Liga Evrope: Srbi uzalud pogađali

Kolarov i Tošić strelci, ali njihovi klubovi ispali iz Lige Evrope, baš kao i Zenit Lazovića i Lukovića. Portugalci tri od tri, Englezi nula od dva!

Zenit, Mančester siti i PSŽ su posle prvog poluvremena bili na korak da stignu prednost protivnika i izbore produžetke, ali nijedan od ova tri kluba na kraju nije prošao dalje.

Spartak iz Moskve lako izborio četvrtfinale Lige Evrope protiv Ajaksa, dok su Tvente, Dinamo iz Kijeva i Benfika strepeli do samog kraja.

Kasnije su im se pridružili Viljareal, Porto, Braga i PSV, a takmičenje završili Liverpul, Rendžers, CSKA i Bajer.

Zenit je već u prvom poluvremenu mogao da anulira visoku prednost koju je u Sankt Petersburg doneo Tvente – 3:0. Holanđani su posle 37 minuta spali na samo gol prednosti, jer je ruski tim “bombom” Aleksandra Keržakova poveo sa 2:0.

Prvi gol za domaći tim postigao je Roman Širokov posle 17 minuta igre. Zenit je napao protivnika od prvog sudijskog zvižduka, imao je još nekoliko prilika za pogodak, ali su odlične šanse u propustili i igrači Tventea.

Šampion Holandije uspeo je da se odbrani i da zasluženo prođe dalje.

U timu Lućana Spaletija od prvog minuta bili su srpski reprezentativci Danko Lazović i Aleksandar Luković. Lazović je igrao do 64. minuta.

Meč je odigran po lošem terenu stadiona “Petrovski” i veoma hladnom vremenu. U toku utakmice prosečna temperatura bila je minus četiri stepena Celzijusa.

U nešto toplijoj Moskvi Spartak nije imao problem protiv Ajaksa – 3:0. Već posle prvog susreta na “Amsterdam Areni” bilo je jasno da je ruski tim nadomak četvrtfinala.

Spartak je rutinski odradio posao u revanšu, a srelci su bili Dmitri Kombarov, Veliton i Aleks (21, 30. i 54. minut).

Aleksandar Kolarov postigao je jedini gol na utakmici između Mančester sitija i Dinama iz Kijeva, za koji je u prvom poluvremenu igrao i Miloš Ninković. Udarac Kolarova po zemlji sa 20-ak metara bio je nezaustavljiv za Aleksandra Šovkovskog. “Građani” su na kraju upisali pirovu pobedu, jer je Dinamo u prvoj utakmici slavio sa 2:0.

Benfika je prva postigla gol u Parizu, domaćin izjednačio posle sedam minuta i na tome se završilo – 1:1. “Orlovi” su u prvoj utakmici pobedili sa 2:1, pa će oni u četvrtfinale.

“Žuta podmornica” je pobedila Bajer i u revanšu – 2:1 i ukupnim rezultatom 5:3 zasluženo otplovila u četvrtfinale. Santi Kazorla je postigao prvi gol u 33 minutu, a golgetersku seriju u Ligi Evrope nastavio je Đuzepe Rosi svojim osmim pogotkom.

Gonzalo Rodrigez postigao je autogol pred kraj meča.

Porto takođe sa dve pobede protiv CSKA iz Moskve nastavlja takmičenje. U revanšu na “Dragau” bilo je 2:1. Hulk je postigao gol već u prvom minutu, da bi se sredinom porvog poluvremena upisao i Guarin, posle vrlo loše intervencije golmana gostujuće ekipe.

Zoran Tošić je uspeo samo da vrati kakvu-takvu nadu “armejcima” u 29. minutu, ali je Porto do kraja meča zaustavio sve napade Moskovljana. Tošić je igrao do 72. minuta.

PSV je posle 0:0 u Ajndhovenu protiv Rendžersa, pobedio u Glazgovu golom Lensa u 14. minutu.

Učesnik četvrtfinala je i Braga. Liverpul nije uspeo da na “Enfildu” nadoknadi minus iz Portugalije (0:1). Protivnik Partizana iz grupne faze Lige šampiona uspeo je da izvuče 0:0.

/Hulk 1, Guarn 23 – Tošić 29/

Prve utakmice četvrtfinala Lige Evrope igraju se 7. aprila, dok su revanš mečevi na programu sedam dana kasnije. Žreb je u petak u Nionu od 13. časova. Sat vremena pre žreba Lige Evrope saznaće se i parovi četvrtfinala Lige šampiona.