Srbi u Evropi: Ivanović i Tošić strelci

Fudbaleri iz Srbije ove nedelje nisu ostavili preterano upečatljiv utisak.

Osim dva gola Branislava Ivanovića u Ligi šampiona i pogotka Zorana Tošića glavne vesti vezane za povrede i povratke igrača na teren.

Povređenom Stankoviću se tako pridružio Miloš Krasić, Aleksandar Kolarov je konačno zaigrao, Boško Janković je sve bliži terenu, a vredi istaći i to da su Danko Lazović, Nikola Žigić i Nenad Milijaš asistencijama potvrdili dobru formu…

Engleska: Ivanović kao napadač u Evropi, asistencije Milijaša i Žigića

Srpski internacionalci iz Premijer lige su oduzeli gas u odnosu na prethodne nedelje, pa su se Nenad Milijaš i Nikola Žigić sa liste strelaca preselili na listu asistenata. Ipak, najveći pečat je ostavio sjajni Branislav Ivanović koji je postigao dva pogotka u pobedi Čelsija nad Spartakom u Moskvi (4:1).

Defanzivac Srbije je uz uobičajeno nepogrešivu partiju ispred svog gola uspeo da se nadoveže i na ono što su Anelka i Drogba uradili u prvih 15-ak minuta drugog poluvremena.

Ivanović je glavom sa peterca nakon centaršuta iz “skraćenog kornera” doneo Čelsiju prednost od 3:0 u 66. minutu. Za razliku od klasičnog “bekovskog” gola posle prekida, Bane je za zaustavno vreme sačuvao malu majstoriju u maniru vrsnih napadača. Lopta se odbila od Žirkova u gužvi u kaznenom prostoru, a reprezentativac Srbije se sjajno snašao i iz okreta sa desetak metara zakucao loptu u mrežu za konačnih 4:1.

Nekoliko dana kasnije Ivanović se i nije baš dobro proveo.Zasluge za to idu probuđenoj zvezdi Liverpula Fernandu Toresu, koji je sa dva gola rešio derbi na Enfildu – 2:0.

“El Ninjo” je bio brži od kompletne odbrambene linije gostiju u 11. minutu, a u 45. je bio bolji u duelu “jedan na jedan” sa srpskim defanzivcem. Doduše, Ivanović nije mogao mnogo jer je Tores u svom munjevitom stilu pronašao prostor za šut i poslao neodbranjivu loptu uz dalju stativu.

Bane Ivanović je protiv Liverpula igrao do 70. minuta, dok je na drugoj strani veliku pobedu svojih saigrača sa klupe posmatrao Milan Jovanović. Popularni Lane je nekoliko dana ranije odigrao prvo poluvreme utakmice sa Napolijem u Ligi Evrope, bio je prilično bezopasan pa je mesto prepustio kapitenu Stivenu Džerardu, koji je u poslednjih 15-ak minuta sam preokrenuo utakmicu i postigao het-trik za konačnih – 3:1.

Liverpulovo buđenje je poslužilo Mančester junajtedu da se približi lideru na samo dva boda. Doduše, moglo je da bude drugačije da Park golovima u 45. i 92. minutu nije zaslužio epitet heroja duela sa Vulverhemptonom.

“Vukovi” su propisno namučili Junajted, a Ibanks-Blejk je u 66. minutu šokirao domaću publiku posle asistencije Nenada Milijaša i sjajnog prijema koji je na sekundu potpuno izbacio iz igre Nemanju Vidića. Dovoljno za 1:1, ali ne i za bod.

Vidić je osim tog trenutka odlično odradio posao tokom uobičajenih 90 minuta igre, dok je sve bolji Milijaš tokom svojih 77 minuta potvrdio mesto u startnoj postavi ekipe Mika Mekartija.

Asistenciju je upisao i Nikola Žigić u remiju Birmingema i Vest Hema (2:2). Visoki napadač domaćih je sjajno spustio glavom loptu na peterac za Džeroma u 64. minutu, a ubrzo je njegova ekipa izborila i izjednačenje. Žigić je odigrao svih 90 minuta.

Minutažu je konačno upisao i Aleksandar Kolarov, koji se oporavio od povrede koja ga je zadesila na samom početku sezone. Defanzivac Mančester sitija se vratio na teren u porazu od Leha u Ligi Evrope, u kom je odigrao poslednjih 20 minuta, dok je u trijumfu od 2:0 nad Vest Bromvičom dobio priliku u samom finišu – igrao je od 88. minuta.

Italija: Miha i Fiorentina pobegli u gornji deo tabele, povreda Krasića

Miloš Krasić nije uspeo da pomogne Juventusu da dođe do prvog trijumfa u Ligi Evrope, a da stvari budu još gore po njega na meču sa Salzburgom zadobio je povredu zbog koje će pauzirati oko mesec dana.

Juve je u prvenstvu opravdao ulogu favorita nad Ćezenom uprkos brojnim izostancima, a to nije uspelo šampionu Interu kojem je Breša odolela na Đuzepe Meaci – 1:1.

Dejana Stankovića nije bilo u timu zbog povrede, a kapiten reprezentacije Srbije je verovatno put u London preko nedelje u okviru Lige šampiona iskoristio da obavi šoping u engleskoj prestonici.

Boško Janković je počeo da trenira sa loptom i vrlo brzo ćemo uživati u njegovim potezima u dresu Đenove, koja je ove nedelje poražena na gostovanju Palermu minimalnim rezultatom (1:0).

Nenad Tomović je meč odgledao sa klupe, kao i Adem Ljajić pobedu Fiorentine nad Kjevom – 1:0.

Siniša Mihajlović je tako mini serijom od tri meča bez poraza uspeo da odvede tim iz Firence u gornju polovinu tabele, a priliku u trijumfu od 1:0 dobio je i Nikola Gulan koji je u igru ušao u 86. minutu.

Nakon povrede Sebastijana Freja svoje mesto na klupi našao je Vlada Avramov koji je bio rezerva Arturu Borucu.

Ivan Radovanović je ponovo bio u startnoj postavi Bolonje, a iz igre je izašao u 71. minutu pri rezultatu 0:0. Ipak, njegovi saigrači su do kraja susreta uspeli da sa dva pogotka slome otpor Lećea i dođu do pobede.

Zaboravljeni Dušan Basta nije bio u protokolu Udinezea u remiju sa Kaljarijem – 1:1.

Nemačka: Subotić i Borusija beže na vrhu, bledo u cvajti

Borusija iz Dortmunda nastavila je sa sjajnim izdanjima i nakon nove lake pobede na gostovanju Hanoveru (4:0) iskoristila je kiks Majnca da pobegne četiri boda na vrhu tabele.

Neven Subotić je standardno bio nezamenljiv u ekipi Jirgena Klopa, a zajedno sa Matom Humelsom nije dozvolio domaćim fudbalerima da ozbiljnije ugroze golmana Vajdenfelera.

Još ubedljiviji bio je Štutgart koji je konačno pobegao sa začelja tabele, a žrtva na kojoj su se iživeli saigrači Zdravka Kuzmanovića bio je ni manje ni više nego Verder – 6:0. Srpski reprezentativac u igru je ušao tek u 76. minutu kada je na semaforu bila još uvek „petarda“, pa stoga mladi vezista nije imao previše razloga da zapinje do kraja meča.

Gojko Kačar se našao u startnoj postavi Hamburga,a HSV je do pobede nad Hofenhajmom došao posle preokreta. Mladi vezista je igru napustio u 80. minutu pri rezultatu 1:1, a tri minuta kasnije domaći fudbaleri su došli do pobede preko Mladena Petrića.

Uobičajeno aktivni srpski internacionalci u Cvajti ovog vikenda se i nisu baš pokazali.

Kapiten Duizburga Srđan Baljak nije bio u konkurenciji za tim zbog povrede, ali su njegovi saigrači pobedili Grojter firt sa 2:0 u kojem je Danijel Aleksić priliku dobio tek u poslednjih 10 minuta.

Aleksandar Ignjovski se vratio u startnu postavu Minhena 1860 nakon lakše povrede i zajedno sa Antoniom Rukavinom bio je prilično aktivan u pobedi nad Ahenom od 2:1, a na terenu im se priključio Srđan Rakić tek u 83. minutu.
Miloša Marića ponovo nije bilo ni u protokolu Bohuma za meč sa FSV Frankfurtom koji su njegovi saigrači dobili sa 1:0.

Španija: Lekić na klupi, Obradović se konačno radovao
Fudbaleri u Primeri su se ovog vikenda raspucali, pa su u nedeljnom delu programa viđena 24 gola. Raspoložena je bila i Osasuna, koja je isprašila Herkules s 3:0, ali golgeterski ritam nije diktirao Dejan Lekić, koji je ovu utakmicu posmatrao sa klupe.

Puno golova i uzbuđenja je viđeno na duelu Saragose i Majorke, koji je pripao domaćima rezultatom 3:2, posle dramatičnog finiša. Ivan Obradović je ušao  na teren na startu drugog poluvremena, pa je direktno osetio slast prve ovosezonske pobede svoje ekipe, koja je utoliko slađa jer je osvojena preokretom u poslednjih šest minuta.

Ivica Dragutinović se i dalje oporavlja od povrede, pa je propustio deklasiranje Karpata rezultatom 4:0 u Ligi Evrope, a biće samo posmatrač i tokom derbija Sevilja – Valensija, koji je na programu u ponedeljak.

Španija: Obradović na klupi, Lekić i dalje bez gola

Kolo u Primeri je donelo skoro 30 golova, najraspoloženija je bila Barselona, koja je bila nemilosrdna prema Sevilji u nastavku svoje trke za Realom – 5:0. Ivica Dragutinović ni ovog vikenda nije mogao da pomogne svojoj ekipi, a “petarda” je pokazala da bi ta pomoć bila itekako dobrodošla.

Nisu se dobro proveli ni igrači Osasune, koje je Rasing Santanderr isprašio na svom terenu rezultatom 4:1. Dejan Lekić je šansu dobio od 69. minuta, ali ni ovog puta nije postigao gol, a u samom finišu je dobio i žuti karton.

Ivan Obradović je nastavio svoju selidbu iz startne postave na klupu i obratno, a za duel sa Valensijom (1:1) je na redu bilo odmaranje u trenerci. Za razliku od njega, Saragosa ne mrda i ostala je zakucana na dno tabele.

Francuska:
Kežman raskinuo ugovor sa PSŽ-om, pogodak Ljuboje

Mateja Kežman verovatno do januara neće biti deo naše rubrike jer je konačno sporazumno raskinuo ugovor sa PSŽ-om posle dve godine mučenja u francuskoj prestonici.

Čelnicima “svetaca” je verovatno laknulo nakon što su se oslobodili skupocenog promašaja, a bivšem reprezentativcu je jasno da nema više prostora za greške jer je na zalasku karijere.

Nica je slavila protiv Tuluza sa 2:0, a goste je u 17. minutu načeo Danijel Ljuboja. Srpskom napadaču je to bio drugi pogodak u sezoni, a na terenu je proveo svih 90 minuta. Društvo u pobedi mu nije pravio inače standardni Nemanja Pejčinović koji je zbog povrede propustio susret.

Nenad Džodić je neuspehom obeležio povratak kapitenske trake na ruku i startnu postavu Monpeljea, a srpski defanzivac je u 18. minutu dobio i žuti karton.
Trener Rene Girard izveo je Džodića u 79. minutu kada je već bilo jasno da će Lens doći do pobede od 2:0, a u domaćem timu Nenada Kovačevića očekivano nije bilo u protokolu.

Branko Lazarević je sa klupe gledao kako Kaen gubi od fenjeraša Arla, a ista sudbina standardno je zadesila i Vujadina Savića. Mladi defanzivac je gledao kako Milan Biševac 90 minuta komanduje odbranom Valensijena u duelu koji je završen rezultatom 1:1.

Filip Đorđević se radovao Nantovoj pobedi nad Nimom, ali njegov golgeterski post i dalje nije prekinut. Napadač “kanarinaca” je neposredno pred kraj susreta upisan u sudijsku knjižicu.

Holandija: Tadić ovog puta bez asistencije, Vuković na ledu

Srpski internacionalci u Erediviziji ove nedelje nisu previše oduševili, a razlog za bi moglo da bude i to što Groningen u pobedi nad Bredom (2:1) nije postigao nijedan gol iz igre.

Neumorni “paker” Dušan Tadić je odigrao svih 90 minuta, ali nije stigao da asistira strelcu “het-trika” Gronkvistu, koji se nakon autogola iskupio preciznim šutevima sa bele tačke.

Vitese je i u ovom kolu iščupao bod, zahvaljujući sjajnom golu Ismaila Aisatija u samom finišu utakmice sa AZ Alkmarom, a Slobodan Rajković i Nemanja Matić su odigrali standarnih 90 minuta, uz žuti karton mladog veziste.

Filip Đuričić je sa klupe posmatrao trijumf Herenvena nad Heraklesom (3:2), a nešto dalje od terena tokom meča Utreht – PSV (1:2) je bio Jagoš Vuković, koji odrađuje suspenziju zbog ekspresnog crvenog kartona iz prošlog kola.

Mladi defanzivac PSV Ajndhovena nije igrao ni u Ligi Evrope protiv Debrecina, a ovih dana se spominjala i mogućnost njegovog odlaska iz kluba, iako je letos posle jednogodišnje pozajmice sklopio sporazum sa “filipsovcima” o trogodiišnjoj saradnji.

Ajaks je imao prilično traljavu nedelju i nije uspeo da osvoji ni bod. Miralem Sulejmani je igrao od 58. minuta u porazu 2:1 od Oksera u Ligi šampiona, dok u mnogo neočekivanijem porazu od Den Haga (1:0), nije uspeo ništa da promeni igrom u drugom poluvremenu.

Rusija: Pogodak Tošića, dve asistencije Lazovića

Danko Lazović i Aleksandar Luković su se nakon trijumfalnog vrućeg gostovanja na Poljudu protiv Hajduka iz Splita našli i u startnoj postavi u dalekom Sibiru, a Zenit nije imao problem i sa 5:2 je savladao fenjeraša pred zaostali derbi sa CSKA.

Luković je odigrao svih 90 minuta, dok je Lazović teren napustio petnaestak minuta pre kraja uz dve asistencije svojim kolegama.

CSKA ukoliko želi da gaji bilo kakve nade za titulu moraće u sredu da savlada Zenit, a kao uvod za taj meč savladali su Krila sa 4:3.

Zoran Tošić je standardno bio jedan od najaktivnijih u redovima „armejaca“, a partiju je krunisao i pogotkom sredinom drugog poluvremena. Na drugoj strani Nenad Đorđević je standardno odigrao ceo meč.

Tomsk Nikole Petkovića i Đorđa Jokića poražen je od Anžija sa 1:0, a srpski defanzivni tandem upisao je 90 minuta, uz žuti karton prvopomenutog.

Rostov za koji nastupa Dušan Anđelković ugostio je Dinamo iz Moskve u kojem je Marko Lomić, a nekadašnji rivali iz večitog derbija podelili su bodove – 1:1. Oba defanzivca su 90 minuta špartala uz levu aut liniju.

Grčka: Pantelić ponovo strelac, Ivić slavio protiv Viljareala

Centarfor Olimpijakosa Marko Pantelić dva puta se u poslednjih nekoliko dana upisao u listu strelaca. Prvo je u meču Kupa protiv Iljupolisa spasio svoj tim od bruke i postigao pobedonosni gol, a zatim je u prvenstvenoj utakmi ci sa Panioniosom učestvovao dao svoj doprinos u goleadi od 5:0.

Vladimir Ivić je imao teško ali uspešno iskušenje u Ligi Evrope protiv Viljareala, dok će prvenstveni meč sa Kavalom Nemanje Vučićevića imati danas.
Nikola Beljić i Božidar Tadić su uživali u pobedi Panserakosa na strani protiv Asteras Tripolisa.

Ostali: Injac nasekirao Manćinija, Jorgačević činio čuda na golu Genta

Retko ko je mogao da pretpostavi da će se posle 4. kola Lige Evrope pričati o „malom“ Lehu iz Poznanja. Poljski tim srušio je u četvrtak i Mančester siti (3:1) a jedan od golova postigao je Dimitrije Injac, ostavivši „građane“ i Juventus ispod njih na tabeli.

Govoreći o Poljskoj, još jedan srpski internacionalac imao je razloga za radost. Vuk Sotirović, centarfor Slaska doneo je trijumf timu u duelu sa Belčatovim na strani. Slavio je i Bojan Isailović sa Zaglebjem, kao i Miroslav Radović sa Legijom, ali te sreće nisu bili Nikola Mijailović i Aleksandar Vuković u dresu Korone.

Miloš Ninković se utopio u sivilo Dinama iz Kijeva koji se izblamirao u prvenstvu Ukrajine protiv Obolonja izgubivši 2:0 kod kuće. Reprezentativac Srbije je igrao samo prvo poluvreme, dok je u duelu Lige Evrope sa AZ Alkmarom (2:0) igrao od 59. minuta. Ni Metalist u prvenstvu nije prošao ništa bolje pošto su Milan Obradović i Vladimir Dišljenković poraženi od Tavrije, iako su pre toga u LE igrali 0:0 sa Sampdorijom.

Bojan Jorgačević je branio odlično za belgijski Gent u Ligi Evrope protiv Sportinga (3:1), sprečivši Portugalce u nekoliko navrata da se vrate u meč. Svoju dobru formu potvrdio je i u prvenstvu u meču sa Serkl Brižom. Nemanje Rnića nije bilo u dresu Anderlehta u derbiju sa Klub Brižom.

Fudbaleri turske Burse Ivan Ergić i Milan Stepanov doživeli su još jedan poraz u Ligi šampiona, ovog puta od Mančester junajteda. To se odrazilo na čitav tim koji je tokom vikenda, iako u ulozi lidera prvenstva, jedva izvukao 2:2 sa Antalijom.

Dragan Mrđa i Goran Obradović igrali su i ovog vikenda za švajcarski Sion, a bivši igrač Vojvodine bio je preterano nervozan pa je zaradio i žuti karton. Istu sudbinu doživeo je i igrač Ciriha Dušan Đurić.

Srpski internacionalci u Češkoj, nisu imali veći učinak, a slično je bilo i u Austriji, u kojoj recimo u Salcburgu Milan Dudić mesecima provodi vreme na klupi.

Na Kipru je kao i mnogo puta do sada blistao igrač Apolona Miljan Mrdaković koji je sa dva gola spasio svoj tim i izvukao bod protiv Ermisa. Slavili su Dragoslav Jevrić i Dušan Bajević sa Omonijom, kao i Ivan Jovanović i Nenad Mirosavljević sa APOEL-om.

U malom srpskom duelu u Izraelu, Nebojša Marinković je, iako strelac jednog gola, izgubio u dresu Makabi Petah Tikve od Nikole Grubješića i Saše Stojanovića iz Hapoel Haife sa 3:2.

Nikola Žigić (Birmingem) svih 90, asistencija
Danko Lazović (Zenit) LE: od 72. minuta / Rusija: do 75. minuta, dve asistencije