UEFA Liga šampiona: Vidićev Mančester na korak od finala (VIDEO)

Fudbaleri Mančester junajted nalaze se na korak od finala Lige šampiona jer su sa 2:0 savladali u gostima Šalke, u prvom meču polufinala Lige šampiona.

“Crveni đavoli” su perfektno odigrali u Gelzenkirhenu, dominirali ceo meč, i na kraju i pored fenomenalne partije golmana domaćih Manuela Nojera stigli do dva gola.

Nojer je u prvom delu sjajno branio udarce Runija, Gigsa, Parka i Ernandesa, ali nije mogao sve sam. U nastavku ga je prvo kroz noge savladao Gigs, a potom Runi koji je namestio pogodak Velšaninu.

Junajted je tako ostvario šestu pobedu na šestom gostovanju ove sezone u Ligi šampiona (u Premijer ligi pet iz 17 mečeva), i tako došao na korak od trećeg finala Lige šampiona u četiri sezone.

Oba tima krenula su otvoreno od starta. Baumjohan je bio prvi igrač koji je šutirao ka golu, ali nije bilo problema za Van der Sara. Već u trećem minutu Runi je sjajno odigrao na levoj strani, stvorio prostor na uglu kaznenog prostora, šutirao u dalji ugao, ali je sjajnom paradom Manuel Nojer ponovo impresionirao Aleksa Fergusona, koji ga želi u svom timu.

Još dva puta u sledeća dva minuta Nojer je morao da spašava svoj tim furioznih napada gostiju. Prvo je Park driblingom prevario čuvara i sjajno šutirao sa oko 15 metara, ali je golman Šalkea bio siguran, da bi već u sledećem napadu Ernandes bio u dobroj poziciji posle dodavanja Valensije, ali nije šutirao dovoljno snažno.

U 14. minutu Nojer je već postao igrač meča. Park je ponovo “promešao” zadnju liniju Šalkea i sjajno progirao Ernandesa. Čičarito je pobegao rivalima izbegavši ofsajd zamku pa je izašao sam na Nojera, ali je Nemački golman ponovo sjajno intervenisao i sprečio gol.

Ofanzivna igra donela je u nastavku “crvenim đavolima” još tri odlične šanse u kojima se našao Meksikanac. Prvo je sa oko 14 metara na levoj strani kaznenog stvorio prostor i levom nogom šutirao pored leve stative, a nekoliko minuta kasnije je u kontri “2 na 2” pokušao da proigra Runija iako je bio samo nekoliko metara od Nojera.

Već u 25. minutu Ernandes je ponovo bio u sličnoj poziciji ispred gola Šalkea, ovaj put je šutirao, ali je lopta otišla pored gola. Kanonadu gola domaćin nastavio je Rajan Gigs, ali je njegov udarac glavom u 28. minutu odbranio Nojer. Sjajno je loptu sa leve strane na drugu stativu ubacio Nemanja Vidić.

Novu šansu da podigne cenu Nojer je dobio u 36. minutu kada je ponovo zaustavio šut Čičarita, a posle njegove odbrane Parkov udarac je izblokiran, dok Gigs nije najbolje zahvatio loptu. Očajna igra domaće odbrane koja je dozvolila Ernandesu da se namesti na šut, a potom još dvojici rivala da stignu do lopte u njihovom kaznenom.

Šalke je tokom ovog perioda nemoći samo nekoliko puta stigao do kaznenog prostora Junajteda gde su Ferdinand i Vidić, uz pomoć svojih bekova i Kerika lako oduzimali loptu rivalu. U samom finišu poluvremena Nojer je ponovo bio briljantan kada je rukom zaustavio šut Rajana Gigsa koji se obrukao u ovom direktnom okršaju sa mladim nemačkim golmanom.

Kao i prvo, drugo poluvreme polušansom su otvorili domaći igrači, Van der Sar je ponovo bio siguran, a već u protivnapadu Nojer je ponovo sopašavao. Posle centaršuta sa leve strane Evra je šutirao glavom, a njegov udarac golman Šalkea je izbacio u korner.

Minut kasnije Gigs je u dve sekunde obrukao čuvare i sebe. Iskusni Velšanin je posle centaršuta sa desne strane primio loptu na levoj, lažnjakom izbacio dva igrača Šalkea koji su uklizali, namestio se na desnu nogu, ali je njegov felš bio mnogo loš pa je završio u gol-autu.

U narednih 15-ak minuta Šalke se koliko-toliko oslobodio pritiska rivala, organizovao nekoliko solidnih napada, najbolji je lošim volejom završio Huradom, a drugi po ozbiljnosti iz prekida raščistio je Vidić izbacivši sa peterca loptu glavom. Usledilo je još nekoliko minuta bolje igre Šalkea, a najbolju šansu imao je Farfan koji je sa više od 16 metara dobro šutirao, ali je Van der Sar bio oprezan.

Da li je ovo blago “usporavanje” Junajteda bio taktički potez Aleksa Fergosona ne znamo, ali je svakako donalo rezultat. Posle blage inicijative domaćeg tima, Junajted je organizovao jednu polukontru, Runi je izbacio čuvara na sredini terena, a onda sjajnim pasom proigrao Gigsa koji se fenomenalno ubacio u kazneni prostor i konačno savladao Nojera poslavši mu loptu kroz noge.

Ovaj gol prelomio je meč jer je samo dva minuta Junajted napravio novu dobro akciju, ovaj put je Ernandes gurnuo loptu u prazan prostor, a sada Runi lagano savladao Nojera koji je očigledno ostao bez fortune.

Već u 73. minutu Ferguson je izveo Parka i Ernandesa i u igru ubacio dve “radilice” na sredini terena, Pola Skolsa i Andersona čiji je zadatak da učvrste dominaciju u veznom redu i potpuno zaustave pokušaje Šalkea da stigne do gola.

Desetak minuta pre kraja Eskudero je dobro šutirao sa distance, ali je ponovo bez greške reagovao veteran iz Holandije na golu Mančester junajteda. Ragnik je potom u igru uveo i mladog Drekslera, dok je Ferguson osvežio napad uvođenjem Nanija umesto sjajnog Runija.

Junajted je rutinski sačuvao prednost, a po završetku meča dve velike fudbalske legende, Rajan Gigs i Raul Gonzales su razmenili dresove i najavili novu borbu za nedelju dana na “Old Trafordu”. U sredu veče prvi od dva meča odigrače dva španska giganta, Barselona i Real Madrid.

Šalke 04 – Mančester junajted 0:2 (0:0)

Rajan Gigs 67, Vejn Runi 69

Šalke 04 (4-4-2): Nojer – Sarpei (Eskudero 72′), Mecelder, Matip, Učida – Baumjohan (Kluge 53′), Hurado (Dreksler 82′), Papadopulos, Farfan – Edu, Raul

Mančester junajted (4-4-2): Van der Sar – Evra, Vidić, Ferdinand, Fabio – Park (Skols 73′), Gigs, Kerik, Valensija – Runi (Nani 82′), Ernandes (Anderson 73′)