Milinković-Savić asistirao, Basta zatresao mrežu u derbiju Rima! (VIDEO)

Lacio posle pet godina ubedljivo porazio Romu u Derbiju dela Kapitale – 3:1

Romina tortura u gradskim derbijima okončana je posle pet godina! Lacio je srušio mit o nepobedivosti Vučice u međusobnim okršajima Seriji A, i zadao joj najbolniji udarac u borbi za titulu.

Ako je ekipa Lućana Spaletija i gajila iluzije da će stići prvoplasirani Juventus na tabeli, posle poraza od mrskog rivala (3:1), jasno je da su male šanse za tako nešto.

A kao da je bilo suđeno da se Srbin pobrine da Lacio zabeleži prvi trijumf još od novembra 2012. u Derbiju dela Kapitale, posle sedam utakmica posta.

I to iskusni desni bek Dušan Basta, koji vrlo retko ide u napad i pokušava da ugrozi rivala. Danas se međutim okuražio, fino je levicom šutirao sa nekih 16 metara, a lopta se odbila od kolena Manolasa prevarila golmana Ščensnog i donela veliko slavlje navijačima na severnoj tribini Olimpika koji su iako u manjini burno proslavili pogodak.

Bio je to zasluženi gol za pobedu, jer je Lacio mudro sačekao da se Roma ispromašuje na drugoj strani. Zaista je dobro Simone Inzagi postavio danas taktiku naspram iskusnijeg Spaletija, ubio ga tkatički i totalno zaustavio krila Vučice, Salaha i El Šaravija, koji nikako nisu uspevali da spoje Džeka sa golom. I ono malo šansi koje je Bosanac stvorio, nije uspeo da pretvori u gol. Šutirao je loše, najčešće preko gola i visoko pa je propustio šansu da nastavi trku za zlatnu kopačku.

Lacio je već u 12. minutu kaznio prvi veliki promašaj Salaha. Zbog povrede, Ćiro Imobile je sa zagrevanja odstranjen iz tima, a u špicu je sam nastupio Keita Balde. Vragolasti tamnoputi napadač zadavao je dosta muka odbrani Rome danas, a posle sjajnog bega u uvodnom delu meča lukavo je matirao Ščensnog za vođstvo od 1:0.

Ništa danas nije funkcionisalo u Romi, a i izjednačujući gol koji je De Rosi postigao sa bele tačke u poslednjem minutu bio je plod simulacije Kevina Strotmana, pošto ga Valas nije ni pipnuo. Ipak, sudija Orsato pokazao je na belu tačku i time vratio Vučicu u život pred sam odlazak na odmor.

To je, međutim, bio jedini trzaj Rome na celom ovom meču. U nastavku je Lacio totalno razbio Vučicu, a da je Felipe Anderson bio raspoloženiji, rezultat i pobeda Nebeskplavih mogla je da bude ubedljivija. Tačku na fantastičan meč i trijumf gostiju stavio je Keita Balde, kojem je Senad Lulić posle sjajne kontre u 85. minutu omogućio novi pogodak i veliko slavlje čekano gotovo pet godina.

Roma je kraj meča dočekala sa igračem manje zbog isključenja Antonija Ridigera, koji je žestoko pokupio Filipa Đorđevića u nadoknadi vremena i dobio direktan crveni karton.

Takođe, ovaj derbi neće ostati u lepom sećanju ni legendi rimskog tima Frančesku Totiju, koji je ušao u igru u poslednjih dvadesetak minuta. Poraz od Lacija ukupno je 17. u međusobnim derbijima za legendarnog kapitena Vučice (ima i 16 pobeda), pa se može reći da 40-godišnji vezista sa negativnim rekordom ide u penziju. Ukoliko ne nastavi da igra i sledeće sezone…