Srbi u Evropi: Sulejmani dva puta u metu, Žigić doneo bod

Ivanović bolji od Milijaša, Stanković se radovao protiv Brkića

Miralem Sulejmani je sa dva pogotka ponovo bio jedan od najzaslužnijih za pobedu Ajaksa u holandskom prvenstvu, ali pravi heroj nedelje nam ipak ne stiže iz Amsterdama, već iz Nikozije gde je trener Ivan Jovanović sa ekipom Apoela učinio nešto što verovatno ni najveći optimisti sa Kipra nisu priželjkivali – plasirao se u osminu finala Lige šampiona sa kiparskim prvakom.

Nažalost, učinak srpskih internacionalaca širom Evrope ove nedelje je bio prilično mizeran, pa su pored Sulejmanija metu još pogodili samo Filip Đuričić i Nikola Žigić.

Engleska: Ivanović bolji od Milijaša, Žigić spasio Birmingem poraza

Aleks Ferguson nije mogao da računa na Nemanju Vidića u Ligi šampiona protiv Benfike (2:2) zbog suspenzije, ali se kapiten Junajteda vratio u ekipu za vikend. Njukasl je odoleo na Old Trafordu (1:1) zahvaljujući kontroverznoj odluci pomoćnog sudije koji je poklonio penal “svrakama”. Srpski defanzivac je pored penala bio dodatno isfrustriran činjenicom da je posle jednog centaršuta pogodio u rame golmana Tima Krula iako je golman Njukasla praktično bio savladan.

Kao i Mančester junajted, ni Čelsi nije imao čemu da se raduje u Ligi šampiona pošto ih je Leverkuzen u direktnom duelu pretekao na prvom mestu, a Bane Ivanović odigrao svih 90 minuta uz žuti karton. Srpski defanzivac nije igrao uz desnu aut liniju zbog povrede Ešlija Kola, ali se za vikend vratio na tu poziciju ispred Žozea Bosingve kojem je i ustupio mesto u 77. minutu meča protiv Vulverhemptona.

U gostujućem sastavu našao se i Nenad Milijaš, ali zbog slabe igre trener Mik Mekarti ga je zamenio već u 38. minutu.

Aleksandar Kolarov je upotpunio lošu nedelju u Ligi šampiona za engleske predstavnike, sa izuzetkom Arsenala, pošto je Mančester siti poražen od Napolija sa 2:1 i veoma je blizu eliminacije iz elitnog takmičenja. Srpski defanzivac je odigrao ceo meč i dobio žuti karton, a iz nepoznatih razloga nije ga bilo u protokolu za derbi susret protiv Liverpula koji je okončan rezultatom 1:1.

Radosav Petrović nije ulazio u igru u porazu Blekburna na stadionu Britanija gde je Stouk slavio sa 3:1.

Nikola Žigić nije mogao da se raduje pobedi nad bivšim premijerligašem Blekpulom, ali je zahvaljujući njegovom pogotku Birmingem izbegao poraz od “mandarina”.

Kapiten “orlova” u igru je ušao u 71. minutu i prvo je propustio kolosalnu šansu za izjednačenje, pre nego što se tri minuta pre kraja regularnog toka iskupio za promašaj i postavio konačnih 2:2.

Italija: Stanković se radovao protiv Brkića, Krasić opet na tribinama, Tomović “fenjeraš”

Doskorašnji kapiten Srbije Dejan Stanković slavio je sa Interom na gostovanju protiv Sijene, za koju je fenomenalno branio Željko Brkić. Srpski golman je u nekoliko navrata sjajno intervenisao, ali nije imao sreće da ostane nesavladan do kraja – u poslednjem minutu utakmice mrežu mu je zatresao tinejdžer nero-azura  Luk Kastainjos i tako najavio izlazak iz krize ekipe Klaudija Ranijerija.

Stanković je vrlo dobru partiju pružio i u remiju protiv Trabzona u Ligi šampiona, u kojoj će italijanski klub igrati u osmini finala.

Dušan Basta je špartao po desnoj strani svih 90 minuta u pobedi Udinezea nad Romom od 2:0, dok Miloš Krasić nije bio u protokolu u ekipi Juventusa koja je slavila u derbiju protiv Lacija u Rimu, pa je sve očiglednije da je srpski krilni fudbaler na izlaznim vratima “stare dame”, što je i potvrdio njegov menadžer.

Nakon što je pružio odličnu igru protiv Ibrahimovića i drugova, mladi fudbaler Fiorentine Matija Nastasić se preselio na klupu, ali je zajedno sa Ademom Ljajićem dobio šansu da pokažu šta zna u poslednjih 20-tak minuta duela protiv Palerma koji je pripao Sicilijancima (2:0). Nikola Gulan nije se našao ni na klupi “ljubičastih”, koji su nastavili sa bledim partijama na “čizmi”.

Leće je porazom od Katanije preuzeo “fenjer” u Seriji A od Ćezene, a srpski defanzivac Nenad Tomović je odigrao ceo meč na poziciji štopera.

Boško Janković za poslednjih sedam minuta nije mogao da spreči poraz Đenove, dok je Ivan Radovanović na mestu zadnjeg veznog solidnom partijom u dresu Novare doprineo trijumfu svog tima nad Parmom.

Nemačka: Ignjovski nadmudrio Kuzmanovića, Rakić srušio lidera

Četrnaesto kolo Bundeslige donelo je srpski okršaj u Bremenu gde je domaći Verder ugostio Štutgart. Posle 90 minuta radovao se Aleksandar Ignjovski u redovima domaćina pošto je krajnji rezultat iznosio 2:0. Mladi reprezentativac Srbije odigrao je ceo meč, a Zdravko Kuzmanović je u gostujućem taboru zamenjen na početku drugog poluvremena.

Neven Subotić i dalje leči povredu jagodične kosti pa ga nije bilo u sastavu Borusije za meč Lige šampiona protiv Arsenala, kao i u pobedi nad Šalkeom u velikom rurskom derbiju.

Gojko Kačar se još jednom našao u startnoj postavi Hamburgera koji nije uspeo da dođe do sva tri boda na gostovanju Hanoveru (1:1). Srpski vezista je proveo na terenu 80 minuta, a Slobodan Rajković je nastavio da odrađuje suspenziju od tri meča.

U drugoj ligi Minhen 1860 je skinuo skalp lideru Ajntrahtu iz Franfkurta, a veliki deo zasluga za to ima i Đorđe Rakić koji je u prvom minutu smestio loptu u mrežu uz pomoć gostujućeg defanzivca. Napadač “lavova” dobio je i žuti karton za 80 minuta igre, dok je Antonio Rukavina takođe upisan u sudijsku knjižicu.

Kapiten Duizburga Srđan Baljak se i dalje oporavlja od povrede.

Španija: Tošić sve bliži povratku u Zvezdu, Đukić grabi ka Primeri

Srpski fudbaleri ni ovog vikenda nisu imali učinak na terenima španskog prvenstva. Duško Tošić izgelda da neće ni dobiti priliku da se nametne u dresu Betisa, jer su čelnici tog kluba, prema pisanju španskih medija, spremni da ga vrate sa pozajmice u redove Crvene zvezde.

Dejan Lekić je kao po navici sa tribina posmatrao igru Osasune koja je bila bolja od Espanjola, dok se nekadašnji levi bek Partizana Ivan Obradović i dalje vodi kao neregistrovan igrač u Saragosi.

Čast srpskog fudbala na Pirinejima jedino brani Miroslav Đukić. Naš trener na klupi Valjadolida je remijem (0:0) na gostovanju Kartaheni zadržao drugu poziciju u Segundi i uspešno predvodi svoj tim na putu ka Primeri.

Francuska: Biševac prebačen na klupu, radost Ninkova

PSŽ je vezao i drugi uzastopni poraz u prvenstvu zbog čega je i izgubio prvo mesto na tabeli, a neuspeh ovog vikenda mnogo više boli kada se zna da je stigao od ljutog rivala Marseja. Milan Biševac ne samo da je bio nezadovoljan krajnjim rezultatom, već i odlukom trenera da ga prebaci na klupu gde je proveo ceo meč.

Pavle Ninkov se ustalio u prvom timu Tuluza pošto je ponovo odigrao svih 90 minuta u pobedi nad Valensijenom od 2:0. Ceo meč je odigrao i Nemanja Pejčinović, međutim, njegova Nica poražena je od Lorijena.

Vujadin Savić nije bio u timu Bordoa koji je konačno upisao tri boda kod kuće, a za to vreme mladi defanzivac se po Tviteru šepurio tiketom na koji je uplatio 100 evra, međutim, nije mogao da se raduje isplati pošto je prognozirao pobedu domaćina u “večitom derbiju”. Branko Lazarević nije bio u timu Kaena.

Filip Đorđević nije bio među strelcima u meču nekadašnjih velikana francuskog fudbala – Nanta i Monaka. “Kanarinci” su slavili sa 3:0, a bivši fudbaler Crvene zvezde mesto na terenu ustupio je prekaljenom Silvanu Viltoru.

Belgija: Jorgačević briljirao na golu Briža

Milan Jovanović je u Belgiji učestvovao u čudesnom preokretu sa Anderlehtom koji je gubio 2:0 od Varegema da bi na kraju slavio sa 3:2.

Bojan Jorgačević je briljirao na golu Briža, slaveći sa 1:0 na gostovanju Lirsu za koji je nastupao Miloš Marić. Nebojša Pavlović i Dalibor Veselinović upisali su nove nastupe za Kortrijk.

Holandija: Sulejmani dvostruki strelac, pogodio i Đuričić

Golgeter Ajaksa Miralem Sulejmani vratio se u vrhunsku formu postizanjem dva gola na gostovanju NEC-u. Sulejmani je sa dva pogotka prelomio meč i doneo nova tri boda “kopljanicima” u prvenstvu Holandije.

U strelce se proteklog vikenda upisao i Filip Đuričić čiji Herenven nije mogao više od 2:2 protiv Brede.

Dušan Tadić je sa Groningenom pretrpeo katastrofu od PSV-a (6:1), ali je zato slavio Jagoš Vuković, čija je Roda savladala Herakles sa 3:1.

Rusija: Tošić nije video Mahačkalu, remiji za Božovića i Muslina

Zenit je u Rusiji zabeležio novu pobedu u 2. kolu doigravanja. U trijumfu od 2:1 protiv Lokomotive Danko Lazović je “požuteo” dok Aleksandar Luković nije ni ulazio u igru. Lazovića i Lukovića uskoro čeka poslednje kolo LŠ i odgovor na pitanje mogu li u meču sa Portom opstati na sceni ili ne.

Zoran Tošić nije ni putovao u Mahačkalu na meč CSKA i Anžija koji je pripao domaćima rezultatom 2:1. Marko Lomić se loše proveo u Kazanju izgubivši sa Dinamom 2:0 od Rubina, dok je Amkar Miodraga Božovića uz pomoć Marka Blažića (Predrag Mijić na klupi) izvukao 1:1 protiv Rostova.

Bod je izvukao i Slavoljub Muslin sa Krasnodarom za koji su u meču sa Tomom nastupali Dušan Anđelković i Nemanja Tubić. Nenad Đorđević je ponovo komandovao odbranom Krila Svojetov.

Ostali: Ivan Jovanović – najtraženiji čovek na Kipru, Pantelić ponovo osetio slast igre

Trener kiparskog APOEL-a Ivan Jovanović učinio je nešto što je malo ko od najvatrenijih navijača očekivao na početku sezone. APOEL je, odigravši 0:0 sa Zenitom u pretposlednjem kolu Lige šampiona, osigurao plasman u drugu fazu, a Jovanović je postao najpopularnije lice na Kipru i čovek koji je iznenada dospeo u prvi plan svih onih koji jedva čekaju smenu na kormilu “orlova”.

Marko Pantelić može biti zadovoljan proteklim vikendom jer je u odnosu na prethodne, kada je bodrio saigrače sa klupe, sada dobio priliku da čitavo drugo poluvreme igra za grčki Olimpijakos protiv Asteras Tripolisa. Crveno-beli su taj meč izgubili sa 2:0.

Vladimir Ivić vratio se na teren posle kraće pauze i u meču PAOK-.a i Kerkire (2:0) odigrao je pristojnih 26 minuta. Željko Kalajdžić osetio je slast duela sa Panatinaikosom (3:1), dok drugog srpskog internacionalca u OFI-ju, Aleksandra Kataija, nije bilo ni na klupi.

Igrač ukrajinskog Dinama Miloš Ninković je poput mnogih saigrača iz reprezentacije Srbije presedeo svoj meč prvenstva na klupi. Dinamo je pobedio komšijski Obolonj sa 1:0.
Metalist je sigurnom igrom dobio Tavriju sa 2:0 a za pobednički tim su nastupali Milan Obradović, Marko Dević i Vladimir Dišljenković. Za svoje klubove su nove nastupe upisali Đorđe Lazić (Metalurg), Jovan Markoski (Vorskla), Ivan Milošević (Karpati), Damir Kahriman, Slobodan Marković i Željko Ljubenović (svi Tavrija).

Dragan Mrđa i Goran Obradović imali su u Švajcarskoj sa Sionom obaveze u Kupu, dok je Milan Dudić ponovo predvodio odbranu austrijskog Šturma u pobedi nad Admirom (3:1).

Legija je u Poljskoj zaustavljena. Tim za koji su i proteklog vikenda igrali Danijel Ljuboja i Miroslav Radović izgubio je od Korone, koju je predvodio Aleksandar Vuković.

Izgubio je i Leh. Dimitrije Injac odigrao je solidno, a po prvi put ove sezone na terenu se našao i Vojo Ubiparip. Ivica Iliev napokon je osetio slast pobede sa Vislom i to protiv vodećeg Slaska, dok je Miloš Kosanović postigao auto-gol u dresu Krakovije.

Stefan Šćepović, Aleksandar Davidov i Nebojša Marinković imali su težak posao u Izraelu protiv Makabi Haife, tako da je njihov Hapoel Ako poražen minimalno.