This Day in History: 1968-04-24

Na današnji dan, 24. aprila 1968. fudbalska reprezentacija Jugoslavije se pobedom nad Francuskom 5:1 (4:1) plasirala na završni turnir Evropskog prvenstva.

U prvom četvrtfinalnom susretu Kupa nacija (sadašnjeg šampionata Evrope), Jugoslavije je 6. aprila 1968. godine u Marseju odigrala sa Francuskom nerešeno – 1:1. “Plavi” su poveli u 66. minutu golom Vahidina Musemića, a izjednačenje domaćinima doneo je Flori di Nalo u 78. minutu.

U revanš meču, pred 47.687 navijača na stadionu Crvene zvezde u Beogradu, selektor Rajko Mitić izveo je tim u sastavu:

Ilija Pantelić, Mirsad Fazlagić, Dragan Holcer, Rudolf Belin, Mladen Ramljak, Ljubomir Mihajlović, Ilija Petković, Dobrivoje Trivić, Vahidin Musemić, Ivan Osim, Dragan Džajić.

Pravo otkrovenje u “plavom” dresu bio je debitant Ilija Petković. Popularni “Petko” je sa dva gola i jednom asistencijom na najbolji način opravdao poverenje koje mu je ukazao selektor Rajko Mitić, dok je neumoljivi Vahidin Musemić sa tri gola u dva susreta pokopao svaku nadu Francuza u konačan uspeh.

Ugledni francuski sportski list “L’Ekip” napisao je: “Jugosloveni su se poigravali sa “trikolorima” i dali im lekciju kakvu im nikada, niko i nigde nije dao.”