UEFA Liga Evrope: Benfika izgubila i osmo evropsko finale (VIDEO)

Prokletstvo Bele Gutmana i dalje traje!

Prokletstvo se nastavlja! Duh Bele Gutmana i noćas je kao utvara pratio Benfiku, uredivši da izgube osmo finale otkako je 1962. bacio kletvu na svoj ovaj klub!

Sevilja je posle penala savladala Orlove sa 4:2 (0:0, 0:0, 0:0) i tako se dokopala trećeg trofeja Lige Evrope, dok portugalski velikan može samo da jadikuje nad svojom sudbinom.

– “Od sada, pa za 100 narednih godina, nećete osvojiti nikakav evropski trofej”, tim rečima prokleo je legendarni mađarski stručnjak klub iz Lisabona, kada ga je napuštao, jer nisu želeli da mu daju povišicu posle dva osvojena Kupa šampiona.

I zaista, posle tih njegovih reči Orlovima sve ide naopako u evropskim finalima. Sve što su igrali, sve su pogubili.

Benfiku je već u 25. minutu zadesio veliki maler. Miralem Sulejmani, koji je očigledno bio veoma raspoložen, povredio je rame posle jednog pada i morao je da napusti igru. Umesto njega ušao je Almeida, ali on nije bio ni izbliza opasan kao hitronogi srpski internacionalac, na kome su Španci napravili nekoliko žestokih faulova u prvih petnaestak minuta i dobili čak dva žuta kartona. Da podsetimo, kod Portugalaca u timu nije bilo suspendovanog Lazara Markovića, kao ni povređenog Fejse, dok je Filip Đuričić ostao na klupi.

Sevilja je bolje počela utakmicu, reklo bi se pre svega opuštenije, dok su Portugalci bili u grču, očigledno plašeći se greške na samom startu meča. U 10. minutu španski tim prvi put je pripretio, Baka se našao u izglednoj poziciji posle centaršuta sa boka, međutim, podignuta je zastavica, tako da i da je pogodio gol on ne bi važio.

Iako je bilo dosta ritma na nova uzbuđenja morali smo da sačekamo sve do samog finiša prvog dela, kada je Benfika izvršila pritisak i za samo 120 sekundi stvorila tri jako lepe šanse. Prvo je Maksi Pereira iz neposredne blizine pogodio Beta, da bi u nastavku akcije pokušao i Rodrigo udarcem iskosa – golman Sevilje ponovo je bio veoma pribran.

U drugom minutu nadoknade jedna sporna situacija. Gaitan je prihvatio dugu loptu, prošao pored Facija i krenuo ka golu, da bi ga argentinski defanzivac sustigao u šesnaestercu i sa leđa mu oduzeo loptu. Portugalci su tražili penal, ali Feliks Brih je samo odmahnuo rukom.

Šta je bilo na pameti fudbalerima Benfike na poluvremenu ne znamo, ali verovatno da im je kroz glavu tada prvi put prošla ta čuvena kletva Bele Gutmana.
Drugi deo utakmice počeo je takođe odličnom šansom za portugalskog šampiona. Igrao se 49. minut kada je Lima šutirao sa petnaestak metara, Beto nije bio na golu, ali je gotovo sa gol-linije loptu izbacio Facio. Nema sumnje da je u tim trenucima već počeo da se uvlači strah u kosti navijačima Orlova. U mislima Gutman, na terenu njihovi ljubimci koji nikako da uguraju loptu u mrežu Sevilje.

Nije se ni Španski tim čuvao. Na isteku sata igre Rejes je probao udarcem iz jako povoljne pozicije, ali lopta je išla direktno u Oblaka. Usledilo je nekoliko minuta strašnog tempa, napada na obe strane, igralo se bukvalno bez garda, ali onih pravih šansi ipak nije bilo.

Šest minuta pre kraja Beto je ponovo bio na visina zadatka. Lima je uputio snažan šut, ali golman španskog tima nije se dao savladati. Vreme je neumitno teklo, Benfika napadala, ređala polušanse, udarce ka golu, međutim, mreža Sevilje kao da je bila začarana. Ukleto začarana. Španci su sve izdržali i ušlo se u produžetke.

Benfika na startu prvog nastavka delovala svežije, konkretnije, pa ipak, u 101. minutu Sevilja propušta fantastičnu šansu. Rakitić je uputio strašan pas za Baku, ovaj se stuštio ka golu, izašao oči u oči sa Oblakom, ali je promašio čitav gol. Bila je to jedina velika šansa u produžecima. A onda su na red došli jedanaesterci. Najgore što je moglo da se dogodi klubu s tako strašnom kletvom nad glavom.