Srbi u Evropi: Prvenac Kačara, Kuzmanović i Lazović u formi

Srpski internacionalci nisu imali ni izbliza efikasnu nedelju kao prethodnu, ali je nekoliko njih napravilo veoma dobru uvertiru pred mečeve sa Estonijom i Italijom u kvalifikacijama za EURO 2012.

Spisak za te utakmice je bio i tema broj jedan, a kao glavna imena su se spominjali i dalje precrtani Pantelić, novajlije Rajković i Lomić, ali i Adem Ljajić i Nenad Milijaš čiji je status začudio mnoge.

Svoje mesto među “orlovima” su golovima potvrdili Kuzmanović i Lazović, a metu je pogodio i Gojko Kačar, koji je, nadamo se, konačno razbio maler u HSV-u…

Engleska: Kolarov protiv povrede, Lane protiv tabloida

Kapiten Mančester junajteda Nemanja Vidić je očigledno razbudio saigrače kada je rekao da je zabrinut zbog toga što ekipa nikako da sačuva mrežu. “Đavoli” su protekle odigrali dva meča u kojima nisu primili gol, ali to ne znači da mogu da budu potpuno zadovoljni rezultatima.

Junajted je pobedio Valensiju rezultatom 1:0 u Španiji u Ligi šampiona zahvaljujući akciji mladih snaga Nanija, Makede i Ćićarita u finišu meča, a zatim je još jednom osvojio samo bod na gostovanju – ovog puta Sanderlendu 0:0. Vidić je, naravno, proveo svaki minut na terenu, a na “Stadionu svetlosti” je zaradio i žuti karton.

Lopta nije išla ni iza leđa Petra Čeha, ali je Čelsi to iskoristio za dva trijumfa. Rezultatom 2:0 su savladani Olimpik Marsej i Arsenal. Bane Ivanović je u Ligi šampiona odradio standardnih 90 minuta, dok je u londonskom derbiju zamenjen u 73. minutu.

Na drugom kraju tabele nalazi se Liverpul, koji se posle sedam kola i najslabijeg starta sezone u poslednje tri decenije obreo u zoni ispadanja. Posrnuli “crveni” su razočarali na gostovanju Utrehtu (0:0) i dodatno unesrećili Kop protiv novajlija Blekpula (1:2), uz pola sata igre Milana Jovanovića.

Reprezentativac Srbije je dobio priliku u drugom poluvremenu meča sa novajlijama u Premijer ligi, a mnogo veći utisak je ostavio njegov prvi pravi susret sa britanskim tabloidima. “San” je objavio da je popularni Lane rekao da već razmišlja o odlasku iz Liverpula zbog toga što nema dobru minutažu, ali je on to nešto kasnije demantovao.

Mnogo slabiju minutažu ima Nenad Milijaš, koji nije bio u planovima Mika Mekartija ni u porazu Vulverhemptona od Vigana (2:0), a ni Nikola Žigić ne igra previše. Napadač Srbije je nakon novih poziva Aleksa Mekliša da zaigra oštrije dobio priliku da se dokaže u poslednjih 20 minuta utakmice Birmingema sa Evertonom (0:2).

Aleksandar Kolarov i dalje odsustvuje zbog povrede, ali je konačno najavio povratak na teren.

“Od ponedeljka krećem da radim sa saigračima i nakon nedelje u kojoj igraju reprezentacije biću spreman da zaigram”, rekao je Kolarov.

Srpski defanzivac će svakako želeti što pre da se vrati u prvi tim, za koji je pre povrede uspeo da odigra samo jedno poluvreme, a dodatni motiv će mu biti i činjenica da Mančester siti može da se pohvali da je pobedom nad Njukaslom (2:1) preskočio Junajted na tabeli i sada se nalazi na drugoj poziciji.

Italija: Stanković i Krasić podelili bodove, Ljajić bez gola sa penala

Sa nestrpljenjem su svi čekali derbi Italije između Intera i Juventusa, a srpsku javnost posebno je interesovao duel između privremenog kapitena „neroazura“ Dejana Stankovića i na drugoj strani zvezde u usponu Miloša Krasića.
Ipak, očekivanja nisu ni približno opravdana, meč je završen bez golova, a oba srpska reprezentativca su provela na terenu 90 minuta.

Stanković je imao nekoliko pokušaja sa distance, a Krasić je bio jedan od najboljih pojedinaca u Juventusu. Srpski „Pavel Nedved“ je i namestio gol Vićencu Jakvinti, ali je napadač „bjankonera“ bio u ofsajdu.

Reprezentativni duo bio je zauzet i preko nedelje u evrokupovima. Stanković je 80 minuta proveo na terenu u lakoj pobedi Intera nad Verderom od 4:0 u okviru Lige šampiona, a u nekoliko navrata nije imao sreće da postigne gol.

Krasić je u Ligi Evrope na gostovanju Mančester sitiju bio standardno živahan, a za 76 minuta uspeo je samo da dobije žuti karton zbog simuliranja u meču u kojem je Juve bio bliži pobedi – 1:1.

O Ademu Ljajiću se konstantno priča ovih dana zbog sjajnih partija i izostavljanja sa spiska selektora Vladimira Petrovića Pižona. To je spremno sačekala BiH kako bi eventualno uspela da privoli mladog fudbalera u njihove redove, ipak, fudbaler Fiorentine nema dileme za koga će igrati i sačekaće poziv u tabor „orlova“.

Siniša Mihajlović ponovo je ukazao poverenje mladom plejmejkeru, ali na žalost, nakon dva uspešna penala i nove veoma dobre partije, Ljajić je promašio treći i to za izjednačenje.
Fiorentina je izgubila od Palerma sa 2:1, a golman Salvatore Sirigu odbranio je 19-godišnjem fudbaleru jedanaesterac u 64. minutu.
Sjajni čuvar mreže nešto kasnije je fenomenalnom intervencijom prosledio loptu do stative i sprečio je Ljajića da se iskupi za promašaj.

Nikole Gulana nije bilo ni na klupi „ljubičastih“, kao ni Dušana Baste koji je verovatno sa tribina pratio uzbudljivu prvu pobedu Udinezea protiv Ćezene koja je stigla u 93. minutu.

Podjednako napeto je bilo u Đenovi gde je istoimeni domaći tim sa igračem manje stigao do pobede u 95. minutu preko Luke Tonija. Nenad Tomović je meč odgledao sa klupe, a Boška Jankovića i dalje nije bilo zbog dugoročne povrede.

Ivan Radovanović je takođe grejao klupu u remiju Bolonje i Sampdorije – 1:1.

Nemačka: Prvenac Kačara za HSV

Gojko Kačar doneo je najlepše vesti iz Nemačke prošle nedelje nakon što je uspeo da postigne prvi gol u dresu Hamburgera. HSV je preokretom i pobedom protiv Kajzerslauterna od 2:1 perkinuo niz od dva meča bez poraza, a Kačar je igrao od 45. minuta za ekipu Armina Fea. Kačar se lepo proveo i 24 sata kasnije kada je u Novom Sadu gledao kako Vojvodina dobija Partizan.

Neven Subotić ponovo jer bio nezamenljivo u odbrani Borusije Dortmund koja je dobila Bajern sa 2:0 i tako ostala u trci za prvim mestom sa zahutktalim Majncom. Srpski reprezentativac bio je u timu i tokom nedelje kada je Borusija na svom terenu izgubila od Sevilje u Ligi Evrope.

I dok “milioneri” još nisu sigurni što se tiće plasmana u dalju fazu LE, Štutgart je na dobrom putu da učini taj podvig nakon što je protiv Odenzea slavio drugu pobedu u grupi. Zdravko Kuzmanović bio je strelac u pobedi od 2:1, ali zato u prvenstvu nije mogao da učini ništa što bi sprečilo Ajntraht da odnese tri boda (2:1). “Švabe ” ostaju prikovane za samo dno tabele, a srpski reprezentativac iz kola u kolo pokazuje da je jedan od boljih igrača u ekipi Kristijana Grosa.

U drugoj ligi 90 minuta odigrao je Antonio Rukavina za Minhen, dok su Ignjovski i Rakić napustili igru pre vremena na meču protiv Uniona (1:0). Srđan Baljak je takođe odigrao svih 90 za Duizburg koji je pobedio Oberhauzen sa 3:0, dok je duel Marića i Aleksića završen pobedom Grojtera u Bohumu sa 2:0. Aleksić je igrao za goste tokom prvih 45 minuta, dok je Marić odradio ceo meč za ekipu Bohuma.

Francuska: Đorđević rešeta, Ljuboja i Pejčinović odoleli PSŽ-u

Preporođeni Filip Đorđević nastavio je sa sjajnim partijama u drugoj francuskoj ligi, a ovog puta bivši fudbaler Crvene zvezde bio je sa dva pogotka najzaslužniji za pobedu Nanta na vrućem gostovanju na Korzici, Ažaksiou.

Đorđević je prvo izjednačio rezultat, a zatim i prevagnuo stvari na gostujuću stranu i doveo „kanarince“ u vođstvo od 2:1, ali je razloga napustio teren u 70. minutu iako je u tom trenutku bio rezultatski egal.
Ipak, Nant je stigao do pobede pet minuta pre kraja meča, a da nije bilo tako, verovatno bi se svi pitali zašto je bivši mladi reprezentativac Srbije izašao iz igre.

Đorđević je u dosadašnjih devet kola dao šest golova i trenutno je prvi strelac nekadašnjeg šampiona.

Nica je prekinula niz od dva uzastopna poraza remijem bez golova na teškom gostovanju Pari sen žermenu. U startnu postavu gostujućeg tima vratio se Nemanja Pejčinović nakon povrede i to je odmah vratilo sigurnost u defanzivnom redu.

Pejčinović je na terenu proveo svih 90 minuta, isto kao i Danijel Ljuboja koji je dobio žuti karton.
Iako je PSŽ tražio pobedonosni pogodak, trener Antoan Kombuare se nije odlučio da u igru ubaci Mateju Kežmana.

Nalik Pejčinoviću, nakon povrede se u tim vratio i Milan Biševac koji je komandovao odbranom u trijumfu Valensijena nad Kaenom – 2:1.
Bivši fudbaler Crvene zvezde standardno je proveo na terenu 90 minuta, a na drugoj strani Branka Lazarevića nije bilo ni na klupi.

Vujadin Savić je bio rezerva u pobedi Bordoa nad Lorijenom, a Nenad Džodić i dalje ne može da pomogne Monpeljeu, od kojeg je bio bolji Lil, zbog dugoročne povrede.

Nenad Kovačević se izgleda ustalio u prvoj postavi Lensa, ali borbeni defanzivni vezista ne uspeva da pokrene tim koji se nalazi na pretposlednjoj poziciji.
Bivši reprezentativac Srbije odigrao je svih 90 minuta u porazu na gostovanju Sošou, a pred kraj prvog poluvremena dobio je javnu opomenu.

Španija: Autogol Obradovića, Lekić i dalje čeka na gol

Saragosa i Deportivo ni posle šest odigranih kola u Primeri ne znaju za pobedu, ali se Saragosa ovog vikenda odlepila sa samog dna zbog remija sa Hihonom (2:2) i demoliranja Depora u režiji Reala (6:1).

Situacija možda mogla da bude i bolja da Ivan Obradović posle jednog centaršuta po zemlji nije nesrećno skrenuo loptu i prevario svog golmana. Srpski defanzivac odigrao svih 90 minuta u utakmici u kojoj se njegova ekipa u režiji Pongola vratila u život posle 0:2.

Dejan Lekić i dalje traži pogodak u dresu Osasune, a nije mu pošlo za nogom da zatrese mrežu ni u poslednjih 20-ak minuta utakmice sa Levanteom (1:1). Ako je za utehu, rezervista Osasune je učestvovao u akciji kod pogotka svoje ekipe samo pet minuta nakon što je ušao na teren. Lekić je u zaustavnom vremenu zaradio i žuti karton.

Ivica Dragutinović se vratio na treninge Sevilje, ali nije dovoljno oporavljen da zaigra. Ipak, ove nedelje je bio potpuno zadovoljan jer je bio u prilici da gleda pobede svoje ekipe i u Evropi (Dortmund 1:0) i na domaćoj sceni (Atletiko Madrid 3:1).

Holandija: Sulejmani ponovo među starterima, asistencija Tadića

Miralem Sulejmani se ove nedelje spletom okolnosti ponovo našao među Ajaksovim starterima, ali to nije pomoglo bledim “kopljanicima” da pred svojim navijačima izbegnu neočekivan poraz od Utrehta rezultatom 2:1.

Mladi reprezentativac Srbije i njegovi saigrači nisu oduševili na toj utakmici, a bolji utisak je ostavljen nešto ranije u remiju sa Milanom rezultatom 1:1 u okviru Lige šampiona. Popularni Miki je priliku dobio već u 39. minutu, posle povrede standardnog prvotimca Vurnona Anite, koja je i otvorila prostor za startnu poziciju protiv Utrehta.

Kiks Ajaksa je iskoristio PSV da ode na čelo tabele posle laganog trijumfa nad Venlom (3:0) u kom nije bilo mesta Jagoša Vukovića. Srpski internacionalac je nekoliko dana ranije bar sedeo na klupi sa koje je posmatrao pobedu “filipsovaca” nad Metalistom u Harkovu (2:0).

Mnogo bolji status u svojoj ekipi iz nedelje u nedelju potvrđuje Dušan Tadić, koji je na očekivanom nivou odigrao svih 90 minuta u teškom porazu Groningena od Tventea – 4:2. Tadić je skrivio penal i zaradio žuti karton u 49. minutu, a zatim se kako-tako iskupio asistencijom za Matavža u 75. minutu.

Novopečeni reprezentativac Slobodan Rajković i njegov saigrač Nemanja Matić ponovo nisu imali puno uspeha sa Viteseom, koji je odigrao samo 0:0 protiv Viljema II. Srpski internacionalci su odradili svojih 90 minuta.

Rusija: Lazović u formi, Zenit ruši redom

Najbolje partije prošle nedelje u Rusiji ponovo je pružao Danko Lazović. Napadač Zenita dao je dva gola AEK-u u Ligi Evrope i najavio siguran plasman ruske ekipe u drugu fazu, a kada se tome doda i gol od prošle nedelje nije čudno što je Danko preskočio meč protiv Naljčika koji je Zenit dobio sa 3:2 i ostao lider na tabeli. Aleksandar Luković se minule nedelje našao na klupi, dok je prvi gol za domaći tim dao Jovan Golić.

Na teren se minule nedelje vratio i Zoran Tošić čiji je CSKA ostao u igri za titulu nakon lake pobede nad Rostovom – 2:0. Tošić je igrao do 65. minuta za domaći tim, dok su svih 90 za goste igrali Dušan Anđelković i Ivan Živanović.

Sedam kola pre kraja prvenstva ekipa Toma dovela je u pitanje opstanak nakon poraza u Groznom od Tereka, a dok se zona ispadanja nalazi na samo četiri boda od Tomska, Đorđe Jokić i NIkola Petković i ovaj put su bili nezamenljivi u prvoj postavi.

Bitne bodove za opstanak osvojila su Krila Sovjetov pobedom nad Alanijom 3:2, ali Nenada Đorđevića i Branislava Petrovića nije bilo u protokolu ekipe iz Samare.

Povratnik na reprezentativni spisak Marko Lomić je solidno odigrao svih 90 minuta u minimalnoj pobedi na gostovanju Amkaru.

Grčka: Ivić srušio Dinamo, prvenac Vučićevića

Fudbaler Kavale Nemanja Vučićević najavio je bolje dane u svojoj karijeri koja je bila ugrožena tokom prošle zime kada je bio ozbiljno bolestan. Vučićević je u subotu postigao drugi gol za pobedu od 2:0 protiv Panioniosa.

Te sreće nije bio Marko Pantelić koji nakon što se nije našao na spisku sleketora Srbije, nije ni igrao u trijumfu Olimpijakosa nad Voulosom od 3:1.

Zato je Vladimir Ivić obeležio proteklu nedelju sjajnim pobedonosnim golom za PAOK protiv Dinama iz Zagreba. Ivić je bio najbolji pojedinac meča u kojem je tim iz Soluna bio daleko bolji rival.

Međutim, PAOK je doživeo najgori mogući poraz – od lokalnog rivala Arisa (1:0). Crno-beli su bili umorni od Lige Evrope, što im opet nije opravdanje jer je i Aris putovao u daleku Norvešku na megdan Rozenborgu, tako da Ivić ovog puta nije bio od velike pomoći.

AEK je najavio izlazak iz krize odlaskom Dušana Bajevića sa trenerske klupe, pobedom nad Ksantijem.

Nikola Beljić je igrao 79. minuta za Panserakos, dok Božidar Tadić nije ni ulazio u igru.

Ostali: Mrđa i Ninković standardno, Ergić i Stepanov odmarali

Proteklo kolo u Ukrajini obeležio je veliki derbi Šahtjora i Dinama koji su dobili domaći sa 2:0. Na klupi Dinama bio je Miloš Ninković, koji je tri dana pre toga igrao do 71. minuta u neverovatnom porazu od Šerifa u Ligi Evrope. Inače, taj poraz koštao je Valerija Gazajeva pozicije trenera.

Vladimir Dišljenković i Milan Obradović brzo su zaboravili poraz od PSV-a u istom takmičenju, ali su bili preterano nervozni u jučerašnjoj pobedi nad Karpatima, pa su zaradili žute kartone.

Kad smo kod Karpata, Nemanja Tubić je odigrao i taj, ali i meč Lige Evrope protiv PSŽ-a, dok ga je Ivan Milošević u oba navrata bodrio sa klupe.

Đorđe Lazić ovog vikenda nije bio strelac za Metalurg, ali je igrao, baš kao i Jovan Markoski za Vokrslu. Igor Duljaj je 12 minuta bio na terenu za Sevastopolj, a Željko Ljubenović svih 90 za Tavriju.

Što se Belgije tiče, na Nemanju Rnića kao da su ponovo potpuno zaboravili u Anderlehtu, ali ko zna šta se u tom klubu dešava, pošto su za tri dana doživeli dva teška poraza – od Hajduka u Splitu (1:0) i Standarda (5:1).

Bojan Jorgačević spasio je Gent u Ligi Evrope protiv Lila (1:1), ali je tri puta vadio loptu iz mreže protiv Briža, u meču u kojem ni na klupi nije bilo Stefana Šćepovića. Nebojša Pavlović i Marko Obradović nisu bili ni u protokolu za meč Kortrijka i Eupena.

Turska Bursa kao i Partizan ima obaveze na dva fronta pa je stručni štab prinuđen da koristi veći fond igrača. Kako su Ivan Ergić i Milan Stepanov igrali u Glazgovu protiv Rendžersa, juče su u remiju sa Bujuksehirom odmarali.

Dušan Đurić doneo je trijumf Cirihu u derbiju prvenstva Švajcarske protiv Grashopersa. Dragan Mrđa igrao je 84 minuta za Sion u remiju protiv Bazela, dok je Goran Obradović proveo svih 90 minuta na terenu.

U Izraelu, cele mečeve za svoje timove odigrali su Nebojša Marinković (Makabi Petah Tikva), Saša Stojanović i Nikola Grubješić (Hapoel Haifa). Milan Dudić je i u prvenstvu i u Ligi Evrope protiv Leha sedeo na klupi austrijskog Salcburga.
Srbi u Češkoj jako malo vremena provode na terenu, a najbolji primer za to je Miloš Bosančić koji je dobio samo šest minuta da pokaže šta zna u dresu Libereca.

Poljaci imitiraju Jelen Superligu po efikasnosti – na osam mečeva postignuto je ukupno 10 golova! Iako je ova liga jedna od najbrojnijih kada su srpski internacionalci u pitanju, ovog vikenda nisu bili svi na terenu. Miroslav Radović igrao je za očajnu Legiju, Bojan Isailović je odlično branio za Zaglebje, Marko Bajić je zadržao Lehiju na vrhu, kao i Nikola Mijailović i Aleksandar Vuković Koronu Kjelce.

Dragoslav Jevrić je tri puta kapitulirao za kiparsku Omoniju u duelu sa APOEL-om Ivana Jovanovića i Nenada Mirosavljevića koji nikako da postigne gol. Apolon Slobodana Krčmarevića i Miljana Mrdakovića ispustio je vođstvo protiv A.P.O.P.-a, kao i Alki Nenada Rajića.