Srbi u Evropi: Žigić heroj, Mrđa, Tošić i Lane u metu

Fudbaleri Srbije protekle nedelje nisu ostavili preterano dobar utisak u svojim klubovima, ali se nekoliko imena ipak izdvojilo.

Na prvom mestu je Nikola Žigić koji je rešio gradski derbi Birmingema, a zatim nekoliko dana kasnije i upisao asistenciju.

Golove su namestili i Miralem Sulejmani i Nemanja Matić, a dobra vest je i to što Dragan Mrđa ne posustaje u Švajcarskoj…

Engleska: Žigić heroj, Lanetov gol u Evropi

Kako se bliži prelazni rok, tako će se ime Milana Jovanovića sve češće pojavljivati u medijima. Reprezentativac Srbije je tokom nedelje odveo Liverpul u drugu fazu Lige Evrope lepim pogotkom glavom, odigrao je solidnih 79 minuta protiv Steaue, ali je i dalje otvoreno pitanje koliko mu je to pomoglo u poboljšanju statusa u ekipi.

Ukoliko mu Roj Hodžson ukaže poverenje u ponedeljak uveče na utakmici sa Aston vilom, moguće je da će se nešto promeniti. U suprotnom, njegov agent je najavio nešto o čemu su već pričali “dobro obavešteni izvori sa Enfilda” – promenu sredine. Od povratka u Belgiju očigledno nema ništa, a ponude su stigle iz Španije, Nemačke i Holandije.

Svoj status iz utakmice u utakmicu učvršćuje Nikola Žigić, koji je iako je startovao na klupi ostavio dobar utisak na utakmici Birmingema sa Totenhemom (1:1). Visoki napadač je ušao u 60. minutu, a devet minuta pre kraja meča je asistirao Gardneru za izjednačujući pogodak.

Mnogo upečatljiviji je Žigić bio nekoliko dana ranije u tradicionalno vrelom gradskom derbiju sa Aston vilom u okviru Liga kupa. Reprezentativcu Srbije je poništen jedan pogodak, ali je on uz malo sreće ponovo zatresao mrežu ljutih rivala u 84. minutu za 2:1 i pravu ludnicu na stadionu. Navijači su uleteli na teren, a Žigić je postao pravi heroj “plavog” dela Birmingema.

Slavilo se i u “plavom” delu Mančestera. Siti je u Ligi Evrope savladao Salcburg sa 3:0, a u Premijer ligi je odigrao relativno bledih, ali sasvim dovoljnih 1:0 sa Boltonom. Aleksandar Kolarov je meč u LE presedeo na klupi, dok je u Premijer ligi bio prilično raspoložen, ali i neoprezan pa je u 79. minutu morao van igre zbog drugog žutog kartona.

“Plavi” deo Londona je zato u krizi. Čelsi je odigrao i četvrti meč bez pobede u prvenstvu, a u nesigurnu igru u remiju sa Evertonom (1:1) se uklopio i Bane Ivanović, koji je odradio svojih standardnih 90 minuta.

Ceo meč je odigrao i Nenad Milijaš, koji nije mnogo pomogao Vulverhemptonu na gostovanju raspoloženom Blekburnu – 3:0.

Nemanja Vidić je ove nedelje odmarao, jer je meč Mančester junajteda sa Blekpulom odložen zbog snega.

Italija: Stanković lakše povređen, Krasić ispao iz Evrope

Interov bljesak prošle nedelje bio je privremen jer je Lacio vratio aktuelnog šampiona u surovu realnost pobedom od 3:1.

Rimljani su pred svojom publikom bili potpuno dominantni i lako su došli do trijumfa, a da stvari budu još gore po trenera Rafu Beniteza pobrinula se i činjenica da je Dejan Stanković u 36. minutu morao da izađe iz igre zbog povrede.

Ipak, kapiten reprezentacije Srbije propustiće samo duel sa Verderom u Ligi šampiona i biće spreman za Svetsko klupsko prvenstvo koje je na programu za dve nedelje.

Miloš Krasić je došao iz hladne Rusije u Juventus, ali ni šest godina u Moskvi nije pomoglo reprezentativcu Srbije da se navikne na polarne uslove koji su vladali u Poznanju kada je „Stara dama“ u Ligi Evrope remizirala sa Lehom i time završila takmičenje u Evropi iako na pet mečeva u grupi nisu poraženi.

Ipak, „bjankoneri“ su se iskupili u Seriji A gde su Kataniji naneli prvi poraz na domaćem terenu – 3:1. Krasić je na terenu proveo 90 minuta, a da je imao malo sreće i koncentracije verovatno bi dobru partiju krunisao pogotkom. Juventus je ovom pobedom došao na treće mesto u Seriji A i produžio je seriju nepobedivosti u svim takmičenjima na 15 utakmica.

Fiorentina je protiv Kaljarija nastavila sa dobrim igrama na svom stadionu i relativno lako je došla do nove pobede od 1:0. Siniša Mihajlović je u startnu postavu uvrstio Adema Ljajića koji je propustio dve solidne prilike da pogodi mrežu za 87 minuta na terenu, a mesto na klupi izgubili su Nikola Gulan i Vlada Avramov.

Novi trener Đenove Davide Balardini ne žuri sa povratkom Boška Jankovića na teren. Ofanzivac „grifona“ gledao je sa klupe preokret i pobedu svog tima na gostovanju Lećeu, dok Nenada Tomovića nije bilo u protokolu.

Ista sudbina zadesila je naravno i Dušana Bastu čiji je Udineze poražen od Parme sa 2:1, a u prvih 18 nije bilo ni Ivana Radovanovića. Bolonja je slavila na gostovanju Ćezeni sa 2:0, a srpski vezista otkako je primio poziv Vladimira Petrovića Pižona za prijateljski meč sa Bugarskom kao da je izgubio poverenje trenera Alberta Malezanija.

Nemačka: Borusija jesenji šampion, Subotić pred suspenzijom

Kao i obično Neven Subotić bio je najstandardniji internacionalac u Nemačkoj nakon što je prošle nedelje igrao po 90 minuta za Borusiju u Ligi Evrope i u Bundesligi gde su upisane važne pobede. “Milioneri” su sredinom nedelje dobili Karpate sa 3:0 i za plasman u 1/16 finala igraće sa Seviljom u poslednjem kolu, dok je za vikend na red došlo uvek vruće gostovanje u Nirnbergu.

Međutim, glatka pobeda od 2:0 golovima Subotićevog kolege iz odbrane Matsa Humelsa i poljskog reprezentatica Roberta Levandovskog bilas je dovoljna Borusiji da overi jesenju titulu dva kola pre kraja i pobegne Majncu okruglo deset bodova.

Jedina nevolja u meču sa Nirnbergom što se tiče Subotića je što je na meču protiv Nirnberga za 90 minuta zaradio četvrti žuti karton u sezoni pa bi u narednim mečevima trebalo da se sačuva suspenzije. Subotićevi problemi su ipak su mačji kašalj za preostale reprezentativce u Bundesligi.

Zdravko Kuzmanović igrao je poslednjih 12 minuta za Štutgart koji je ostao bez pobede i na četvrtom uzastopnom meču u ligi nakon što je jedan bod sa Mercedes arene kući ponela ekipa Hofenhajma – 1:1.

Kuzmanović je zato odigrao svih 90 minuta za Štutgart u porazu od Jang bojsa u Ligi Evrope, a prema ocenama Kikera bio je jedan od najslabijih pojedinaca u ekipi koja je u izgubila u zavejanom Bernu sa 4:2, iako je 20 minuta pre kraja vodila sa 2:1. Treba imati na umu da Štutgartu pobeda nije bila potrebna na ovom susretu, a Kuzmanović je u prethodnih desetak dana i česta “žvaka” italijanskih medija koji ga uoči novogodišnjih praznika od ponedeljka do srede šalju u Napoli, a od četvrtka do nedelje u Đenovu.

Za to vreme, Gojko Kačar iz krajnje opravdanih razloga nije mogao da se nađe u Hamburgovom transportu za Frajburg. Srpski reprezentativac je još uvek povređen, a da se učestale posete fudbalera HSV-a ambulanti itekako obijaju fanovima o glavu dokazao je i poraz bivših šampiona u Frajburgu koji je slavio sa 1:0.

U “cvajti” su minulog vikenda posle dužeg vremena meč počeli i izavršili svi članovi Minhena 1860. Đorđe Rakić, Antonio Rukavina i Aleksandar Ignjovski dali su fin dopirnos pobedi nad Hertom od 1:0 i posle sedme pobede u ligi zaostaju isto toliko bodova za vodećim Aueom.

Ranisav Jovanović igrao je do 60. minuta za Fortunu koja je na svom terenu pobedila Karlsrue sa 1:0, dok je Danijel Aleksić sedeo na klupi Grojtera koji je kao gost pobedio Arminiju sa visokih 4:1.

Konačno, kapiten Duizburga Srđan Baljak je odigrao svih 90 minuta za Duizburg, ali ove sezone najefikasniji Srbin u Nemačkoj nije uspeo da zatrese mrežu, dok su “zebre” neočekivano izgubile od Frankfurta kod kuće rezultatom 3:1.

Španija: Lekić igrao pola sata protiv Barse

Srpski internacionalci ni ove nedelje nisu mogli da ostave pozitivan utisak u španskoj Primeri.

Sevilja je nastavila da posrće bez povređenog Ivice Dragutinovića, koji je i pre poraza rezultatom 1:0 od Viljareala rekao da je ekipa upala u letargiju.

Na dnu tabele je Saragosa, koja je bez povređenog Ivana Obradovića uspela da osvoji bod na gostovanju Almeriji (1:1).

Osasuna nije imala šta da traži na utakmici sa Barselonom, koja je protutnjala kroz Pamplonu u režiji Lea Mesija (3:0). Domaćina nije pomogao ulazak Dejana Lekića u 61. minutu igre.

Francuska:
Povratak Pejčinovića i Kovačevića, Lazarević starter

Nemanja Pejčinović se vratio u tim Nice nakon povrede, a tim sa Azurne obale srušio je Marsej sa 1:0 u 16. kolu francuskog prvenstva. Bivši defanzivac Crvene zvezde kuburio je sa povredom u prethodne tri nedelje, a trener Erik Roj ga je na teren izveo nakon prvog poluvremena.

Nica je uspela da sačuva gol, a aktuelni šampion je pao u nadoknadi vremena nakon šoua Emersea Faea. U domaćem timu Danijel Ljuboja je na terenu proveo 70 minuta, ali bez ozbiljnijeg učinka.

Na teren se posle duže pauze i sukoba sa bivšim kapitenom Joanom Demontom vratio i Nenad Kovačević. Borbeni vezista je u remiju Lensa i Oksera priliku dobio na poslednjih 15 minuta.

Mesto u startnoj postavi i 90 minuta provedenih na terenu se apsolutno ne dovodi u obzir kada je Milan Biševac u pitanju. Srpski defanzivac se ponovo praznih ruku vraća u Valensijen jer je istoimeni tim poražen na gostovanju Sošou sa 2:1.

Iznenađujuće mesto u startnoj postavi zauzeo je Branko Lazarević u timu Kaena. Bivši fudbaler Vojvodine i OFK Beograda odigrao je svih 90 minuta na gostovanju Tuluzu i porazu od 1:0, a za to vreme uspeo je da dobije i žuti karton.
Bio je to prvi nastup Lazarevića ove sezone iako ga na poslednja dva meča nije bilo ni u protokolu.

Monpelje je poražen od Liona sa 2:1, a Nenada Džodića ni ovog puta nije bilo u protokolu domaćina, dok je Vujadin Savić standardno grejao klupu Bordoa koji je podelio bodove sa Sent Etjenom – 2:2.

U drugoj ligi Nant je u poslednjim minutima poražen od Istra sa 2:1, a Filip Đorđević je kao i prošle nedelje ponovo teren napustio petnaestak minuta pre kraja.

Holandija: Asistencije Sulejmanija i Matića

Groningen je zauzeo sjajno treće mesto posle ubedljive pobede nad Viteseom rezultatom 4:1. Dušan Tadić je odigrao veoma dobro celu utakmicu, ali ovog puta nije uspeo da spakuje nijedan od četiri pogotka svog tima. Na drugoj strani to je pošlo za rukom Nemanji Matiću, koji je odradio svojih standardnih 90 minuta, kao i Slobodan Rajković, koji je zaradio žuti karton.

Skok na tabeli “zelenima” omogućio je novi kiks Ajaksa, koji je odigrao samo 1:1 sa ekipom NEC-a. Miralem Sulejmani je odigrao svih 90 minuta, pogodio je stativu, a zatim je u 76. minutu je asistirao Midu za vodeći pogodak “kopljanika”. Ipak, slavlje je trajalo samo stotinjak sekundi, koliko je bilo potrebno gostima da izjednače i postave konačan rezultat.

Filip Đuričić je sa klupe odgledao poraz Herenvena od Utrehta – 2:1.

Rusija: Tošić strelac u Ligi Evrope, CSKA i Zenit 5/5

Kao što je dobro poznato, rusko prvenstvo je završeno, ali su tamošnji klubovi imali obaveze u Ligi Evrope dok su sredinom nedelje CSKA i Zenit potvrdili ranije obezbeđeni plasman u 1/16 finala.

CSKA je petu pobedu u svojoj grupi upisao protiv Lozane koja je u Moskvi dobila pet golova u mrežu, a konačan rezultat od 3:0 posle prvih 45 minuta postavio je Zoran Tošić. Nekadašnji fudbaler Kelna igrao je do 75. minuta, a pogodak koji je postigao bio je njegov prvi u LE i ukupno četvrti u sezoni koja će za CSKA trajati koliko i priča u ovogodišnjem evro takmičenju.

Ista priča je i sa prvakom Rusije Zenitom koji je slično rivalima iz Moskve posle pet kola u Evropi upisao isto toliko pobeda. Poslednja je stigla u duelu protiv Anderlehta na stadionu Petrovski, a trijumf od 3:1 sa klupe je posmatrao Danko Lazović, dok je Aleksandar Luković uz zarađeni žuti karton igru napustio desetak minuta pre kraja.

Grčka: Pantelić odigrao poslednjih 26 minuta

Olimpijakos je nastavio trku i grčkom prvenstvu sa Panatinaikosom minimalnom pobedom na gostovanju Kavali u kojoj je Marko Pantelić odigrao poslednjih 26 minuta. Jedini gol na meču postignut je dvadestak minuta pre ulaska srpskog internacionalca. Vladimir Ivić je odigrao sat vremena u pobedi PAOK-a nad Larisom (2:1).

Ostali: Mrđa strelac, Ergić razmrdao Bursu

Dragan Mrđa je nastavio sa dobrim igrama u dresu švajcarskog Siona, pa je golom u 90. minutu potvrdio pobedu svoje ekipe nad Grashopersom (2:0). Golman Genta Bojan Jorgačević je ovog vikenda sačuvao mrežu u Belgiji, a njegovi napadači nisu štedeli Eupen – 3:0. Nešto ranije, reprezentativni golman Srbije je bio siguran i u Ligi Evrope protiv Levskog.

U turskoj je Bursa nastavila trku za Trabzonom i održala razliku od pet bodova pobedom nad Kajzerijem rezultatom 2:0. Golovi su postignuti u samom finišu, tek kada je ekipu razbudio ulazak Ivana Ergića. On je ušao u igru u 75. minutu i tako se na terenu pridružio zemljaku Milanu Stepanovu koji je odradio svih 90 minuta.

Na Kipru je Omonija Dušana Bajevića prišla APOEL-u na pet bodova razlike zahvaljujući kiksu ekipe Ivana Jovanovića i Nenada Mirosavljevića u duelu sa AEL-om (2:2). Omonija je to iskoristila pobedivši rezultatom 3:1 Apolon, za koji ovog puta gol nije postigao Miljan Mrdaković.