Srbi u Evropi: Stanković na krovu sveta, prvenci u Holandiji

Sneg je sprečio da se zimska zavesa u većini evropskih liga spusti na uobičajen način, pa su i brojni srpski internacionalci nešto ranije završili fudbalsku 2010.

Ipak, poslednje izdanje rubrike “Srbi u Evropi” u ovoj godini zagrejao je sjajni Dejan Stanković, koji je doduše na drugom kontinentu upisao još jedan veliki uspeh u blistavoj karijeri.

Kapiten Srbije je sa Interom postao prvak sveta. Radovali su se i Tadić, Đuričić i Gudelj u Holandiji, zbog svojih prvenaca, a metu je pogodio i Ljuboja…

Italija: Stanković šampion sveta, Krasić promašio pobedu

Dejan Stanković se nakon trostruke krune okitio i titulom šampiona sveta kada je Inter u finalu svetskog prvenstva za klubove savladao TP Mazembe sa 3:0, a kod poslednjeg gola Bjabjanija srpski reprezentativac je bio asistent.

Istim rezultatom “neroazuri” su bili uspešni i u polufinalu protiv Seongnama kada je upravo kapiten Srbije načeo Južnokorejce pogotkom u trećem minutu.

Stanković je tako i zvanično na klupskom nivou osvojio sve što se osvojiti može, a zbog Interovog nastupa u Abu Dabiju meč između “neroazura” i Fiorentine će biti pomeren za neki drugi datum.

Izabranici Siniše Mihajlovića iskoristiće dodatni odmor da se bolje spreme za nastavak šampionata u kojem će morati da krenu ka gornjoj polovini tabele i jurnjavi za evrokupovima.

Juventus je u 92. minutu ispustio tri boda na gostovanju Kjevu, a pored Serđa Pelisijea koji je zatresao mrežu za izjednačenje, prilično zaslužan za konačni ishod jeste i Miloš Krasić. Srpski reprezentativac je u 75. minutu, pri rezultatu 1:0, izašao sam ispred golmana Kjeva, zaobišao ga, ali je pogodio stativu i time ostavio “leteće magarce” u igri.

Kazna je stigla u samom finišu preko već pomenutog Pelisijea čime je Juventus propustio priliku da pred zimsku pauzu ostane na tri boda zaostatka u odnosu na lidera Milana.

Gradski derbi između Sampdorije i Đenove nije odigran zbog jakih snežnih nanosa na stadionu Luiđi Feraris, pa su Boško Janković i Nenad Tomović dobili neočekivani odmor.

Ivana Radovanovića i dalje nema u protokolu Bolonje, koja je sa Parmom odigrala bez golova, a ista sudbina standardno je zadesila Dušana Bastu čiji je Udineze izgubio od Lacija sa 3:2.

Engleska: Sneg zamrzao fudbal, Kolarov čekao ponedeljak

Iako se ovog vikenda u Premijer ligi čekao derbi Čelsi – Mančester junajted i okršaj Baneta Ivanovića i Nemanje Vidića, zbog snežnog nevremena nije bilo ništa od te utakmice.

Fudbal je  bio skoro potpuno zamrznut u Engleskoj, a nisu pomogli ni grejači na najvećim stadionima na Ostrvu, jer je navijačima bio onemogućen bezbedan prilaz. Tako su odigrana samo dva meča.

Sneg je odložio i lokalni derbi između Vulverhemptona i Vest Bromvič Albiona, pa je Nenad Milijaš vikend proveo u razgovorima sa novinarima i prisećanju na beogradski “večiti derbi”.

Nije odigran ni meč između Birmingema i Njukasla, pa je odmarao i Nikola Žigić, baš kao i Milan Jovanović, čiji Liverpul nije dočekao Fulam. Popularni Lane, s obzirom na loš status u ekipi, verovatno ne bi ni igrao, a vrlo je moguće da će posle samo šest meseci i napustiti Enfild, jer ga je prema nekim informacijama klub stavio na transfer listu.

Mančester siti će dočekati Everton u ponedeljak uveče, pa će Aleksandar Kolarov verovatno biti jedini “nezamrznuti” srpski igrač u Premijer u ovom kolu.

Nemačka: Subotić i Baljak najbolji na polusezoni

Fudbaleri u Nemačkoj otišli su na zaslužen odmor posle 17 odigranih kola u Bundesligi, a što se tiče učinka srpskih fudbalera na polusezoni nije prošlo loše. Internacionalci u Nemačkoj uspeli su da postignu ukupno 18 golova, većina ih je standardna u svojim ekipama, a utisak bi bio još bolji da usput nije bilo povreda, što se pre svega odnosi na Gojka Kačara.

Neven Subotić je sa svih 17 mečeva u ligi od početka do kraja još jednom potvrdio dominaciju u svakom pogledu. On ne samo da napreduje iz sezone u sezonu, već trenutno igra za verovatno budućeg šampiona i nije slučajno što je možda i najtraženiji igrač iz Bundeslige u ovom trenutku. Treba dodati da je Subotić odigrao svih šest mečeva u Ligi Evrope gde je takođe bio strelac, a upisao se i u Kupu pa jesen završava sa ukupno tri gola.

Manje više standardan bio je i Zdravko Kuzmanović koji je većinu od 15 nastupa počeo kao starter u ekipi Štutgarta. Dolaskom Bruna Labadije na klupu “švaba”, Kuzmanović je, ako smo dobro brojali, dočekao trećeg šefa u poslednjih godinu dana, pa ostaje da se vidi kome će poći za rukom da malo uigra tim i iskristališe bitne igrače u ekipi. Kuzmanović ima takav potencijal što je potkrepio sa tri gola, dve asistencije i jednim golom na pet mečeva u Ligi Evrope gde je obezbeđen plasman u 1/16 finala.

Kada su u pitanju golovi, najviše ih je dao Srđan Baljak. Kapiten Duizburga odigrao je 15 mečeva i sedam puta pogodio mrežu, a stigao je da zabeleži i dve asistencije, dok “zebre” posle 17 mečeva zaostaju tri boda za vodećim Augzburgom u “cvajti”.

Odmah iza Baljka nalazi se Đorđe Rakić koji je za Minhen na 16 mečeva dao četiri gola, ali na žalost navijača sva četiri u prva četiri kola. Među malom grupom igrača koji su bili u timu na svih 17 utakmica nalazi se Antonio Rukavina koji je upisao dve asistencije sa desnog boka, dok je Aleksandar Ignjovski što zbog suspenzija ili lakših povreda odigrao 11 mečeva za trenutno devetoplasirani tim na tabeli.

Na 11 utakmica stao je i napadač na pozajmici u Grojteru Danijel Aleksić koji je dao i dva gola, ali koji je i minulog vikenda opet presedeo na klupi dok je njegov tim igubio od Fortune Dizeldorf sa 1:0. U ekipi Fortune nije zaigrao Ranisav Jovanović koji je većinu od svojih 12 nastupa sakupio kao rezerva, što ipak ne opravdava učinak bez gola jer se radi o napadaču.

Najmanje mečeva, iz opravdanih razloga, sakupili su Miloš Marić i Gojko Kačar. Zapravo, osam mečeva Marića i asistencija u dresu Bohuma bilo je sve što je nekadašnji vezista Olimpijakosa odigrao u Nemačkoj. Nezadovoljan statusom Marić je zatražio odlazak, pa će u naredne dve i po godine ponovo igrati u Belgiji, ovoga puta za Lirs.

Što se tiče Gojka Kačara, devet mečeva za Hamburger i jedan gol svakako nisu učinak dostojan momka koji je do pre godinu dana bio među spremnijim vezistima u ligi, ali je uz puno malera i povreda učinila svoje. Gojku je prvo trebalo šest kola da konačno dobije minutažu jaču od deset minuta, a onda je počeo da igra sve bolje. U narednih šest mečeva preskočio je samo jedan, uspeo je da postigne gol i zabeleži asistenciju, ali je onda usledio meč sa Borusijom u 12. kolu koji je morao da napusti zbog nove povrede, taman kada je uhvatio ritam i postao standardan u prvoj postavi.

Kačarov povratak očekuje se početkom drugog dela prvenstva, a nema sumnje da će sto odsto spreman biti od velike koristi timu koji cilja plasman u evrokupove.

Nemačka liga nastavlja se 17. januara.

Španija: Lekić starter, povratak Obradovića u tim

Dejan Lekić je po prvi put posle dva meseca bio starter u ekipi Osasune, ali mu ni to, ni činjenica da je igrao protiv najslabije ekipe u ligi Saragose nije pomoglo da se za 69 minuta igre konačno upiše u strelce u Primeri.

Dosadan meč završen je rezultatom 0:0, a na drugoj strani je sve sa klupe posmatrao Ivan Obradović, koji se vratio u tim nakon povrede.

Na oblačenje trenerke će još neko vreme sačekati Ivica Dragutinović, čija Sevilja u utakmici sa bezbroj kartona nije uspela da otme bodove Realu – 1:0.

Francuska:
Pogodak Ljuboje, Džodić obnovio povredu

Nica je u 18. kolu francuskog prvenstva podelila bodove sa najprijatnijim iznenađenjem šampionata, ekipom Bresta – 1:1. Domaćin je u vođstvo došao već u 7. minutu kada je Danijel Ljuboja zatresao mrežu, međutim, radost navijača na tribinama nije dugo trajala jer su gosti ubrzo izjednačili.

Srpski napadač je na terenu proveo svih 90 minuta, kao i Nemanja Pejčinović čije su partije naterale upravu kluba da otkupi ugovor od Rada nakon pozajmica u redove Crvene zvezde i Herte.

Milan Biševac je napustio stadion Rena pognute glave nakon što je u 92. minutu Valensijen poražen sa 1:0, a novi veliki peh zadesio je kapitena Monpeljea Nenada Džodića u duelu sa Okserom – 1:1.
Srpski defanzivac je teren napustio u 51. minutu zbog obnovljene povrede leve butine koja ga je sklonila sa terena prethodnih 9 meseci.

Nenad Kovačević je trebalo da ugosti Kaen Branka Lazarevića, međutim, veliki nanosi snega na stadionu Lensa nateralo je čelnike saveza da odlože susret.

Vujadin Savić je standardno presedeo remi Bordoa protiv Sošoa.

Nant i Sedan su odigrali meč bez golova, a Filip Đorđević je na terenu proveo svih 90 minuta.

Holandija: Prvenci Đuričića, Tadića i Gudelja

Najubedljiviji u nekompletnom poslednjem kolu holandskog prvenstva u 2010. godini bili su igrači Herenvena, koji su savladali De Grafšap sa 4:0, a priliku na toj utakmici je na najbolji način iskoristio Filip Đuričić.

Mladi fudbaler je bio među starterima po prvi put u poslednja tri meseca, što se pokazalo kao dobra odluka trenera već u 34. minutu. Đuričić je sjajno istrčao kontru, proleteo pored svog čuvara i smireno udarcem po zemlji poslao loptu u mrežu i tako postigao svoj prvenac u dresu Herenvena. Odigrao je meč do samog kraja, a u 66. minutu je upisao i asistenciju.

Metu je konačno pogodio i Dušan Tadić u utakmici u kojoj je Groningen ispustio 2:0 na gostovanju Ekselsioru i osvojio samo bod – 2:2. Srpski internacionalac je mrežu domaćih zatresao već u 7. minutu i tako svojim brojnim asistencijama dodao i gol. Ipak, ni to ni autogol domaćih nije bilo dovoljno da Groningen upiše sva tri boda.

Gol je postigao i Nemanja Gudelj i tako doneo remi Bredi na utakmici sa Viteseom 1:1. Mladi defanzivac je proveo svih 90 minuta na terenu, baš kao Nemanja Matić i Slobodan Rajković na drugoj strani.

Jagoš Vuković se vratio na klupu PSV-a, koji je prvo mesto na tabeli potvrdio rutinskim trijumfom nad ekipom Rode – 3:1.

Kolo je trebalo da začini derbi Ajaks – Fejenord, ali je on odložen i Miralem Sulejmani je bio među brojnim igračima u Evropi koji su odmarali zbog snega.

Grčka: Pantelić ni minut na terenu, Vučićević bez gola

Reprezentativac Srbije Marko Pantelić ponovo je bio mez mesta u prvom timu na gostovanju Larisi. Igrač Olimpijakosa već nedeljama igra na kašičicu tako da mu je teško da održi formu, ali je i pored toga do sada na devet utakmica postigao četiri gola.

Olimpijakos je pobedom od 1:0 pobegao pet bodova drugoplasiranom Panatinaikosu čiji su besni navijači upali na teren posle poraza kod kuće od Volosa.

Vladimira Ivića takođe nije bilo u dresu PAOK-a, ali je zato igrao Nemanja Vučićević. Kavala je odigrala 1:1 sa Atromitosom, a srpski fudbaler je uputio dva opasna udarca na gol gostiju, i imao nekoliko asistencija, ali bez rezultata.
Nikola Beljić je igrao ceo meč za Panserakos, dok je njegov saigrač Božidar Tadić bio među rezervama protiv Ergotelisa.

Ostali: Jorgačević se grudvao, Mrđa, Ninković i Injac na odmoru

U Belgiji je nekoliko utakmica odloženo zbog snega, među njima i duel Beršota i Genta, tako da je Bojan Jorgačević na kraju odmarao. Zato je odigran derbi meč između Briža Anderlehta koji su dobili gosti sa 2:0. U timu Briža nije bilo Stefana Šćepovića, baš kao ni Nemanje Rnića u dresu Anderlehta.

Ivan Ergić je ponovo igrao za tursku Bursu koja je deklasirala Genčlerbirligi na njegovom terenu sa 5:1. Ergić nije postigao gol ali je do 73. minuta, kada je zamenjen, pružio zapaženu partiju.

Sneg nije omeo Izraelce da nastave prvenstvo, ali to nije mnogo značilo Nikoli Grubješiću i Saši Stojanoviću (Hapoel Haifa) da pruže značajniji učinak. Nebojša Marinković nije ni ulazio u igru za Makabi Petah Tikvu.

Kiprani ne osećaju poput ostalih Evropljana snežne radosti pa su bez problema igrali novo kolo. Apolon Miljana Mrdakovića igrao je 2:2 sa AEK-om iz Larnake, dok je Slobodan Krčmarević doživeo novi neuspeh sa Anortozisom koji je poražen sa 3:1 od A.P.O.P.-a. Radovan Krivokapić je i drugu nedelju zaredom strelac za Enozis koji je ipak poražen sa 2:1 od APOEL-a Ivana Jovanovića. U duelu Dušana Bajevića i Svetozara Šapurića nije bilo pobednika budući da su Omonija i Etnikos odigrali meč bez golova.

Novogodišnji praznici došli su ranije nego ostalima Draganu Mrđi, Milošu Ninkoviću, Milanu Dudiću i Dimitriju Injcu. Većina njih će prve zvanične utakmice igrati tek početkom februara.