neće previše pamtiti jer, ne samo što je tim poražen, već je on posle prvog poluvremena ostao u svlačionici.

Stefan Šćepović nije ulazio u igru za Briž ni u LE protiv PAOK-a, ni u jučerašnjem duelu Jupiler Pro lige sa Šarlroom. Marko Obradović igrao je za Eupen, što nije bio slučaj sa fudbalerom Kortrijka Nebojšom Pavlovićem.

Švajcarci su igrali Kup, baš kao i Austrijanci, a tamo je briljirao Dragan Mrđa. Bivši napadač Vojvodine konačno je probio led u dresu Siona na gostovanju nižerazrednom Tavernu. Mrđa je het-trik postigao do 42. minuta, a konačan rezultat od 4:0 postavio je Goran Obradović.

Izraelci su pauzirali sa fudbalom, što je sigurno prijalo igraču Makabi Petah Tikve Nebojši Marinkoviću.
Česi su nastavili šampionat, ali bez značajnijeg učinka srpskih internacionalaca.

Turska Bursa svoj prvenstveni meč igra večeras. U klubu se svi nadaju da se neće dogoditi Valensija iz Lige šampiona, kada su Ivan Ergić i Milan Stepanov četiri puta zbog primljenih golova kretali sa centra.

Kolonija Srba na Kipru imala je uzbudljiv vikend ali se nijedan od njih nije upisao u listu strelaca. Slavili su Apolon Slobodana Krčmarevića i Miljana Mrdakovića, Omonija Dragoslava Jevrića, i APOEL Ivana Jovanovića i Nenada Mirosavljevića.
Te sreće nisu bili Etnikos Svetozara Šapurića i njegovih izabranika Predraga Ocokoljića, Ivana Petrovića i Zorana Stjepanovića, kao i Alki Aleksandra Pantića i Nenada Rajića.

U Poljskoj je proradio Aleksandar Vuković. Fudbaler Korone je postigao gol i slavio remi (2:2) sa velikom Vislom u petak u društvu saigrača Nikole Mijailovića.

Razloga za radost imali su igrači Zaglebja Bojan Isailović i Dušan Đokić koji su srušili drugog poljskog velikana Legiju sa 2:1, u meču u kojem je na suprotnoj strani bio Miroslav Radović, istina do 67. minuta, ali ne i Srđa Knežević.
Pobedila je i Lehija Marka Bajića, što nije doživeo Slask Vuka Sotirovića.

Jagoš Vuković (PSV Ajndhoven) klupa
Dejan Stanković (Inter) LŠ: van protokola / Serija A: do 79. minuta, asistencija