Srbi u Evropi: Krasić i Mrđa strelci, Jorgačević izrešetan

Fudbaleri Srbije nisu blistali protiv Bugarske, ali su zato konačno upisali pobedu i uzdignute glave otišli nazad u svoje klubove

Iako oni koji su u sredu igrali u Sofiji nisu ostavili baš upečatljiv utisak, među reprezentativcima je bilo onih koji su oduševili.

Na prvom mestu je Miloš Krasić koji je povratak na teren obeležio sjajnim pogotkom, gol je dao i Mrđa, a dobre partije su upisali Kolarov, Milijaš i Ljajić… Viđeno je nekoliko golova i u “manjim” ligama, a neumorni Dušan Tadić je upisao novu asistenciju…

Engleska: Ivanović i Milijaš blizu pogodaka

Za gužvu na vrhu Premijer lige je delimično zaslužan Birmingem, koji je iznenadio i minimalnom pobedom nad Čelsijem potvrdio da na Stamfordu ovih dana definitivno škripi.

Nikola Žigić je igrao do 72. minuta, tokom kojih je imao jedan žestok sudar glavama sa Aleksom i nekoliko raščišćavanja posle centaršuteva u svom šesnaestercu. Ipak, za trijumf domaćih najzaslužniji su strelac iz 17. minuta Li Bojer i raspoloženi golman Ben Foster, koji je majstorski skidao sve pokušaje Drogbe, Anelke, Kola i Branislava Ivanovića. Defanzivac Srbije je u dva navrata bio odličan u skoku, ali na isteku standardnih 90 minuta mu je preostalo samo da se zapita kako je Foster izblokirao njegove pokušaje glavom.

Mnogo više sreće, uprkos ne baš ubedljivoj igri svoje ekipe, imao je Nemanja Vidić. Kapiten Mančester junajteda i njegova ekipa su se posle pobede nad Viganom rezultatom 2:0 izjednačili sa Čelsijem na vrhu tabele. Vidić je odigrao svojih 90 minuta bez greške.

U blizini je i Mančester siti, koji je konačno uspeo da deklasira nekog rivala. “Građani” su savladali Fulam sa 4:1, a već posle 30-ak minuta igre je bilo jasno da na Kotidžu neće biti neizvesnosti jer je rezultat bio 3:0 za goste. Aleksandar Kolarov se definitivno ustalio u prvoj postavi i odigrao je odlično svih 90 minuta. Pozadi je bio nepogrešiv, dok je u ofanzivi dva puta započinjao akcije koje su prethodile golovima.

Odličan utisak je ostavio i Nenad Milijaš, koji je meč sa Blekpulom započeo na klupi Vulverhemptona. Ipak, ušao je već posle pola sata igre umesto Folija, a to se ubrzo i osetilo. Reprezentativac Srbije je ubrzo srušen u protivničkom kaznenom prostoru, doduše bez penala, a zatim je i nekoliko puta bio blizu da prepolovi vođstvo domaćih. Na žalost, njegov šut sa 20-ak metara je zatresao stativu, posle čega je sa distance poslao još jednu brzu loptu tik iznad rašlji. Njegova ekipa je do kraja meča uspela samo da postigne utešni pogodak – 2:1.

Utehe ovih dana nema za Milana Jovanovića, koga u pobedi Liverpula od 3:0 nad Vest Hemom nije bilo čak ni na klupi. Popularni Lane se osim sa lošom formom bori i sa medijima, pa je demantovao da je izjavio da se “neće vraćati u reprezentacijju dok ne zasluži mesto u prvom timu Liverpula”.

Italija: Krasić obeležio povratak golom, nezaslužen poraz Ljajića i Mihe

Miloš Krasić se vratio u tim Juventusa nakon suspenzije i povrede, a upravo je srpski reprezentativac bio najzaslužniji za pobedu „Stare dame“ na teškom gostovanju Đenovi.

Krilni vezista je bio posebno raspoložen da nadoknadi propušteno prethodnih nedelja i u 23. minutu nakon sjajnog solo prodora pogodio je dalji ugao Eduarda za 2:0.

Krasić je zbog proslave pogotka dobio žuti karton, a do kraja meča nastavio je da teroriše Kahu Kaladzea i u više navrata pripremio je saigračima dobre prilike koje oni nisu uspeli da iskoriste.

Na drugoj strani Nenad Tomović je bio na tribinama, kao i Boško Janković koji je tokom nedelje odgovarao navijačima na zvaničnoj fejsbuk strani Đenove i tada je najavio da će biti spreman za svih 90 minuta u meču sa Ćezenom koji je na programu posle Nove godine.

Nakon ove pobede Juventus je produžio seriju nepobedivosti na devet mečeva i privremeno izbio na treće mesto.

Tamo je priliku da im se pridruži propustio Inter koji je nastavio sa bledim partijama i poražen je na gostovanju Kjevu sa 2:1. Dejan Stanković bio je jedan od boljih pojedinaca na terenu u gostujućoj ekipi, a malo mu je nedostajalo i da izjednači rezultat sredinom drugog poluvremena kada je lucidnim lobom izmamio sjajnu intervenciju golmana Sorentina.

Kapiten reprezentacije Srbije nešto kasnije je dobio i žuti karton, a igru je napustio u 87. minutu.

Fiorentina je poražena na gostovanju Milanu zahvaljujući fenomenalnom golu Zlatana Ibrahimovića, a Siniša Mihajlović ima itekako da žali što su se „ljubičasti“ u Firencu vratili bez bodova.

Definitivno nekoliko sudijskih odluka nije otišlo u korist Fiorentine, uključujući i kontoverzan start Đanluke Zambrote nad Alesijom Ćerčijem u šesnaestercu. Debitant među “orlovima” Adam Ljajić je na terenu proveo svih 90 minuta, a u samom finišu susreta imao je priliku da izjednači rezultat, međutim, Kristijan Abijati je sjajno reagovao. Vlada Avramov je bio zamena na klupi Arturu Borucu, a Nikole Gulana nije bilo u protokolu.

Isto je, standardno, bilo i sa Dušanom Bastom na gostovanju Romi. Udineze je poražen sa 2:0, ali nalik Fiorentini itekako ima za čime da žali.

Ono što nije pošlo za rukom Interu uspelo je raspoloženom Napoliju koji se posle 4:1 protiv Bolonje popeo na treće mesto na tabeli. Na klupi gostujuće ekipe je tokom svih 90 minuta sedeo novopečeni reprezentativac Srbije Ivan Radovanović.

Nemačka: Subotić i Humels kiksnuli, Kuzmanović presedeo poraz

Borusija iz Dortmunda nastavila je sa sjajnim rezultatima, a ovog puta žrtva je bio Frajburg, i to posle preokreta.

Neven Subotić je standardno 90 minuta bio na terenu uz Matsa Humelsa, a nakon jedne komične situacije srpski defanzivac je napucao kolegu iz odbrane omogućivši domaćinu da povede autogolom. Ipak, „milioneri“ su do pobede došli u drugih 45 minuta i time zadržali prednost na vrhu tabele.

Gojko Kačar je bio jedan od mnogih povređenih prvotimaca Hamburga koji u osakaćenom sastavu nisu uspeli da izbegnu poraz na gostovanju Hanoveru – 3:2.

Nedovoljno oporavljeni Zdravko Kuzmanović je presedeo ceo meč u bledom izdanju Štutgarta koji je ostao u zoni ispadanja nakon neočekivanog poraza od Kelna.

Miloš Marić i definitivno je upao u nemilost trenera Fridhelma Funkela, a Bohum je ubedljivo poražen od Ingolštada sa 4:1.

Danijel Aleksić je u ubedljivoj pobedi Grojter firta nad Paderbornom od 4:0 priliku dobio u poslednjih 15 minuta, ali mu to nije bilo dovoljno vremena da na terenu ostavi neki značajniji utisak.

Srpska kolonija u Minhenu ispustila je viđenu pobedu nad FSV Frankfurtom. „Lavovi“ su vodili sa 3:1, u 58. minutu gosti su smanjili na 3:2, a nedugo zatim igru je napustio Aleksandar Ignjovski, koji se ovih dana spominjao zbog sve žešće borbe za njegov potpis. Iako postoji preduogovor sa Fiorentinom, u redu stoje još neki klubovi među kojim je najnovija Aston vila.

Frankfurt je izjednačio u 72. minutu, a posle tri minuta domaći trener je reagovao ubacivanjem Srđana Rakića koji nije uspeo da donese pobedu Minhenu.
Antonio Rukavina je na terenu proveo svih 90 minuta.

Srđan Baljak će sa Duizburgom ugostiti Kotbus u ponedeljak.

Španija: Dragutinović sve bliži povratku, Lekić i dalje bez gola u ligi

Ivica Dragutinović je protekle nedelje konačno počeo da radi sa loptom na treninzima, ali je novi poraz Sevilje (Majorka 2:1) morao da gleda sa tribina, jer se povratak na teren očekuje tek u decembru.

Osasuna je nastavila uspon na tabeli, a u minimalnoj pobedi nad Hihonom Dejan Lekić je priliku dobio mnogo ranije nego inače – već u 15. minutu. Ipak, jedini pogodak na utakmici je postigao Masud.

Saragosa i Ivan Obradović svoj meč igraju u ponedeljak.

Francuska:
Radovali se samo Savić i Džodić

14. kolo francuskog prvenstva nije donelo apsolutno ništa novo, a jedini koji su imali razlog za radovanje bili su Vujadin Savić i Nenad Džodić iako su obojica bili na klupi.

Mladi defanzivac Bordoa odgledao je pobedu nad fenjerašem Arlom od 4:2, a iskusniji, i kada je na terenu kapiten Monpeljea, radovao se na Azurnoj obali minimalnom trijumfu nad Nicom
.
Na drugoj strani Nemanje Pejčinovića ponovo nije bilo u ekipi zbog povrede, a Danijel Ljuboja je pružio bledu partiju i zamenjen je u 78. minutu.

Milan Biševac je poražen na gostovanju Nansiju sa 2:0, a defanzivac Valensijena je uz standardnih 90 minuta na terenu dobio i žuti karton.
Branko Lazarević se i drugu nedelju za redom nije našao u protokolu Kaena koji je na Parku prinčeva izgubio od PSŽ-a sa 2:1.

Lion je imao lak posao u gostima Lansu i pobedio je rezultatom 3:1, a Nenad Kovačević je sa klupe odgledao novi poraz pretposlednje ekipe u Ligi 1.

Utakmice francuske druge lige nisu se igrali ovog vikenda, pa Filip Đorđević nije izlazio na teren.

Holandija: Nova asistencija sjajnog Tadića

Protekli vikend u Erediviziji je obeležio derbi susret Ajaksa i PSV Ajndhovena, koji je na žalost gledalaca završen podelom bodova.

Iako je bilo dosta uzbuđenja, kartona, pa čak i griženja igrača, golova nije bilo, a na to nije uspeo da utiče ni sasvim solidni Miralem Sulejmani, koji je igrao od 58. minuta. Na drugoj strani nije bilo Jagoša Vukovića.

Rezultat u derbiju je na najbolji mogući način iskoristio Groningen, koji se pobedom nad Fejnordom rezultatom 2:0 popeo na treće mesto na tabeli. Strelac oba gola je bio Matavž, a kod prvog je, naravno, asistent bio Dušan Tadić. Neumorni “paker” je tako namestio osmi gol ove sezone, a i ovu utakmicu je odigrao od početka do kraja.

I Vitese je profitirao u ovom kolu i nastavio je svoj pohod ka gornjoj polovini tabele trijumfom nad Heraklesom od 2:0. Slobodan Rajković je odigrao svojih standardnih 90 minuta, dok je Nemanja Matić ušao u 55. minutu i propustio priliku da u samom finišu obezbedi i ubedljiviji trijumf svom timu.

Herenven je deklasirao Viljem II sa 5:0, a Filip Đuričić je ušao u igru u 76. minutu, pri rezulattu 4:0.

Rusija: Luković i Lazović požuteli, Jokić morao ranije u svlačionicu

Uoči poslednjeg kola ruskog šampionata sigurno je samo da je Zenit šampion, CSKA viceprvak, a Rubin treći, kao i da je Sibir taj koji će u niži rang. Ostalo je da se vidi da li će Spartak ili Lokomotiva osvojiti četvrto mesto i ko će u pravom pravcatom „survajveru“ u donjem domu preživeti.

Zenit je u nimalo revijalnom meču remizirao 2:2 sa Rubinom a žute kartone su zaradili Danko Lazović i Aleksandar Luković. Lazović je igrao samo 40. minuta kada je morao van terena, ali je Luković zato završio meč.

Marko Lomić se vratio na teren u dresu Dinama tako što je u 74. minutu meča zamenio Fernandesa. To ipak nije pomoglo Moskovljanima i njihovom treneru Miodragu Božoviću da izbegnu minimalni poraz od Krila Sovjetov za koje je ceo meč odigrao Nenad Đorđević.

CSKA je slavio sa 3:1 protiv Spartaka a reprezentativac Srbije Zoran Tošić igrao je 56. minuta kada ga je zamenio Mamajev.

Stevica Ristić je u devetoj utakmici za Amkar ove sezne postigao četvrti gol, a prvi protiv Spartak Naljčika Jovana Golića. Ipak ova pobeda od 3:1 samo je produžila nadu u opstanak, koji će morati da se traži u poslednjem kolu.

Anži i Mitar Peković ugrozili su opstanak porazom kod kuće od Saturna, dok prvotimci Rostova Dušan Anđelković, Dejan Radić i Ivan Živanović te probleme neće imati iako su izgubili od Lokomotive sa 2:1.

Đorđe Jokić je isključen za Tom na gostovanju Nikoli Valentiću i Sibiru, ali to nije smetalo njegovom saigraču Nikoli Petkoviću i ostalima da pobede minimalnim rezultatom.

Grčka: Prvenac Vučićevića, Ivić isključen protiv Pantelića

Dojučerašnji trener grčke Kavale Dragomir Okuka nije mogao da zamisli bolji oproštaj od aktivnog bavljenja ovim pozivom od pobede svog tima i prvog gola Nemanje Vučićevića za prvoligaša.

Bivši fudbaler Hapoel Tel Aviva postigao je prvenac u pobedi nad AEK-om od 2:1 i tako se zahvalio Okuki na svoj podršci koju je imao od dolaska u klub. Okuku je inače na klupi Kavale zamenio iskusni poljski stručnjak Henrik Kasperčak.

U najvećem derbiju kola Olimpijakos Marka Pantelića savladao PAOK Vladimira Ivića sa 3:0. Pantelić nije ni ulazio u igru jer je evidentno domaćima išlo dobro i bez njega, ali je zato Ivić zbog dva žuta kartona morao da napusti teren već u 58. minutu igre, a uz sve što se izdešavalo sigurno mu nije prijalo ni to što su sa tribina navijači Olimpijakosa upriličili sjajnu koreografiju u kojoj je centralnu ulogu imao i grb Crvene zvezde.

Nikola Beljić igrao je ceo meč za Panserakos protiv Ksantija, a Božidar Tadić samo 13 minuta.

Ostali: Mrđa ponovo pogađa, Krčmarević u Anortozisu startovao porazom

Golgeter švajcarskog Siona Dragan Mrđa nastavio je fantastičan niz golova i u Kup utakmici protiv neugodnog Lugana. Kako je u regularnom toku utakmice bilo 1:1, krenuli su produžeci u kojima je Mrđa u 113. minutu pogodio za 3:2 i prolaz Siona u narednu rundu. I Milan Gajić je posle dužeg vremena postigao gol i to protiv Tugena takođe u Kupu.

Iako je blistao na golu Srbije u debitantskom meču protiv Bugarske, golman belgijskog Genta Bojan Jorgačević gledaće da što pre zaboravi poslednju epizodu iz prvenstva, pošto je u subotu zbog izuzetno loše odbrane svog tima primio čak četiri pogotka od Vesterla (4:4).

Marko Obradović igrao je za Eupen, a Nebojša Pavlović za Kortrijk, dok te sreće nije bio defanzivac Anderlehta Nemanja Rnić.

Srpski internacionalci u Ukrajini ostaće primećeni pre svega po grubljoj igri i prigovorima, a onda i po Marku Deviću.

Fudbaler Metalista postigao je izjednačujući gol (1:1) protiv Dinama iz Kijeva i to iz jedanaesterca u meču u kojem nije bilo Miloša Ninkovića.

Žute kartone dobili su Igor Duljaj (Sevastopolj), Slobodan Marković (Tavrija), Jovan Markoski (Vorskla), Milan Obradović (Metalist), Ivan Milošević i Nemanja Tubić (Karpati).

Fudbaler turske Burse Ivan Ergić igrao je do 68. minuta u pobedi nad Vestel Manisom. Njega je zamenio Federiko Insua kako bi Ergić odmoran dočekao novu rundu Lige šampiona. Za Bursu nije nastupao Milan Stepanov.

U odnosu na protekle vikende, nijedan srpski internacionalac u Poljskoj nije ovog puta imao značajniji učinak. Najteže je sigurno bilo golmanu Zaglebja Bojanu Isailoviću koji je 88 minuta sjajno čuvao gol svog tima, da bi tada kapitulirao protiv Visle.

Fudbaler češkog Libereca Miloš Bosančić uspeo je da se posle duže vremena upiše u listu strelaca u pobedi od 3:0 nad Uštijem.

Nebojša Marinković je igrao samo 19 minuta za izraelski Makabi Petah Tikvu, dok će fudbaleri Hapoel Haife Nikola Grubješić i Saša Stojanović na teren tek večeras.

Salcburg je u Austriji zabeležio novi trijumf ali teren ponovo nije osetio Milan Dudić.

Slobodan Krčmarević je klupu kiparskog Apolona zamenio Anortozisovom i odmah na debiju morao je da igra protiv bivšeg kluba. Da neprijatnost bude veća, Anortozis je poražen kod kuće sa 2:1, a Krčmarevića je barem poštedeo Miljan Mrdaković koji se ovog vikenda nije upisivao u listu strelaca.

Krčmarevićev kolega Dušan Bajević nije uspeo da sa Omonijom savlada prosečni AEP, budući da je bilo 1:1.