Kvalifikacije za SP 2014: Škotska – Srbija 0-0 (VIDEO)

Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine fudbaleri Srbije započeli su remijem 0:0 sa Škotskom u Glazgovu, pred punim tribinama stadiona “Hempden park”.

Selektor Srbije Siniša Mihajlović priredio je dva iznenađenja, koja je najavio pre meča, sa takozvanom španskom taktikom bez klasičnog napadača u formaciji 4-3-3, koja se u odbrani transformiše u 4-5-1.

Prvo iznenađenje je bilo izostavljanje Nevena Subotića iz prve postave, pa su štoperski tandem činili Biševac i novi igrač Sitija Nastasić, a drugo što su “orlovi” zaigrali bez jedinog pravog špica. Lekić je ostao na klupi, krilne pozicije zauzeli su Lazović i Tošić, a najistureniji bio je Filip Đuričić, međutim, ni pokušaj sa tri niža i brza igrača nije dao rezultat.

Najbolju priliku naša selekcija imala je iz iz prekida u sedmom minutu. Kolarov je namestio loptu iskosa sa leve strane na 20 metara i odlično zaobišao živi zid, pogodio donji levi ugao, ali je Mekgregor krajnjim naporom sačuvao svoju mrežu.

Visok ritam nametnuli su Škoti u prvih 20 minuta prvog dela, igralo se brzo i žestoko, pa su iz takve igre i domaći mogli do gola. Posle faula Kolarova, domaći igrači su na brzinu izveli prekid, iznenada se u šansi našao Robert Snodgras pošto je pobegao Mijailoviću na desnoj strani. Sa pet metara je šutirao u dalji ugao, ali je Stojković grudima sačuvao svoj gol.

Do odlaska na predah se više igralo između dva šesnaesterca, sa nekoliko polu prilika na obe strane, a naša odbrana nije delovala preterano sigurno, što su Škoti pokušali da iskoriste u finišu.

Nastasić se okliznuo ispred svog kaznenog prostora i u padu loptu poslao kroz sredinu pravo u noge rivalima, čime im je poklonio izglednu priliku. Usledio je pas za Kenija Milera koji je sa desne strane lobom pokušao da nadmudri Stojkovića, ali je lopta otišla preko gola.

Iako su naši fudbaleri krenuli žustrije i ofanzivnije na početku drugog poluvremena, bliži golu bili su domaći. Prvo je Stojković odlično ušao u šut Mileru u 58. minutu, a osam minuta kasnije, Škoti su propustili najbolju priliku da dođu u vođstvo.

Posle greške Fejse na sredini terena, Koldvel je povukao kontru i uposlio Nejmsita na levoj strani, kasnio je Bane Ivanović, ali je škotski vezista poslao loptu pored desne stative iako je bio sam ispred Stojkovića.

Ulazak u igru Dušana Tadića uneo je potrebu svežu krv u redove “orlova” u poslednjih pola sata, pa je vezista Tventa priredio dobru priliku za Kolarova, a levi bek Sitija je tukao po zemlji tik pored desne stative.

Sam finiš doneo je gol šanse na obe strane u samo 120 sekundi. Prvo je Zoran Tošić sa desne strane odlično izbacio Tadić, koji je izašao sam ispred Mekgregora, ali je šutirao desnom, slabijom nogom, pa je golman Škota sprečio poraz svog tima.

Isto je učinio na drugoj strani Stojković posle udarca Foresta iskosa sa desne strane, a Bane Ivanović ispred praznog gola loptu izbacio daleko od naše mreže, pa je na semaforu Hempden parka ostalo 0:0.

Četa Siniše Mihajlovića naredni meč igra u utorak od 20:30 protiv Velsa na “Karađorđu” u Novom Sadu.