Prijateljska: Švedska – Srbija 2:1 (1:1) (VIDEO)

Novi poraz Srbije, konačno gol

Fudbalska reprezentacija Srbije poražena je od Švedske sa 2:1 u prijateljskom meču odigranom u Stokholmu.

To je bio treći poraz našeg tima od dolaska Siniše Mihajlovića, a na prethodne dve utakmice ’orlovi’ su izgubili i od Španije i Francuske, sa po 2:0.

Protiv Švedske, reprezentacija Srbije je možda pokazala najbolju partiju na turneji, a viđen je i prvi gol, i to Nevena Subotića, koji je izjednačio na 1:1, samo nekoliko minuta pošto je Toivonen doveo Švedsku u vođstvo, dok je konačan rezultat postavio Ibrahimović, sa penala, u 52. minutu.

Uvod u utakmicu na stadionu „Rosunda“ bio je veoma zanimljiv, posebno zbog skandaloznog izvođenja himne, koju su sigurno bolje otpevali fudbaleri Srbije od pevačice, a onda je usledila himna Švedske.

Start utakmice kasnio je nekoliko minuta, a Mihajlović je na teren poslao tim u sastavu: Aleksić, Subotić, Maksimović, Luković, Petrović, Ignjovski, Tomić, Obradović, Lazović, Lekić i Tošić, koji je poneo kapitensku traku.

Već u drugom minutu Ibrahimović je izborio korner, a potom imao odličnu priliku, ali je neprecizan. Odmah potom, šansu je imala i Srbija, kada je Lekić uputio šut sa ivice šesnaesterca, ali je lopta završila iznad gola. U petom minutu, Larson je pokušao da iskoristi nepažnju Aleksića na golu ’orlova’, ali se naš golman odlično snašao i sprečio namere Šveđane.

U minutima koji su sledili, lopta je prelazila sa jedne na drugu stranu, da bi u devetom minutu Lazović bio u odličnoj prilici, posle prodora sa desne strane, ali je šutirao daleko iznad gola. Šveđani su imali odličan napad u 13. minutu, ali je Toivonen nije realizovao, što je odlično iskoristio naš tim, posebno Lekić za prodor sa leve strane, a potom centaršut ka Tošiću, koji je odlično šutirao, ali pravo u golmana Švedske.

Oba tima su imala dobre napade, ali bez realizacije, sve do 23. minutu kada je Toivonen postigao gol posle još jednog katastrofalnog kiksa golmana, Aleksić je laganu loptu iz kornera spustio na nogu plavokosom fudbaleru PSV Ajndhovena, i Šveđani su tako ni krivi ni dužni poveli sa 1:0.

Srbija je na ovoj turneji primila pet golova, od kojih su četiri (svi osim penala protiv Španija) proizvod grešaka naših golmana. Odmah posle gola Šveđana usledio je napad našeg tima, u kojem je Ignjovski srušen na oko 20 metara od gola i dosuđen je slobodan udarac, koji je izveo Tošić, a Isakson jedva odbranio, da bi Lekić natrčao na loptu, ali je golman Šveđana bio ponovo siguran i loptu izbacio u korner.

Korner je izveo Tošić, a odličan u skoku je bio Subotić, koji je nadmašio Grankvista, i zatresao mrežu Šveđana za izjednačenje. Subotić je tako ujedno bio strelac prvog gola našeg tima na turneji i pod vođstvom Siniše Mihajlovića. Od tada je lopta prelazila sa jedne na drugu stranu, bez izglednijih prilika, sve do 34. minuta, kada je Petrović sa pola terena umalo savladao Isaksona. Ipak, izborio je korner, iz kojeg je Lazović odlično našao Maksimovića, ali prilike za gol nije bilo, da bi odmah potom Lekić imao odličnu priliku, lopta je završila u golu, ali je on bio u ofsajdu.

Kalstorm je nekoliko trenutaka kasnije odlično uočio Toivonena, ali je Luković uspeo da im osujeti napad. Od tada su Šveđani bili agresivniji od našeg tima, što se videlo i u 44. minutu kada je Ibrahimović imao dobru priliku sa ivice šesnaesterca, ali je bio neprecizan, i na odmor se otišlo sa 1:1.

Na poluvremenu, Kahriman je zamenio Aleksića na golu, a Šćepović Lekića u napadu. Naš tim je više napadao na samom početku drugog perioda igre, prvo preko Ignjovskog, a potom i Petrovića. Ipak, Švedska je u 52. minutu došla do vođstva od 2:1, kada je sa penala siguran bio Zlatan Ibrahimović. Šveđani su imali odličnu akciju, kada je jedan igrač domaće selekcije bio u ofsajdu, ali ga sudija nije dosudio, a Toivonen izašao sam pred Kahrimana, koji ga je oborio. Srpski golman za to uopšte nije imao razloga, pošto je Šveđanin odlazio od gola, i sudija je pokazao na belu tačku.

Šveđani su nekoliko minuta kasnije imali dobru priliku posle akcije Lustiga i Toivonena, ali je Subotić bio na pravom mestu. Naš tim je imao šansu da uzvrati u 59. minutu, kada je posle dosuđenog slobodnog udarca, koji je izveo Tošić, Petrović šutirao pored gola. U narednih nekoliko minuta ritam igre je pao, a Mihajlović je umesto Ignjovskog uveo Matića u 62. minutu.

Petrović je imao novu priliku nekoliko trenutaka kasnije, ali je Isakson ponovo bio na pravom mestu, da bi Svenson bio imao šansu sa druge strane, ali bez realizacije. Švedski selektor napravio je nekoliko izmena odmah potom, a van terena se našao i Ibrahimović, strelac drugog pogotka za domaćina, dok je na strani Srbije, Kolarov zamenio Obradovića. Ibrahimović ne nekoliko minuta pre nego što je izašao imao dobru priliku, ali je Kahriman dobro odbranio.

Naš tim je na sve načine pokušavao da dođe do novog izjednačenja, ali su se Šveđani dobro branili, ali i sami napadali. Tako je Larson imao odličnu šansu u 86. minutu, posle greške Kolarova, ali je Subotić izbacio loptu. Do kraja meča nije bilo izglednijih prilika, a on je Šveđanima odlično došao kao poslednja provera pred Evropsko prvenstvo u Ukrajini i Poljskoj, a našem timu kao priprema za kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine.

Ola Toivonen Darko Lazović (Czv) 3
Sebastian Larsson Zoran Tošić (CSKA; Rus) 41 (C)
Zlatan Ibrahimović (C) Dejan Lekić (Osa; Spa) 5

Selektor Selektor
Erik Hamrén Siniša Mihajlović 3

Zamene Zamene
55′ Tobias Hysén Toivonen 46′ Damir Kahriman (Tav; Ukr) 6 Aleksić
71′ Johan Wiland Isaksson 46′ Stefan Šćepović (Hap; Isr) 4 Lekić
74′ Jonas Olsson Lustig 63′ Nemanja Matić (Ben; Por) 5 Ignjovski
81′ Pontus Wernbloom Ibrahimović 77′ Aleksandar Kolarov (MnC; Eng) 32 Obradović
87′ Christian Wilhelmsson Larsson
87′ Samuel Holmén Svensson