Srbi u Evropi: ‘Orlovi’ se raspucali – 12 golova!

Selektor Srbije Vladimir Petrović je nedavno najavio ofanzivniju igru nacionalne selekcije, a “orlovi” su se brzo potrudili da “isprate” Pižonovu izjavu.

Za razliku od domaće lige u kojoj je na osam mečeva postignuto samo sedam golova, a četiri utakmice su završene bez i jednog, srpski internacionalci su se raspucali širom Evrope i priredili retko efikasnu nedelju.

U prethodnih sedam dana u strelce se upisala skoro cela prva postava “orlova” ne računajući odbranu, a pogađali su i neki igrači van spiska. Golove su postigli het trik heroj Juventusa Miloš Krasić, Nikola Žigić, Danko Lazović, Dragan Mrđa, Milan Jovanović i Zdravko Kuzmanović, kao i “privremeno precrtani” Marko Pantelić.

Metu su sa bele tačke pogodili i Nenad Milijaš i mladi reprezentativac Adem Ljajić, a upisao se i bivši reprezentativac Danijel Ljuboja! Ukupno – 12 golova!

Engleska: Jovanović, Žigić i Milijaš strelci u Karling kupu

Protekla nedelja definitivno nije bila nedelja favorita na Ostrvu, pa su članovi “velike četvorke” delili bodove šakom i kapom, a nisu svi blistali ni u Karling kupu.

Mančester junajted je bio siguran u Kupu i lako je izašao na kraj sa Skantorpom (5:2). Kapitena Nemanje Vidića očekivano nije bilo na terenu, jer je on odmarao za mnogo važnije gostovanje Boltonu.

Međutim, standardnih 90 minuta srpskog defanzivca nisu mnogo vredeli “đavolima”, koji ni na Riboku nisu uspeli da osvoje ceo plen – 2:2. Za razliku od prethodna dva gostovanja na kojima je Junajted ispuštao prednost, ovog puta su dva puta morali da jure rezultat, a srpski defanzivac je osim jednog boda kući odneo i jedan žuti karton i sećanje na jednu dobru priliku.

Čelsi će želeti što pre da zaboravi prethodnih nekoliko dana. Karlu Anćelotiju se nije isplatilo “mešanje sastava” protiv Njukasla, pa su neiskusni igrači pretrpeli poraz od 4:3 i ranu eliminaciju iz Kupa.

Slika nije bila mnogo bolja ni ovog vikenda, uprkos tome što su se na derbi sa Mančester sitijem u tim vratili Drogba, Esijen, Obi Mikel i Bane Ivanović. Defanzivac Srbije je bio i najopasniji od njih, ali je njegov pokušaj glavom zatresao samo okvir gola.

Ivanović je odigrao svih 90 minuta prilično nezanimljive utakmice, svoje zadatke je obavljao bez greške, a Tevezov prodor i jedini gol na meču su “zaludeli” Terija i Kola.

Na drugoj strani terena nije bilo povređenog Aleksandra Kolarova.

Ranu eliminaciju iz kupa je doživeo i Liverpul, koji očigledno puca po svim šavovima. “Crvenima” nije pomogao prvenac Milana Jovanovića iz 9. minuta, jer je član četvrte lige Nortempton uspeo da izbori penale, a zatim i slatku pobedu direktno ispod Kopa.

Inače, popularni “Lane” se nije skoro uopšte radovao posle karakterističnog utrčavanja u prazan prostor i lepog šuta po zemlji, verovatno smatrajući da će taj meč biti samo rutina za njegov klub. Međutim, tako je samo propustio jedinu priliku za osmeh jer je nakon utakmice koristio reči kao što je “katastrofa”.

Jovanović je sa klupe odgledao remi sa Sanderlendom ovog vikenda – 2:2.

Vulverhempton je bio na dobrom putu da postane još jedan premijerligaš koji je ispao iz kupa, ali je Nenad Milijaš sa penala izborio 1:1 i produžetke protiv Notsa. Tamo je ključni čovek bio dvostruki strelac Kevin Dojl – 4:2

Milijašu novi gol sa bele tačke i dobra igra tokom svih 120 minuta nisu bili dovoljni za ulaznicu u prvi tim, ali je zato reprezentativac Srbije posle dužeg vremena dogurao barem do klupe Premijer ligi odakle je posmatrao poraz od Aston Vile (2:1).

I Nikola Žigić se upisao u strelce ove nedelje i postigao je svoj prvenac za Birmingem protiv MK Donsa. Favoriti su posao u Karling kupu završili za samo četiri minuta, a drugi od tri pogotka postignuta između 24. i 28. minuta bio je delo srpskog reprezentativca – 3:1.

Žigić se prema rečima trenera  Aleksa Mekliša i dalje privikava na Premijer ligu, pa mu je i minutaža dozirana. Ovog vikenda je u remiju bez golova sa Viganom odigrao poslednjih pola sata.

Italija: Krasić heroj Juventusa, Ljajić ponovo sa penala, Stanković sjajan

Inter je u režiji dvostrukog strelca Samjuela Etoa savladao Palermo posle preokreta sa 2:1 i tako ostao u vrhu tabele sa istim brojem bodova kao Ćezena. Dejan Stanković je igrao do 79. minuta, a iako je prečka zaustavila jedan njegov karakterističan udarac uticao je na rezultat asistencijom posle prelepe akcije za drugi gol Kamerunca.

Dobar nastup je upisao i Adem Ljajić, koji je sa bele tačke postigao svoj prvenac u dresu Fiorentine. Bivši igrač Partizana je imao glavnu ulogu u prvih pola sata utakmice protiv Lacija, konstantno je predstavljao opasnost po gol gostiju, ali su oni uspeli da anuliraju njegov pogodak i da preuzmu potpunu kontrolu.

“Nebeskoplavi” su preokrenuli na 2:1, posle čega su najvatreniji navijači “viole” protestovali oko stadiona, a trener Siniša Mihajlović rekao da preuzima potpunu krivicu za loše rezultate na startu sezone. Ljajić je igrao do 68. minuta.

Traljav početak je konačno iza sebe ostavio Juventus, koji je deklasirao Udineze rezultatom 4:0. Miloš Krasić je još jednom bio veoma upečatljiv u crno-belom i asistirao je kod drugog i trećeg pogotka. Reprezentativac Srbije je odigrao svih 90 minuta. Na drugoj strani Dušana Baste, po običaju, nije bilo u protokolu tima iz Udina.

Za razliku od Juventusa, Roma ne izgleda kao ekipa koja bi mogla uskoro da se izdigne. “Vučica” je nakon antifudbalske partije sa Bajernom, ispustila 2:0 protiv Bolonje, za koju je do 62. minuta igrao Ivan Radovanović.

Što se Boška Jankovića tiče, on se i dalje oporavlja od povrede kolena, uskoro bi trebalo da se vrati u Italiju, a trenutno trenira u Beogradu, sa prvotimcima Crvene zvezde. Za to vreme Đenova ne blista baš u Seriji A i odigrala je 1:1 sa Parmom.

Nemačka: Novi gol Kuzmanovića, Dortmund nezadrživ

Nemačkom Bundesligom i posle šest odigranih kola caruje ni manje ni više nego majušni Majnc koji je bez dileme obeležio vikend nakon što je u Minhenu protiv Bajerna zebeležio najveću od prethodnih šest pobeda.

Sjajna igra ekipe Tomasa Tuchela rezultirala je trijumfom od 2:1 čime je njegov tim ostao prvi na tabeli sa Borusijom Dortmund kao jedinim bodovno ozbiljnim konkurentom u ovom trenutku. Posle Majnca najbolja ekipa u ligi vezala je peti trijumf nakon poraza u prvom kolu, a mera je minulog vikenda uzeta ekipi Sent Paulija koja je savladana sa 3:1.

Neven Subotić bio je svih 90 minuta u ekipi Borusije koja ima tri boda manje od Majnca i koju sledeće nedelje na Vestfalenu čeka veliki derbi protiv Bajerna.

Za razliku od Dortmunda ekipa Štutgarta nastavila je sa prilično lošim rezultatima od početka sezone. Ni pobeda od 7:0 protiv Menhengladbaha pre desetak dana nije bila dovoljan pokretač ekipi Kristijana Grosa koja je potom izgubila u Nirnbergu, a u minulom vikendu i na svom terenu protiv Leverkuzena.

“Farmaceuti” su pobedom od 4:1 zapravo naneli pravu katastrofu popularnim “švabama”, a saigrači očigledno nisu ozbiljno shvatili izjavu Zdravka Kuzmanovića koji je uoči meča rekao da ekipa mora igrati inteligentnije.

Što se srpskog reprezentativca tiče, on je za 90 minuta dao prilično srećan i ujedno utešan gol iz slobodnog udarca, a solidnu partiju upotpunio je i nešto požrtvovanijom igrom zbog čega je zaradio žuti karton.

Posle kritika da je fizički nespreman za 90 minuta kvalitetnog fudbala šansu da zaigra za razliku od prošle nedelje dobio je i Gojko Kačar. Njegovih nekoliko poteza tokom drugih 45 minuta velikog derbija Verder – HSV pokazali su da su kritike na mestu, a mada HSV nije igrao toliko loše Verder je ipak slavio sa 3:2 iako su gosti posle 2:0 uspeli da izjednače. Kačar je, usput, zabeležio i najveću minutažu od početka prvenstva, a uprava s nestrpljenjem očekuje da sredi formu i pokaže zašto je plaćen preko pet miliona evra.

Posle šest kola u “cvajti” na tabeli među 18 konkurenata odskače berlinska Herta koja je još uvek bez poraza (16 bodova), dok joj je od klubova sa srpskim internacionalcima najbliži Grojter Firt koji je u minulom kolu kod kuće pobedio Ingolštat sa 1:0 i stao na tri boda iza na cetvrtom mestu. Danijel Aleksić je za 84 minuta igre zaradio žuti karton baš kao i kolege iz Minhena Aleksandar Ignjovski i Antonio Rukavina koji su u još jednom malom bavarskom derbiju učestvovali u pobedi “lavova” u Augzburgu (2:1). Pored Ignjovskog i Rukavine svih 90 minuta igrao je i Đorđe Rakić.

Ceo meč odigrao je i kapiten Duizburga Srđan Baljak, ali on nije imao razloga za slavlje nakon poraza njegovog kluba od Uniona u Berlinu. U ponedeljak uveče sastaće se Fortuna iz Dizeldorfa i Bohum, a Ranisav Jovanović i Miloš Marić najavljeni su u prvih 11.

Francuska: Prvenac Ljuboje, Biševac povređen

Danijel Ljuboja postigao je prvenac u dresu Nice, ali tim sa Azurne obale nije došao do bodova jer je Ren odneo sav plen sa stadiona Munisipal du Rej– 2:1.

Izblajhani napadač izjednačio je rezultat na 1:1 sredinom prvog poluvremena, a domaći fudbaleri bi možda i došli do boda da je u odbrambenom bedemu bio Nemanja Pejčinović.

Bivši fudbaler Crvene zvezde, koji je standardan u timu Nice, zadobio je povredu zbog koje je propustio i poraz u kup meču protiv Sent Etjena.

Isti problem zadesio je i Milana Biševca koji je prošle nedelje povređen u duelu sa Lensom, pa ga zato nije bilo u porazu na gostovanju Brestu.

Nenad Džodić je već dugo van stroja u redovima Monpeljea, ali to nije smetalo njegovim saigračima da lako prevaziđu fenjeraša iz Arla sa 3:1.
Mateja Kežman je sa klupe odgledao kako PSŽ slavi na gostovanju Lensu sa 2:0, a u domaćim redovima redak nastup upisao je Nenad Kovačević.
Srpski vezista je na terenu proveo 87. minuta.

Kaen i Bordo podelili su bodove bez golova, a oba tima su imala po jednog srpskog predstavnika na klupi – Branko Lazarević na domaćoj, a Vujadin Savić na gostujućoj strani.

U drugoj ligi preporođeni Filip Đorđević je odigrao svih 90 minuta u pobedi Nanta nad Grenoblom od 2:1, ali ovog puta je propustio da zatrese mrežu.

Španija: Lekić još bez gola, Dragutinović najavio skori povratak

Saragosa je zakucana na dno Primere kao jedna od dve ekipe koja posle pet kola nema ni jednu pobedu. Ekipa za koju nastupa Ivan Obradović izgubila je od Rasinga sa 2:0 i od Atletika sa 1:0, a srpski reprezentativac je na obe utakmice odradio svojih standardnih 90 minuta.

Bolje od Saragose deluje Osasuna, koja je ove nedelje upisala prvu pobedu. U Pamploni je savladan Sosijedad sa 3:1, ali Dejan Lekić nije iskoristio ni drugo uzastopno mesto u startnoj postavi i dobru igru ekipe da postigne prvenac. Srpski internacionalac je zamenjen u 63. minutu. Nekoliko dana kasnije, u minimalnom porazu od Espanjola dobio je šansu tek u finišu utakmice.

Ivica Dragutinović se i dalje oporavlja od neugodne povrede Ahilove tetive, pa je propustio razočaravajuće rezultate Sevilje sa Santanderom (1:1) i Herkulesom (2:0). Srpski defanzivac se nedavno vratio na treninge, iz dana u dan radi sve većim intenzitetom, a ove nedelje je najavio i da će se uskoro ponovo naći na terenu.

“Srećan sam kako teče oporavak, nadam se da ću uskoro početi da radim sa loptom. Ubrzo se vraćam i to na najvišem nivou”, rekao je Dragutinović.

Holandija: Bez značajnijeg učinka u ligi, Miki dva puta asistirao u Kupu

Ajaks je zadržao čelnu poziciju u holandskoj ligi nakon što se vratio sa bodom sa gostovanja Tventeu – 2:2. Miralem Sulejmani je ušao u igru u 67. minutu, ali nije stigao da utiče na rezultat jer je sve rešeno 60-ak sekundi kasnije.

Suarez je izborio korner, a slabo izbijena lopta je pala na nogu Enohu, koji je fantastičnim udarcem zakucao loptu u mrežu sa 20-ak metara i postavio konačan rezultat.

Sulejmani je više prostora imao nekoliko dana ranije u Kupu. Ajaks je rutinski “petardirao” MVV, a srpski internacionalac za veoma dobrih 90 minuta igre upisao dve asistencije.

PSV nije iskoristio remi u derbiju kola i ostao je na drugoj poziciji posle podele bodova sa upornim Groningenom – 1:1. Izostao je i srpski derbi, jer je Jagoš Vuković ceo meč odgledao sa klupe, dok je na drugoj strani solidnih 70 minuta odradio Dušan Tadić.

Vitese je u gostima Ekselsioru upisao drugi trijjumf u sezoni (2:0). Srpski dvojac Slobodan Rajković – Nemanja Matić je odradio standardnih 90 minuta, što je veoma dobra vest.

Matić je nekoliko dana ranije u rutinskoj pobedi nad Flevom (6:0) morao iz igre u 55. minutu zbog povrede, ali se ispostavilo da nije ništa ozbiljno.

Rusija: Lazović strelac, povreda Tošića

Zenit i CSKA nastavili su da vredno skupljaju bodove u borbi za šampionsku titulu pa je nakon lakih pobeda oba tima u mečevima 22. kola ruske Premijer lige razlika između njih četiri boda u korist Sankt Petersburga čiji tim ima i dva meča manje.

Ekipa Lućijana Spaletija u u minulom kolu odigrala dostojno lidera što je najbolje osetio Saturn koji je savladan sa 6:1. Danko Lazović je izborio penal za drugi gol, a samo 120 sekundi kasnije je na asistenciju Keržakova rutinski sproveo loptu u mrežu. Lazoviću, koji je proveo svih 90 minuta na terenu, to je bio drugi gol u sezoni.

Aleksandra Lukovića nije bilo u timu, baš kao ni Zorana Tošića u ekipi CSKA. Nekadašnji fudbaler Mančester junajteda je preskočio laku pobedu svog tima u Tomsku (3:0) zbog povrede leđa, a rezultat dovoljno govori sa kakvom su lakoćom napadači gostiju izbegavali odbranu domaćih za koju su tokom svih 90 minuta igrali Đorđe Jokić i Nikola Petković.

Uspešan izlet imala je i ekipa Sibira koja je bez Nikole Valentića u timu savladala Rostov sa 1:0. Od srpske kolonije na Donu za domaće je igrao samo Dušan Anđelković i to ceo meč, dok su Ivan Živanović i Dejan Radić ostali na klupi.

Za najveće iznenađenje u proteklom kolu pobrinuo sa Amkar koji je u Moskvi mučio Spartak i na kraju izvukao 2:2 iako je posle vođstva domaćih uspeo da preokrene. Stevica Ristić odigrao je svih 90 minuta za goste kojima sledi velika borba za opstanak sa ekipom Krila Sovjetov. Klub iz Samare svoj meč 22. kola igraće u ponedeljak protiv Anžija, a u konkurenciji za oba tima biće Nenad Đorđević, Branimir Petrović i Mitar Peković.

Grčka: Pantelić ponovo strelac, Bajević otišao iz AEK-a

Napadač Olimpijakosa Marko Pantelić definitivno se uklopio u ekipu, pošto je po drugi put u dve nedelje postigao gol.

Pantelić je bio strelac prvog od tri pogotka kojima su crveno-beli iz Pireja “častili” Asteras Tripolis. Pored jednog gola koji je postigao glavom posle centaršuta sa desne strane, reprezentativac Srbije je imao još tri sjajne prilike za gol, ali su njegovi šutevi bili za malo neprecizni.

PAOK Vladimira Ivića poražen je na gostovanju Ksantiju minimalnim rezultatom, a srpski internacionalac je odigrao ceo meč i imao je dva šuta ka golu protivnika.

Ništa više sreće na gostovanju nije imao ni AEK Dušana Bajevića, koji je poražen sa 3:1 od Voloa. Navijači atinske ekipe ni to nisu oprostili “Princu sa Neretve”, bilo je novih uvreda, a sve se završilo novom ostavkom trenera, koji je već u tri navrata vodio tu ekipu.

Kavala Nemanje Vučićevića je bila uspešna u gostima i savladala je Iraklisa sa 1:0, a Vučićević je na terenu proveo 66. minuta. Nikola Beljić je odigrao ceo meč za Panserakos, a Božidar Tadić samo jedno poluvreme.

Ostali: Mrđa pogodio za Sion, Jorgačević između Srbije i Belgije

Napadač Metalurga iz Donjecka Đorđe Lazić i ovog vikenda je osvetlao obraz Srba u Premijer ligi Ukrajine, pošto je zahvaljujući njegovom golu Metalurg izvukao remi sa Zorjom.

Lazićev bivši saigrač Vladimir Dišljenković dva puta je morao da vadi loptu iz mreže u duelu sa Šahtjorom, tokom kojeg je požuteo Milan Obradović.
Kad smo kod Šahtjora, bivši fudbaler ovog kluba Igor Duljaj presedeo je ceo meč Sevastopolja na klupi.

Miloš Ninković odigrao je svih 90 minuta za Dinamo u meču sa komšijskim Arsenalom, kao i Jovan Markoski za Vorsklu, dok je Saša Stević posle zarađenog žutog kartona napustio teren za Volin.

Bojan Jorgačević nije se proslavio na golu Genta u sredu u duelu sa Lokerenom (3:2), ali je zato u subotu sačuvao mrežu u pobedi nad Sint Truidenom.
Jorgačević se ovih dana oglasio u jednom belgijskom listu otkrivši da je predao dokumenta za dobijanje njihovog pasoša, koji bi mu omogućio nastupe za reprezentaciju.

Nemanja Rnić nije ulazio u igru za Anderleht, baš kao ni Marko Obradović za Eupen. Igrač Kortrijka Nebojša Pavlović dobio je crveni karton u meču sa Serkl Brižom, dok Stefan Šćepović nije istrčao na teren Žerminal Beršota za Briž.

Fudbaler izraelskog Hapoela iz Haife Saša Stojanović postigao je gol protiv Aškelona, ali to nije mnogo vredelo jer je njegov i tim Nikole Grubješića poražen.
Igrao je i Nebojša Marinković za Makabi Petah Tikvu, ali nije uspeo da se upiše u strelce.

Što se Austrije tiče, Milan Dudić ponovo nije igrao za Salcburg, kao ni Srđan Pavlov za Kapfenberg.

Zato je u Švajcarskoj ponovo zablistao Dragan Mrđa, koji je postigao gol u meču sa Belinconom (1:1). Mrđa je dobio i žuti karton na tom meču, u kojem zbog bolesti nije bilo kapitena Gorana Obradovića.

Veroljub Salatić igrao je za Grashopers misleći istovremeno na potencijalni poziv za reprezentaciju od Vladimira Petrovića Pižona.

U Poljskoj je Legija Miroslava Radovića i Srđe Kneževića bila bolja od Leha Dimitrija Injca. Vuk Sotirović igrao je za Slask, a Aleksandar Vuković za drugoplasiranu Koronu. Marko Bajić i dalje je nezamenjiv u timu Lehije, kao i Bojan Isailović na golu Zaglebja, za koji tek povremeno igra Dušan Đokić.

U Češkoj se dešavanja na terenima takođe zahuktavaju, ali nažalost bez bitnije uloge srpskih internacionalaca.

Ivan Ergić i Milan Stepanov nisu igrali za tursku Bursu u petak protiv Bukaspora, ali se očekuju u 2. kolu Lige šampiona.

Što se Srba na Kipru tiče, posle dužeg vremena na listi strelaca nije bilo Mrdakovića, Mirosavljevića, Stjepanovića ili Petrovića.