UEFA Evropsko prvenstvo u fudbalu 1964.

Drugi Evropski kup nacija je održan u Španiji. U kvalifikacijama je nastupilo 29 reprezentacija, a značaj takmičenja prepoznale su i Engleska i Italija, koje su se prijavile, ali je SR Nemačka odustala od nastupa. “Gordi Albion” je u kvalifikacijama eliminisan od Francuske, dok “azuri” nisu uspeli da preskoče branioca titule, selekciju Sovjetskog Saveza.

Veliko iznenađenje, bolje reći senzaciju, priredili su fudbaleri Luksemburga, koji su u osmini finala eliminisali Holandiju, ali u četvrtfinalu su ispali od Danske.

Jugoslavija je u prvom kolu prošla Belgiju, ali u četvrtfinalu je izgubila od selekcije Švedske.

Nakon tri runde kvalifikacija, završni turnir su izborili Španija, Mađarska, Danska i SSSR. Zanimljivo, iako je četiri godine ranije general Franko zabranio nastup nacionalnom timu svoje zemlje protiv Sovjeta, ovoga puta je ugostio “mrski SSSR”.

“Crvena furija” je u polufinalu pobedila Mađarsku sa 2:1, dok je ruska “Zbornaja komanda” bez većih problema savladala Dance sa 3:0. U susretu za treće mesto Mađarska je nakon produžetaka dobila Dansku sa 3:1.

Finalni susret između Španije i SSSR odigran je u Madridu, na stadionu “Santjago Bernabeu”, pred 117.000 gledalaca.

Domaćine su predvodili vlasnik “Zlatne lopte” Luis Suarez i sjajni napadač Amaro Amansio, dok su sa druge strane stajali Jašin i saigrači. “Crvena furija” je povela pogotkom Pereda, već u 6. minutu, ali dva minuta kasnije prepuni “Bernabeu” je utihnuo nakon pogotka Husainova. Kada se već mislilo da će utakmica otići u produžetke, Marselinjo je u 84. minutu postigao drugi pogodak za domaćine i Španiji donio titulu prvaka Starog kontinenta.