Srbi u Evropi: Krasić i Kačar strelci, povratak Dragutinovića

Objavljivanje novog spiska selektora Vladimira Petrovića Pižona podiglo je dosta prašine prošle nedelje.

Aleksandar Luković i Danko Lazović su objavili da neće više igrati za “orlove”, Nikola Žigić i Nemanja Vidić su pod znakom pitanja zbog povreda, dok je Milan Jovanović dobio novu šansu…

Srpski internacionalci su ipak svojim potezima u evropskim ligama uspeli da odvuku pažnju i na drugu stranu, pa su golove postigli Miloš Krasić, Gojko Kačar, Aleksandar Kolarov i Zoran Tošić, dok su sjajne vesti stigle iz Španije gde se Ivica Dragutinović vratio na klupu!

Engleska: Ivanović se vratio u trku, gol Kolarova nije vredeo

Na Pižonovom spisku se našlo i ime Nemanje Vidića, ali se on neće pojaviti na prozivci “orlova” za mečeve sa Severnom Irskom i Estonijom zbog povrede lista koju je zaradio na utakmici sa Arsenalom.

Vidić je zbog nje već propustio trijumf Mančester junajteda nad Marsejom (2:1) u Ligi šampiona i minimalac protiv Boltona, a ostavljena je samo mala šansa da se nešto kasnije priključi reprezentaciji.

Inače, kapiten Junajteda zbog dogovora Fergusona i Petrovića pauzirao i kada je Srbija igrala sa Izraelacima, a posle novih razgovora na relaciji Beograd – Ferguson odlučeno je da ostane u blizini Old Traforda i klupskih lekara.

Uprkos povredi, uz reprezentaciju će tokom termina predviđenih za međunarodne mečeve sve vreme biti Nikola Žigić. Napadača Birmingema muče prepone, a njegovu ekipu muči njegovo odsustvo, pa je posle poraza u FA kupu upisan i potencijalno veoma opasan poraz u “meču za šest bodova” sa Viganom – 2:1.

Birmingem se tako našao u zoni isapadanja sa bodom manje od Vulverhemptona za koji Nenad Milijaš tvrdi da će uspeti da izbori opstanak. Srpski internacionalac je rekao da će tim ostati u eliti ako nastavi da se na pravi način bori sa pritiskom, a primer za to može da posluži i trijumf nad Aston vilom rezultatom 1:0 u gostima. Milijaš je odigrao svih 90 minuta.

Derbi kola igrali su Čelsi i Mančester siti, a u srpskom duelu pobedu je odneo Branislav Ivanović – 2:0. Defanzivac “plavaca” je odigrao svih 90 minuta bez greške, baš kao i u remiju bez golova sa Kopenhagenom nekoliko dana ranije.
Upečatljiviji ove nedelje bio je Aleksandar Kolarov, koji nije imao razloga za radost. Bek Sitija je u Ligi Evrope postigao jedini gol na meču sa Dinamom iz Kijeva, ali udarac levicom kroz šumu nogu posle kratko izvedenog slobodnjaka nije bio dovoljan za prolaz dalje. Kolarov je zamenjen u 88. minutu.

Meč sa Čelsijem je odigrao do samog kraja, u finišu je zaradio žuti karton, a bio je u centru pažnje nekoliko trenutaka kasnije kod Ramirešovog gola jer je bio jedan od dvojice defanzivaca koje je sjajno prevario igrač “plavaca”.

Milan Jovanović je još jedan igrač čije je ime podiglo dosta prašine ove nedelje, jer se prilično neočekivano našao na spisku reprezentacije Srbije. Pižon je svojevremeno rekao da je popularni Lane dobrodošao kada se izbori za status u Liverpulu, ali je selektor očigledno promenio mišljenje. Jovanović je poslednji put igrao za Liverpul 12. februara (Vigan), a poslednji put je u protokolu bio 24. februara na utakmici sa Spartom.

Italija: Krasić prekinuo agoniju Juventusa, Ljajić previše pred ekranom

Juventus je ponovo pružio bledu partiju protiv Breše, ali je uspeo da dođe do tri boda, pre svega zahvaljujući Milošu Krasiću i Alesandru del Pjeru. Srpski „Pavel Nedved“ je u 23. minutu pogodio mrežu gostiju nakon asistencije Matrija, a iako je Breša stigla do izjednačenja, „Pinturikio“ je podsetio na stare dane i fantastičnim pogotkom doneo Juventusu pobedu od 2:1. Krasić je na terenu proveo svih 90 minuta.

Dejan Stanković je tokom nedelje uspeo da se plasira u četvrtfinale Lige šampiona iako ih je Bajern potpuno nadigrao u Minhenu, a srpski reprezentativac je na Alijanc areni zamenjen u 51. minutu posle čega je počeo preokret Intera.
Kapiten reprezentacije Srbije je u meču protiv Lećea na teren ušao u 90. minutu zamenivši Samjuela Etoa kako bi se potrošilo vreme do poslednjeg sudijskog zvižduka.

Inter je pobedio sa 1:0 i prišao Milanu na dva boda od vrha tabele, a u gostujućem taboru Nenad Tomović je odigrao 90 minuta i dobio žuti karton.

Fiorentina Siniše Mihajlovića došla je do boda u duelu sa Romom koji je kao i prošle nedelje obeležio Frančesko Toti sa dva pogotka čime je premašio cifru od ukupno 200 pogodaka u dresu „vučice“.

Trener „ljubičastih“ otkrio je i zašto u poslednje vreme nema Adema Ljajića na terenu koji je ovog puta priliku dobio u poslednjih 25 minuta.

Mladi plejmejker zajedno sa svojim saigračem Babakarom non stop se igra na kompjuteru i visi na internetu što se Mihi uopšte ne sviđa, toliko da bi „želeo i da Ljajić počne da izlazi“. Nikole Gulana i Vlade Avramova nije bilo u protokolu.
Bolonja i Đenova podelili su bodove, a obračun srpskih fudbalera je izostao pošto su Ivan Radovanović i Boško Janković meč koji je završen rezultatom 1:1 gledali sa klupe.

Miloša Dimitrijevića nije bilo u protokolu Kjeva, kao i Dušana Baste u timu Udinezea.

Nemačka: Povreda Kuzmanovića, pogodak Kačara

Štutgart je prekinuo seriju od tri uzastopne pobede remijem protiv Volsfburga – 1:1. Ipak, „švabe“ na kraju mogu biti zadovoljne krajnjim ishodom jer su do boda došli u 93. minutu, ali su dobar deo susreta morali da igraju bez preporođenog Zdravka Kuzmanovića. Reprezentativac Srbije povredio se neposredno pred poluvreme i gol Volfsburga, i zbog problema sa kolenom napustio je igru pa verovatno i neće moći da se odazove selektoru Vladimiru Petroviću na poziv za mečeve sa Severnom Irskom i Estonijom.

Gojko Kačar dobio je novog trenera nakon što je Armin Fe napustio klupu HSV-a zbog ubedljivog poraza od Bajerna, ali nije promenio ulogu i ostao je u centrali odbrane zajedno sa Matijsenom. Ipak, to ga nije sprečilo da u pobedi njegovog tima od 6:2 nad Kelnom stigne i da zatrese mrežu nakon lepog udarca glavom.
Borusija kao da polako posustaje i nakon novog kiksa dopustili su Leverkuzenu da dođe na sedam bodova prednosti. Dortmund je igrao 1:1 sa Majncom nakon što je Slišković u samom finišu doneo bod gostima, a Neven Subotić na terenu je proveo svih 90 minuta.

Duizburg je prekinuo lošu seriju i minimalnom pobedom nad Dizeldorfom zadržao nadu da će možda pobedničkom serijom do kraja šampionata doći do mesta koje vodi u Bundesligu, a „zebrama“ je 89 minuta komandovao kapiten Srđan Baljak.
Minhen 1860 je pregazio Karlsrue sa 5:1, a u domaćem timu na terenu je bio samo Antonio Rukavina. Desni bek je odigrao svih 90 minuta, dok je Aleksandar Ignjovski sedeo na klupi, a Đorđa Rakića nije bilo ni u protokolu.
Danijel Aleksić nikako da promeni status u Grojter Firtu i ponovo je presedeo meč na gostovanju Aueu..

Španija: Dragutinović konačno na raspolaganju treneru

Iz Primere su konačno stigle dobre vesti, jer se Ivica Dragutinović nakon 11 meseci odsustva zbog povrede stavio na raspolaganje treneru Sevilje i sa klupe je odgledao pobedu minimalnim rezultatom na gostovanju Valensiji.

Osasuna je jedna od ekipa koje su obeležile kolo u Primeri proteklog vikenda, ali u trijumfu od 4:0 nad Erkulesom nije bilo mesta za Dejana Lekića. On je već po običaju svoje saigrače posmatrao sa klupe.

Defanzivac Srbije i Saragose Ivan Obradović je odradio manje-više standardnih 90 minuta u porazu od Majorke rezultatom 1:0..

Francuska:
Biševcu i Pejčinoviću po 90 minuta

Učinak srpskih igrača u francuskom prvenstvu ponovo se svodi na ponavljanje imena Milana Biševca i Nemanje Pejčinovića.

Reprezentativac Srbije odigrao je svih 90 minuta u remiju Valensijena sa Bordoom, a trener Žan Tigana ponovo je odlučio da Vujadina Savića izostavi iz tima.

Pejčinović je takođe odigrao ceo meč na gostovanju Tuluzu gde je Nica u 93. minutu stigla do boda (1:1), a u tom trenutku društvo na terenu pravio mu je i Danijel Ljuboja koji je u igru ušao u 81. minutu.

Priliku da zaigra dobio je i Nenad Kovačević na poslednjih dvadesetak minuta meča protiv Monpeljea. Lens je neočekivao slavio na neugodnom gostovanju sa ubedljivih 4:1, a na drugoj strani nije bilo povređenog Nenada Džodića.

Branka Lazarevića nije bilo u protokolu Kaena, a Filip Đorđević neće danas biti u sastavu Nanta za meč sa Turom zbog crvenog kartona od prošle nedelje.

Holandija: Đuričić ljutit napustio trening

Najjači utisak među srpskim internacionalcima u Holandiji ostavio je mladi igrač Herenvena Filip Đuričić, ali ne na terenu već na jednom od treninga svoje ekipe. On je ljutito napustio kamp ekipe, zbog čega ga trener, očekivano, nije upisao u protokol za meč sa Heraklesom. Očigledno nije samo Đuričić taj koji škripi u postavi, jer je ekipa doživela težak poraz rezultatom 4:2.

“Filip je ljut i frustriran zbog partije od prošle nedelje, tako da ne može da se fokusira na igru i normalno je da neće igrati”, rekao je trener Ron Jans.

I Ajaks je ostavio lošu nedelju iza sebe, a nakon eliminacije iz Lige Evrope posle poraza od moskovskog Spartaka (3:0) upisan je i poraz od Den Haga – 3:2. Miralem Sulejmani je u Moskvi igrao samo prvo poluvreme, a u holandskom prvenstvu svih 90 minuta, bez značajnijeg učinka.

Groningen je konačno prekinuo crnu seriju od četiri poraza, a pet mečeva bez pobede na gostovanju Bredu – 1:0. Kao i cela ekipa i Dušan Tadić je zaigrao bolje, ali je tokom svojih 90 minuta i propustio nekoliko dobrih prilika da se upiše u strelce. Nije ga bilo ni na listi asistenata, iako je publika ponovo mogla da vidi centaršuteve u njegovom stilu. Posle jednog je pogođen i okvir gola.

Vitese nikako da se odlepi od opasne zone i ostao je odmah iznad “crvene linije” posle poraza od Alkmara rezultatom 3:1. Od početka do kraja, po običaju, igrali su Slobodan Rajković i Nemanja Matić, koji je zaradio i žuti karton.

Rusija: Lazović i Luković okrenuti samo Zenitu, prvi trijumf Muslina

Fudbalere Zenita Danka Lazovića i Aleksandra Lukovića tek večeras očekuje prvenstveni duel sa Anžijem, pošto su u četvrtak igrali revanš meč u Ligi Evrope (2:0) protiv Tventea, nakon čega su se oprostili od daljeg takmičenja.

Lazović i Luković su podigli prašinu u srpskoj javnosti stavom da do daljnjeg neće igrati za reprezentaciju Srbije, što je izazvalo čuđenje ljubitelja fudbala.

Novi prvoligaš Krasnodar savladao je kod kuće Spartak Naljčik. U pobedi od 2:0 sa trenerom domaćih Slavoljubom Muslinom veselili su se Dušan Anđelković i Nemanja Tubić koji su igrali svih 90. minuta, dok u timu Spartaka nije bilo Jovana Golića.

Slavio je i Miodrag Božović sa Dinamom. Moskovljani su sa 3:1 poslali kući Rostov za koje je igrao Dejan Radić, ne i Ivan Živanović. U pobedničkom timu standardno mesto u prvom timu imao je Marko Lomić, dok je reprezentativac BiH Zvjezdan Misimović postigao prvenac iz jedanaesterca.

Đorđe Jokić je sa Tomom neočekivano poražen 1:0 kod kuće od Kubana.

Za razliku od Toma, Amkar je pred svojim navijačima slavio i to protiv favorizovane Lokomotive a jedini strelac bio je reprezentativac Makedonije i fudbaler rođen u Vršcu Stevica Ristić. Predrag Mijić igrao je do pred sam kraj duela za Amkar, ali ne i Nikola Mijailović.

Bivši igrači Partizana Nenad Đorđević i Zoran Tošić odmeriće večeras snage u meču Krila Sovjetov i CSKA, s obzirom na to da su Moskovljani pre četiri dana eliminisani od Porta u Ligi Evrope.

U Moskvi je bilo 1:0 za Portugalce, a u revanšu 2:1 za njih, a jedini gol za CSKA postigao je upravo reprezentativac Srbije.

Grčka: Pantelić čežnjivo posmatrao demoliranje AEK-a, Iviću bod

Srpskom internacionalcu Marku Panteliću sigurno je bilo najteže da gleda goleadu svog Olimpijakosa protiv velikog rivala AEK-a od 6:0.

Crveno-beli iz Pireja su demolirali goste u čemu je najviše doprineo Đebur, a od Pantelića nije bilo ni traga ni glasa sve do 73. minuta kada je verovatno pomalo depresivan ušao u igru „na kašičicu“ ne postigavši makar sedmi gol.

Vladimir Ivić igrao je u uzbudljivom duelu Atromitosa i PAOK-a koji je završen 2:2, dok je Nemanja Vučićević u igri u dresu Kavale proveo tek šest minuta protiv Volosa. Panseraikos Momčila Vukotića poražen je od Arisa sa 3:1, a u lošem ishodu meča za goste učestvovao je oko pola sata na terenu Uroš Sinđić, dok Nikole Beljića nije bilo ni na klupi za rezerve.

Ostali: Puno kartona, golovi Dudića i Zajića, oporavak Jorgačevića

Reprezentativni čuvar mreže Srbije Bojan Jorgačević vratio se na gol belgijskog Genta u meču sa Anderlehtom. Jorgačević se oporavio od povrede ali nije uspeo da sačuva mrežu jer je čak tri puta morao da vadi loptu iz nje. U protivničkoj ekipi bio je Dalibor Veselinović

Nebojša Pavlović igrao je od početka za Kortrijk protiv Varegema, dok mu se kasnije na terenu pridružio i Stefan Šćepović. Miloš Marić je „požuteo“ za Lirs, a na golu ove ekipe nije bilo Vladana Kujovića.

Dragan Mrđa je povređen i pitanje hoće li se vratiti na teren do kraja sezone što je najveći hendikep za švajcarski Sion. Ipak, oni su se izdigli iznad realnosti i uz pomoć Švajcarca srpskog porekla Aleksandra Prijovića savladali su Tun sa 1:0 u meču u kojem je ekipu predvodio kao i uvek Goran Obradović.

Milan Gajić i Veroljub Salatić su nastupali za Grashopers, kojeg je rastužio Aleks Frej sa Bazelom, a igrao je i Dušan Đurić za Cirih.

Počelo je i prvenstvo Norveške a na otvaranju se proslavio bivši fudbaler Partizana Bojan Zajić koji je postigao drugi gol za Valerengu (2:0 protiv Vikinga u gostima)

Fudbaler austrijskog Salcburga Milan Dudić sve ređe dobija priliku da ulazi u igru, a o mestu u prvom timu da se i ne priča. Zbog toga je od suštinske važnosti za njega da daje sve od sebe kad se stručni štab smiluje da ga uvrsti u startnih 11 kao juče protiv bečke Austrije. Derbi je završen remijem (1:1), a Dudić je u 8. minutu postigao gol na opšte iznenađenje svog trenera verovatno. Srđana Pavlova nije bilo u ekipi Kapfenberga.

Stefan Mitrović igrao je u Češkoj za Brno, a svoj meč u dresu turske Burse večeras će imati Ivan Ergić i Milan Stepanov.

Nebojša Marinković je ušao u samom finišu u igru za Makabi Petah Tikvu u Izraelu, dok je njegov brat Nenad imao veću ulogu u Bnei Jehudi.
Saša Stojanović nastupao je za Hapoel Haifu ali ne i Nikola Grubješić.
Radovan Krivokapić je drugim golom za Enozis zacementirao pobedu kiparskog prvoligaša protiv Alkija. Apolon Miljana Mrdakovića slavio je sa 2:0 protiv Omonije Dušana Bajevića i Dragoslava Jevrića, dok je uspešan bio i Anortozis Marka Ljubinkovića u duelu sa malom srpskom kolonijom u Etnikosu koju predvodi sa klupe Svetozar Šapurić. Uspešan je bio i APOEL Ivana Jovanovića.

Učinak srpskih internacionalaca u Ukrajini bio je polovičan baš kao i procenat onih koji su se našli u beležnicama arbitara. Tako su „požuteli“ Igor Duljaj (Sevastopolj), Ivan Milošević (Karpati), Željko Ljubenović (Tavrija) i Jovan Markoski (Vorskla), kao i Miloš Ninković.

Prvotimac Dinama odigrao je samo 54. minuta u porazu od Dnjepra koji je doneo Kijevljanima ogromnih „minus 12“ u odnosu na prvoplasirani Šahtjor.
Dinamu zato ostaje borba u Ligi Evrope, u kojoj im odlično ide. Eliminisali su Mančester siti a u porazu od 1:0 u Engleskoj igrao je i Ninković, takođe zaradivši opomenu od sudije.

Nove nastupe u prvenstvu ubeležili su Đorđe Lazić (Metalurg), ne i Mario Đurovski, zatim Marko Dević za Metalist (Dišljenković i Obradović ni na klupi) i Slobodan Marković (Tavrija).

Srpski internacionalci u Poljskoj nisu postizali golove, ali to ne znači da su imali loš vikend.

Ljubiša Vukelja dobio je šansu da u poslednjih desetak minuta susreta sa Lehijom (nije igrao Marko Bajić) pokaže koji su njegovi kvaliteti za Slask a on je od silne želje da se dokaže zaradio žuti karton.

Leh je sigurnom igrom i uz prisustvo Dimitrija Injca i Ivana Đurđevića (ali ne i Voje Ubiparipa) savladao sa 2:0 Jageloniju čiji je napad predvodio Vuk Sotirović.

Miroslav Radović nosio je dres Legije, a na terenu nije bilo Srđe Kneževića. Željko Đokić igrao je za Ruh, a Bojan Isailović (ne i Dušan Đokić) za Zaglebje. Đorđe Čotra nije nastupao za Poloniju ali jeste Miloš Adamović, a novi nastup za Krakoviju ubeležio je i Miloš Kosanović. Aleksandar Vuković i Milan Jovanić nisu igrali za Koronu.