Srbi u Evropi: Vidić i Ninković strelci, Krasić asistent

Fudbaleri Srbije su za razliku od vaterpolista i košarkaša protekle nedelje razočarali naciju, a samo nekoliko njih je uspelo da popravi utisak na klupskoj sceni.

Najupečatljiviju partiju, suprotnu od onih u dresu “orlova”, ostavio je Miloš Krasić koji je ovog vikenda očigledno “kliknuo” u postavi Juventusa i bio je zaslužan za dva pogotka.

To doduše nije bilo dovoljno za pobedu, a slično je bilo sa Nemanjom Vidićem, koji je uspeo da zatrese mrežu.

Strelac je bio i Miloš Ninković, čime je samo dao još jedan argument sve brojnijim zagovornicima za njegovo mesto u prvoj postavi Srbije. Dobre vesti su stigle i iz Londona, jer se Ivanović vratio na teren…

Engleska: Vidićev gol nedovoljan za pobedu, Ivanović se oporavio

Nemilosrdni Čelsi je nastavio sa sigurnim igrama u Premijer ligi i zadržao je čelo tabele nakon četvrtog trijumfa u nizu. U trijumfu rezultatom 3:1 učestvovao je i Branislav Ivanović, koji se vratio na teren posle problema sa neugodnom povredom leđa. Defanzivac Srbije je odradio svih 90 minuta, zaradio je žuti karton i pružio je partiju na svom nivou.

Za razliku od “plavaca” Mančester junajted je loše ušao u novu sezonu i već drugo kolo za redom je ispustio bodove u finišu. Ovog puta “đavoli” su na neverovatan način dozvolili Evertonu da se vrati u život i nakon rezultata 3:1 koji su imali do 90. minuta morali su da se zadovolje samo bodom – 3:3. Jedan od pogodaka gostiju postigao je Nemanja Vidić, koji je sa kapitenskom trakom na ruci odigrao standardno ceo meč. Vida je mrežu zatresao u 47. minutu glavom na centaršut Ninija i tako kompletirao preokret, ali to nije bilo dovoljno za trijumf.

Od srpskog duela na meču Liverpul Birmingem nije bilo praktično ništa, iako je Milan Jovanović odigrao svih 90 minuta potpuno se uklopivši u još jedno bledo izdanje “crvenih”.

Mekliša očigledno golovi napadač Srbije protiv Farskih Ostrva i Slovenije nisu naterali da promeni mišljenje, pa je Nikola Žigić dobio priliku tek u zaustavnom vremenu gde je 60-ak sekundi imao isključivo defanzivna zaduženja i zadatak da spreči eventualni gol posle “bunarenja” gostiju. Rezultat je ostao 0:0, a da na golu favorita nije stajao raspoloženi Pepe Reina, Birmingem bi verovatno stigao i do zasluženog trijumfa.

Još jednom je razočarao i Mančester siti, koji iz kola u kolo potvrđuje da ni trener ni pokupovani igrači nisu kalibar za titulu. U remiju sa Blekburnom u timu nije bio povređeni Aleksandar Kolarov.

Nenad Milijaš nije bilo u protokolu odlukom trenera, pa je već na startu sezone jasno da će reprezentativac Srbije teško izboriti bolji status u ekipi Vulverhemptona koja je izgubila u gostima od Fulama sa 2:1.

Italija: Živahni Krasić asistent, Stanković lakše povređen

Miloš Krasić još uvek ne zna za trijumf sa Juventusom, ali u fantastičnom meču protiv Sampdorije iskazao se kao ozbiljno pojačanje „bjankonera“.

Navijači u Torinu su prisustvovali sjajnoj fudbalskoj predstavi koja je završena bez pobednika (3:3), a srpski internacionalac je u 43. minutu spustio loptu glavom Klaudiju Markiziju koji je svojim pogotkom omogućio Juventusu da na pauzu ode bez rezultatskog zaostatka – 1:1.

Krasić je bio najzaslužniji i za drugi gol „Stare torinske dame“ jer je u 50. minutu uputio sjajan centaršut koji je Gastaldelo umalo smestio u svoju mrežu. Golman Ćurči je uspeo da nekako spreči autogol, ali ne i Pepea da natrči na odbijenu loptu i postigne gol za 2:1.

Desetak minuta kasnije krilni vezista se nakon solo prodora našao sam ispred Ćurčija, ali golman Sampdorije je dobio duel i time zadržao Đenovljane u igri. Uprkos odličnom nastupu Krasić je ostao malo bez daha pa je u 78. minutu napustio igru.

Inter je došao do prve pobede u Seriji A nad Udinezeom, a Dejan Stanković nije bilo u timu zbog lakšeg istegnuća prepona. Trener Rafa Benitez nije želeo da rizikuje ozbiljniju povredu, pa je rešio da odmori kapitena reprezentacije Srbije.

Na drugoj strani Dušan Basta standardno nije bio u protokolu tima iz Udina. Ista sudbina zadesila je i Nenada Tomovića koji je barem do sada imao sigurno mesto na klupi, ali ovog puta sa tribina je gledao šokantnu pobedu Kjeva usred Đenove.

Boško Janković naravno nije bio u timu zbog povrede, a Danijel Aleksić je poslednjeg dana prelaznog roka pozajmljen Grojter Firtu.

Ivan Radovanović vratio se u Seriju A nakon što je napustio Atalantu, ali ako se po jutru dan poznaje, i u Bolonji mu predstoje teški dani. Povremeni mladi reprezentativac Srbije nije bio u protokolu u pobedi Lacija od 3:1.

Siniša Mihajlović još uvek traži dobitnu kombinaciju, a Fiorentina je nakon uvodnog remija sa Napolijem zabeležila prvi poraz protiv prilično slabog Lećea.

Žuto-crveni su slavili „minimalcem“, a Miha je stvari na terenu pokušao da razmda ubacivanjem Adema Ljajića u 56. minutu. Mladi plejmejker je zamenio Kristijana Zanetija, ali je uspeo samo da dobije žuti karton u dubokoj nadoknadi vremena.

Nemačka: Baljak sa dva gola srušio Minhen1860, Subotić se radovao

Mali broj srpskih internacionalaca u trećem kolu Bundeslige nije imao preterano razloga za slavlje ovog vikenda, a jedini koji se mogao pohvaliti i pozitivnim ishodom i svojom partijom jeste Neven Subotić.

Defanzivac Borusije iz Dortmunda standardno je na terenu komandovao odbranom „milionera“ u prvoj pobedi pred domaćim navijačima u novoj sezoni.
Subotić je na terenu proveo 90 minuta, a u prvom poluvremenu je rizičnim uklizavanjem sprečio napadača Volsfburga Edina Džeka da proigra jednog od svojih saigrača kojem ne bi bilo teško da pogodi mrežu iz čiste situacije.

Zdravko Kuzmanović je odlaskom Samija Kedire kupio sebi mesto u startnoj postavi Štutgarta, ali „švabe“ su poražene i treći put u novoj sezoni. Frajburg je do pobede došao nakon preokreta u drugom delu igre, a srpski internacionalac je svih 90 minuta proveo na terenu.

Gojko Kačar je ponovo imao mizernu minutažu u remiju Hamburga protiv Nirnberga, a 23-godišnji vezista je u igru ušao ubrzo nakon izjednačujućeg pogotka gostiju, u 86. minutu.

Kačar nije uspeo da preokrene stvari na terenu i namesti ili postigne gol, ali je uspeo da se upiše u sudijsku knjižicu zbog jednog zakasnelog starta.

U Cvajti, srpska kolonija u Minhenu 1860 poražena je na gostovanju Duizburgu – 2:1.

Đorđe Rakić i Antonio Rukavina su standardno proveli 90 minuta na terenu, a napadač „lavova“ je imao i dobru priliku u trenutku kad je njegov tim vodio sa 1:0.
Ipak, najzaslužniji za trijumf „zebri“ bio je Srđan Baljak koji je od ove sezone prekomandovan u kapitena Duizburga.

Srpskom napadaču je bilo potrebno samo 60 sekundi u drugom poluvremenu da evrogolom donese izjednačenje, a sredinom drugog dela igre iskoristio je smušenost odbrane „lavova“ kako bi još jednom zatresao mrežu.

U timu Minhena 1860 u igru ponovo nije ulazio Aleksandar Ignjovski koji je prošle godine bio jedan od najstandardnijih igrača, ali od dolaska Rajnera Maurera sedi na klupi.

Miloš Marić je ove nedelje takođe bio samo posmatrač u porazu Bohuma na domaćem terenu protiv Augsburga, a novajlija u redovima Grojter Firta, supertalentovani Danijel Aleksić u igru je ušao u 60. minutu.

Pozajmljeni fudbaler Đenove ušao je pri rezultatu 1:1, ali njegov ulazak nije doneo nikakvu promenu pa je Alemanija odnela bod u Ahen.

Francuska: Biševac odoleo u Lionu, Ljuboja debitovao u Nici

Milan Biševac je možda izgubio kapitensku traku ove sezone u ekipi Valensijena, ali sa njim kao komandantom odbrane Lion nije ništa mogao. Tim sa Žerlana nastavio je sa lošim rezultatima odigravši 1:1 sa Valensijenom, a srpski defanzivac standardno je proveo 90 minuta na terenu.

Isti učinak imao je i preporođeni Nemanja Pejčinović koji je našao mesto u startnoj postavi Nice i u prvih pet kola još nije osetio gorčinu poraza. Bivši fudbaler Crvene zvezde radovao se pobedi protiv Bordoa, a društvo mu je pravio Danijel Ljuboja koji je stigao iz Grenobla.
Srpski napadač je ekspresno pronašao mesto u prvom timu, ali je iz igre izašao u 70. minutu.

Nica je slavila sa 2:1, a Vujadina Savića na drugoj strani nije bilo u protokolu.

PSŽ je isprašio novajliju u ligi Arle sa 4:0, a to je nateralo trenera Antoana Kombuarea da se malo opusti i konačno pruži priliku Mateji Kežmanu.

Bivši reprezentativac proveo je na terenu dvadesetak minuta, ali nije ništa uspeo da učini jer su svi akteri na terenu samo čekali kraj jer su „sveci“ vodili već u 56. minutu sa 4:0.

Teren je posle dužeg vremena osetio i Nenad Kovačević koji je u porazu Lensa na domaćem terenu od Lila igrao oko 25 minuta.
Srpski vezista je ušao u igru pri rezultatu 1:1, ali je njegova ekipa imala dva igrača manje, pa je Lil na kraju uspeo da odnese bodove sa stadiona Feliks Bolaer – 4:1.

Nenad Džodić je i dalje povređen, a Monpelje je doživeo prvi poraz ove sezone, od Nansija na svom terenu.

U drugoj ligi Filip Đorđević je Nantu doneo bod na gostovanju Mecu. Meč je završen rezultatom 1:1, a bivši Zvezdin napadač je mrežu pogodio u 38. minutu. To je bio njegov treći gol ove sezone.

Španija: Obradović stajao na promaji, Lekić na klupi

Primera je donela dva potpuno različita dana ovog vikenda, a srpski fudbal je imao svog predstavnika u mnogo zanimljivijem.

Ivan Obradović je odigrao svih 90 minuta u zadnjoj liniji Saragose koja se nije baš proslavila na La Romaredi protiv Malage i primila je pet golova. No gosti nisu bili previše sigurni u odbrani, ali su ipak pobedili posle prave ludnice – 5:3.

Dan ranije Barselona i Real nisu uopšte bili golgeterski raspoloženi, ali su “kraljevi” bar upisali pobedu. Murinjo je održao svoj rekord nepobedivosti na domaćem terenu posle minimalca protiv Osasune, na čijijoj je klupi svih 90 minuta presedeo Dejan Lekić.

Sevilja je zatvorila kolo remijem bez golova sa Deportivom, a Ivica Dragutinović je zbog povrede propustio i ovaj meč.

Holandija: Đuričić izborio penal na Rajkovićevom debiju

Viteseu će očigledno biti potrebno još nešto osim novog vlasnika i nekoliko pojačanja da popravi utisak u prvenstvu Holandije. “Čelsijeva filijala” je ispustila pobedu u finišu gostovanja Herenvenu, a jedan od ključnih ljudi je bio Filip Đuričić.

Mladi reprezentativac Srbije je ušao u drugom poluvremenu, a u 88. minutu je posle dobrog prodora iznudio penal i tako započeo preokret na 2:1 Đuričić je tako pokvario debi reprezentativnog kolege Slobodana Rajkovića, koji je kao i Nemanja Matić odigrao svih 90 minuta.

Ajaks je savladao Viljem II sa 2:0, golovima Luisa Suareza iz penala, a iako je Miralem Sulejmani ušao u 66. minutu kada je sve bilo gotovo, raduje činjenica da popularni Miki uživa mnogo bolji status u ekipi u odnosu na prošlu sezonu.

Jagoš Vuković je nakon tri uzastopna mesta među starterima vezao drugu utakmicu na klupi, sa koje je posmatrao laganu pobedu PSV Ajndhovena nad NEC-om rezultatom 3:1.

Tri boda je upisao i Groningen, a u minimalcu protiv Utrehta je svojih 90 minuta solidno odradio Dušan Tadić.

Rusija: Petković poklonio pobedu Lazoviću i Lukoviću, Đorđević strelac

Zenit je i dalje ubedljivo prvi u šampionatu Rusije, a svoj doprinos novom trijumfu nad Tomom, dali su svih 90. minuta i Aleksandar Luković i Danko Lazović. Njih dvojica su imali razloga da se po završetku meča zahvale igraču Toma Nikoli Petkoviću koji je već u 3. minutu zatresao sopstvenu mrežu.

Zoran Tošić nije bio te sreće sa CSKA. Moskovljani su razočarali navijače pošto su u lokalnom derbiju sa Lokomotivom minimalno poraženi. Tošić je igrao ceo meč, ali svi njegovi napori da probudi napadače u drugom poluvremenu nisu urodili plodom.

Krila Sovjetov su pobedili Spartak Naljčik sa 2:0, a prvi gol postigao je nekadašnji igrač Partizana i najbolji igrač utakmice Nenad Đorđević.

Marko Lomić je nastupao celu utakmicu u dresu moskovskog Dinama, dok Mitar Peković nije ulazio u igru za Anži u porazu od Rostova za koji je igrao Dušan Anđelković, ali ne i Dejan Radić i Ivan Živanović.

Grčka: Ivić standardan, Pantelić bez minutaže

Nastavljeno je i prvenstvo Grčke ali bez većih učinaka Srba. Marko Pantelić nije igrao za Olimpijakos koji je slavio sa 2:0 protiv Kerkire.

Vladimir Ivić igrao je 69. minuta za PAOK koji je izvukao remi sa Asteras Tripolisom, dok je AEK Dušana Bajevića sigurnom igrom ostvario trijumf nad Panserakosom. Za goste su nastupali Nikola Beljić i Božidar Tadić.

U dresu Kavale 47. minuta je na terenu proveo Nemanja Vučićević, ali ne i Aleksandar Popović, koga nije bilo ni na klupi.

Ukrajina: Ninković strelac, Dišljenković blistao za Metalist

Ukrajinci su nastavili prvenstvo a u vrhu ništa novo, već godinama reklo bi se. Šahtjor vodi, a Dinamo iz Kijeva ima dva boda manje, za šta je pored Milevskog, najzaslužniji Miloš Ninković koji je postigao prvi od dva gola u pobedi nad Metalurgom iz Zaporižja. Željko Ljubenović i Slobodan Marković su požuteli u dresu Tavrije, baš kao i Saša Stević za Volin.

Vladimir Dišljenković od ove sezone brani za Metalist, tako da se kolonija Srba u tom klubu uvećala na četiri, budući da su tu i Milan Obradović (igrao), Aleksandar Trišović i Marko Dević (ni na klupi).

Nove nastupe zabeležili su Jovan Markoski za Vorsklu, Nemanja Tubić i Ivan Milošević za Karpate i Đorđe Lazić za Metalurg iz Donjecka, dok Igora Duljaja nije bilo u timu Sevastopolja.

Ostali: Pogodili Marinković i Mrdaković, većina u drugom planu

U Turskoj su boje Srbije i ovog vikenda branili Milan Stepanov i Ivan Ergić u dresu Burse, dok Milana Dudića nije bilo u redovima austrijskog Salcburga.

Srpski internacionalac u Izraelu Nebojša Marinković ne ulazi u svakoj utakmici u igru, ali kad to uradi, partiju obavezno začini golom za Makabi Petah Tikvu.

U šampionatu Češke je i ove sezone nekoliko Srba, ali niko od njih tokom vikenda nije zabeležio značajne nastupe.

Slično se može reći i za brojnu srpsku ekipu fudbalera u Poljskoj. Nove nastupe zabeležili su Bojan Isailović (Zaglebje), Nikola Mijailović i Aleksandar Vuković (Korona), kao i Marko Bajić (Lehija), dok na terenu nije bilo Vuka Sotirovića (Slask), Dušana Đokića (Zaglebje), kao i dvojca iz Legije, Srđe Kneževića i Miroslava Radovića.

Skoro svi Švajcarci su igrali redovno kolo. Skoro svi, jer su Sion i Grashopers odložili meč, tako da nije bilo prilike da se ponovo na delu posmatraju Dragan Mrđa i Goran Obradović. Ostali su bili uglavnom nezapaženi.

Mršavo je bilo i u Belgiji. Golman Genta Bojan Jorgačević nije imao razloga za radost jer je dva puta vadio loptu iz mreže u duelu sa Lirsom (2:2). Nemanja Rnić i dalje „greje“ klupu u Anderlehtu, dok je Stefan Šćepović tek u finišu ušao u igru za Briž. U protokolu nije bilo Marka Obradovića za Eupen, dok je Nebojša Pavlović odigrao ceo meč za Kortrijk.

Internacionalci na Kipru uvećali su golgeterski saldo rubrike. Miljan Mrdaković je postigao gol za Apolon ali je na kraju tim Slobodana Krčmarevića ipak poražen. Istu sudbinu doživeo je Ivan Jovanović koji je pogodio za AEP ali je na kraju bilo 1:2 za Alki Aleksandra Pantića i Nenada Rajića.