Liga Evrope: Sulejmani dvostruki strelac, Kuzmanović pocrveneo

Pored ekipe Kenija Dalgliša, šesnaestinu finala Lige Evrope prebrodili Mančester siti, Benfika, PSV, Ajaks, Rendžersi, Viljareal, PSŽ, Braga…

Ako je i bilo dileme da li će Ajaks da se plasira u osminu finala Lige Evrope posle ubedljive pobede od 3:0 nad Anderlehtom u Briselu, njih je otklonio srpski internacionalac Miralem Sulejmani, sa dva gola, u 11. i 17. minutu revanš meča.

Nekadašnji član mladi selekcije naše zemlje je u sjajnoj formi ove sezone, tako da Kopljanici mogu daleko da doguraju u ovom evropskom takmičenju ukoliko Sulejmani nastavi sa sjajnim partijama.

Iako je novopečeni reprezentativac Srbije i član poljskog Leha, Dimitrije Injac, izjavio pred duel sa Bragom kako će pokušati da osveti Partizan, to mu nije pošlo za rukom. Poljaci su elimisani od portugalske ekipe uprkos pobedi od 1:0 u prvom meču. Braga je postigla gol više na svom terenu i plasirala se u sledeću rundu.

Sve je bilo rešeno već u prvom poluvremenu, jer su Portugalci već tada postigli oba gola. Injac je zamenjen na poluvremenu, a za Leh je debitovao Vojo Ubiparip, pojačanje iz Spartak Zlatibor Vode, koji je ušao u igru u 71. minutu.

Još jedan Srbin je imao zapaženu ulogu u pobedi svog tima, iako je ušao u igru tek u 62. minutu. Miloš Ninković je samo dva minuta pošto je kročio na teren asistirao kod trećeg pogotka svog Dinama protiv Bešiktaša u Kijevu. Ukrajinci su slavili sa čak 4:1, a u ukupnom skoru posle oba duela rezultat glasi 8:1!

Mančester Siti je na krilima dvostrukog strelca Edina Džeka uspeo da slomi otpor žilavog Arisa, a na kraju je bilo ubedljivih 3:0 za engleskog predstavnika. Srpski reprezentativac Aleksandar Kolarov bio je jedan od najboljih u svom timu, imao nekoliko sjajnih prodora po levoj strani, a treći gol na meču postignut je posle kornera koji je izveo upravo on, a strelac bio Ture. Čak se može reći da je obavio pola posla i kod prvog gola Džeka, jer je napadač iz BiH zatresao mrežu posle udarca koji je uputio Kolarov.

Na žalost, neće baš svi srpski igrači biti zapamćeni po dobrom ove večeri. Zdravko Kuzmanović je zaradio crveni karton u 97. minutu revanša njegovog Štutgarta sa Benfikom. Udario ga je protivnički fudbaler Martins, pa je vezni igrač iz Srbije rešio da mu uzvrati i poslat je u svlačionicu od strane glavnog arbitra iz Engleske Majka Dina. Međutim, meč je bio rešen pre toga, jer je Benfika slavila sa 2:0 i plasirala se u narednu rundu.
Tvente se vratio „iz mrtvih” protiv Rubina. Gubili su Holanđani sa 2:0, čime je tim iz Kazanja anulirao poraz istovetnim rezultatom u Rusiji, ali Tvente je u poslednjem minutu prvog i drugom minutu nastavka meča došao do izjednačenja vrednog prolaska u osminu finala.

Jedan od derbija šesnaestine finala Lige Evrope odigrao se u Španiji. Viljareal je dočekao ove sezone fantastični Napoli i posle 0:0 u Italiji, slavio sa 2:1 i zasluženo se plasirao u sledeću rundu. Povela je ekipa iz Napulja u 17. minutu preko Hamšika, ali Viljareal je u finišu prvog poluvremena krunisao inicijativu sa dva brza gola i otpisao goste. Napoli sada može da se koncentriše na Seriju A gde vodi grčevitu trku za titulu prvaka Italije.

Semafor revanš mečeva šesnaestine finala Lige UEFA:

Ajaks – Anderleht 2:0 (Sulejmani 11, 17) (3:0)
Dinamo Kijev – Bešiktaš 4:0 (Vukojević 3, Jermalenko 55, Gusev 64, Ševčenko 74) (4:1)
Mančester Siti – Aris 3:0 (Džeko 7, 12, Jaja Ture 75) (0:0)
Pari Sen Žermen – BATE Borisov 0:0 (2:2)
Braga – Leh Poznanj 2:0 (Alan 8, Lima 36) (0:1)
Tvente – Rubin Kazanj 2:2 (Jansen 45, Daglas 47 – Ansaldi 22, Noboa 24) (2:0)
Viljareal – Napoli 2:1 (Nilmar 43, Rosi 45 – Hamšik 17) (0:0)
Štutgart – Benfika 0:2 (Salvio 30, Kardozo 78) (1:2)
Zenit – Jang Bojs 3:1 (Lazović 41, Semak 52, Širkov 76 – Žemal 21) (Prvi meč 1:2)
Liverpul – Sparta Prag 1:0 (Kajt 86) (0:0)
Sporting – Rendžers 2:2 (Mendeš 42, Janik 83 – Dijuf 20, Edu 90+2) (1:1)
Spartak Moskva – Bazel 1:1 (Mekgidi 90+1 – Čiperfild 15) (3:2)
Leverkuzen – Metalist 2:0 (Rolfes 47, Balak 70) (4:0)
PSV – Lil 3:1 (Džudžak 55, Lens 67, Marselo 73 – Fro 22) (2:2)