Englezi i Amerikanci u osmini finala (VIDEO)

Poznati su eventualni protivnici reprezentacije Srbije ukoliko se “orlovi” nakon večerašnjih mečeva grupe D plasiraju u osminu finala

Reprezentacija Engleske je pobedila Sloveniju rezultatom 1:0 i obezbedila ulazak u osminu finala Svetskog prvenstva, a “zmajčeki” su u drugoj fazi bili čak i posle poslednjeg sudijskog zvižduka koji je označio njihov poraz! Međutim, šokantna informacija je stigla sa drugog stadiona, gde je Lendon Donovan golom “izvukao” SAD na prvo mesto, a poslao Alžir i Sloveniju kući.

Uvodnih 15-ak minuta utakmice u Port Elizabetu nisu doneli puno uzbuđenja, već veliki broj pogrešnih dodavanja igrača Engleske i blagu inicijativu Slovenije. Ništa nije obećavalo da će “gordi Albion” uspeti da uradi nešto dobro na Mondijalu jer je Terijev loš pas stigao pravo u noge Novakoviću, koji je pustio podjednako nepreciznu loptu Birsi. Englezi su morali da se brane i nekoliko minuta kasnije, kada je Birsa stigao do lopte, ali je traljavo zavrnuo – pravo u ruke Džejmsu.

Ipak, stvari su se potpuno preokrenule, krenuo je jak pritisak na drugoj strani, a u 23. minutu je stigao i pobedonosni gol. Milnerova odlična lopta je stigla na peterac, a Defo je sproveo pored Handanovića.

Englezi su do kraja poluvremena imali dve velike prilike i da udvostruče vođstvo, ali Lampard i Džerard nisu dovoljno dobro šutirali.

Nova velika šansa je stigla na samom startu drugog dela, ali Defo nije uspeo da loptu iz okreta pošalje sa prave strane stative.

Slovenci definitivno nisu imali pravi odgovor, a srećom po njih ovo definitivno nije Runijevo Svetsko prvenstvo. Najbolji fudbaler Junajteda je posle lepe kombinacije na ivici šesnaesterca još jednom zapetljao stvar i nije mogao da šutira. Usledila je šansa za Terija posle kornera kada je Handanović odlično branio, a zatim je Runi iz čiste pozicije pogodio stativu! Glavna uzdanica Kapelove ekipe je nešto kasnije zamenjena.

Posle dugo vremena, u 67. minutu je viđena prilika i za Slovence. Međutim, tri šuta za redom nisu našla put do mreže – dva puta su izblokirani, a treći je završio u reklami. “Zmajčeki” su uspeli u još nekoliko navrata da naprave karambol ispred Džejmsa, ali ne i da naprave veliko iznenađenje.

Slovenija – Engleska 0:1 (0:1)

Port Elizabet – Stadion: Nelson Mandela bej. Sudija: Volfgang Štark (Nemačka). Strelci: Defo 23. Žuti kartoni: Jokić – Džonson.

Slovenija: Handanović, Brečko, Šuler, Cesar, Koren, Ljubjankić (od 62. Dedić), Jokić, Kirm, Radosavljević, Birsa, Novakovič

Engleska: Džejms, Džonson, Kol, Teri, Apson, Beri, Džerard, Lampard, Milner, Džerard, Runi (od 72. Džo Kol), Defo

Fudbaleri SAD i Alžira odigrali su vrlo uzbudljiv meč koji je u nadoknadi vremena rešio Lendon Donovan na stadionu Loftus Versfeld u Pretoriji. Oba tima su imala svoje prilike, ali Amerikanci bi imali itekako za čime da žale jer im je poništen regularan pogodak Klinta Dempsija u prvom poluvremenu, a isti igrač je posle još tri puta imao idealne prilike pre nego što ga je Donovan spasio da postane tragičar nacije.

Obe ekipe u Pretoriji su hrabro startovale jer znaju da ih samo pobeda vodi u dalju fazu takmičenja. Đebur je u 6. minutu uleteo u šesnaesterac i pogodio prečku, a zatim je na drugoj strani Gomez izmamio dobru intervenciju Mbolija.

Ova dva igrača su u sledećih 120 sekundi uspeli još jednom da ugroze gol, ali Đebur je opet bio neprecizan, a Gomez je ponovo naterao Mbolija na paradu. Sjajan start meča.

Alžirci ne prezaju da zapucaju iz bilo koje pozicije, samopouzdanja im očigledno ne fali, ali preciznosti da, pošto su Jebda i Zijani bili prilično neprecizni.

Nakon što im je u prošlom meču poništen čist gol protiv Slovenije, Amerikancima se isto desilo i ovog puta. Klint Dempsi je postigao gol koji je poništen zbog nepostojećeg ofsajda. Trener Bob Bredli je poludeo kraj aut linije, što se ne može reći za bivšeg predsednika SAD Bila Klintona.

Na drugoj strani Hauard je izboksovao udarac Matmura u korner, pre nego što je Mboli ponovo izašao kao bolji iz duela sa Dempsijem.

U 57. minutu Dempsi je uspeo da nadmaši Altidorov promašaj. Vezista Fulama je primio loptu na 15 metara, uputio udarac koji je savladao Mbolija, ipak, lopta se odbila od stative ponovo na nogu zatrčalom Dempsiju koji je uspeo da promaši praznu mrežu. Neverovatno.

Napadi SAD se nisu zaustavili, Feilhaber je nakon solo prodora izborio korner, a iz udarca iza ugla Bornstajn je šutirao glavom tik pored stative. Šezdesetak sekundi kasnije Čerundolo je dobro centrirao, a rezervista Edson Badl je glavom sa pet metara napucao Mbolija koji je za sada junak utakmice. U kontranapadu Zijani je ostao sam na ivici šesnaesterca i prizemnim udarcem šutirao je pored gola.

U 78. minutu sin trenera Boba Bredlija, Majkl, šutirao je iz slobodnog udarca sa 18 metara pravo u golmana Mbolija. Bredli se odlučio za snagu umesto tehnike što se ispostavilo pogrešnim.

U 91. minutu SAD konačno dolazi do zasluženog vođstva. Kontru Amerikanaca poveo je Lendon Donovan, lopta je došla na bok do Altidora, pa na peterac gde je Dempsi ponovo pravio heroja od Mbolija, ali lopta se odbila do Donovana koji je pratio situaciju i smireno sa šest metara ubacio “jabulani” u mrežu za opštu ludnicu na stadionu Loftus Versfeld.

SAD – Alžir 1:0 (0:0)

Pretorija – Stadion: Loftus Versfild. Gledalaca. Sudija: Frank de Blekere (Belgija)

SAD: Hauard, Bokanegra, Čerundolo, Demerit, Bredli, Bornstajn, Dempsi, Edu, Donovan, Gomez, Altidor

Alžir: Mboli, Bugera, Belhađ, Jahija, Hališ, Lasen, Jebda, Kadir Matmur, Zijani, Đebur