Srbi u Evropi: Kuzmanović strelac, Biševac pocrveneo…

Fudbaleri Srbije protekle nedelje nisu ostavili preterano dobar utisak u svojim klubovima, ali se nekoliko imena ipak izdvojilo.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo su ostavljene po strani i sve do septembra će srpski internacionalci voditi računa samo o klupskom fudbalu. Kruna sezone je finale Lige šampiona, a zasad je najbliži Nemanja Vidić, iako se činilo da bi Dejan Stanković posle fantastičnog pogotka mogao da približi Inter Vembliju.

Njegov gol je bio najupečatljiviji potez naših igrača protekle nedelje, istakao se i Miljan Mrdaković sa četiri gola na jednoj utakmici, a metu su pogađali i Sulejmani, Kuzmanović, Baljak…

Engleska: Vidić razbio maler, Milijaš blizu Čempionšipa

Mančester junajted je protekle nedelje napravio nove korake ka ostvarivanju ovosezonskih ciljeva i osvajanju Premijer lige i Lige šampiona. Kapiten Nemanja Vidić je očekivano upisao novih 180 minuta u dresu “đavola”, a uspeo je i da konačno razbije maler i definitivno se probudi iz noćne more zvane Fernando Tores.

Junajted je savladao prilično bledi Čelsi rezultatom 1:0 na Stamford bridžu u prvom meču četvrtfinala Lige šampiona, “El Ninjo” je ponovo pokazao da bi moglo da se ispostavi da je Roman Abramovič bacio 50 miliona funti, a Vidić nije imao apsolutno nikakvih problema, osim što je u 74. minutu zaradio žuti karton.

Srpski defanzivac je posle utakmice istakao da je sve bilo mnogo lakše jer se u tim vratio Rio Ferdinand. Nekoliko dana kasnije defanzivni dvojac ponovo nije bio kompletan, ali je Vidić bio sasvim dovoljan da se protiv Fulama upiše nova pobeda bez primljenog gola – 2:0.

Bane Ivanović, očigledno, nije imao tako mirnu nedelju. On tokom 90 minuta igre sa Mančesterom u Ligi šampiona nije mogao umesto Drogbe ili Toresa da postigne gol, pa mu je za utehu ostalo to što je u minimalcu sa Viganom odradio svoj posao bez greške.

Nenad Milijaš i Vulverhempton se nisu dobro proveli i izgubili su na svom stadionu “Molinju” sa ubedljivih 3:0 od Evertona. Sve je bilo gotovo već u prvom poluvremenu, ša ulazak srpskog internacionalca u 76. minutu nije promenio atmosferu na tribinama na kojima je deo navijača sigurno razmišljao o tome kako će sledeće sezone odatle gledati niži rang takmičenja.

Birmingem se nalazi na tri boda udaljenosti od pozicije koja vodi u Čempionšip, a mogao je da bude i dalje da je uspeo da savlada Blekburn – 1:1. Nikole Žigića nije bilo u sastavu jer ga i dalje muči povreda prepona.

Aleksandar Kolarov i njegovi saigrači iz Mančester sitija će na teren u ponedeljak uveče na gostovanje Liverpulu, u čijem sastavu najverovatnije neće biti Milana Jovanovića.

Italija: Stankovićev gol za istoriju, Ljajiću poluvreme protiv Milana

Tri dana nakon neuspeha u gradskom derbiju Inter je doživeo novi težak poraz, u četvrtfinalu Lige šampiona od Šalkea sa 5:2. Šanse „neroazura“ da će odbraniti titulu svedene su na nulu, ali to čudno veče krenulo je kao iz snova po izabranike Leonarda. Dejan Stanković je već u 25. sekundi meča izazvao delirijum na tribinama Đuzepe Meace kada je prelepim volejom sa centra igrališta savladao Nojera i doveo Inter u vođstvo od 1:0.

Kapiten reprezentacije Srbije nešto kasnije je dobio i žuti karton, tom prilikom se povredio, pa verovatno i zbog toga slabije reagovao kod izjednačujućeg gola Šalkea, da bi u 25. minutu i izašao iz igre.

Povreda je bila lakše prirode jer se Stanković našao u timu protiv Kjeva, ali je u poluvremenu šansu ustupio Vesliju Snajderu. Inter se namučio protiv „letećih magaraca“, ali je na kraju uspeo da dođe do trijumfa od 2:0.

Zanimljiv meč je odigran u Torinu gde je Juventus posle preokreta pobedio Đenovu sa 3:2, a svih 90 minuta na terenu je proveo Miloš Krasić, dok je Boško Janković u gostujućem taboru sedeo na klupi.

Dolaskom Nenada Tomovića u zimskom roku, Leće je počeo sa boljim igrama i novom pobedom, na gostovanju Sampdoriji, stekli su zalihu od tri boda u odnosu na zonu ispadanja. Srpski defanzivac je dobio i žuti karton u pobedi od 2:1.

Fiorentina nije uspela da zadrži Milan koji je slavio sa 2:1 uprkos novom crvenom kartonu Zlatana Ibrahimovića. Trener Siniša Mihajlović je uvrstio Adema Ljajića u startnu postavu, ali ga je ostavio u svlačionici u poluvremenu i uveo Babakara.

Ivan Radovanović nije bio u timu Bolonje u porazu od Napolija, kao i Dušana Baste čiji je Udineze u bukvalno poslednjem napadu ostao bez boda nakon pogotka Frančeska Totija.

Nemačka: Kuzmanović strelac u porazu, Baljak pogodio

Štutgart nastavlja da razočarava svoje navijače. Taman kada je delovalo da je tim sa Mercedes arene krenuo sa begom iz opasne zone, poražen je od direktnog rivala u borbi za opstanak. Kajzerslautern je poveo sa 1:0, ali je prvo Zdravko Kuzmanović sa bele tačke izjednačio, a zatim i Pavel Pogrebnjak do poluvremena doveo “švabe” u vođstvo pre nego što su „đavoli“ u drugih 45 minuta velikim preokretom slavili sa 4:2.

U malom derbiju 29. kola HSV i Borusija iz Dortmunda su odigrali 1:1, a na obe strane su Gojko Kačar i Neven Subotić komandovali odbranama. Domaćin je vodio sa 1:0 pogotkom Van Nistelroja, a u nadoknadi prvog poluvremena Kačar je sa gol linije izbio loptu posle udarca Marija Gecea i tako samo odložio do 92. minuta zasluženo izjednačenje „milionera“.

U drugoj ligi Srđan Baljak je nakon kraćeg posta ponovo zatresao mrežu i to u pobedi nad Ahenom od 3:2. Kapiten Duizburga je postigao prvi gol na meču, a u 91. minutu je izašao iz igre kako bi zadržao koju sekundu.

Danijel Aleksić verovatno sanja povratak u Đenovu jer je ponovo sedeo na klupi u remiju Augsburga i Grojter Firta.

Minhen 1860 je bio ubedljiv pred svojim navijačima pobedivši Kotbus sa 4:0. Antonio Rukavina je upisao svih 90 minuta, dok je mladi Aleksandar Ignjovski teren napustio dvadesetak minuta pre kraja meča. Vezista „lavova“ je upisao asistenciju kod drugog gola kada je prvo oduzeo loptu i zatim posle solo prodora lepo zavrnuo povratnu Ajgneru, a u drugom poluvrmeenu je dobio i žuti karton.
Đorđe Rakić nije ulazio u igru.

Španija: Đukićeva strogoća daje rezultate

Trener Erkulesa Miroslav Đukić uveo je kaznene mere i cenovnik prema kome svako kašnjenje na trening košta oko 1.000 evra. Čvrsta disciplina očigledno daje rezultate jer je njegova ekipa otkinula bodove Espanjolu remijem bez golova. Rival je izbačen sa mesta koja vode u Evropu, a Erkules se posle četiri kola ponovo nalazi iznad crvene linije.

Njegovo mesto je zauzela Saragosa posle poraza od Sevilje u gostima rezultatom 3:1. Meč nije doneo okršaj srpskih igrača, jer Ivice Dragutinovića nije bilo u sastavu domaćih, dok je kod gostiju Ivan Obradović sedeo na klupi.
Nije se baš naigrao ni Dejan Lekić, koji je u porazu Osasune o Hihona rezultatom 1:0 dobio šansu u poslednjih sedam minuta..

Francuska:
Crveni karton za Biševca, Pejčinoviću 90 minuta

Valensijen se nalazi u ozbiljnoj borbi za opstanak i u direktnom duelu sa Nansijem, koji je takođe ugrožen, nisu uspeli da dođu do veoma važna tri boda. Milan Biševac je ostavio saigrače na cedilu u 40. minutu zbog drugog žutog kartona, ali uprkos brojčanom hendikepu Valensijen je uspeo da dođe u vođstvo, međutim, ne i da ga zadrži jer je u nadoknadi vremena gost uspeo da izjednači.

Monpelje i Nica su podelili bodove, a od tri srpska fudbalera samo je Nemanja Pejčinović bio na terenu u dresu Nice. Njegov kolega Danijel Ljuboja je propustio meč zbog povrede, kao i u domaćem taboru Nenad Džodić.

Trener Laslo Bolonji nije uvrstio Nenada Kovačevića na spisak putnika za gostovanje Lionu gde je Lans glatko poražen sa 3:0.

Vujadin Savić nije bio u protokolu Bordoa koji je na svom stadionu samo remizirao sa ubedljivo poslednjim Arlom.

Filip Đorđević nije uspeo da postigne gol ovog vikenda jer su mreže mirovale u Šateruu – 0:0.

Holandija: Zakuvalo se u finišu, Sulejmani vratio Ajaks u igru

Remi Tventea sa Rodom (1:1) bi mogao da zakuva stvari u holandskom prvenstvu, jer je Ajaks iskoristio kiks lidera da priđe na tri boda.

Ajaks je savladao Groningen rezultatom 2:0 na utakmici na kojoj je Miralem Sulejmani postigao vodeći gol u 69. minutu. Srpski internacionalac je sjajno utrčao na dugu loptu po desnom boku i iz prve levicom prebacio nepotrebno istrčalog golmana.

Ubrzo je Vertongen postavio konačan rezultat, a kasnije su stigle i vesti da je PSV odigrao nerešeno, pa su se probudile nade da bi titula mogla da se vrati u Amsterdam. Ostala su još četiri kola, a na programu je i derbi sa Tventeom i to na samom kraju prvenstva.

Dušan Tadić je odigrao svih 90 minuta protiv Ajaksa, ali ni on ni ostatak ekipe nisu uspeli da naprave veće probleme domaćinu. Razlog za to bi mogla da bude i motivacija, jer je već jasno da će ekipa igrati u plej-ofu.

Vitese već mesecima nije vezao dve pobede, pa poraz od Den Haga nije nikakvo iznenađenje – 1:0. Nemanja Matić je odigrao svih 90 minuta, dok povređenog Slobodana Rajkovića nije bilo u ekipi.

Filip Đuričić je igrao do 59. minuta u pomenutom remiju PSV-a i Herenvena (2:2), a sva uzbuđenja, odnosno četiri gola i jedan crveni karton su viđena nakon njegovog izlaska.

Rusija: Lazović i Luković remizirali sa Tošićem, Tubić i Đorđević strelci

U najvećem ruskom derbiju Zenit i CSKA igrali su 1:1. Za domaće je od početka igrao Aleksandar Luković dok je Danko Lazović ušao u 66. minutu u igru.
Na terenu je do 68. minuta sa druge strane bio Zoran Tošić koji je iz taktičkih razloga zamenjen.

Najviše su od srpskih internacionalaca bljesnuli Nenad Đorđević i Nemanja Tubić. Đorđević je bio čovek odluke u duelu sa Lokomotivom, budući da je u 86. minutu postigao gol za pobedu Krila Sovjetov.
Krasnodar slavi Tubića, strelca jedinog gola na utakmici sa Amkarom. Ovom pobedom tim Slavoljuba Muslina ušao je u sam vrh na tabeli.
Za Krasnodar je igrao i Dušan Anđelković, dok je s druge strane terena bio Predrag Mijić, ne i Nikola Mijailović.

Miodrag Božović je odahnuo s obzirom na to da je Dinamo pobedio i to Kuban sa 1:0, a u njegovom timu bio je i Marko Lomić. Dejan Radić nastupao je za Rostov, dok jer Ivan Živanović ostao na klupi.

Grčka: Ivić požuteo, Pantelić na neplaniranom odmoru

Olimpijakos je već osvojio titulu i stoga je nezainteresovan za poslednje utakmice u prvenstvu.

Zato su i doživeli poraz od Atromitosa od 3:1 a u njemu nije učestvovao Marko Pantelić, čak ni bodrenjem drugara sa klupe.

Vladimir Ivić je sa PAOK-om odigrao meč bez golova protiv Iraklisa a u njemu je zaradio žuti karton, dok je Nemanja Vučićević bio među rezervama Kavale.

Nikola Beljić je igrao za Panseraikos Momčila Vukotića, dok Uroša Sinđića nije bilo ni među rezervama.

Ostali:
Kipar se klanja sjajnom Mrdakoviću, Kleo ponovo postigao gol

Ako je neko do sada zaslužio poziv selektora Srbije makar i za prijateljski meč, onda je to golgeter kiparskog Apolona Miljan Mrdaković.

Sa čak četiri postignuta gola u pobedi protiv Olimpijakosa iz Nikozije (5:1), Mrdakovićevo lice osvanulo je na svim sportskim stranama štampe i nema ljubitelja fudbala koje član olimpijske reprezentacije Srbije nije oduševio učinkom ove sezone.

Za Enozis je postigao gol Radovan Krivokapić, dok je APOEL Ivana Jovanovića pobedio Omoniju Dušana Bajevića i Dragoslava Jevrića sa 2:0.

Bivši napadač Partizana Kleo ponovo je bio strelac u Kini za Gvangžu koji nije umeo da sačuva vođstvo protiv Nančanga (1:1).

Natrag u Evropu. Bojana Jorgačevića nije bilo na golu belgijskog Genta, dok je Miloš Marić dobio žuti karton igrajući za Lirs.

Nemanja Rnić nastupao je za Beršot koji je igrao 1:1 sa Kortrijkom čiji su dres nosili Stefan Šćepović i „požuteli“ Nebojša Pavlović.

Goran Obradović branio je boje švajcarskog Siona, za koji zbog teže povrede nije igrao Dragan Mrđa, dok se Ivan Ergić u Turskoj nije najbolje proveo na terenu izgubivši od Antalije 3:2. Za Bursu nije nastupao Milan Stepanov.

U Poljskoj je Leh izgubio od Polonije sa 1:0, možda zato što je od početka duela igrao samo Ivan Đurđević, dok su Dimitrije Injac i Vojo Ubiparip u finišu ušli na teren. Legija Miroslava Radovića i Zaglebje Bojana Isailovića igrali su 2:2.

Austrijski Salcburg je ostao bez trenera Huba Stevensa, a novi šef stručnog štaba, takođe Holanđanin Rikardo Moniz očito simpatiše Milana Dudića, jer mu je dao mesto u prvom timu, što ranije nije bio tako čest slučaj.

Saša Stojanović i braća Nebojša i Nenad Marinković igrali su za svoje klubove u Izraelu. U Ukrajini za Dinamo nije igrao Miloš Ninković dok je na golu Metalista ponovo stajao Vladimir Dišljenković, a ispred Milan Obradović i Marko Dević.
Metalurg je poražen 1:0 od Krivbasa a za tim iz Donjecka igrao je Đorđe Lazić, ne i Mario Đurovski.

Nastupali su i Igor Duljaj (Sevastopolj), Jovan Markoski (Vorskla), Ivan Milošević (Karpati), Željko Ljubenović i Slobodan Marković (Tavrija).