Srbija ubedljiva protiv Čilea – 3:1!

Fudbalska reprezentacija Srbije savladala je Čile sa 3:1 u prijateljskoj utakmici koja je odigrana u Sent Galenu.

Pogotke za “orlove” postigli su Lazar Marković u 22. minutu, a potom su usledila dva gola Filipa, Đorđevića u 47. i Đuričića u 61. minutu.

Jedini gol za Čile postigao je Enrikes u 88. minutu.

Srbija je lakše nego što je to iko mogao da pretpostavi savladala Čile, čiji će selektor Klaudio Borgi zbog loših rezultata posle ovog duela najverovatnije biti smenjen.

Ovo je bila poslednja utakmica za ove dve ekipe u 2012. godini.

Mladi “orlovi” iskoristili su šansu u Sent Galenu za veće poverenje kod selektora Siniše Mihajlovića, a stekao se utisak da su debitanti Luka Milivojević i naročito strelac Flip Đorđević odigrali jako dobro.

Mihajlović, koji je i debitovao na ovom stadionu izveo je na teren sledeći sastav: Brkić, Kolarov,  Maksimović, Tomović, Ivanović, Petrović, Milivojević, L. Marković, Šćepović, Đuričić, Sulejmani.

U drugom poluvremenu nastupili su i Đorđević, Lomić, Radovanović, Rukavina, Tadić i Ignjovski.

Čile je igrao u najjačem sastavu u kojem jedino nije bilo Suaza: Pinto, Osvaldo Gonzalez, Rohas, Hara, Itura, Vidal, Medel, Bosežur, Fernandez, Aleksis Sančez, Vargas.

Utakmicu je pratilo tek nešto više od 1.000 gledalaca, uglavnom navijača Srbije. Razlozi slabe posete najverovatnije su bili hladno vreme i gubitak vere u “orlove”.
A oni su učinili sve da ih narod ponovo prihvati i stane uz njih.

Posle početnog ispitivanja snaga, Čileanci su zaustavili jedan prodor Kolarova po levoj strani, ali i pored očiglednog faula, sudija Saša Kever je pokazao da se igra nastavi. Srbija je imala slobodan udarac u 8. minutu ali je Kolarov šutirao preko gola. Đuričić za sada pravi najviše problema Čileancima.
Šćepović je u 10. minutu iznenada dospeo u šansu da dovede Srbiju u vođstvo ali je očajno šutirao. Srbija je nastavila da pritiska Čileance, pa je tako Đuričić u 14. minutu lepo prevario čuvara, ali je takođe imao slabu završnicu.

Odbrana Čilea, koja je igrala daleko ispod svog nivoa, pogrešila je u 16. minutu nakon čega je Marković iz prve uposlio Šćepovića a ovaj je potpuno sam sa osam, devet metara šutirao preko gola.

U 19. minutu Gonzalo Hara pregrubo je startovao u vazduhu na Đuričiću, što je bio signal za “orlove” da ga okruže i “objasne” mu neke stvari. Hara je dobio samo žuti karton. Čile je u 20. minutu ostao bez povređenog Aleksisa Sančeza kojeg je zamenio Enrikes.

Srbija je povela u 22. minutu! Miralem Sulejmani lepo je prošao po desnoj strani, ušao u šesnaesterac i umesto da bude sebičan i šutira, lepo je centrirao prebacivši loptu na drugu stativu na kojoj je bio Lazar Marković koji ju je glavom sproveo u mrežu.
Vidal je u 29. minutu imao dobru šansu ali je lopta otišla pored stative gola Brkića. Srbija je u nastavku utakmice nastavila da dominira sve do 40. minuta kada su Čileanci preuzeli kontrolu.

Posebno se istakao Edu Vargas koji je u 44. minutu imao izuzetnu šansu ali je bio neprecizan, a onda je u 45. Vidal posle kornera umalo izjednačio.

Najbolju akciju, koju su krunisali golom, “orlovi” su na početku drugog dela igre i to preko dva Filipa u 47. minutu – Đuričić je sjajno prošao po desnoj strani, potom je lepom fintom prevario čuvara, ubacio loptu u prazno ka zahuktalom Đorđeviću a ovaj je rutinski savladao Pinta.

Dakle, debitant Filip Đorđević posle samo dva minuta provedena u igri postigao je gol za Srbiju. Posle perioda igre u kojem nije bilo prilika, izuzimajući šut Medela, Srbija je stigla do trećeg gola.

Gotovo preslikan napad iz 47. minuta, ali zamenjene uloge – ovog puta je Đuričić u 61. dodao Đorđeviću loptu, ovaj se izvukao na levu stranu a onda ju je vratio natrčalom igraču Herenvena koji je sa oko sedam metara lako savladao Pinta.
Koliko god bili zadovoljni ubedljivim vođstvom Srbije, mora se naglasiti da je odbrana Čilea u ovom duelu bila u rangu defanzivaca iz Velsa koji su u Novom Sadu primili šest golova.

Čile je u 80. minutu ostao sa igračem manje pošto je Vidal oštro startovao na kapitena Petrovića.

U 88. minutu Čile je pronašao način kako da savlada Brkića – posle slobodnjaka Fernandeza sa desne strane, četvorica igrača u crvenim dresovima prišla su Brkiću, a Enrikes je bio najbolji u skoku. Odbrana Srbije ovde nije ni postojala.

Tako je Srbija okončala godinu pobedom, godinu u kojoj se mnogo toga promenilo…ili pak nije.

Miguel Pinto Željko Brkić 9 (Udi; Ita)
Gonzalo Jara Branislav Ivanović 57 (Che; Eng) (C)
Osvaldo González Nenad Tomović 11 (Fio; Ita)
José Rojas Nikola Maksimović 4 (Czv)
Manuel Iturra Aleksandar Kolarov 38 (MnC; Eng)
Matías Fernández (C) Radosav Petrović 28 (Gen; Tur)
Arturo Vidal Luka Milivojević 1 (Czv)
Gary Medel Miralem Sulejmani 12 (Ajx; Hol)
Jean Beausejour Filip Đuričić 8 (Her; Ned)
Alexis Sánchez Lazar Marković 6 (Par)
Eduardo Vargas Marko Šćepović 2 (Par)

Selektor Selektor
Claudio Daniel Borghi (Arg) Siniša Mihajlović 9

Zamene Zamene
20′ Ángelo Henríquez Sánchez 46′ Antonio Rukavina (ReV; Esp) 23 Ivanović
46′ Yerson Opazo Iturra 46′ Marko Lomić (Din; Rus) 3 Kolarov
56′ Felipe Gutiérrez Vargas 46′ Filip Đorđević (Nan; Fra) 1 Šćepović
70′ Eugenio Mena Beausejour 60′ Ivan Radovanović (Ata; Ita) 4 Đuričić
74′ Marcos González O. González 60′ Dušan Tadić (Twe; Ned) 11 Sulejmani
  85′ Aleksandar Ignjovski (Wer; Ger) 10 Milivojević