Srbi u Evropi: Žigić u seriji, po gol i po problem za Stankovića i Krasića

Srpski reprezentativci neće imati zvanične obaveze u dresu “orlova” sve do marta, pa je vreme da se posvete klubovima i sve ono što se dešavalo u kvalifikacijama za EURO 2012 ostave iza sebe.

Nikola Žigić je novim golom potvrdio da je potpuno fokusiran na igre u Birmingemu, a mrežu su tresli i Zdravko Kuzmanović, Dejan Stanković i Miloš Krasić.

Za “Italijane” je vezana i po jedna loša vest, a u ne preterano upečatljivoj nedelji vredi istaći i asistenciju Nemanje Vidića i činjenicu da je Nenad Milijaš upisao prve minute u Premijer ligi u ovoj sezoni…

Engleska: Novi gol Žigića, Vidić asistent

Vikend je nekim ekipama i igračima u Premijer ligi poslužio da razbiju maler, a Nikola Žigić je to očigledno uradio još pre nedelju dana.

Visoki napadač Birmingema je već drugo kolo zaredom bio strelac, a ovoga puta je njegova ekipa protiv Blekpula uspela da upiše i bodove – 2:0.

Žigić je dobru partiju najavio na samom startu dobrim udarcem sa distance, a u 36. minutu je pogodio prečku posle čega je Ridžvel gurnuo otpadak u mrežu.

Reprezentativac Srbije se desetak minuta kasnije propisno obrukao kada je sa dva metra propustio priliku da se upiše u strelce, ali se na startu nastavka iskupio. Žigić je iskoristio veliku nesmotrenost odbrane Blekpula i skinuo je loptu jednom defanzivcu na petercu sa noge i sproveo je u mrežu za konačnih – 2:0.

Vikendom može da bude zadovoljan i Nenad Milijaš uprkos porazu Vulverhemptona od Čelsija rezultatom 2:0. “Vukovi” su napravili dosta problema “plavcima”, a za Milijaša je najvažnije to što je konačno upisao prve minute u Premijer ligi ove sezone.

Reprezentativcu Srbije su prostor u startnoj postavi stvorili brojni kadrovski problemi koje ima Mik Mekarti, a Milijaš je svojih 90 minuta iskoristio da pokuša da se nametne i da nekoliko puta oproba šut sa distance.

Na drugoj strani Bane Ivanović je bez greške odradio svoj deo posla, baš kao i nekoliko dana ranije u Ligi šampiona protiv starih znanaca iz Moskve – Spartaka. Čelsi je i na toj utakmici tri boda osvojio trijumfom od 2:0.

Za “plavce” pobeda na strani ne predstavlja ništa čudno, ali zato navijači Mančester junajteda ove sezone strepe pred svako gostovanje. Konačno i oni su se radovali na tuđem stadionu. “Đavoli” su, doduše uz malo problema u finišu, savladali Stouk sa 2:1, a asistent kod prvog gola bio je kapiten Nemanja Vidić.

On je posle Nanijevog centaršuta glavom vratio loptu na prvu stativu, gde je sjajno reagovao dvostruki strelac Havijer Ernandez i potiljkom zatresao mrežu.

Defanzivac Srbije je odigrao 90 minuta, baš kao i u minimalnoj pobedi protiv Burse nekoliko dana ranije.

Maler je razbio i Liverpul, koji je konačno upisao drugu pobedu u sezoni, a u tome je ekipi pomogao i dugo čekani gol Fernanda Toresa. Pobedi nad Blekburnom rezultatom 2:1 Milan Jovanović se radovao sa klupe.

Reprezentativac Srbije je u remiju bez golova sa Napolijem u okviru Lige Evrope odigrao 90 minuta.

Razloga za radost nije imao Mančester siti, koji je nespremno dočekao zahuktali Arsenal. “Tobdžije” su već od petog minuta igrale sa igračem više i iskoristile brojčanu prednost za laganih 3:0, a crveni karton za mladog Dedrika Bojatu je pokazao da Manćiniju nedostaju pouzdaniji defanzivci – među kojima je i povređeni Aleksandar Kolarov.

Italija: Povreda Stankovića, Krasiću preti kazna zbog simulacije

Inter i Totenhem su preko nedelje odigrali sjajan i uzbudljiv meč u okviru Lige šampiona, a odličnu partiju u pobedi od 4:3 pružio je Dejan Stanković koji je mrežu “pevaca” pogodio za 3:0. Ipak, srpski reprezentativac je napustio igru početkom drugog poluvremena zbog iste povrede kao sa početka godine i zato se nije našao u timu protiv Sampdorije.

Đenovljani su uspeli da odole na Đuzepe Meaci (1:1), a sigurno da bi stvari bile bar malo drugačije da je sve bolji Stanković bio na terenu.

Kao i kapiten Srbije, i Miloš Krasić je preko nedelje pogodio mrežu. Ofanzivni vezista je na gostovanju Salcburgu u okviru Liga Evrope sedeo na klupi prvih 45 minuta, a samo 120 sekundi mu je bilo potrebno da zatrese mrežu i izjednači rezultat – 1:1. Naslednik Pavela Nedveda kasnije je promašio izglednu priliku za pobedu, pa sigurno da nije bio baš najsrećniji uprkos postignutom golu.

Srpskog reprezentativca sad čekaju nove muke jer mu preti kazna za simuliranje nakon što je iznudio penal na gostovanju Bolonji, a da stvar bude još gora, ni Vićenco Jakvinta nije postigao pogodak, pa je Juve u Torino odneo samo bod (0:0).

Pre tog kontroverznog penala Krasić je bio i kreator akcije u kojoj je ostavio lak posao Fabiju Kvaljareli, međutim, reprezentativca Italije je iz neposredne blizine izblokirao Ivan Radovanović koji se pomalo neočekivano našao u startnoj postavi domaćina.

Srpski vezista je odigrao solidnih sat vremena, ali je igru napustio zbog udarca, a samo stotinak sekundi kasnije pomalo neočekivano je u svlačionicu otišao i Krasić.

Siniša Mihajlović je malo odahnuo nakon druge pobede Fiorentine u prvenstvu i bega sa začelja tabele. “Ljubičasti” su slavili protiv neugodnog Barija sa 2:1, a Adem Ljajić je u samom finišu ustupio mesto Mariju Bolatiju.

U 82. minutu mladi plejmejker je imao i priliku da dovede Fiorentinu u vođstvo od 2:0, ali Žile je dobro reagovao. Ipak, na njegovu sreću tu je bio Alberto Đilardino koji je pokupio otpadak i doneo timu iz Firence nedostižnu prednost od dva gola koju su gosti prepolovili u nadoknadi vremena.

Nikole Gulana nije bilo ni na klupi, kao ni Dušana Baste čiji je Udineze bio bolji od Palerma.

Nenad Tomović se nakon prošlonedeljnog odsustva vratio na klupu Đenove koja je minimalnim trijumfom savladala Kataniju. Među “grifonima” još uvek nema Boška Jankovića koji bi, ukoliko sve bude u redu, mogao da se vrati na teren već početkom novembra…

Nemačka: Majnc ponovo lider, Štutgart pobegao iz zone ispadanja

Ekipa Štutgarta konačno je uspela da pobegne iz zone ispadanja u Bundesligi nakon pobede nad Sent Paulijem minulog vikenda koji je, makar kada su u pitanju srpski internacionalci, ponovo doneo mnogo više akcije u drugoj ligi.

Što se tiče prve, Zdravko Kuzmanović je po običaju odigrao dosta dobro za “švabe” i na terenu je proveo svih 90 minuta i protiv Sent Paulija i protiv Hetafea u Ligi Evrope gde je nemački tim upisao i treću pobedu u grupi.

Jako dobro izdanje na meču protiv Sent Paulija u nedelju Kuzmanović je krunisao trećim golom u ligi nakon što je preciznim udarcem iz prve sa 16 metara postavio konačnih 2:0, a zbog preteranog radovanja je odmah zaradio i žuti karton.

Neven Subotić je zaradio drugi žuti karton od početka sezone, a Dortmund je u 93. minutu izvukao bod na svom terenu protiv Hofenhajma i na kraju kola izgubio lidersku poziciju nakon što je Majnc slavio u Leverkuzenu.

Srpski reprezentativac igrao je i u Ligi Evrope sredinom nedelje u remiju protiv PSŽ-a koji je ostavio “milionere” na trećem mestu u grupi i najavio težak zadatak za ekipu Jirgena Klopa u borbi za plasman u drugu fazu.

Iako su ga nemačke kolege najavile u prvoj postavi protiv Bajerna, vezista Hamburgera Gojko Kačar je meč protiv Bavaraca posmatrao sa klupe, dok je njegov tim protiv oslabljenog rivala uzeo jedan bod – 0:0.

U drugoj ligi minulog vikenda odigran je derbi između Herte i Grojter Firta koji je gostima u slučaju pobede mogao da donese plasman na prvo mesto.

Danijel Aleksić je i drugi vikend za redom odigrao svih 90 minuta za Grojter koji ipak nije uspeo da odnese bodove iz Berlina nakon što je u poslednjih 14 minuta primio dva gola.

Aleksić je za 90 minuta na terenu izveo jedan opasan slobodnjak i zaradio žuti karton, dok je u 85. i 86. minutu imao po jednu lepu priliku da svom timu donese izjednačenje.

Tamo gde nije uspeo Aleksić, uspeo je kapiten Duizburga Srđan Baljak. Nekadašnji napadač Majnca igrao je svih 90 minuta za “zebre”, a golom u desetom minutu načeo je Karlsrue koji je do kraja meča dobio još dva gola u mrežu.

Duizburg se posle trijumfa probio do drugog mesta gde je smenio Grojter Firt i sada ima samo dva boda manje od vodeće Herte, a što se tiče Baljka, njemu je pogodak protiv KSC-a bio četvrti od početka sezone.

Ekipa Minhena je sredinom nedelje zbog administrativne greške kažnjena oduzimanjem dva boda, a na neprijatnu vest nadovezala se mršava igra protiv “fenjeraša” Arminije koja je iz Minhena odnela jedan bod – 0:0. Aleksandar Ignjovski je meč preskočio zbog suspenzije, a dok je Antonio Rukavina po običaju odigrao ceo meč, Đorđe Rakić je igru napustio posle 55 minuta tokom kojih je stigao da dobije i žuti karton.

Oko sat vremena na terenu je proveo i Miloš Marić koga je trener Bohuma izveo iz igre u cilju opšte ofanzive domaćih na meču protiv Alemanije. Gosti iz Ahena došli su do izjednačenja u 56. minutu, ali se ofanziva domaćima na kraju nije isplatila dok su posle prvog remija u sezoni pali na 11. mesto. Do 60. minuta igrao je i napadač Fortune Ranisav Jovanović, ali je njegov tim izgubio od Paderborna sa 3:0 i tako se posle nedelju dana pauze ponovo vratio u zonu ispadanja.

Francuska: Biševac odneo bodove, Kežman postigao gol – ali za rezerve

Deseto kolo francuskog prvenstva nije donelo ništa novo i spektakularno što se tiče srpskih internacionalaca. Srbi su sve više pasivni akteri mečeva, a starteri se mogu nabrojati na prste jedne ruke.

Milan Biševac je trijumfovao sa Valensijenom na gostovanju Monaku (0:2), a srpski defanzivac je zabeležio standardnih 90 minuta i jedan je od retkih čije ime se spominje u tom kontekstu.

Lens je konačno prekinuo krizu slavivši protiv Nice sa 1:0, a u domaćem timu nije bilo Nenada Kovačevića koji je i definitivno odstranjen iz tima nakon sukoba sa bivšim kapitenom Joanom Demontom.

U gostujućem sastavu sada već standardno su se našli Nemanja Pejčinović i Danijel Ljuboja. Defanzivac je odigrao ceo meč, dok je napadač izašao desetak minuta pred kraj.

Nenad Džodić je ponovo sedeo na klupi jer trener Rene Žirar smatra da još uvek nije potpuno spreman nakon duge povrede, a njegov Monpelje radovao se pobedi na gostovanju lideru Renu – 1:0.

Branko Lazarević je takođe bio samo posmatrač u remiju Sent Etjena i Kaena, a na to se do sada navikao i Vujadin Savić u taboru Bordoa koji je neočekivano savladan na domaćem terenu od novajlije Bresta.

Mateja Kežmana se pomirio sa svojom sudbinom rezerviste, pa je zato pristao da igra za B tim PSŽ-a, a srpski napadač priliku je iskoristio postigavši pobedonosni pogodak u duelu sa Ivrijem.

Bivši fudbaler Partizana je napravio pravi izbor jer su “sveci” poraženi na Parku Prinčeva od Oksera sa 3:2.

Filip Đorđević je u dresu Nanta na terenu proveo ceo meč, ali njegovo ime se nije našlo u listi strelaca protiv Šaterua – 1:1.

Španija: Lekić i dalje bez gola, Obradović na dnu

Dejan Lekić se iz startne postave Osasune ponovo preselio na klupu, a priliku na utakmici sa Malagom je dobio tek u 81. minutu. Iako su njegovi saigrači pre toga tri puta pogodili mrežu, srpski internacionalac ni ovog puta nije uspeo da stigne do svog prvenca – ostalo je 3:0.

Barselona je sa rutinskih 2:0 u gostima savladala Saragosu i dodatno je prikucala na dno tabele. Ivan Obradović je odradio svojih standardnih 90 minuta u petom porazu svoje ekipe u sezoni.

Ivice Dragutinovića još nema u postavi Sevilje, koja je u dramatičnoj utakmici posle sedam golova, tri penala i crvenog kartona savladala Atletik Bilbao sa 4:3.

Holandija: Autogol Rajkovića u debaklu Vitesa, Vuković propustio 10:0

Proteklo kolo u Holandiji, ali i ceo fudbalski vikend, obeležio je očigledno bivši derbi PSV – Fejnord, koji je pripao lideru prvenstva pomalo nestvarnim rezultatom 10:0!

U istorijskom trijumfu “filipsovaca” nije učestvovao Jagoš Vuković, koji je i ove nedelje bio van protokola zbog suspenzije. Srpski internacionalac je propustio i utakmicu sa Debrecinom Lige Evrope nekoliko dana ranije.

Ajaks je prepustio drugo mesto Tventeu i zaostaje tri boda za PSV Ajndhovenom posle teško izborenog remija na gostovanju Ekselsioru – 2:2. Miralem Sulejmani je priliku dobio tek u 64. minutu, a njegova ekipa je uprkos igri sa igračem manje uspela da iščupa bod golom Vertongena u 89. minutu.

Mladi reprezentativac Srbije je u Ligi šampiona odigrao prvih sat vremena, ali je Martin Jol i tada imao problema zbog crvenog kartona i morao je da napravi taktičku izmenu. Ojer je morao napolje, pa je umesto Sulejmanija na teren izašao Oleger sa zadatkom da sačuva 2:1.

Poziciju pri vrhu je zadržao Groningen uprkos porazu na gostovanju Nijmegenu rezultatom 3:2.  Dušan Tadić je zamenjen u samom finišu, a ovo je bila jedna od retkih utakmica ove sezone na kojoj nije igrao ključnu ulogu.

Na drugom kraju tabele nalazi se Vitese, kome ni smena trenera nije mnogo pomogla. Verovatno najlošija “bogataška ekipa” u Evropi doživela je pravi debakl na svom terenu i izgubila je od Utrehta rezultatom 4:1.

Katastrofu je najavio Slobodan Rajković, koji se posle kola pauze vratio na teren. Reprezentativac Srbije je slično kao i u Đenovi stigao da za vrlo kratko vreme ostavi negativan utisak – zatresao je sopstvenu mrežu posle samo 180 sekundi igre, a posle toga su kola samo nastavila nizbrdo. Rajković je odigrao uobičajenih 90 minuta, baš kao i Nemanja Matić, koji je usput zaradio i žuti karton.

Rusija: Đorđević strelac za Krila, goleada u Mahačkali

Vodeći trio ruskog šampionata nije uspeo da upiše pobedu na mečevima 25. kola, ali se zato u donjem delu tabele najavljuje velika borba za opstanak.

Što se tiče reprezentativaca, Zoran Tošić igrao je poslednjih 20 minuta za CSKA u derbiju protiv Rubina koji je završen nerešeno, 0:0. Srpski reprezentativac imao je jedan udarac ka golu u finišu meča, ali nije bio precizan. Njegov tim uz dva meča manje na trećem mestu ima dva boda manje od Rubina i osam manje od Zenita.

Lider je minulog vikenda odigrao daleko najuzbudljiviju utakmicu, ali može samo da žali što je u poslednjih deset minuta ispustio dva gola u Mahačkali gde je Anži izvukao sjajnih 3:3. Aleksandar Luković odigrao je ceo meč, dok Danko Lazović nije ulazio u igru baš kao ni Mitar Peković koji je sedeo na klupi domaćih.

Sa klupe nije ustajao ni Marko Lomić čiji je Dinamo odigrao bez golova na gostovanju Alaniji, dok ni Nikola Valentić nije dobio šansu u ekipi Sibira koja je kod kuće uzela bod Spartaku iz Moskve (0:0).

Spartak iz Naljčika zabeležio je pobedu uduelu protiv Toma, a dok su za goste po tradiciji Jokić i Petković odigrali po 90 minuta, za domaće su nastupili Milan Jovanović i Jovan Golić koji je dobio šansu u drugom poluvremenu.

Važne bodove u borbi za opstanak osvojila su Krila Sovjetvo koja su u Rostovu savladali istoimeni tim sa 2:1. Nekadašnji kapiten Partizana Nenad Đorđević postigao je vodeći gol za goste čime je stigao do trećeg gola u ligi, dok je na drugoj strani ceo meč odradio Dušan Anđelković koji je zaradio i žuti karton.

Krila posle 25 kola drže 12. mesto i imaju četiri boda više u odnosu na zonu ispadanja gde su Amkar i Sibir. Stevica Ristić je i minulog vikenda odigrao svih 90 minuta za tim iz Perma koji je izgubio od Lokomotive sa 2:1, ali još nije kasno za Amkar jer je razlika između njihovog 15. mesta i 11. koje drži Tom samo pet bodova.

Između ova dva tima nalaze se Krila, Anži i Alanija pa će ovaj kvintet odlučivati o tome ko će od naredne godine igrati u drugoj ligi.

Grčka: Pantelić odmarao, Ivić i Vučićević solidni

Nekadašnji pacijent doktorke Marijane Kovačević, Španac Albert Rijera, golom u 2. minutu rešio je pitanje pobednika jednog od dva derbija kola između Olimpijakosa i Arisa.

Rijera je bio jedan od najzapaženijih na terenu, dok reprezentativca Srbije Marka Pantelića zbog lakše povrede kolena nije bilo ni u protokolu.

Vladimira Ivića još boli poraz u Ligi Evrope od Viljareala, ali je nekako smogao snage da se sa saigračima suprotstavi nezgodnom Panioniosu. Crno-beli iz Soluna slavili su sa 3:1, a Ivić je imao nekako zapaženih prodora i asistencija.

Kavala je slavila protiv Ergotelisa, a Nemanja Vučićević odigrao je poslednjih 19 minuta za domaće stvorivši pritom sebi jednu izglednu priliku za gol.
Panserakosu se ove sezone ne piše dobro u Superligi Grčke, pošto su juče kod kuće zabeležili novi poraz u kojem je igrao Nikola Beljić, ali ne i Božidar Tadić.

Ostali: Dinamo bez Ninkovića, pogađali Ergić, Mrdaković i Radović

Dragan Mrđa i Goran Obradović igrali su svih 90 minuta za švajcarski Sion protiv Ciriha, ali su uspeli da izvuku samo bod. Za goste su nastupili Milan Gajić i Dušan Đurić. Veroljub Salatić igrao je za Grashopers.

Što se Ukrajine tiče, Miloš Ninković zbog lakše povrede vrata nije imao priliku da zaigra u Alkmaru protiv AZ-a u okviru Lige Evrope, a isti scenario ponovljen je i u prvenstvu protiv Volina.

Igrali su dobijajući pritom i javne opomene i Đorđe Lazić za Metalurg iz Donjecka i Saša Stević za Volin, dok je tu sudbinu u Ligi Evrope doživeo i Marko Dević za Metalist. Ovaj tim pobedio je favorizovanu Sampdoriju a u pobedi su učestvovali i Vladimir Dišljenković i Milan Obradović.

Karpati Nemanje Tubića poraženi su kući od Sevilje u četvrtak, dok je juče savladan Metalurg, u čemu nije učestvovao Ivan Milošević.

Igor Duljaj odmarao je na klupi Sevastopolja, ali ne i Jovan Markoski za Vorsklu. Kapiten Tavrije Željko Ljubenović nije uspeo da odvede Slobodana Markovića ka pobedi protiv Obolonja.

Bursa je iskalila sav bes i frustracije zbog novog poraza u Ligi šampiona od Mančester junajteda na Ankari. Šampion Turske je demolirao domaće već u prvom poluvremenu kada je bilo 5:1, a jedan od pogodaka postigao je Ivan Ergić, koji je kao i Milan Stepanov bio i na Old Trafordu.

Konačno je razloga za radost imao igrač poljske Legije Miroslav Radović. Ne samo što je njegov tim slavio i što je on igrao od prvog minuta, što nije čest slučaj, već je postigao i gol. Za razliku od njega, ostali nisu imali značajnijeg uspeha. Igrao je Miloš Kosanović za Krakoviju, Vuk Sotirović za Slask, Marko Bajić za Leh i golman Bojan Isailović za Zaglebje, dok Aleksandra Vukovića i Nikole Mijailovića nije bilo na terenu za Koronu.

Austrijski Salcburg je konačno pobedio nekog, i to lidera prvenstva Tirola sa 1:0. Nažalost, ponovo nema ni traga ni glasa o Milanu Dudiću, baš kao i u meču sa Juventusom u Ligi Evrope.

Srba u Češkoj i dalje nema u prvim postavama, mada će možda danas protiv Sparte tu sreću imati Miloš Bosančić.

Golman belgijskog Genta Bojan Jorgačević nije ni ove nedelje imao puno razloga za zadovoljstvo. Nakon što ih je pregazio Sporting sa 5:1 u Ligi Evrope, u prvenstvu su naleteli na inspirisani Standard i novo razočaranje je bilo neminovno.
Nemanji Rniću je konačno svanulo, bar kada je reč o rezultatima Anderlehta, koji je vezao dva trijumfa, ali na ličnom planu još nije, jer je i dalje starosedelac na klupi.

Nebojša Pavlović je dobio žuti karton za Kortrijk, dok Stefana Šćepovića nije bilo na terenu za Briž, odnosno Marka Obradovića u dresu Eupena. Nekadašnji golman holandske Rode Vladan Kujović sačuvao je gol Lirsa u meču sa Varegemom.

Fudbaler izraelskog Hapoela iz Haife Nikola Grubješić ovog vikenda je dobio priliku da igra od 56. minuta protiv Makabi Netanje a zamenio je Sašu Stojanovića. Bivši igrač Partizana Nebojša Marinković učestvovao je u porazu svog Makabija iz Petah Tikve protiv šampiona Hapoel Tel Aviva.

Na Kipru je većina Srba dobila priliku da igra, a svoju je najbolje iskoristio napadač Apolona Miljan Mrdaković. Međutim, i pored njegovog gola Olimpijakosu iz Nikozije, tim Slobodana Krčmarevića doživeo je poraz. Više sreće imao je APOEL Ivana Jovanovića i Nenada Mirosavljevića koji je dobio AEK iz Larnake.
Dušan Bajević otkako je stigao u Omoniju nikako da doživi trijumf. Juče je na gostovanju AEL-u njegov tim, za koji brani Dragoslav Jevrić igrao samo 0:0.

Zdravko Kuzmanović (Štutgart) svih 90, gol
Miloš Krasić (Juventus) LE: do 46. minuta, gol / Serija A: do 63. minuta, iznuđen penal
Zoran Tošić (CSKA Moskva) LE: od 65. minuta / Rusija: od 71. minuta