Srbi u Evropi: Žigić i Tadić heroji nedelje

Fudbaleri Srbije protekle nedelje nisu ostavili preterano dobar utisak u svojim klubovima, ali se nekoliko imena ipak izdvojilo.

Učinak srpskih fudbalera u Italiji i Nemačkoj već neko vreme nije na visokom nivou, što je odavno slučaj sa Španijom.

Ipak, momci koji igraju u Engleskoj i Holandiji često umeju sve to da nadoknade. Bilo je golova, asistencija, pogađalo se ponovo na Kipru, a ukupno sasvim solidna nedelja poslužiće kao dobra uvertira za prijateljski meč sa Izraelom, kada će “orlovi” ponovo pokazati šta znaju – ovog puta u kombinovanom sastavu.

Engleska: Žigić izvukao Birmingem iz crvenog, Milijaš bolji od Vidića

Premijer liga je prošle nedelje bila za uživanje, a vikend je doneo čak 43 pogotka. Iako je samo jedan bio delo srpskih reprezentativaca, oni su mahom imali zapažene uloge, a sredinom nedelje su bili još raspoloženiji.

Najbolji utisak je ostavio Nikola Žigić, koji je pokazao da je Aleks Mekliš bio u pravu kada nije želeo da ga pusti da se vrati u sredinu za koju mnogi smatraju da mu više odgovara. Rasing je ostao kratkih rukava, a Birmingem je zahvaljujući pobedonosnom golu srpskog reprezentativca u duelu sa Vest hemom (1:0) konačno pobegao iz opasne zone.

Žigić je u 65. minutu iskoristio Larsonov centaršut i u svom stilu zatresao mrežu. Mekliš je računao na Srbina od početka do kraja meča, baš kao i nekoliko dana ranije kada je Žigić postigao gol u važnom remiju rezultatom 2:2 sa Mančester sitijem.

Nadu za opstanak probudio je i Vulverhempton, koji je napravio fantastičan uspeh i osvojio bodove “ko kuća” tokom proteklog vikenda.

Prvotimac “vukova” Nenad Milijaš je u izjavi za “Blic” pre meča sa Mančester junajtedom rekao da je u duelu sa liderom najvažnije zaustaviti Nemanju Vidića na obe strane terena. Ne samo da je njegovoj ekipi to pošlo za rukom već je zaustavljena i serija nepobedivosti “đavola” koja je trajala od prvog kola – 2:1!

Milijaš je odavno ostavio brojne probleme sa početka sezone iza sebe, a asistencijom kod pobedonosnog gola je pokazao da je prevazišao sve što ga je kočilo i potvrdio zvanje jednog od najvažnijih igrača ekipe.

Igrao je do 89. minuta, dok je na drugoj strani kapiten Vidić standardno odradio celu utakmicu iako se u Srbiji pričalo o povredi butine zbog koje propušta meč sa Izraelom. Da je u pitanju nekakva zabuna videlo se još ranije, kada je Vidić postigao fantastičan gol u pobedi nad Aston vilom (3:1).

Ni momak koji zauzima mesto odmah iza Vidića na listi najvećih srpskih imena na Ostrvu neće pamtiti ovaj vikend po dobrom. Bane Ivanović nije mogao mnogo da pomogne na pompezno najavljivanom debiju Fernanda Toresa u dresu Čelsija, na kratko se zbog nesporazuma pokačio i sa golmanom Petrom Čehom, a na kraju je Liverpul slavio na Stamfordu sa 1:0.

Utakmica nije donela mnogo vreline, kao ni nastup Milana Jovanovića, koji je utakmicu gledao sa klupe. Laneta nije bilo na Dalglišovom spisku u pobedi nad Stoukom (2:0).

Popularni Lane nije dobio ni poziv selektora Srbije, a kako ovih dana pišu mediji pozive koji su stizali od Volfsburga, Rasinga i Njukasla je redom odbijao. Poruka je jasna – želi da zasluži mesto u Liverpulu, a sigurno je i da mu ne škodi to što ima sjajan ugovor sa “crvenima”.

Aleksandar Kolarov je posle razočaravajućeg remija Mančester sitija sa Birmingemom (2:2, po gol Kolarova i Žigića) sredinom nedelje rekao da je utakmica sa VBA izuzetno bitna. Karlos Tevez je odgovorio na pravi način i obezbedio je trijumf od 3:0 het-trikom za koji je delom zaslužan i srpski defanzivac.

Kolarov je izborio penal za jedan od Tevezovih golova, malo je nedostajalo da upiše i asistenciju kada je Argentinac zatresao stativu, a i sam je pogodio okvir gola i nekoliko puta namučio Mejhila. Kada Džeko ne igra, srpski bek dobija više prostora u ofanzivi, a to mu itekako prija i oseća se na terenu..

Italija: Krasić i Juve u krizi, Miha smanjio pritisak

Akcije je u Italiji bilo i previše tokom proteklih nedelju dana u kojima je odigrano dva kola.

Juventus je poražen od Palerma sa 2:1 u meču u kojem su “bjankoneri”  žestoko oštećeni od strane glavnog arbitra, a Miloš Krasić na terenu proveo 64 minuta uz dobijen žuti karton. Srpski reprezentativac i dalje ne može da pronađe prepoznatljivu formu sa početka sezone, ali je Juve uspeo privremeno da prekine krizu pobedom na gostovanju Kaljariju gde je blistao Alesandro Matri, bivši član tima sa Sardinije. Krasić je odigrao svih 90 minuta.

Dejan Stanković nije igrao za Inter zbog povrede, ali sigurno je uživao u pobedama njegovih saigrača nad Barijem (3:0) i Romom (5:3) posle kojih je Inter stigao Milanu na pet bodova uz utakmicu manje.

Boško Janković je sa klupe gledao kako za vikend Đenova uzima bod Milanu, ali je preko nedelje ulogu gledača imao u Firenci gde je domaća Fiorentina pobedila sa 1:0. Trijumf nad “grifonima” oslobodio je malo pritiska trenera Sinišu Mihajlovića koji je iskoristio euforiju da prenese optimizam na igrače i odu na gostovanje Parmi gde su zaslužili bod – 1:1.

Adem Ljajić je meč protiv Đenove gledao sa klupe, a nije ga bilo u protokolu protiv “mlekadžija”, kao i Nikole Gulana.

Nenad Tomović se i u petom susretu u Lećeu radovao pozitivnom ishodu kada su crveno-žuti slavili na gostovanju Parmi, ali njegovoj taliji konačno je došao kraj kada su ugostili Palermo na svom stadionu, a Sicilijanci došli do pobede od 4:2.
Pozajmljeni defanzivac Đenove na terenu je proveo 90 minuta na oba meča.

Ivan Radovanović je potpuno u nemilosti trenera Alberta Malezanija i nije ga bilo u protokolu za mečeve Bolonje u kojima su odneli bod iz Udina i trijumfovali nad Katanijom pred svojim navijačima.

Miloš Dimitrijević je prešao iz Rada u Kjevo na pozajmicu poslednjih dana prelaznog roka, ali ga još uvek nema u timu “letećih” magaraca.

Nemačka: Subotić zbog kartona propustio derbi, Baljak juri Bundesligu

Srpski internacionalci pamtili su i bolje vikende u Nemačkoj, a najstandardniji među njima, Neven Subotić, nije nastupio za Borusiju u velikom rurskom derbiju protiv Šalkea.

Reprezentativac Srbije gledao je meč sa tribina zbog suspenzije, a ista sudbina bi zadesila i Gojka Kačara da je kojim slučajem odigran podjednako veliki derbi između HSV-a i Sent Paulija.

Ipak, vremenske neprilike su odložile taj susret pa je Zdravko Kuzmanović bio jedini Srbin koji je u Bundesligi izašao na teren. Vezista Štutgarta proveo je u igri drugo poluvreme na gostovanju Menhengladbahu, a upravo se u tom periodu dogodio veliki preokret “švaba” koji su sa 0:2 stigli do pobede i velika tri boda u borbi za opstanak.

U Cvajti, Srđan Baljak zajedno sa Duizburgom hrabro juri mesto u Bundesligi. “Zebre” trenutno zauzimaju četvrto mesto i posle trijumfa nad Aueom sa 3:1, a srpski napadač je na terenu proveo 88 minuta.

Danijel Aleksić ponovo je dobio priliku na poslednjih pola sata, a Grojter Firt je odigrao meč bez golova na gostovanju FSV Frankfurtu.

Srpska kolonija u Minhenu izlazi na teren tek danas protiv Fortune iz Dizeldorfa.

Španija: Tri remija i šest minuta za Srbe

Kao što smo navikli, iz Primere ne stižu dobre vesti. Oporavak Ivice Dragutinovića još traje, pa ga nije bilo u remiju bez golova Sevilje sa Malagom.

Povratnik među “orlove” Ivan Obradović bio je na klupi u remiju Saragose i Santandera (1:1).

Nije se naigrao ni Dejan Lekić, koji nikako da ubedi trenera da mu je mesto u prvoj postavi Osasune. Bivši napadač Zvezde ušao je u 84. minutu remija sa Majorkom, u kom je konačan rezultat postavljen još u 37. minutu.

Francuska:
Pejčinovićev prvenac u Nici, Đorđević ponovo pogađa

Nemanja Pejčinović nastavio je da oduševljava poslodavce i navijače u Nici, a srpski defanzivac ovog puta je pored svojih defanzivnih zadataka uspeo i da zatrese mrežu Sošoa i donese pobedu timu sa Azurne obale – 1:0.

Gostima je povratak u meč bio otežan nakon što su ostali sa igračem manje zbog isključenja, a uz Pejčinovića, na terenu se standardno našao i Danijel Ljuboja koji je zamenjen u 76. minutu.

Dvadesetdrugo kolo doneo je meč između Lensa i Valensijena, a na terenu su se našli saigrači iz Zvezde – Nenad Kovačević i Milan Biševac. Oba fudbalera su odigrala ceo meč, a defanzivac u redovima Valensijena dobio je i žuti karton.

Utakmica je završena bez pobednika, pa su tako stari prijatelji mogli da budu zadovoljni nakon odigranih 90 minuta.

Nenada Džodića standardno nije bilo u protokolu Monpeljea zbog povrede, a trener Bordoa Žan Tigana izostavio je mladog Vujadina Savića sa spiska igrača za putovanje u Lion gde su “žirondinci” došli do boda.

Branko Lazarević je poraz svog Kaena od Lorijena gledao sa tribina.

U drugoj ligi Filip Đorđević namestio je nišanske sprave i pogotkom u 18. minutu doneo vođstvo Nantu, međutim, “kanarinci” nisu uspeli da zadrže prednost pa je meč protiv Lavala završen rezultatom 1:1.

Holandija: Tadić namestio tri komada i kompletirao sedmicu

Proteklo kolo u Erediviziji obeležila je pobeda Groningena nad “fenjerašem” Viljemom II rezultatom 7:1 u kojoj su osim pregršt golova viđena čak tri crvena kartona.

Dirigent u fantastičnom trijumfu “ponosa severa”, već po običaju, bio je Dušan Tadić koji je nastavio da gomila asistencije i podiže cenu na evropskom tržištu. Bivši fudbaler Vojvodine je u periodu od 26. do 45. minuta uspeo da “spakuje” čak tri gola i obezbedi prednost od 3:0 svojoj ekipi, da bi u samom finišu utakmice glavom i sam zatresao mrežu.

Tadić je tako stigao do brojke on 13 asistencija posle 22 odigrana kola i svakako je jedan od najzaslužnijih što je Groningen na samo četiri boda od lidera PSV-a.

Bod manji zaostatak ima Ajaks nakon trijumfa nad De Grafšapom rezultatom 2:0 u kom je Miralem Sulejmani igrao solidno do 74. minuta.

Herenven verovatno ne može da se nada plasmanu višem od sredine tabele, što je potvrdio i remi bez golova sa NEC-om. Filip Đuričić je igrao svih 90 minuta, čime je potvrđeno njegovo mesto u prvoj postavi ekipe u kojoj je Sulejmani stekao ime.

U lošijoj poziciji je Vitese, koji je odigrao 1:1 sa Fejenordom i tako ostao mesto iznad posrnulog velkiana holandskog fudbala, a dva mesta iznad zone eliminacije. Slobodan Rajković je odigrao svih 90 minuta, baš kao i Nemanja Matić, koji odnedavno nije igrač Čelsija.

Mladi reprezentativac Srbije je bio deo dogovora oko prelaska Davida Luiza iz Benfike na Stamford, pa je njegov ugovor sada vlasništvu Portugalaca, koji će mu verovatno uputiti poziv na kraju sezone.

Ostali: Mrdaković strelac, Marić se loše proveo protiv “svojih”

Miljan Mrdaković je i ovog vikenda bio precizan na Kipru i postigao je prvi gol u pobedi Apolona nad Ol Nikozijom rezultatom 2:1.

Okršaj bivših saigrča pripao je Bojanu Jorgačeviću. Golman Genta je vadio loptu iz svoje mreže u 81. minutu, ali je i pre toga obezbeđena sigurna pobeda nad Lirsom – na kraju 4:1. Na drugoj strani igrao je povratnik u Belgiju Miloš Marić.

Njegov prezimenjak Mijat je postigao gol na gostovanju Lokerena Žerminalu (1:1), a u ekipi domaćih nije bilo Nemanje Rnića koji je u januaru stigao na pozajmicu iz Anderlehta. Nije igrao ni Stefan Šćepović u miniamalnom porazu Briža od Genka.

Bursa već nekoliko meseci ne zna za poraz u ligi, a trijumf nad Sivasporom rezultatom 2:1 je ekipu održao na deobi prvog mesta sa Trabzonom. Milan Stepanov je u važnoj utakmici odigrao svih 90 minuta, dok je Ivan Ergić ušao sa klupe u 68. minutu.