Nemačka umalo da izjednači rekord Jugoslavije!

Ova “sedmica” nije najveći broj golova koje je Brazil primio na jednom meču.

Brazil je, razumljivo, u šoku. Umesto finala najteži poraz kod kuće u istoriji (1:7).

Najveće fudbalsko poniženje, debakl, fijasko, bruka, dan za zaborav. I sva je prilika da 200 miliona Brazilaca neće po dobrom pamtiti 8. juli 2014. i poraz u polufinalu Svetskog prvenstva pred domaćim navijačima.

Ali, ova “sedmica” nije najveći broj golova koje je Brazil primio na jednom meču! Zauzima drugo mesto, a na prvom je poraz od Jugoslavije u Beogradu 3. juna 1934. kada je bilo 8:4 za Jugoslaviju.

Na igralištu BSK-a, pred 12000 glerdalaca, blistao je tandem iz Montevidea Moša -Tirke, Marjanović je dao 3 gola, Tirnanić jedan. Ostali strelci bili su Glišović 2, Stevović i Petrak.

Brazilce je predvodio čuveni Leonidas, poznat pod nadimkom “crni bombarder”, dao je 2 gola, ali je njegov tim bio potpuno nadigran.

Zamene Zamene
46′ Ivan Gajer (Has) 13  Stevović   Carvalho Leite Armandinho
46′ Franjo Petrak (Has) 1 Tomašević

Crveni karton Crveni karton

Bruka Brazila, ili briljatna pobeda Nemaca, ulazi u istoriju mundijala kao meč sa najviše golova u polufinalu i sa najvećom razlikom.

U Montevideu 1930. bilo je 6-1 za Urugvaj protiv Jugoslavije i Argentinu protiv SAD, Brazil je 1950. savladao Španiju 6:1 (nije bilo klasično polufinale), Nemačka je 1954. bila bolja od Austrije 6:1, Brazil je 1958. nadigrao Francusku 5:2, a Italija i Nemačka su u Meksiku 1970, posle produžetkaka, završili 4:3 ali nikada nije bilo 7:1.

Takođe, nikada ni jedna reprezentacija na mundijalima nije dala 4 gola z 6 minuta. Rezultat zauzima šesto mesto na listi najvećih „goleada” u istoriji svetskih prvenstava.

Na prvom mestu je Mađarska – Salvador 10:1 (1982), slede Mađarska – Koreja 9:0 (1954), Jugoslavija – Zair 9:0 (1974) i Švedska – Kuba 8:0 (1938) i Nemačka – Saudi Arabija 8:0 (2002).

Šest golova razlike nikada nije bilo, isto kao što nikada u fazi direktnih eliminacija niko nije gubio sa pet razlike već na poluvremenu. Računajući i grupne faze, sinoć se to desilo tek treći put. Jugoslavija je 1974. posle 45 minuta vodila protiv Zaira sa 5:0, isto kao i Poljska protiv Haitija iste godine.