Premijer liga: Žigić se seli u Čempionšip

Iz Premijer lige ispali Vest Hem, Blekpul i Birmingem. Liverpul ostao bez Evrope. Novi rekord Premijer lige u broju postignutih golova u jednoj sezoni.

Kakva drama u Premijer ligi u poslednjem kolu!

Pet klubova čija imena počinju na slova V i B strepela su danas i borila se za opstanak u Premijer ligi (Vigan, Vulverhempton, Birmingem, Blekpul i Blekburn). Jedan tim je već bio ispao u Čempionšip i pre ovog poslednjeg kola – Vest Hem.

Posle prvih 45 minuta utakmica 38. kola dva tima čija imena počinju na V išla su ka nižem rangu – Vulverhempton i Vigan. Ali, posle svih 90 minuta mečeva epilog je sledeći:

Iz Premijer lige ispali su: Vest Hem, Blekpul i Birmingem. Šampion je Mančester junajted (to se znalo još ranije – 19. titula za Junajted), u Ligu šampiona direktno idu Čelsi i Mančester siti, u kvalifikacije za to takmičenje će Arsenal. U Ligu Evrope ide Totenhem.

Najveći tragičari su fudbaleri Blekpula. Vodili su “narandžasti” na Old Trafordu protiv Mančester junajteda 2:1, ali je ekipa ser Aleksa Fergusona odigrala ozbiljno i sportski i pobedila je 4:2. A da sve bude još gore po Blekpul treći gol Mančestera je bio zapravo autogol Jan Ivat! Ekser u sanduk Blekpula zabio je veteran – Majkl Oven.

Birmingem, čiji je član Nikola Žigić, takođe se seli u drugu ligu. Birmingem je zakopao Rus Roman Pavljučenko čijim je golovima Totenhem savladao “plavce” 2:1.

Ali, i da nije bilo drugog gola Pavljučenka u trećem minutu sudijske nadoknade, Birmingem bi na osnovu gol-razlike išao u niži rang. Tačnije, zbog manjeg broja datih golova od Vulverhemptona!

Zanimljivo je bilo na meču Vulverhempton – Blekburn. Gosti, čiji je opstanak takođe bio ugrožen, maestralnom igrom u prvom poluvremenu rešili su sve svoje brige. Prvo poluvreme završeno je čak 3:0 za goste! Tek u drugom delu, Vulverhempton je počeo da igra. Postigao je dva gola, a onda je došao u situaciju da brani poraz(!), jer je u tom trenutku Birmingemu bio potreban gol u Londonu protiv Totenhema.

Sve brige Vulvehremptona rešio je Roman Pavljučenko drugim golom u meču Totenhem – Birmingem.

Sigurno je da je to trenutno najomiljeniji fudbaler u Vulverhemptonu!

Vigan je dugo tokom današnjih utakmica bio viđen za Prelimer ligu. Ali, gol Rodalege na gostovanju Stouku i rezultati ostalih mečeva išli su mu u prilog.

Mančester siti je pobedom u gostima nad Boltonom (2:0) osigurao direktan prolaz u Ligu šampiona, a Arsenal će u kvalifikacije (Robin van Persi je protiv Fulama postigao deveti gol zaredom!).

Liverpul je ostao bez Evrope. Poražen je na gostovanju Aston Vili u Birmingemu, a Totenhem je pobedom nad Birmingemom osigurao petu poziciju.

Junajted je osvojio titulu sa devet bodova prednosti nad Čelsijem. Pobedom nad Blekpulom, “đavoli” su ponovili rezultat iz sezona 1995/96. i 1999/2000. Naime, ovo je bila treća sezona koju je Mančester završio bez poraza kod kuće!

Čelsi je poražen od Evertona u Liverpulu. Zanimljivo, Čelsi nema pobedu nad Evertonom već šestu utakmicu i to je najduža crna serija londonskih “plavaca” protiv jednog kluba iz Premijer lige.

Interesantan duel u Njukaslu, između ekipa koje nose cro-bele dresove. “Svrake” su vodile 3:0 protiv Vest Bromvič Albiona, ali su gosti izvukli remi zahvaljujući het-triku Čoija.

I jedan sjajan podatak – postavljen je novi rekord Premijer lige u broju postignutih golova u jednoj sezoni! Ove sezone dat je ukupno 1062 gol, čime je nadmašen rekord iz sezone 1999/2000. kada ih je bilo 1060.

Do ovog kola fudbaleri premijerligaških klubova postigli su 1031, a u ovom čak 31!