Srbi u Evropi: Povrede Subotića i Baste, blistali Tadić i Radović

Fudbaleri Srbije igrama i golovima pokušali da se nametnu novom selektoru. Nekima nije uspelo.

Minula sedmica obilovala je fudbalskim događajima, a u glavnim ulogama našli su se i reprezentativci Srbije. Ili bar oni koji to svojim igrama zaslužuju.

Prethodnih sedam dana obeležili su, pored ostalih, golovi Miroslava Radovića u Ligi Evrope za Legiju, Sulejmanija protiv zagrebačkog Dinama u Ligi šampiona, ali i povrede: Nevena Subotića, a onda i njegove potencijalne zamene u nacionalnoj selekciji, Dušana Baste.

Engleska: Kolarov asistent za pobedu, Vidić slavio sa Fergusonom godišnjicu

Aleksandar Kolarov protekle nedelje upisao je samo osam minuta u Ligi šampiona gde je Mančester siti pobedio Viljareal sa 3:0, ali levi bek „građana“ bio je u startnoj postavi za gostovanje Kvins Park Rendžersima i učestvovao je u neizvesnoj pobedi asistencijom za treći, odnosno odlučujući pogodak (3:2). Kolarov je poslao sjajan centaršut, a Jaja Ture podjednako dobro reagovao glavom i zatresao mrežu.

Nemanja Vidić nije nastupao u Ligi šampiona jer je bio suspendovan pa je sa tribina gledao pobedu nad Ocelulom od 2:0, ali za vikend se vratio u startnu postavu sa kapitenskom trakom na ruci kako bi ulepšao jubilej Aleksa Fergusona na klupi  tima sa “Old Traforda”. Trofejni stručnjak obeležio je 25 godina na kormilu Junajteda pobedom od 1:0 nad Sanderlendom.

Vulverhempton Nenada Milijaša prekinuo je lošu seriju pobedom nad Viganom od 3:1, a srpski fudbaler u igru je ušao tek u 83. minutu. Radosav Petrović nije igrao protiv Čelsija, dok je Branislav Ivanović igrao svih 90 minuta u pobedi od 1:0, kao i u neočekivanom remiju protiv Genka u Ligi šampiona – 1:1.

Pogodak Baste, Stanković i Krasić se odmarali zbog poplava

Dejan Stanković je protekle nedelje imao obaveze samo u Ligi šampiona gde je Inter pobedio Lil sa 2:1 jer je meč protiv Đenove otkazan zbog velikih poplava koje su zadesile taj grad, tako da se odmarao i Boško Janković. Isto se desilo i Milošu Krasiću koji nije odigrao derbi meč protiv Napolija zbog poplava.
Dušan Basta se na najbolji način zahvalio upravi Udinezea za novi ugovor pošto je protiv Sijene postigao u prvom minutu vodeći gol, a crno-beli na kraju slavili protiv ekipe Željka Brkića sa 2:1.

Novi-stari reprezentativac izašao je iz igre u 75. minutu, dok je Brkić odradio svih 90 minuta.

Siniša Mihajlović je sačuvao sebi mesto na klupi prošlonedeljnom pobedom nad Đenovom, međutim, Fiorentina je ove nedelje poražena od Kjeva rezultatom 1:0. Adem Ljajić i Nikola Gulan nisu bili u protokolu dok je Matija Nastasić zaigrao na poslednjih pola sata umesto Ćezarea Natalija.

Nenad Tomović se radovao trijumfu Lećea na gostovanju Ćezeni, dok je Ivan Radovanović presedeo ceo meč na klupi u porazu Novare od Rome.

Nemačka: Povreda Subotića, Ignjovski se radovao velikom preokretu

Neven Subotić je uspeo konačno da se raduje prvom trijumfu u Ligi šampiona pošto je Borusija iz Dortmunda savladala Olimpijakos sa 1:0. Srpski defanzivac odradio je svih 90 minuta protiv grčkog šampiona, ali je u ubedljivoj pobedi nad Volsfburgom za vikend odigrao samo prvo poluvreme pošto je zbog povrede jagodične kosti morao da izađe iz igre. Štoper „milionera“ moraće da odsustvuje barem šest nedelja.

Zdravko Kuzmanović je standardno odradio svojih 90 minuta u ekipi Štutgarta koja je poražena sa 3:1 od Majnca, kao i Aleksandar Ignjovski koji se radovao velikom preokretu protiv Kelna. „Jarčevi“ su vodili sa 2:0, ali je ekipa iz Bremena pobedila 3:2 zahvaljujući het-triku Klaudija Pizara. Gojko Kačar je odigrao skoro ceo meč na gostovanju Leverkuzenu gde je HSV izborio bod (2:2), a Slobodan Rajković je počeo da odrađuje suspenziju.

Antonio Rukavina odigrao je ceo meč u porazu od Bohuma dok je Đorđe Rakić dobio priliku da promeni konačni ishod na poslednjih pola sata, međutim, nije uspeo u toj nameri.

Španija: Srbi bez učinka, pobeda Đukićevog Valjadolida

Napadač Osasune Dejan Lekić sa klupe je posmatrao katastrofu svog tima protiv madridskog Reala i dalje nikako da se izbori za pristojnu minutažu u špicu tima iz Pamplone. Levi bek Betisa Duško Tošić ni ovog vikenda nije bio u protokolu na meču protiv Malage koji je završen bez golova.

Bivši defanzivac Partizana Ivan Obradović nije registrovan u Saragosi za prvenstvene mečeve, pa se shodno tome i dalje nalazi na tribinama za vreme utakmica, dok je Miroslav Đukić sa klupe predvodio Valjadolid u pobedi nad Herezom u Segundi i trenutno zauzima peto mesto na tabeli sa osam bodova zaostatka u odnosu na vodeći Erkules.

Francuska: Ninkov i Pejčinović standardni, Biševac i dalje na klupi

Nemanja Pejčinović je standardno odigrao svih 90 minuta za Nicu ali nije uspeo da pomogne svom timu da izbegnu poraz od Marseja.

Ni nekadašnji bek Crvene zvezde Pavle Ninkov nije imao razloga za slavlje, jer je Tuluz poražen na gostovanju od Oksera, a reprezentativni defanzivac je zauzeo svoje mesto uz desnu aut liniju nakon suspenzije zbog crvenog kartona i prikazao solidnu partiju.

U derbiju kola u kom nisu učestvavali naši defanzivci, Bordo i PSŽ su podelili bodove, Vujadina Savića nije bilo u protokolu domaće ekipe, dok je Milan Biševac sa klupe gostiju ispratio meč, odakle je posmatrao i pobedu „sveca“ u Ligi Evrope nad Slovanom od 1:0.

Fudbaleri Kaena ubedljivo su savladali Dižon sa 3:0, a za defanzivca Branka Lazarevića nije bilo mesta ni na klupi, dok je napadač Nanta Filip Đorđević ušao u igru u 67. minutu, ali nije uspeo da zatrese mrežu Troe u porazu od 2:0.

Belgija: Jovanović “pocrveneo”

Reprezentativac Srbije Milan Jovanović neće po dobrom pamtiti nastup u prvenstvu protiv Serkl Briža budući da je na njemu u 73. minutu isključen. Da nevolja gostima bude veća, na kraju su meč i izgubili.

Ipak, Anderleht je pre vikenda imao i zbog čega da slavi pošto je u Ligi Evrope već obezbedio prolaz dalje. Jovanović je i na tom meču sa Šturmom igrao.

Gent je ubedljivo porazio Mehelen sa 6:2, a loptu dva puta iz mreže nije vadio Bojan Jorgačević već njegova zamena Frank Beks.

Dalibor Veselinović i Nebojša Pavlović doprineli su iznenađujućem remiju Kortrijka protiv Genka (2:2), a ni Miloš Marić nije sedeo skrštenih ruku u Lirsu, već je na terenu dao sve od sebe da njegov tim pobedi, što se i dogodilo u duelu sa Leuvenom (3:1).

Holandija: Sulejmani pogodio protiv Dinama, Đuričić i Vuković strelci

Za nepoverovati, ali Miralem Sulejmani nije bio jedan od strelaca u neverovatno efikasnom duelu Utrehta i Ajaksa u Holandiji, koji je pripao domaćima rezultatom 6:4.

Međutim, Sulejmani nije bio neprecizan u Ligi šampiona, jer je na meču sa Dinamom postigao drugi gol u pobedi od 4:0.

Zato su se u meču Rode i Herenvena i Jagoš Vuković i Filip Đuričić upisali u strelce. Đuričić je golom u 49. minutu doveo Herenven do prednosti od 2:0, da bi je šest minuta kasnije Vuković smanjio.

Dušan Tadić nije mogao mnogo da učini u remiju Groningena sa RKC-om (1:1), možda zato što njegovo ime ponovo nije osvanulo na spisku reprezentativaca, ovog puta za turneju po Srednjoj Americi..

Rusija: Lazović i Luković prvi, revija žutih kartona za kraj sezone

Zenit je prvi deo sezone okončao na vrhu tabele, sa dva boda prednosti u odnosu na CSKA.  Početkom proleća Rusi će igrati razigravanje pošto je tabela podeljena na dva dela i tada će se znati ko je šampion a ko napušta ligu.

Zenit je u poslednjem kolu odigrao 1:1 sa Kubanom, a na ovom meču je „požuteo“ Aleksandar Luković, dok je Danko Lazović ušao sa klupe u 77. minutu. Bivši reprezentativac Srbije imao je sličnu minutažu i u LŠ protiv Šahtjora, dok Lukovića tad nije bilo na terenu.

CSKA je okončao prvi deo sezone u Rusiji na drugom mestu. U poslednjoj utakmici protiv Lokomotive (1:1) Zorana Tošića nije bilo ni na klupi, ali je zato odigrao odlično protiv Trabzona u Ligi šampiona.

Dinamo je sa komšijskim Spartakom podelio bodove (1:1), a oba tima su u gornjem domu za proleće. Marko Lomić je na ovom meču dobio, pogađate, žuti karton, ali ne treba da žali za tim, baš kao ni klub, jer su ovaj deo sezone okončali na fenomenalnom trećem mestu.

Amkar Miodraga Božovića poražen je na kraju od Spartak Naljčika 2:1, a u gostujućoj ekipi su žute kartone dobili Predrag Mijić i Nikola Mijailović.
U beležnicu sudije upisao se i igrač Krila Sovjetov Ognjen Koroman ali ne i Nenad Đorđević.

Dušan Anđelković nastupao je za Krasnodar Slavoljuba Muslina u meču sa Terekom, dok na teren u Groznom nije istrčao Nemanja Tubić. Dejana Radića i u poslednjem kolu nije bilo na golu Rostova..

Ostali: Radović blista i čeka poziv selektora, Pantelić sve dalje od prvog tima

Apsolutni junak ovog poglavlja o učinku srpskih internacionalaca je kreator igre poljske Legije Miroslav Radović.

Sa dva gola Rapidu iz Bukurešta u Ligi Evrope, Radović je najviše doprineo da Legija dođe na korak od prezimljavanja u ovom takmičenju a jedan od onih koji je takođe zaslužio da mu se kliče je i njegov saigrač Danijel Ljuboja.

Kad smo kod Poljske, Visla je u odnosu na Legiju u velikoj krizi. Prvo su pobeđeni sa glatkih 4:1 od Fulama u LE, da bi ih u prvenstvu porazila i Krakovija. Teški dani su pred Ivicom Ilievim, Markom Jovanovićem i Milanom Jovanićem.

Dimitrije Injac i Ivan Đurđević pretrpeli su poraz sa Lehom u duelu sa Polonijom (1:0) za koju je nastupao Đorđe Čotra.
Aleksandar Vuković je sa Koronom prokockao 2:0 protiv Belčatova, dok je Bojan Isailović čak pet puta vadio loptu iz mreže u meču sa sjajnim Slaskom.

Olimpijakos je u Grčkoj slavio 3:2 protiv Arisa, a Ljubomir Fejsa je igrao samo dva minuta, Marko Pantelić ni toliko.
PAOK je posle pobede u Irskoj nad Šamrokom u Ligi Evrope izgubio u domaćem prvenstvu, a u oba slučaja na terenu nije bilo Vladimira Ivića.

OFI je u gostima pobedio Panionios sa 3:1 a pored Željka Kalajdžića koji je upisao još jedan nastup za svoj tim, za OFI je posle duže pauze, doduše 17 minuta nastupao i Aleksandar Katai.

Metalist u Ukrajini nije izdržao dva izuzetno teška meča u samo tri dana. Prvo su u Ligi Evrope pobedili Malme što ih je dovelo u poziciju da budu na korak od nokaut faze, da bi u prvenstvu pali kod kuće protiv Dinama iz Kijeva (1:2).

Vladimir Dišljenković i Marko Dević u oba navrata odigrali su ceo meč dok ih je Milan Obradović bodrio sa klupe, dok je Miloš Ninković u Ligi Evrope igrao drugo poluvreme protiv Bešiktaša, a ovde nije ulazio u igru.
Jovan Markoski je takođe igrao na dva fronta, dok je Mihailo Cakić “požuteo” za Zorju.

Milan Dudić bio je na terenu samo u prvom poluvremenu u prvenstvu Austrije igrajući za Šturm protiv Kapfenberga, dok je u Ligi Evrope odigrao ceo duel protiv Anderlehta.

Dragan Mrđa igrao je do 69. minuta za švajcarski Sion protiv Grashopersa, a igrača manje na terenu nije mogao da nadomesti ni Goran Obradović, te su doživeli poraz od 2:1. Milan Stepanov ustalio se u turskoj Bursi.

Stefan Šćepović, Nebojša Marinković i Aleksandar Davidov i ovog vikenda su svojom igrom uticali na to da Hapoel Akra u Izraelu posle deset odigranih kola bude na fantastičnom četvrtom mestu.

Miljan Mrdaković je u Gelzenkirhenu sa kiparskim AEK-om odoleo velikom Šalkeu igrajući 0:0 sa njima u Ligi Evrope.