Petrović Vladimir

 

petrovic-vladimir Ime i prezime Vladimir Petrović – ‘Pižon’
Rođen 01/07/1955
Mesto u timu Vezni igrač
Utakmica za reprezentaciju 34
Golova za reprezentaciju 5
Debitovao 26/09/1973
Igrao u klubovima FK Hajduk (Beograd),
FK Crvena Zvezda (Beograd),
Arsenal FC (Eng),
Antwerp FC (Bel),
Brest Stade (Fra),
Standard Liege (Bel),
Nancy ASNL (Fra)

 


Rođen 1. jula 1955. u Beogradu.

Više puta bio je proglašavan za najboljeg fudbalera SFRJ i prvog sportistu Beograda. Posle Hajduka sa Liona, gde je počeo da šutira loptu, nastavio je u Crvenoj zvezdi kao pionir, junior i prvotimac, pune tri godine i kapiten trofejne generacije.

Za Crvenu zvezdu je debitovao 19. jula 1972, u meču Letnje lige šampiona protiv splitskog Hajduka (3:1) i do 12.decembra 1982. odigrao ukupno 497 mečeva (od toga 258 prvenstvenih) i postigao 117 golova. Sa Crvenom zvezdom je osvojio četiri titule prvaka (1973,1977,1980 i 1981) i jedan trofej u nacionalnom kupu (1982).

Krajem 1982. godine potpisao je za londonski Arsenal za koji je odigrao 22 utakmice u sezoni 1982-83. U junu 1983. napušta Arsenal i igra redom za Brest i Nansi u Francuskoj, kao i za Antverpen i Standard iz Liježa u Belgiji.

Za A reprezentaciju je debitovao protiv Mađara (1:1), u Beogradu 26.septembra 1973. Odigrao je ukupno 34 meča, poslednji protiv Norvežana (1:3), u Oslu 13.oktobra 1982. Učestvovao je na Svetskom šampionatu 1974. u Nemačkoj i 1982. u Španiji.

Trenersku karijeru počeo je kao pomoćnik Dragoslava Šekularca (1989). Sedam godina kasnije preuzeo je i glavnu trenersku rolu na Marakani i već prve sezone osvojio nacionalni Kup. Iako je na međunarodnim utakmicama Zvezda igrala sjajno (eliminisala Harts i Kajzerslautern, ispala od Barselone), Partizan je u domaćem prvenstvu bio bolji. To je Pižonu na emotivnom nivou izuzetno teško palo, te je sa suzama u očima saopštio javnosti da je „još nedovoljno iskusan trener da bi vodio jedan tako veliki klub“.

Sa mladom reprezentacijom Srbije i Crne Gore postao je viceprvak Evrope (2004), a duple krune bile su redovna pojava u inostranim klubovima gde je radio – Slavija Mozer (Belorusija), Dalijan (Kina), a kao selektor bio je i na čelu reprezentacija Kine i Kuvajta.

U junu 2009. po drugi put u trenerskoj karijeri seo na klupu najtrofejnijeg srpskog fudbalskog kluba, da bi u martu 2010. bio smenjen sa mesta trenera Crvene zvezde posle prvenstvenog poraza od Metalca iz Gornjeg Milanovca, iako je ekipa i dalje bila lider na tabeli uz dva boda prednosti. Njegov naslednik Ratko Dostanić trku je završio sa čak „minus sedam“ u odnosu na Partizan.

Od 17. septembra 2010. do 14. oktobra 2011. obavljao dužnost selektora reprezentacije Srbije. Nakon što je Srbija takmičenje u Grupi C kvalifikacija za prvenstvo Evrope 2012. godine završila na trećem mestu i nije se plasirala u baraž,  posle razgovara sa čelnicima FSS-a na čelu sa predsednikom Tomislavom Karadžićem postignut je dogovor o sporazumnom raskidu ugovora.

Po završetku razgovora, jedan od najboljih fudbalera naše zemlje u istoriji i dosadašnji selektor Srbije izjavio je da mu je bila čast da u proteklom periodu predvodi nacionalnu selekciju.

– „Imao sam čast i zadovoljstvo da u prethodnom periodu sarađujem na najbolji mogući način sa čelnicima Fudbalskog saveza Srbije i da sa klupe predvodim najjači nacionalni tim“, rekao je Petrović.

On je naglasio da je „na nesreću svih nas, rezultat izostao“.

– „Nismo se plasirali na naredni kontinentalni šampionat. Kao odgovorni ljudi, svesni svih zadataka u poslu kojim se bavimo, razmotrili smo novonastalu situaciju i dogovorili se da je sporazumni raskid ugovora najbolje rešenje“, rekao je Petrović i poželeo svima u Savezu i u reprezentaciji sreću i uspeh u narednom periodu.

Nakon neuspeha koji je doživeo kao selektor Srbije, Vladimir Petrović Pižon je u februaru 2013. trenersku karijeru nastavio na klupi reprezentacije Iraka, sa primarnim ciljem da ovu selekciju odvede na Svetsko prvenstvo 2014. u Brazilu.

Nakon neuspeha u kvalifikacijama za SP, srpski stručnjak je dobio otkaz posle svega pet meseci na mestu selektora, a zamenio ga je dotadašnji selektor mlade reprezenzacije Iraka.

Kratko je vodio i nacionalni tim Jemena, da bi u maju 2014. postao šef stručnog štaba iranskog Traktor Šanzija.

Prvenstvene utakmice u klubovima u kojima je nastupao :

Season Club Country Level GP GS
1987-88 Nancy ASNL (B) FRA 1 2 0
1987-88 Nancy ASNL FRA 1 29 1
1986-87 Standard Liege BEL 1 31 5
1985-86 Brest Stade FRA 1 37 5
1984-85 Antwerp FC BEL 1 27 3
1983-84 Antwerp FC BEL 1 21 7
1982-83 Arsenal ENG 1 13 2
1982-83 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 16 6
1981-82 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 29 3
1980-81 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 23 6
1979-80 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 28 5
1978-79 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 27 5
1977-78 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 28 9
1976-77 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 10 0
1975-76 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 12 1
1974-75 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 26 5
1973-74 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 31 7
1972-73 FK Crvena Zvezda Beograd YUG 1 27 2
Career Totals: 417 72


Utakmice reprezentacije Jugoslavije u kojima je nastupao :

PU 26.09.1973  Jugoslavija  Mađarska 1-1 (1-0)
KSP 19.12.1973  Grčka  Jugoslavija 2-4 (2-2)
PU 17.04.1974  Jugoslavija  SSSR 0-1 (0-0)
PU 29.05.1974  Mađarska  Jugoslavija 3-2 (0-2)
SP 30.06.1974  Jugoslavija  Poljska 1-2 (1-1)
SP 03.07.1974  Jugoslavija  Švedska 1-2 (1-1)
PU 28.09.1974  Jugoslavija  Italija 1-0 (1-0)
PU 31.05.1975  Jugoslavija  Holandija 3-0 (2-0)
KEP 09.06.1975  Norveška  Jugoslavija 1-3 (0-3)
PU 30.01.1977  Kolumbija  Jugoslavija 0-1 (0-1)
PU 01.02.1977  Meksiko  Jugoslavija 5-1 (3-0)
PU 26.06.1977  Brazil  Jugoslavija 0-0 (0-0)
PU 03.07.1977  Argentina  Jugoslavija 1-0 (1-0)
PU 05.10.1977  Mađarska  Jugoslavija 4-3 (2-1)
KEP 25.10.1978  Rumunija  Jugoslavija 3-2 (0-1) goal
BK 15.11.1978  Jugoslavija  Grčka 4-1 (1-1)
PU 13.06.1979  Jugoslavija  Italija 4-1 (2-1)
PU 16.09.1979  Jugoslavija  Argentina 4-2 (1-0)
KEP 31.10.1979  Jugoslavija  Rumunija 2-1 (0-0)
KEP 14.11.1979  Jugoslavija  Kipar 5-0 (1-0) goal
PU 22.03.1980  Jugoslavija  Urugvaj 2-1 (1-0)
BK 30.03.1980  Jugoslavija  Rumunija 2-0 (1-0)
PU 26.04.1980  Jugoslavija  Poljska 2-1 (1-1)
KSP 10.09.1980  Luksemburg  Jugoslavija 0-5 (0-0) goal
KSP 27.09.1980  Jugoslavija  Danska 2-1 (2-1)
PU 25.03.1981  Jugoslavija  Bugarska 2-1 (2-1)
KSP 09.09.1981  Danska  Jugoslavija 1-2 (0-0) goal
KSP 17.10.1981  Jugoslavija  Italija 1-1 (1-1)
KSP 21.11.1981  Jugoslavija  Luksemburg 5-0 (2-0)
KSP 29.11.1981  Grčka  Jugoslavija 1-2 (1-2)
SP 17.06.1982  Jugoslavija  Severna Irska 0-0 (0-0)
SP 20.06.1982  Španija  Jugoslavija 2-1 (1-1)
SP 24.06.1982  Jugoslavija  Honduras 1-0 (0-0) goal
KEP 13.10.1982  Norveška  Jugoslavija 3-1 (1-0)


Utakmice reprezentacije Srbije u kojima je bio selektor :

KEP 08.10.2010  Srbija  Estonija 1-3 (0-0)
KEP 12.10.2010  Italija  Srbija 3-0 (p.f.)
PU 17.11.2010  Bugarska  Srbija 0-1 (0-0)
PU 09.02.2011 Israel Izrael  Srbija 0-2 (0-0)
KEP 25.03.2011  Srbija  Severna Irska 2-1 (0-1)
KEP 29.03.2011  Estonija  Srbija 1-1 (0-1)
PU 03.06.2011  Južna Koreja  Srbija 2-1 (1-0)
PU 07.06.2011 Australija  Srbija 0-0 (0-0)
PU 10.08.2011 Russia Rusija  Srbija 1-0 (0-0)
KEP 02.09.2011  Severna Irska  Srbija 0-1 (0-0)
KEP 06.09.2011  Srbija Farska Ostrva 3-1 (2-1)
KEP 07.10.2011  Srbija  Italija 1-1 (1-1)
KEP 11.10.2011  Slovenija  Srbija 1-0 (1-0)