‘Orlovi’ pobedili Nemce! (VIDEO)

Fudbalska reprezentacija Srbije pobedila je Nemačku sa 1:0 u drugom kolu Svetskog prvenstva i tako nagovestila da nema nameru da se prerano vrati kući iz Južne Afrike.

Gol Jovanovića i Stojkovićeva odbrana penala protiv rivala koji je skoro sat vremena igrao bez isključenog Klosea bili su dovoljni za prva tri boda “orlova” na ovom Mondijalu.

Već sam početak meča nagovestio je dve bitne promene u odnosu na viđeno iz duela sa Ganom: jedno je bila formacija, sa Žigićem kako usamljenim napadačem, Kuzmanovićem i Ninkovićem koji su u startnoj postavi odmenili Milijaša i Pantelića, dok je Subotić odabran kao zamena za suspendovanog Lukovića.

Druga bitna stvar bila je kriterijum španskog sudije Undijana, koji je kartone delio šakom i kapom.

Dva tima sa po pet igrača u veznom redu ušla su očigledno sa različitim ambicijama u ovaj susret: dok su “panceri” bili oprezni, jer su na svom kontu već imali tri boda, “orlovi” su krenuli daleko ofanzivnije, na opštu radost svih svojih pristalica.

Bez preskakanja igre, sa formacijom 4-5-1 koja nije dozvoljavala rivalu da se razmahne, naši reprezentativci su često pretili Nojeru, od Kuzmanovićevog pokušaja u drugom minutu, do voleja Ninkovića u 11. Nisu ni “panceri” bili bezopasni, no Kedira i Podolski nisi bili precizni iako su bili u izglednim šansama.

Nakon što se mreža po prvi put zatresla, i to posle udarca Klosea nakon što je već ozvaničeno da se nalazio u ofsajd-poziciji, nemački reprezentativac je u centar pažnje došao zbog drugog neopreznog starta. Bilo je to dovoljno za drugu javnu opomenu, a samo dva minuta posle njegovog isključenja “orlovi” su poveli.

Krasić, koji je pružio daleko bolju partiju nego protiv Gane, pronašao je sa desnog krila Žigića kod dalje stative, a on je loptu glavom spustio za usamljenog Jovanovića koji je iz peterca postigao pogodak.

Na poluvreme se otišlo posle prave drame u kaznenom prostoru reprezentacije Srbije, gde je Kedira najpre uzdrmao prečku, a zatim se Kolarov u nastavku akcije pobrinuo da loptu sa gol-linije izbije u polje.

Dve defanzivne bravure našeg nacionalnog tima na startu drugog dela meča, kada su zablistali Vidić i Kolarov u izuzetno opasnim situacijama, nagovestili su da se “panceri” neće predati, što su potvrdile i dve kolosalne šansa Podolskog posle kikseva desnog dela odbrane “orlova”. Pomalo neverovatno, ali istinito, na identičan način na koji je Kuzmanović to uradio protiv Gane, Vidić je skrivio penal u 58. minutu, ali je udarac Podolskog sa “bele tačke” odbranio Stojković pa je vođstvo od 1:0 ostalo na snazi.

Uzbuđenjima tu nije bio kraj. Jovanović je pogodio stativu u 67. minutu, osam minuta kasnije Žigićev pokušaj glavom loptu je poslao na prečku, a Kačar je sa osam metara volej poslao pravo na tribine.

Završnica je donela dodatnu napetost, jer se za svaki napad “pancera” strahovalo da ne opravda ono čuveno “Nemci se uvek na kraju nekako izvuku”. Ovoga puta nisu. Ovoga puta slavila je Srbija i po prvi put u istoriji svetskih šampionata ostvarila pobedu.

Prilika za narednu je već u sredu, kada se “orlovi” u Nelspruitu sastaju sa Australijom u utakmici trećeg kola grupe D. “Sokeruse” pre toga, u subotu, očekuje meč sa Ganom.

Srbija – Nemačka 1:0 (1:0)

Port Elizabet – Stadion: Nelson Mandela bej; Sudija: Alberto Undijano (Španija); Žuti kartoni: Kolarov, Ivanović, Vidić – Klose, Kedira, Lam, Švajnštajger; Crveni karton: Klose 37’; Strelac: Jovanović 38.

Srbija: Stojković, Kolarov, Subotić, Vidić, Ivanović, Kuzmanović (od 75. Petrović), Stanković, Ninković (od 70. Kačar), Jovanović (od 79. Lazović), Krasić, Žigić.

Nemačka: Nojer, Badštuber (od Gomez 77), Mertezaker, Fridrih, Lam, Švajnštajger, Kedira, Podolski, Ozil (od 70. Kakau), Miler (od 70. Marin), Klose.