Oni su debitovali het-trikom za državni tim!

Trojica debitanata u reprezentaciji Jugoslavije obeležili su prve utakmice u dresu sa državnim grbom tzv. “het-trikom” – postizanjem tri gola na meču. Taj podvig su ostvarili sledeći fudbaleri:

• Aleksandar Tomašević (BASK, Beograd) 15. marta 1931. na utakmici protiv Grčke (4:1) u Beogradu.
  • Slavoljub Kodrnja (Konkordija, Zagreb) 3. juna 1933. u susretu protiv Grčke (5:3) za Balkanski kup u Bukureštu.
  • Miloš Pajević (Partizan, Beograd) 21. avgusta 1949. na utakmici protiv Izraela (6:0) u Beogradu.

Po dva gola na prvoj utakmici za reprezentaciju postiglo je 13 fudbalera:

Inače, prvi naš reprezentativac koji je postigao tzv. “het-trik” (tri gola na jednoj utakmici) bio je Zagrepčanin Slavin Cindrić, član Građanskog, 30. maja 1926. protiv Bugarske (3:1) u Zagrebu. Gosti su u prvom poluvremenu vodili sa 1:0 i tada je savezni kapiten dr Ante Pandaković umesto Stevana Luburića – Čiče (SK Jugoslavija, Beograd) u igru uveo Cindrića koji je postigao sve golove za reprezentaciju Jugoslavije (3:1).

Potpuno isti događaj zabeležen je i 22. septembra 1954. na utakmici Jugoslavija – Vels (3:1) u Kardifu. U ovom susretu u prvom poluvremenu nije postignut nijedan gol. U drugom delu povređenog Dionizija Dvornića (Dinamo, Zagreb) zamenio je Todor Veselinović, jedan od najboljih “tobdžija” našeg fudbala, koji je postigao sva tri gola i doneo pobedu našoj reprezentaciji (3:1).