U-21 Prijateljska: Francuska – Srbija 1:0

Orlići poklekli protiv Francuza

Srpska mladost nije uspela da nastavi seriju pozitivnih rezultata u okviru priprema za kvalifikacije za Prvenstvo Evrope 2013.

Orlići su poraženi od Francuske u meču koji je većim delom bio izjednačen. Presudila je bolja završnica domaćina, lep gol Sejvea na isteku četvrt časa igre rešio je dileme.

Rezultat je nepovoljan, igra može da bude i bolja, ali nema mesta razočarenju: Francuska – Srbija 1:0 (1:0).

Strelac: 1:0 – Sejve u 15. minutu. Stadion: Rober Dišon u Ruenu. Gledalaca: 8.000. Sudija: Kristof Dirik (Belgija). Pomoćnici: Dirk Žilon i Džimi Kremers (Belgija). Žuti kartoni: Mangala (Francuska), Miljković, Đuričić, Katai (Srbija).

FRANCUSKA: Dele, Korčija (62. Pejberne), Stambuli, Mangala, Karol, Žilavuži (83. Saso), Kabela, Pažo (76. Mulin), Brahimi (46. Andre), Sejve (62. Gaj), Koita (76. Žermen).

SRBIJA: Aleksić, Miljković (72. Petković), Savić (73. Milanović), Gudelj, Rodić (84. Milivojević), Medojević, Ignjovski (60. Mitošević), Marković (60. Kojić), Đuričić (73. Katai), Lazović, Šćepović.

Igrač utakmice: Sebastijen Korčija (Francuska).

Selektor Srbije Aleksandar Janković na teren je izveo očekivani sastav. Malo iznenađenje predstavljala je nova uloga Saše Markovića, koji je iz sredine prebačen na desni bok.

Francuzi su mogli da povedu već u 20. sekundi. Kapiten domaćina Korčija centrirao je sa desne strane, a Pažo glavom sa desetak metara šutirao za malo pored stative. Minut kasnije pogrešno ispucavanje golmana Dele umalo nije stvorilo problema Trikolorima, lopta je pogodila iznenađenog Stefana Šćepovića i vratila se čuvaru mreže Gala.

Usledio je period bolje igre Srbije. Orlići su uspostavili željenu pas igru, posebno je došla do izražaja kreativnost Filipa Đuričića. Vezista Orlića izborio je prekršaj na 22 metra od gola u sedmom minutu, međutim, Šćepović nije uspeo da prebaci živi zid. Francuski defanzivci u sledećem napadu zaustavili su u poslednjem trenutku odličan prodor Đuričića. Najbolja je bila akcija izabranika Aleksandra Jankovića u 12. minutu. Napad je počeo Rodić po levoj strani, nastavio je Ignjovski sjajnim pasom ka Lazoviću, koji je iz trka centrirao po zemlji, ali je Mangala u poslednjem trenutku intervenisao ispred Đuričića na petercu.

Francuzi su, tri minuta kasnije, došli do gola i vođstva. Kojta je odigrao povratnu loptu Sejveu, a klupski drug Vujadina Savića iz Bordoa, milimetarski preciznim udarcem pogodio donji levi ugao gola Orlića – 1:0.

Prednost je ohrabrila domaćina, Trikolori su polako preuzimali inicijativu. Na sreću naših mladića volej Pažoa u 19. minutu završio je pored stative. Kabela je u 29. minutu iz slobodnog udarca pokušao da iznenadi Aleksića. Golman Srbije je odbio loptu, pritrčao je Pažo, međutim, bio je u ofsajdu.

Uspeli su naši reprezentativci da vrate posed lopte u svoju korist, ali bez efekta. Agilni Đuričić stavio je na muke Delea u 36. minutu, kada je udarcem iz slobodnog udarca iskosa sa leve strane dobro šutirao, ali je koncentrisani čuvar mreže domaćina skrenuo loptu u korner.

Tačku na prvo poluvreme stavio je Brahimi posle izvrsnog prodora u 43. minutu. Njegov šut završio je za nekoliko santimetara pored stative.
Pokušali su Orlići da početkom nastavka dođu do izjednačenja. Ponovo je Đuričić bio glavna opasnost za Francuze. Posle prodora u 53. minutu odbramebni igrači Trikolora izblokirali su ga u poslednjem trenutku. Đuričić je izveo korner, a Savić sa druge stative glavom neprecizno šutirao.
Nade Orlića u povoljan rezultat utihnule bi možda potpuno u 59. minutu da golman Aleksić nije bravurozno intervenisao. Centrirao je Korčija, Koita je šutirao glavom, a Aleksić panterski odbranio.

Pokušao je naš selektor Janković da anulira prednost protivnika uvođenjem Vuka Mitoševića i Nemanje Kojića. Šćepović se preselio na desni bok, ali bez povratka na našu polovinu terena.

U 71. minutu Đuričić je morao da napusti igru posle duela sa dvojicom igrača Francuske.

Uzaludni su bili pokušaji naših reprezentativaca da stignu do izjednačenja. Naleti nisu bili opasni po gol čvrste odbrane domaćina.

Janković: Bezopasni posle prekida

Aleksandar Janković, selektor mlade reprezentacije Srbije, do tančina je analizirao meč u Ruenu.

– U duelu sa protivnika iz top evrposkog nivoa videli smo našu vrednost. Imali smo loš period u prvom poluvremenu. Uspeli smo da konsolidujemo redove i Francuzima napravimo probleme, međutim, nekoliko dobrih situacija nismo iskoristili – rekao je Janković.