U21 EURO: Debakl Srbije protiv Češke (VIDEO)

Češka – Srbija 4:0 (Kliment 7, 21, 56, Fridek 59)

Izabranici Mladena Dodića dugo će pamtiti ime Jana Klimenta, igrača Visočine Jiglave, koji im je ovog košmarnog popodneva tri puta zatresao mrežu i uz Martina Frideka zadao konačan udarac za:

U utakmici za zaborav, koju su “orlići” završili i sa podnošljivim porazom u odnosu na prikazano, srpska reprezentacija ostala je na jednom osvojenom bodu u prva dva kola. Nada za plasman u polufinale i na Olimpijske igre i dalje postoji, zavisi od duela Danaca i Nemaca, ali se svodi samo na teoriju, sudeći prema svemu što jeste i nije viđeno na praškom stadionu.

Srbija: Dmitrović, Stojković (od 46. Petković), Spajić, Pantić, Petrović, Čaušić (od 63. Kovačević), Brašanac, Srnić, Đuričić, Jojić (od 85. Milunović), Pešić.

Češka: Koubek, Hibs, Kalas, Brabec, Kaderabek, Žmrhal, Petrak, Fridek, Kadlec (od 29. Travnik), Skalak (od 74. Masopust), Kliment (od 82. Prikril).

Očekivano, domaća selekcija krenula je snažno od samog starta, pa je u uvodnih pet minuta stvorila nekoliko izglednih situacija za gol. Pretio je domaćin uglavnom preko bokova i iz prekida, ali nije uspeo konkretnije da zapreti golu Dmitrovića.

Međutim, samo 120 sekundi kasnije, Česi su kaznili usporenost i loše postavljanje naše odbrane. Akcija je tekla po levom boku, Kadlec se sjajno ubacio i pokupio loptu Hibša, zatim odigrao savršenu loptu na ivicu peterca do Kadleca, a ovaj je lako poslao pod prečku – 1:0.

Nepun minut kasnije domaćin je mogao da dupira svoje vođstvo, i to u dva navrata. Najpre je, posle velike greške Čaušića, Kadlec izašao sâm ispred našeg golamana – ali je Dmitrović odlično intervenisao – da bi u nastavku akcije Skalak sa manje od pola metra promašio ceo gol.

Nisu Česi menjali pristup, niti spuštali ‘gas’, a naša selekcija, koja nikako nije ličila na onaj tim iz prvog kola, ponovo je imala mnogo sreće u 15. minutu – kada je udarac Kadleca sa ivice šesnesterca završio na prečki.

Naša selekcija nikako nije uspevala da se trgne, a domaći sastav je to iskoristio na najbolji mogući način, pošto je već u 21. minutu stvorio dva pogotka prednosti. Ponovo je gol ‘pao’ preko levog kriva, ovoga puta je Skalak bio taj koji je ušao u kazneni, prevario Spajića divnom fintom, a njegov odbidak Kliment ponovo lako smestio u mrežu – 2:0.

U preostalih dvadeset minuta prvog dela igre nije bilo previše uzbuđenja, obe selekcije imale su po jednu priliku, a Čehe je zadesio i peh – pošto je veoma dobri Kadlec morao da napusti igru zbog povrede.

Ekipa Mladena Dodića uputila je prvi udarac na gol tek u 39. minutu, kada je MIloš Jojić iz izuzetno teške pozicije šutirao spoljnim delom kopačke, ali je Kubek uspeo da interveniše. Tri minuta kasnije, domaća ekipa imala je novu šansu da možda i reši pitanje pobednika, međutim, Dmitović je ponovo spasao Srbiju.

Reagovao je selektor Dodić na poluvremenu uvođenjem Marka Petkovića umesto Nikole Stojkovića, preko čije strane su Česi postigli oba gola, a Srbija je od starta drugih 45 minuta zaigrala daleko agresivnije i ofanzivnije, ali i dalje bez prave šanse za pogodak i povratak u meč.

Već u prvom minutu, posle solo prodora Đuričića, lopta je stigla do Jojića, ali je njegov udarac lako zaustavio čuvar mreže rivala. I taman kada je delovalo da Srbija može da se vrati u meč, usledila su dva nova ‘hladna tuša’.

Najpre je Kliment kompletirao het-trik i na taj način krunisao svoju spektakulranu partiju, pošto je lepo ispratio pâs Brabeca kroz naše štopere, zalomio i obišao Dmitrovića, a zatim lagano smestio loptu u praznu mrežu – 3:0.

Katastrofalno popodne po naš tim nastavilo se već posle 180 sekundi, u 59. minutu, kada su Česi kaznili još jednu lošu postavku naše odbrane i definitivno rešili pitanje pobednika.

Skalak je bio nezadrživ na desnom krilu, usledio je centaršut na drugu stativu, gde je usamljeni Fridek uhvatio lagani volej i rutinski smestio loptu u dalji ugao – 4:0.

Ponovo je reagovao Dodić, ovoga puta izvođnjem Čaušića i uvođenjem Kovačevića, ali ni to nije donelo značajniju promenu na terenu – pošto je Kliment imao novu dobru priliku da postigne novi gol.

U preostalih dvadesetak minuta susreta se ništa značajnije nije promenilo, a Česi su imali još nekoliko prilika da zabeleže čak i ubedljiviji trijumf, ali je naša odbrana nekako uspela da otkloni sve opasnosti i spreči još veći debakl.