This Day in History: 1960-09-01

Na današnji dan, 1. septembra 1960. u okviru fudbalskog turnira Olimpijskih igara u Rimu, fudbalska reprezentacija Jugoslavije odigrala je meč preliminarne faze sa selekcijom Bugarske.

Rezultat je nakon 90 minuta bio nerešen 3:3 (0:0) što je bilo dovoljno “plavima” da zauzmu prvo mesto ispred Bugara zahvaljujući boljoj gol-razlici. Prethodno su pobedili Ujedinjenu Arapsku Republiku sa 6:1 i Tursku sa 4:0.

Sva tri gola za jugoslovensku reprezentaciju na ovom meču postigao je Milan Galić, najbolji strelac Olimpijade, a kuriozitet je da je na svakoj utakmici olimpijskog turnira postigao gol!

“Plavi” su u nastavku takmičenja preko Italije u polufinalu (1:1 – žrebom takmičenje nastavila Jugoslavija) i Danske u finalu (3:1) konačno stigli do najsjanije olimpijske medalje, pošto su na tri prethodne Olimpijade (1948. u Londonu, 1952. u Helsinkiju i 1956. u Melburnu) morali da se zadovolje srebrnim medaljama.