Srbi u Evropi: Lazović i Luković prvaci Rusije

“Eksperimentalni” spisak Vladimira Petrovića Pižona za prijateljski meč sa Bugarskom je bio jedna od glavnih tema ovih dana, uz povrede koje su ga uslovile i one koje su ga naknadno izmenile.

Kao i prošle nedelje važni su bili i neki oporavci, među kojima je i onaj kapitena Dejana Stankovića, a u prethodnih sedam dana su se golovima istakli Nemanja Vidić, Dragan Mrđa, ali konačno i Dejan Lekić.

Ipak, najviše razloga za slavlje imali su momci koji neće igrati protiv Bugara, novi šampioni Rusije Aleksandar Luković i Danko Lazović…

Engleska: Vidić spasilac, sudija Fojl progledao Ivanoviću kroz prste

Mančester junajted je protekle nedelje prepustio drugu poziciju na tabeli Arsenalu i osvojio je samo dva boda na dve utakmice, uključujući i dosadni gradski derbi sa Sitijem. Nemanja Vidić je svojih 90 minuta na tom meču odigrao bez greške, ali je problem bio što su on i njegove kolege iz odbrane bili neuporedivo bolji od neraspoloženih napadača.

Utakmica igrana nekoliko dana kasnije donela je mnogo više uzbuđenja, a za finalno je bio zadužen baš defanzivac Srbije, koji je pogotkom glavom u 85. minutu postavio konačnih 2:2 na gostovanju Aston vili. Vidiću, koji je nešto ranije zaradio i žuti karton, to je bio treći gol ove sezone.

Junajted ipak nije previše kažnjen za slabe rezultate, jer ni lider Čelsi nije blistao. Bledih 1:0 protiv Vigana uz uobičajenih 90 minuta Baneta Ivanovića su doneli željena tri boda, ali je ono što je usledio tokom vikenda bila je prava propast.

Sanderlend, ekipa koja je na prethodna 24 gostovanja upisala samo jednu pobedu, ponizila je Čelsi u Londonu rezultatom 3:0. Ni Ivanović nije imao dobro veče, a jedino pozitivno za njega je to što je u 39. minutu izbegao čist crvenii dobio samo žuti kada je srušio Velbeka. Šest minuta kasnije mu nije bilo spasa. Glavom je izbacio loptu do Onuohe, koji je na sjajan način promešao trojicu igrača Čelsija, a zatim i bio jači u duelu sa Srbinom za 1:0 i prvi gol gostiju na Stamfordu ove sezone.

Još gorih sedam dana imao je fudbaler Liverpula Milan Jovanović, koji nije ulazio u igru na utakmicama sa Viganom (1:1) i Stoukom (0:2). Loša forma i sedenje na klupi su naterali medije da “zakažu” njegov transfer već za januar, a u petak nije stigao ni poziv od Vladimira Petrovića, koji je rekao da je “osetio da je igrač poljuljan”.

Mnogo bolje dane proživljava Nenad Milijaš, koji se nakon dugo čekanog povratka u prvi tim Vulverhemptona svrstao među najvažnije igrače ekipe. Reprezentativac Srbije je odradio solidnih 90 minuta u porazu od Arsenala (2:0), kao i u porazu od Boltona (3:2) gde je bio jedan od najistaknutijih.

Milijaš je na toj utakmici snažnim udarcem bukvalno oborio sa nogu Zeta Najta, malo mu je nedostajalo da u prvom poluvremenu upiše asistenciju, a pogodio je i prečku. Ipak, ništa nije bilo dovoljno da se ekipa pogura iz opasne zone.

Tamo se nalazi i Birmingem koji je ovog vikenda uspeo da osvoji samo bod i to remijem bez golova sa Mančester sitijem. Nikola Žigić je igrao do 65. minuta, dok je na drugoj strani Aleksandar Kolarov u igri proveo 16 minuta više.

Nekoliko dana ranije Žigić je odigrao svih 90 u porazu od Stouka (3:2), dok je Kolarov u već spomenutom bledom derbiju Mančestera igrao od 80. minuta.

Italija: Stanković izgubio derbi, Radovanović dobio poziv

Fudbaleri Milana prekinuli su seriju od tri uzastopna poraza u gradskom derbiju od Intera i zahvaljujući trijumfu od 1:0 u „Derbi dela Madonina“ zadržali su prednost od jednog boda na vrhu tabele u odnosu na Lacio.

Dejan Stanković je posle dve godine osetio ukus poraza i na terenu je posle potpunog oporavka od povrede proveo svih 90 minuta. Kapiten reprezentacije Srbije je vodio veliku borbu sa Zlatanom Ibrahimovićem, a borbeni vezista zbog te nimalo naivne obaveze nije uspevao da se previše nađe u napadu Intera iako je našao prostora da u dva navrata oproba udarac sa distance. Kapiten Srbije je nekoliko dana ranije odigrao finiš remija sa Lećeom (1:1).

U manjem derbiju koji je prethodio milanskoj poslastici, Juventus i Roma su u subotu odigrali meč bez pobednika (1:1), a iako je Milošu Krasiću istekla suspenzija zbog simuliranja njega nije bilo na terenu zbog povrede zadobijene pre deset dana u duelu Lige Evrope sa Salzburgom.

Bolonja je ponosno objavila na zvaničnom sajtu da je Ivan Radovanović dobio poziv Vladimira Petrovića Pižona za prijateljski meč sa Bugarskom, ali srpski vezista nije igrao u pobedi nad Brešom.

Siniša Mihajlović izvojevao je očekivanu pobedu sa Fiorentinom nad Ćezenom (1:0), a uprkos trijumfu srpski stručnjak se suočava sa novom glavoboljom jer je u 42. minutu igru zbog povrede napustio Adrijan Mutu.

Rumuna je zamenio Adem Ljajić, a mladi ofanzivac je bio prilično živahan tokom drugog poluvremena. Nikola Gulan i Vlada Avramov presedeli su na klupi četvrtu pobedu Fiorentine ove sezone.

Đenova je nakon promene trenera vezala dve pobede, a „grifoni“ su nakon minimalca protiv Bolonje na isti način slavili protiv Kaljarija. Na Sardiniji nije bilo Nenada Tomovića, a ni Boška Jankovića na čiji se povratak još čeka.

Dušan Basta se nije našao u protokolu Udinezea koji je deklasirao Leće sa 4:0 uz het-trik kapitena Antonija di Natalea.

Nemačka: Višenedeljna pauza za Kačara, Baljak šesti put u metu

Vikend u Nemačkoj prošao je “kako tako” za većinu srpskih internacionalaca. Bljesnuli su Gojko Kačar i Srđan Baljak i to u različitim varijantama, dok je većina sedela na klupi ili odsustvovala zvog povrede.

U prvoj ligi samo je Neven Subotić po tradiciji odigrao 90 minuta za Boruisju koja je pobedom nad Hamburgerom na svom terenu od 2:0 cementirala prvo mesto gde sada ima sedam bodova više od Leverkuzena i Majnca.

Subotić je odradio solidan posao u derbiju, a što je neuobičajeno za štopera, istakao se sa par ofanzivnih akcija, dok gosti baš i nisu pretili bog zna koliko što i ne čudi kada se vidi ko je sve povređen. HSV je na meču protiv Borusije nastupio bez Van Nistelroja, Elije, Aogoa, Dikmajera, Rosta i Jansena, a gomili prvotimaca se na žalost kompletnog stručnog štaba pridružio i Gojko Kačar koji je odigrao tek 31 minut pre nego što se sudario sa Svenom Benderom i sa povredom članka napustio igru.

“Ovo je strašno. Povreda Kačara je žestok udarac za ekipu. Konačno smo uspeli da na dva vezana meča izvedemo istu postavu, a videli ste šta se desilo – ostali smo na okupu čitavih pola sata”, razočarano je primetio defanzivac Bastijan Rajnhart čija ekipa na osmom mestu ima već 13 bodova zaostatka za liderom.

Za razliku od Kačara, Zdravko Kuzmanović je unapred bio otpisan zbog povrede u ekipi Štutgarta, a možda bi sa njim u postavi “švabe” znale da sačuvaju vođstvo od 3:0 posle 50 minuta igre u Kajzerslauternu. Ovako, Štutgart je od gotovog napravio veresiju, dok su domaći u poslednjih pola sata meča stigli na 3:3 i usput propustili veliku priliku za totalni preokret.

U drugoj ligi, Srđan Baljak je posle povrede stopala nastavio da vuče Duizburg ka prvoj ligi, mada “zebre” imaju za čim da žale nakon gostovanja u Ahenu. Iako je Alemanija prva povela, gostima je bilo potrebno samo sedam minuta za totalni preokret. Problem je bio što je prelep udarac Baljka za vođstvo od 2:1 stigao samo nekoliko trenutaka pošto je Duizburg ostao sa igračem manje.

Ekspresno oporavljeni kapiten tima je zbog taktike morao van igre samo minut po postizanju svog šestog gola u sezoni, a vođstvo ipak nije sačuvano, pa je Alemanija preko Auera u 90. minutu osvojila bod i ostavila goste na trećem mestu.

Grojter Firt i Augzburg su posle nedavnog susreta u Kupu još jednom odmerili snage i to ponovo u Firtu, a domaćin ni ovoga puta nije uspeo da pobedi – 1:1. Za razliku od Kup utakmice, Danijel Aleksić je remi svoje ekipe posmatrao sa klupe, dok je među rezervama sedeo i napadač Minhena Đorđe Rakić. Rakić je igrao na meču protiv Energija u Kotbusu od 45. minuta kada je zamenio požutelog Aleksandra Ignjovskog, dok je ceo meč po običaju odradio Antonio Rukavina. Minhen se kući vratio sa jednim bodom nakon remija bez golova i posle 12 kola zauzima sedmo mesto.

Ranisav Jovanović nije bio u protokolu Fortune za meč protiv Oberhauzena koji je nejgov klub dobio sa 3:0, dok će Miloš Marić imati obaveze tek večeras kada Bohum u poslednjoj utakmici kola gostuje Herti u Berlinu.

Španija: Lekićev prvenac u dresu Osasune

Dobre vesti iz Španije u rubrici “Srbi u Evropi” su već dugo vremena prava retkost, pa prvenac Dejana Lekića, bez obzira na to što je postignut u Kupu kralja, dobija na vrednosti.

Bivši napadač Crvene zvezde se konačno upisao u strelce u dresu Osasune, ali njegov pogodak iz 62. minuta nije bio dovoljan da se izbegne poraz od Deportiva rezultatom 2:1 i eliminacija iz takmičenja.

Lekić je posle te utakmice postavio cilj od 10 golova u ovoj sezoni, a moraće dobrano da doda gas, jer je u porazu od Atletika rezultatom 3:0 dobio šansu tek u poslednjih 20 minuta.

O dodavanju gasa mora da razmišlja cela ekipa Saragose, koja je posle poraza od Sevilje rezultatom 2:1 uprkos igraču više kod kuće ostala zakucana za dno Primere. Ivan Obradović se oporavio od lakše povrede i odigrao je solidnih 90 minuta, uz žuti karton, dok na drugoj strani nije bilo povređenog Ivice Dragutinovića.

Francuska:
Kovačević na terenu, Biševac odmarao zbog vremena

Iako se prošle nedelje konačno vratio u startnu postavu Monpeljea nakon višemesečne pauze, trener Rene Žirar je kapitena Nenada Džodića vratio na klupu, a za utehu srpskom defanzivcu ostala je činjenica da su njegovi saigrači pobedili Tuluz sa 1:0.

Nemanja Pejčinović nije uspeo da se oporavi na vreme za put u Lion, a na stadionu Žerlan svih 90 minuta upisao je Danijel Ljuboja.
Srpski napadač nije imao previše prilike da se iskaže jer je Nica otišla na teško gostovanje sa namerom da se brani, ali gol Žeremija Pieda bio je dovoljan da Lion dođe do pobede od 1:0.

Nenad Kovačević se potpuno neočekivano našao u protokolu Lensa na gostovanju Marseju, ali ne i na travnjaku Velodroma, a gosti su iznenađujuće oteli bod aktuelnom šampionu – 1:1.

Milan Biševac nije izlazio na teren jer je zbog lošeg vremena odložen meč između Valensijena i Sent Etjena, a Vujadin Savić je standardno sa klupe odgledao uzbudljivu pobedu Bordoa nad Nansijem. Gosti su tri minuta pre kraja stigli do izjednačenja, ali je Jaroslav Plašil pogotkom u 90. minutu doneo pobedu od 2:1 domaćinu.

Branko Lazarević se nije našao u protokolu Kaena koji je ubedljivo poražen pred svojim navijačima od Lila sa 5:2.
Nakon obećavajućeg starta sezone i nekoliko golova delovalo je da će Filip Đorđević dobrim igrama brzo pronaći izlaz iz Nanta, ali srpski napadač nastavio je golgeterski post u remiju Nanta na gostovanju Anžeu – 1:1. Bivši fudbaler Crvene zvezde na terenu je proveo 82 minuta.

Holandija: Slaba nedelja

Srpski internacionalci su upisali jednu od bleđih nedelja u Erediviziji, iako je bilo prostora da se dokažu u svojim ekipama.

Ajaks posustaje u trci za PSV Ajndhovenom i Tventeom, a to nije uspeo da promeni ni Miralem Sulejmani, koji je u porazu od AZ Alkmara rezultatom 2:0 dobio šansu tek od 77. minuta, desetak sekundi nakon što su domaći postavili konačan rezultat.

PSV-u je to poslužilo da pobedom nad Ekselsiorom (4:2) ode na “plus 6” u odnosu na velike rivale, a “plus 2” u odnosu na Tvente. Jagoša Vukovića nije bilo u sastavu “filipsovaca”.

Šansu da preskoči Ajaks propustio je Groningen, koji je izgubio na gostovanju Heraklesu rezultatom 3:0, a razlog za poraz se može potražiti i u činjenici da Dušan Tadić nije odigrao na svom nivou i zamenjen je u 66. minutu.

Na drugoj strani tabele beg iz opasne zone načinio je konačno probuđeni Vitese, pobedom od 5:1 nad rivalima iz donjeg doma VVV Venlom. Nemanja Matić i Slobodan Rajković su odradili svojih 90 minuta, ali ih nije bilo na listi strelaca ili asistenata.

Filip Đuričića nije bilo u remiju Herenvena sa Fejnordom rezultatom 2:2.

Rusija: Sankt Petersburg slavio titulu, Sibir ispao iz lige

Dva kola pre kraja prvenstva fudbaleri Zenita osvojili su drugu titulu prvaka Rusije, a dok je podjednako sigurno da je Sibir debitantsku sezonu okončao eliminacijom, ostalo je još malo gužve za direktno mesto u Ligi šampiona, za poslednje mesto za Evropu i konačno za mesto jednako voljeno kao prvo – prvo iznad zone ispadanja.

Posle poraza od CSKA sredinom nedelje i bledog nastupa koji je već u sredu mogao da se zalije šampanjcem, Zenit se navijačima odužio “petardom” protiv Rostova koja je posle nerešenog susreta između CSKA i Naljčika označila početak velikog slavlja.

Goleadu na stadionu Petrovski otvorio je Danko Lazović koji je sa bele tačke u 40. minutu postigao peti gol u ligi ove sezone, da bi u nastavku meča novi šampion eksplodirao u poslednjih 15 minuta kada su Keržakov i dvostruki strelac Buharov poslali navijače na teren po suvenire, a potom na gradske ulice u provod do jutra. Lazović je igrao jako dobro sve do 58. minuta kada je postalo izvesno da nema potrebe da se više troši, dok je svih 90 minuta odigrao Aleksandar Luković, iako je FSS dan uoči subotnje utakmice saopštio da neće igrati protiv Bugarske jer ga muči tetiva.

Na drugoj strani, golman Rostova Dejan Radić uskočio je u prvi tim za ovaj susret i odigrao sedmi meč u sezoni u kojoj je za njega rezervisano mesto drugog golmana, dok je po običaju standardan bio Dušan Anđelković koji je po 25. put u ligi odigrao od početka do kraja. Ivan Živanović je kao i u većini slučajeva meč posmatrao sa klupe, dok Rostov i nije imao za šta da igra u Sank Petersburgu jer je sasvim bezbrižan na osmom mestu.

Na korak od pobede nad matematikom našli su se Tom i Anži posle remija sa Alanijom i pobede nad Terekom. Nikola Petković je preskočio remi Toma sa ekipom iz Vladikavkaza, ali ne i Đorđe Jokić koji je od 28 mečeva preskočio samo tri u tekućem šampionatu. Njihovoj ekipi u naredna dva kola biće dovoljan i jedan bod za opstanak, baš kao i Anžiju čiju je pobedu u Groznom od 3:1 preskočio Mitar Peković.

Marku Lomiću je uoči prinudnog odaziva u reprezentaciju Srbije dobro došao odmor nakon što je sa klupe gledao remi Dinama i Rubina (2:2). Gosti su se izvukli 25 minuta pre kraja pa Dinamo sada ima minimalne izglede da se dočepa pete pozicije, poslednje koja vodi u Ligu Evrope. Ekipa Miodraga Božovića dva kola pre kraja ima 44 boda, pet manje od petoplasiranog Spartaka iz Naljčika koga u ovom trenutku mnogo više brine Lokomotiva koja ima isti broj bodova i slabiju gol razliku.

Naljčik je u minulom kolu odigrao 1:1 u Moskvi protiv CSKA, a za dobar nastup gostiju pobrinuli su se Milan Jovanović i Jovan Golić, dok je Zoran Tošić u ekipi CSKA igrao u poslednja tri minuta. CSKA ima dva boda više od Rubina na drugom mestu i ima direktan plasman u LŠ u džepu, mada ih sledeće nedelje očekuje gradski derbi protiv Spartaka što je najava velikog spektakla uoči zatvaranja prvenstva.

Kad smo kod Spartaka ekipa Valerija Karpina je ispala iz kombinacije za plasman u LŠ i smeši joj se Liga Evrope pa je rezultatski nevažan meč završen u daleko srećnijim okolnostima po njene goste iz Samare. Krila Sovjetov odnela su važan bod posle utakmice bez golova uz svih 90 minuta na terenu Nenada Đorđevića čiji tim deli 13. mesto sa ekipom Amkara.

Stevica Ristić je na osmom nastupu za Amkar ove sezne postigao treći gol, ali ni to nije bilo dovoljno timu iz Perma da pobedi Saturn (2:2), pa je razlika u odnosu na prvu ispod crte Alaniju ostala jedan bod.

Sibir se remijem protiv Lokomotive potrudio da Moskovljane onemogući da preotmu petu poziciju, ali je istovremeno izgubio sve šanse da sačuva prvoligaški status. U timu Sibira igrao je Nikola Valentić, a njegova ekipa namerava da se do kraja dostojanstveno oprosti od debitantske sezone u ruskoj Premijer ligi.

Za ovu priliku nije na odmet pomenuti da je minulog vikenda zadnji vezni Spartaka iz Moskve Nikola Drinčić (26) po prvi put bio starter u ligi ove sezone nakon što je letos doživeo težu povredu. Nekadašnje dete Partizana i mladi reprezentativac Srbije od 2007. godine igra za Crnu Goru, a na meču protiv Naljčika igrao je do 85. minuta, dok ga je Karpin u prethodna dva navrata testirao uvodeći ga na dva suserta u poslednjih 15-ak minuta.

Posle tri sjajne sezone u Amkaru Drinčić je u januaru stigao u Spartak kao jedan od najboljih zadnjih veznih u Rusiji i velika je šteta što ga je povreda omela da nastavi u istom ritmu i usput zaigra u Ligi šampiona.

Grčka: Panteliću prekinut meč, Ivić pauzirao

Centarfor Olimpijakosa Marko Pantelić bio je spreman da i na trećoj utakmici zaredom u Grčkoj postigne gol, međutim prekinut je meč njegove ekipe i Ergotelisa. Do 48. minuta koliko je Pantelić proveo na terenu nije bilo golova, ali je centarfor crveno-belih imao dve asistencije i četiri puta su ga faulirali protivnički igrači.

Vladimira Ivića posle dužeg vremena nije bilo u timu PAOK-a, ali to nije smetalo njegovim saigračima da pobede AEK. Doduše gosti su meč završili sa devet igrača na terenu, tako da ekipi iz Soluna i nije bilo teško da sačuva 2:1.

Nemanja Vučićević će sa Kavalom na teren tek danas protiv Asterasa, baš kao i igrači Panserakosa Nikola Beljić i Božidar Tadić.

Ostali: Mrđa dvostruki strelac, Mrdaković u seriji golova

Golgeter švajcarskog Siona Dragan Mrđa postigao je dva gola u pobedi od 4:0 i to u Cirihu protiv Grashopersa u sredu. Mrđa je prvi gol dao iz jedanaesterca a za drugi je sam sebi stvorio prostor u protivničkom šesnaestercu. Na tom zaostalom meču prvenstva, četvrti gol dao je kapiten Siona Goran Obradović.

Nažalost, njih dvojica nalaze se u timu koji ne beleži konstantno dobre rezultate, pa su tako kod kuće poraženi sa 2:0 od prilično slabog Sent Galena.
Na terenu su tokom vikenda bili i igrači Ciriha Milan Gajić i Dušan Đurić, kao i prvotimac Grashopersa, Veroljub Salatić.

Najbolji fudbaler kiparskog Apolona Miljan Mrdaković nalazi se u pravoj golgeterskoj seriji. Trener Apolona Slobodan Krčmarević mogao je da odahne posle utakmice sa Enozisom pošto je upravo srpski igrač golom ponovo rešio pitanje pobednika i tako se ponovo nametnuo možda i selektoru Srbije Vladimiru Petroviću.

Dušan Bajević je sve uspešniji sa Omonijom koja je u velikom derbiju bila bolja od Anortozisa. APOEL Ivana Jovanovića i Nenada Mirosavljevića častio je „petardom“ slabašni A.P.O.P., dok će srpska kolonija u Etnikosu igrati tek danas.

Miloš Ninković nije bio u timu ukrajinskog Dinama koji je remizirao 1:1 sa Tavrijom Slobodana Markovića i Željka Ljubenovića. Ninković je zaradio blaži potres mozga pre nekoliko dana i na oporavku je.

Vorskla poslovično pouzdanog Jovana Markoskog deklasirala je sa 6:2 Iljčivec na njegovom terenu, a srpski igrač postigao je drugi gol.
Đorđe Lazić igrao je za Metalurg, kao i Igor Duljaj za Sevastopolj i to protiv Metalista Milana Obradovića i Marka Devića. Igrao je i Saša Stević za Volin.

Turska Bursa u kojoj igraju Ivan Ergić i Milan Stepanov doživela je prvi poraz kod kuće i to od Trabzona od 2:0. Ergić je igrao do finiša meča kada ga je zamenio Batalja, a do tada je imao nekoliko dobrih šansi, a najbolju u 43. minutu. Stepanov se kao i mnogo puta do sada nije pojavio u startnih 11.

U Poljskoj svake nedelje neki srpski fudbaler svojom partijom učini da se o njemu posebno piše. Prošle nedelje je to bio Dimitrije Injac koji je dao gol velikom Mančester sitiju, a ovog vikenda je igrač Korone Aleksandar Vuković zakomplikovao prvenstvo.

Vuković je u derbiju prvenstva između drugoplasirane Korone i lidera Jagelonije postigao fantastičan gol u 85. minutu posle kojeg je utakmica završena 1:1, što svakako ide na ruku velikanima tamošnjeg fudbala poput Visle, Leha ili Legije. Visla je sa 4:0 ponizila Legiju Miroslava Radovića, dok je Leh Dimitrija Injca i Ivana Đurđevića prvo u sredu igrao 2:2 sa Polonijom, a zatim je dobio 2:0 Lehiju.
U strašnoj seriji golova nalazi se i Vuk Sotirović iz Slaska, koji je i ovog vikenda postigao pogodak u meču sa Gornjikom. Pravo je čudo kako taj sjajan napadač i dalje igra samo u Slasku, timu skromnih ambicija.

Golman belgijskog Genta Bojan Jorgačević nije uspeo da spreči Anderleht da u velikom derbiju slavi sa 2:1. Za goste nije ni ulazio u igru Nemanja Rnić. Vladana Kujovića nije bilo na golu Lirsa, a na terenu za Briž ni Stefana Šćepovića.

Nebojša Marinković je od 52. minuta igrao i to sasvim dobro za izraelski Makabi Petah Tikvu. Na terenu je bio i Nikola Grubješić ali ne i njegov saigrač iz Hapoel Haife Saša Stojanović.

Milana Dudića nije bilo u timu austrijskog Salcburga, a tu sreću da istrče na teren nije imalo ni nekoliko internacionalaca u Češkoj, izuzimajući Miloša Bosančića koji je 70. minuta igrao za Liberec.