This Day in History: 1968-12-17

Josip Bukal u poslednjem minutu sprečio poraz od Brazila

Na današnji dan, 17. decembra 1968. u Rio de Žaneiru, fudbalska reprezentacija Jugoslavije odigrala je prvi od dva meča protiv selekcije Brazila u roku od nekoliko dana.

Selektor Rajko Mitić na ovom meču izveo je tim u sastavu: Ivan Ćurković, Rudolf Cvek (od 46. Anđelko Tešan), Branko Gračanin, Miroslav Pavlović, Kiril Dojčinovski, Dragan Holcer, Metodije Spasovski, Rudolf Belin, Vahidin Musemić (od 46. Josip Bukal), Jovan Aćimović, Dragan Džajić.

Iako su slovili za favorite, “karioke” nisu uspele da zabeležile pobedu nad tadašnjim vicešampionom Evrope – 3:3 (1:1). Poveli su “plavi” u 7. minutu golom debitanta Metodija Spasovskog, ali su domaći uspeli da poravnaju rezultat preko Karlos Alberta u 39. minutu.

Novo vođstvo reprezentaciji Jugoslavije doneo je Dragan Džajić u 48. minutu, ali su “karioke” preko Pelea u 60. i Babe u 66. stigli do potpunog prekreta. Kada se činilo da će Brazilci izvojevati pobedu, Josip Bukal je u 90. minutu doneo izjednačenje reprezentaciji Jugoslavije.