U-19 EURO: “Orlići” u finalu!

Rajković junak penal serije

Omladinska fudbalska reprezentacija Srbije savladala je Portugal nakon izvođenja jedanaesteraca 2:2 / 5:4 u polufinalnom meču na U-19 prvenstvu Evrope čiji je domaćin Litvanija. Posle 90 minuta bilo je 2:2, a strelci za “orliće” bili su Đurđević i Gaćinović, a za rivala Silva i Guedes.

Ekipa selektora Ljubinka Drulovića se do polufinala probila kao prva u svojoj grupi, ispred Francuske, Turske i Gruzije.

Za ovaj meč, Drulović je odlučio da u startnoj postavi budu Rajković, Golubović, Antić, Filipović, Veljković, Milinković-Savić, Pavlovski, Luković, Maksimović, Đurđević i Mitrović.

Za Portugal igraju Bruno Varela, Žoao Kanselo, Figueiredo, Luiš Rafael, Silva, Ie, Bernardo Silva, Podstavski, Markos Lopes, Karlos Mane i Alešandre Guedes.

Skandal je obeležio uvodne trenutke polufinala, jer je orekstar na stadionu umesto “Bože pravde” odsvirao himnu SFRJ, “Hej, Sloveni!”. Klikom ovde možete pogledati kako je to izgledalo, ali i kako je fantastična bila reakcija naših omladinca.

Već u sedmom minutu stigao je odgovor na ovaj skandal: Golubović je dobio loptu od Uroša Đurđevića, koji je utrčao u sredinu, a onda je taj “odloženi dupli pas” iskoristio da, centaršut sa desnog krila glavom sprovede u mrežu Portugalaca – 1:0!

Samo dva minuta kasnije Aleksandar Mitrović se izborio za priliku za šut, pobegao je svom čuvaru tek toliko da sa 17 metara uputi udarac koji je za malo promašio metu, jer je lopta prohujala iznad prečke. Mladi špic je imao šansu i u 22. minutu, kada je nanizao rivale uz gol-aut liniju, a onda snažno šutirao u spoljni deo mreže.

“Orlići” su još zapretili preko Pavlovskog, koji je iz slobodnjaka tukao preko prečke, a onda su malo pali u poslednjih 10-tak minuta prvog poluvremena. To su Portugalci iskoristili da preuzmu inicijativu i najviše su napadali po desnoj strani, na kojoj su naš levi bek Antić, a ispred njega opasni Luković.

Dosta problema izabranicima Ljubinka Drulovića zadavao je brzonogi Kanselo, ali je odbrana Srbije odolela naletima do odlaska na odmor. Primetna je i izuzetno gruba igra rivala u kojoj prednjači kapiten Figuiredo i pravo je čudo kako do sada nije dobio bar žuti karton.

U drugom polufinalu, od 20 časova igraju Španija i Francuska, a vi pratite i drugo poluvreme uz Blicsport.rs.

Ni u nastavku Portugalci nisu prestali sa, na momente, “prljavim” startovima, pa je tako otvorenim đonom Luiz Rafal napao Mitrovića i prošao bez kazne. Isti igrač je imao i priliku kada je prošao po levoj strani i šutirao skoro iz “mrtvog” ugla, ali je golman Rajković bio na mestu.

Kompenzacija za grubu igru protivnika je napravljena kada je Bernardo Silva požuteo nedugo zatim zbog prekršaja na sredini terena. Upravo je portugalska “desetka” u 55. minutu izjednačila na 1:1 – akciju po desnoj strani završili su Orta i Silva duplim pasom posle kog je Rajković bio nemoćan.

Morao je Drulović nešto da menja, pa je Lukovića preselio na klupi i ukazao šansu džokeru Dejanu Melegu od 62. minuta. Sledeća izmena usledila je samo šest minuta kasnije i bila je iznuđena, jer se povredio Antić, pa je mesto levog beka zauzeo Urošević.

“Orlići” su i dalje bili nekako uspavani, kao da su ih pregrubi startovi rivala izbacili iz ritma, a Portugalci su preokret najavili u 77. minutu kada je Markos Lopez stavio Rajkovića na muke, a Guedes pogodio stativu i iskupio se dva minuta kasnije. Odlično je reagovao na centaršut Rafaela sa leve strane, nadvisio Filipovića i glavom uz pomoć stative zatresao mrežu za 2:1.

Posegao je srpski selektor za poslednjim adutom i u “vatru” bacio Gaćinovića umeso Đurđevića i to je bio pravi potez. Samo šest minuta mu je bilo potrebano da se upiše u strelce – u 85. Veljković je poslao dugu loptu koju je igrač Vojvodine sjajno primio i time izbacio Edgara, a onda levom nogom pogodio donji desni ugao za 2:2!

Taj rezultat bio je na semaforu i po isteku 90 minuta, pa trenutno produžeci odlučuju ko će u finale. Ako ni posle dodatnih pola sata ne bude pobednika, Srbija i Portugal će izvoditi penale.

U finišu prvog produžetka, koji su obe selekcije oprezno odigrali, protivnici su imali odličnu priliku kada je Marko Lopez posle duplog pasa izbio ispred Rajkovića iskosa sa leve strane i neometan šutirao pored desne stative. U drugih 15 minuta Portugalci su zapretili posle lepe akcije koju je završio Guedes volejom, ali je srpski golman još jednom bio na visini zadatka.

Kako je i posle 120 minuta ostalo 2:2, na redu su penali!