Srbi u Evropi: Goleada Srba na Ostrvu

U nedelji u kojoj je Srbija saznala kazne za incidente u Đenovi i u kojoj je selektor najavio male promene u postavi “orlova”, nekoliko igrača je uspelo da ostavi veliki utisak.

Najraspoloženiji je bio premijerligaški trio Vidić – Ivanović – Milijaš, mrežu su pogađali Lazović, Sulejmani i Ergić, Kačar i Rukavina su upisali asistencije.

Među onima o kojima se nešto ređe priča ubedljivo najbolji je bio Dušan Tadić koji je režirao nove pobede Groningena i stigao da namesti četiri gola za nekoliko dana…

Engleska: Kolo za pamćenje – strelci Vidić, Ivanović i Milijaš

Srpski internacionalci u Premijer ligi su definitivno obeležili prethodnu nedelju, jer su se u strelce u pobedama svojih timova upisali Nemanja Vidić, Bane Ivanović i Nenad Milijaš.

Nemanja Vidić je načeo Totenhem na Old Trafordu lepim golom glavom u 31. minutu, a posao je završio asistent i strelac bizarnog gola Nani u 85. za konačnih 2:0. Kapiten Mančester junajteda je i na “svojoj” strani terena obavio posao bez greške, pa su “đavoli” ostali rame uz rame sa Arsenalom iza Čelsija.

Čelsi je održao prednost od pet bodova nad prvim pratiocima teškom, ali očekivanom pobedom na gostovanju Blekburnu – 2:1. “Plavci” su dugo bili u podređenoj ulozi, primili su treći gol u ovoj sezoni, ali da se sve to brzo zaboravi pobrinuo se Branislav Ivanović.

Defanzivac Srbije je u 84. minutu na drugoj stativi dočekao centaršut Žirkova i lepo loptu glavom prosledio u mrežu. Ivanović, koji je usput i “požuteo”, tako je kompletirao preokret, ali i stavio simboličan potpis na novi četvorogodišnji ugovor sa klubom, koji ga je zbog sjajnih igara nagradio i povišicom od 50 odsto.

Preokretom je do pobede stigao i Vulverhempton, koji je posle 2:1 sa Mančester sitijem na stadionu Molinju potvrdio da “građani” još nisu pravi kalibar. Siti je poveo golom Adebajora iz penala u 23. minutu, ali je radost gostiju trajala samo sedam minuta.

Nenad Milijaš, koji je tek prošle nedelje upisao prve minute u novoj sezoni Premijer lige, poručio je lepom žabicom “iz prve” sa 16 metara da namerava da ostane u startnoj postavi “vukova”. Milijaš je igrao do 83. minuta, a posle utakmice ga je pohvalio i menadžer Mik Mekarti.

“Nenad je svojim radom zaslužio šansu i mesto u prvoj postavi. Bio je fantastičan na ove dve utakmice”, rekao je Mekarti.

Na drugoj strani terena nije bilo povređenog Aleksandra Kolarova, koga engleski novinari već nazivaju “delićem slagalice koji nedostaje”.

Subotnji ritam nisu uspeli da isprate Nikola Žigić i Milan Jovanović. Visoki napadač Birmingema je u neočekivano slabom gradskom derbiju sa Aston Vilom uspeo samo da učestvuje u čestim koškanjima i raspravama sa sudijom pa je tokom svojih 90 minuta zaradio žuti karton, a na semaforu je sve vreme stajalo 0:0.

Liverpul je nešto kasnije savladao Bolton golom Maksija u finišu meča (1:0) i upisao drugi trijumf u nizu. Međutim, u begu iz opasne zone nije učestvovao Milan Jovanović, koji je meč posmatrao sa klupe.

Italija: Juve bez Krasića slavio u derbiju, Inter bez Stankovića pobeđuje ružno

Glavni akteri italijanskog dela srpkih internacionalaca, Dejan Stanković i Miloš Krasić, nisu mogli da pomognu svojim timovima u devetom kolu Serije A, ali to nije sprečilo Inter i Juventus da dođu do trijumfa na vrlo teškim gostovanjima Đenovi, odnosno Milanu.

Dejan Stanković je propustio meč sa Đenovom zbog povrede zadobijene u duelu Lige šampiona protiv Totenhema, a Nenad Tomović je sa klupe gledao kako “neroazuri” na vrlo ružan način dolaze do tri boda – 1:0.

Boško Janković će morati da pričeka sa povratkom na teren jer će prema najnovijim procenama dobiti dozvolu da počne sa treninzima tek sredinom novembra.

Miloš Krasić je postao prva žrtva “lova na veštice”, prema rečima predsednika Juventusa Andree Anjelija nakon potvrđene suspenzije zbog simuliranja za krilnog vezistu. Krasić je u duelu sa Bolonjom inscenirao penal, a neviđena propratna hajka rezultirala je kaznom od dve utakmice neigranja.

Ipak, Juventusu to nije predstavljao problem da slavi u derbiju na gostovanju Milanu sa 2:1, a da stvari budu slađe, Alesandro Del Pjero je pobedonosnim pogotkom postao najbolji strelac “bjankonera” svih vremena.

Ivan Radovanović je u dresu Bolonje na terenu proveo 45 minuta, i za to vreme je dobio žuti karton. Povremeni mladi reprezentativac na njegovu žalost mogao je samo da posmatra kako u drugom poluvremenu njegovi saigrači posustaju i gube meč od Kaljarija sa 2:0.

Siniša Mihajlović prvi put se susreo sa bivšim klubom koji ga je vinuo u trenerske zvezde, a njegova Fiorentina odolela je na vrućoj Siciliji – 0:0.
Katanija nije uspela da slomi otpor gostiju, a ni Adrijan Mutu nije uspeo pogotkom da obeleži povratak na teren.

Rumun se ekspresno vratio u startnu postavu nakon isteka suspenzije zbog dopinga, a njegovo prisustvo na terenu značilo je da će se Adem Ljajić vratiti na klupu.

Nikole Gulana nije bilo ni među rezervistima, kao i Dušana Baste u pobedi Udinezea nad Barijem.

Nemačka: Subotić skrivio penal, Rukavina i Kačar asistenti

Borusija Dortmund vratila se na prvo mesto Bundeslige nakon što je u derbi meču kao gost pobedila Majnc sa 2:0 i za bod pretekla dojučerašnjeg lidera. Neven Subotić odigrao je svih 90 minuta za goste, a početkom drugog dela skrivio je penal koji domaći tim nije uspeo da iskoristi. U tom momentu bilo je 1:0 za Borusiju koja je do kraja kaznila domaće za promašaj i na taj način stigla do some pobede u šampionatu.

Preostali srpski reprezentativci nisu bili Subotićeve sreće nakon što su poraz upisali i Štutgart i Hamburger. Zdravko Kuzmanović igrao je do 70. minuta za “švabe” u Volfsburgu gde je domaćin slavio sa 2:0, a srpski reprezentativac se sredinom nedelje našao u centru pažnju nemačkih medija ne samo zbog solidnih igara u poslednje vreme već i zbog brojnih tetovaža koje je otkrio prilikom proslave gola poršle nedelje. Inače, Kuzmanović je mesto u timu ustupio Joanu Odelu, letošnjem pojačanju iz Valensijena koji je zbog povrede propustio prethodna dva meseca u ligi.

Gojko Kačar vezao je i drugi meč za HSV od početka do kraja, ali je Hamburger za razliku od prošle nedelje izgubio meč i to na gostovanju u Kelnu – 3:2. Solidna partija srpskog reprezentativca upotpunjena asistencijom Sonu za vođstvo od 2:1 ipak nije bila dovoljna gostima jer je svoje popodne imao Milivoje Novakovič koji je het trikom doneo vrednu pobedu popularnim “jarčevima”.

U drugoj ligi razloga za zadovoljstvo imali su samo u Minhenu nakon što je 1860 kao gost pobedio Karlsrue sa 4:2. Đorđe Rakić je sedeo na klupi, Ignjovskog nije bilo u timu zbog povrede na Kup utakmici sa Kelnom, ali je zato Antonio Rukavina bio jedan od zapaženijih u timu što je pokazao i asistencijom Štalu za konačnih 4:2.

Danijel Aleksić igrao je svih 90 minuta za Grojter koji je u derbiju na svom terenu poražen od Ercebirge Auea sa 2:1. Aue se posle pobede dočepao drugog mesta, dok je Grojter ostao četvrti, ali sa sada već osetnih sedam bodova zaostatka za prvim mestom. Nešto slabiju formu Grojter je već platio sredinom nedelje u Kupu gde je u malom lokalnom derbiju ispao od Augzburga nakon produžetka.

Drugi bavarski klub je tokom vikenda nastavio da ređa uspehe pobedom protiv Bohuma (2:1), a Miloša Marića nije bilo u ekipi gostiju jer je trener Funkel rešio da promeša karte u vezi i pokuša sa nekim drugim fudbalerima.
Loše vesti stižu i iz Duizburga gde je kapiten Sržan Baljak na Kup meču povredio nogu pa je neizvestan njegov nastup na večerašnjem meču protiv Fortune.

Španija: Obradović na klupi, Lekić i dalje bez gola

Kolo u Primeri je donelo skoro 30 golova, najraspoloženija je bila Barselona, koja je bila nemilosrdna prema Sevilji u nastavku svoje trke za Realom – 5:0. Ivica Dragutinović ni ovog vikenda nije mogao da pomogne svojoj ekipi, a “petarda” je pokazala da bi ta pomoć bila itekako dobrodošla.

Nisu se dobro proveli ni igrači Osasune, koje je Rasing Santanderr isprašio na svom terenu rezultatom 4:1. Dejan Lekić je šansu dobio od 69. minuta, ali ni ovog puta nije postigao gol, a u samom finišu je dobio i žuti karton.

Ivan Obradović je nastavio svoju selidbu iz startne postave na klupu i obratno, a za duel sa Valensijom (1:1) je na redu bilo odmaranje u trenerci. Za razliku od njega, Saragosa ne mrda i ostala je zakucana na dno tabele.

Francuska: Među “galskim petlovima” ništa novo

Jedanaesto kolo francuskog prvenstva nije donelo ništa novo po pitanju učinka srpskih internacionalaca i ovaj deo rubrike iz nedelje u nedelju deluje potpuno isto.

Milan Biševac je u dresu Valensijena odigrao svih 90 minuta protiv Lila, a on i njegovi saigrači radovali su se bodu posle poslednjeg sudijskog zvižduka – 1:1.
Nemanja Pejčinović i Danijel Ljuboja mogu ponovo da se pohvale prisustvom u startnoj postavi Nice, ali ne i porazom na gostovanju Okseru od 2:0.

Napadač je standardno igru napustio desetak minuta pre kraja, dok je bivši defanzivac Crvene zvezde za 90 minuta upisao i žuti karton.

Trener PSŽ-a Antoan Kombuare nije uvrstio Mateju Kežmana u tim za gostovanje Monpeljeu, a u malom derbiju kola došlo je do podele bodova – 1:1. Kežman se ovih dana spominjao kao strelac rezervnog sastava tima, ali i potencijalnop pojačanje Partizana u zimskom prelaznom roku.

Nenad Džodić je bio samo posmatrač u domaćem timu i pitanje je kada će se vratiti u startnu postavu.

Kaen je poražen od Nansija, a Branko Lazarević je standarno bio na klupi jednog od prijatnijih iznenađenja prvenstva, dok je Vujadin Savić za džabe putovao u Monako gde duel između domaćeg istoimenog tima i Bordoa nije odigran zbog kiše.

Nenada Kovačevića nije bilo u timu Lensa na gostovanju Tuluzu i remiju od 1:1.
U drugoj ligi Filip Đorđević je nastavio golgeterski post i nije uspeo da za 63 minuta igre zatrese mrežu na gostovanju Dižonu koje je okončano bez golova.

Holandija: Tadić sjajan, Vukoviću brzi crveni, Sulejmani strelac

Francuska liga nije donela mnogo materijala za ovu rubriku, ali je zato u Erediviziji bilo izuzetno uzbudljivo, kako na tabeli, tako i na terenu.

Tvente je pobedom rezultatom 1:0 nad PSV Ajndhovenom u derbiju 12. kola preuzeo vrh i ostao jedina neporažena ekipa u dosadašnjem toku sezone.

U prvom porazu “filipsovaca” zapaženu ulogu je imao Jagoš Vuković, iako je na terenu proveo samo nepuna četiri minuta. Srpski internacionalac se vratio na teren posle odrađivanja suspenzije, ali je ekspresno otišao pod tuš i na novu pauzu.

Vuković je ušao u igru u 80. minutu, a ubrzo je zbog starta sa dve noge, doduše bez kontakta, dobio direktan crveni karton i tako definitivno zapečatio sudbinu svog tima, koji je prethodnih 25 minuta jurio 1:0.

Vuković je nekoliko dana ranije propustio pobedu PSV-a nad Viteseom, koji je tokom vikenda konačno osvojio bar bod i to posle utakmice bez golova sa Nijemegenom. Slobodan Rajković i Nemanja Matić su odradili standarnih 90 minuta na obe utakmice.

Ajaks se raspucao i zadržao je treću poziciju pobedama nad Herenvenom kod kuće (3:1) odnosno Heraklesom u gostima (4:1). Miralem Sulejmani je protiv bivšeg kluba igrao samo poslednja četiri minuta, a protiv Heraklesa osam minuta duže. Ipak, i to mu je bilo dovoljno da munjevitim trkom po levoj strani uđe u priliku, upiše se u strelce i preciznim udarcem po zemlji postavi konačan rezultat.

Malo je nedostajalo i da Filip Đuričić ove nedelje postigne gol, uprkos skromnoj minutaži. Talentovani fudbaler Herenvena je u porazu od Ajaksa igrao od 64. minuta, bez značajnijeg učinka, ali je zato u trijumfu nad Ekselsiorom (2:0) ušao u 90. minutu i odmah lepim lobom pogodio prečku.

Raspoloženi su bili i igrači Groningena, koji su se probili na četvrto mesto na tabeli. “Ponos severa” je u režiji Dušana Tadića savladao Den Hag sa 3:1, a zatim i Venlo sa 5:3. Sjajni srpski internacionalac je i ove nedelje blistao i bio je zaslužan za ravno polovinu postignutih golova Groningena!

Protiv Den Haga je preciznim centaršutevima tokom 81 minuta upisao dve asistencije, a i na meču sa Venla je u svom stilu “spakovao” dva gola, pritom odigravši svih 90.

Rusija: Lazović strelac, CSKA posrće

Zenit iz Sankt Petersburga polako ali sigurno grabi ka drugoj tituli u ruskoj Premijer ligi nakon što je posle kiksa CSKA ekipa Lućijana Spaletija pobegla Moskovljanima na velikih devet bodova, četiri kola pre kraja šampionata.

Zenit je u 26. kolu na svom terenu lako izašao na kraj sa Alanijom (3:0), a goleadu na stadionu Petrovski otvorio je Danko Lazović u 17. minutu. Lazović je u igri proveo oko sat vremena, a do samog kraja je ostao Aleksandar Luković.

Tandem srpskih reprezentativaca je sa klupe dobio šansu u velikom derbiju sredinom nedelje protiv Spartaka iz Moskve. Luković je igrao od 17. minuta uz žuti karton, a Lazović od 55. minuta, ali ni to nije pomoglo Zenitu koji je na Lužnjikiju izgubio sa 1:0.

Poraz je izazvao i malo nervoze, pa su se posle meča sukobili Igor Denisov i trener Spartaka Valerij Karpin. Prileteo je Danko Lazović u pokušaju da ih razdvoji, a zatim su se dve grupe igrača još nekoliko minuta na “fudbalski način” raspravljale na atletskoj stazi.

I pored toga nekadašnji osvojač Kupa UEFA ima devet bodova više od CSKA nakon što su “armejci” kiksnuli protiv Saturna – 1:1. Zoran Tošić meč je gledao sa klupe do 71. minuta kada je ušao na teren. Njegov tim na trećem mestu ima 51 bod, tri manje od Rubina koji ima meč više.

Zvanični šampion je u minulom kolu savladao Krila kao gost sa 2:0, a svih 90 minuta za domaće igrao je Nenad Đorđević.

Po 90 minuta standardno su odardili prvotimci Toma Nikola Petković i Đorđe Jokić, dok je njihov klub osvojio možda i ključne bodove u borbi za opstanak pobedom nad Amkarom. Marko Lomić takođe je bio nezamenljiv u postavi Dinama iz Moskve koja je lako izašla na kraj sa Sibirom (4:1), dok je opet prema ustaljenoj tradiciji, ceo meč odradio i Dušan Anđelković čiji je Rostov poražen u Moskvi od Spartaka.

Grčka: Bez Pantelića u velikom derbiju

Najveći grčki derbi između Panatinaikosa i Olimpijakosa pripao je domaćinima (2:1) iako je tim iz Pireja vodio. Za Olimpijakos nije igrao Marko Pantelić, dok je s druge strane, sa dva gola epitet igrača meča poneo Đibril Sise.

Vladimir Ivić je sa PAOK-om konačno zabeležio pobedu na strani, ali još bitnije je da je srpski igrač igrao sjajno, što ohrabruje pred nastavak Lige Evrope u četvrtak.

Panserakos je zatekao Kavalu savladavši je sa 1:0. Nikola Beljić je požuteo igrajući svih 90. minuta dok je Božidar Tadić pred kraj meča zamenjen. Nemanja Vučićević je ušao u finišu za Kavalu ali nije uspeo da preokrene tok meča.

Ostali: Ergić i Radović strelci, Ninković se zagrevao za LE, Mrđa bez gola

Junak turske Burse za ovaj vikend svakako je Ivan Ergić. Jedan od najpotcenjenijih srpskih fudbalera današnjice i čovek koji ne dobija pozive od FSS briljirao je u remiju sa Fenerbahčeom.

Iako su renomirani gosti vodili golom Senturka, Bursa se na početku drugog poluvremena pribrala i u jednom od dobrih napada po levoj strani, lopta je posle centaršuta došla do Ergića. On je sa oko pet-šest metara od druge stative mirno sproveo loptu u gol gostiju za erupciju oduševljenja, jer bod Bursu drži u vrhu tabele, a Ergića i Milana Stepanova u prvom timu.

Miloš Ninković učestvovao je od 68. minuta u demoliranju Iljčiveca od Dinama u prvenstvu Ukrajine. Kijevljani su zgromili goste sa 9:0, a Ninković je bio na terenu tek toliko da bi ga osetio pred Ligu Evrope.

Što se ostalih Srba u toj ligi tiče, Jovan Markoski je požuteo za Vorsklu a Saša Stević za Volin.

Željko Ljubenović i Slobodan Marković igrali su ceo meč za Tavriju, baš kao i Vladimir Dišljenković i Milan Obradović za Metalist, odnosno Đorđe Lazić za Metalurg iz Donjecka.

Igor Duljaj sedeo je ponovo na klupi Sevastopolja, što je bila i sudbina Nemanje Tubića u Karpatima, za koje je celu utakmicu protiv Vorskle igrao Ivan Milošević.
Dragan Mrđa i Goran Obradović igrali su ceo meč za švajcarski Sion koji je rasturio Lucern sa 4:1, međutim, pamtiće se samo njihovi dobri prodori i asistencije. Dušan Đurić igrao je za Cirih ali ne i Milan Gajić, dok je Veroljub Salatić dao sve od sebe da Grashopers izbegne poraz od moćnog Jang Bojsa, ali u tome nije uspeo.

Bolje vesti u karijeri nije mogao da dobije golman belgijskog Genta Bojan Jorgačević, od onih da ga je Vladimir Petrović Pižon konačno uvrstio među „orlove“. Golman Genta mu je uzvratio sjajnim intervencijama protiv Mehelena, a gol koji je primio ne ide njemu na dušu.

Nemanja Rnić je, za nepoverovati, dobio priliku da odigra jedno poluvreme u pobedi Anderlehta nad jakim Genkom.

Nebojša Pavlović je, kao i prošlog vikenda dobio žuti karton za Kortrijk, dok Stefana Šćepovića nije bilo na terenu za Briž. Marko Obradović je poput Rnića takođe dobio šansu da igra 45 minuta za Eupen i to protiv Lirsa, čiji gol brani Vladan Kujović.

Miroslav Radović je posle nekoliko sušnih meseci ponovo centralna figura poljske Legije. Bivši fudbaler Partizana je kao i prošlog vikenda i sada bio igrač odluke u pobedi od 2:1 nad Gornjikom, postigavši prvi, i asistirajući za drugi gol.
Blistao je i Dimitrije Injac, strelac jednog od četiri pogotka za Leh, a bogat srpski golgeterski učinak zaokružio je i Vuk Sotirović iz Slaska. Aleksandar Vuković igrao je za Koronu, Bojan Isailović dobro je branio za Zaglebje, dok se u prvom timu Krakovije našao i Miloš Kosanović.

Malo je srpskih fudbalera u češkoj Gambrinus ligi, ali kad istrče na teren, često se potrude da se njihove partije prepričavaju. To je ovog vikenda doživeo Miloš Bosančić, strelac pobedonosnog gola za Liberec protiv Slovačkog.
Milana Dudića nije bilo u timu austrijskog Salcburga, dok je Nebojša Marinković ušao u 72. minutu u igru za izraelski Makabi Petah Tikvu. Saša Stojanović i Nikola Grubješić večeras igraju za Hapoel Haifu.

Novi trener kiparske Omonije Dušan Bajević konačno je pobedio i to sa 4:1 ekipu Ermisa. I dok se sa Dragoslavom Jevrićem on veselio, te sreće nisu bili izabranici trenera Etnikosa Svetozara Šapurića, koje je minimalno dobio APOEL Ivana Jovanovića i Nenada Mirosavljevića.

Razloga za zadovoljstvo imali su i Slobodan Krčmarević i Miljan Mrdaković čiji je Apolon pobedio AEL.