EURO 2012 Kvalifikacije: Srbija – Slovenija 1-1 (VIDEO)

Fudbaleri Srbije su izvukli bod protiv Slovenije golom Nikole Žigića za 1:1 u finišu utakmice 2. kola grupe C kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2012. godine.

Brzo vođstvo od 2:0 protiv Farskih Ostrva moglo je da posluži kao opravdanje za bledu igru Srbije u nastavku te utakmice, ali duel sa Slovenijom i novo loše i bezidejno izdanje “orlova” su pokazali da to nije bio jedini razlog.

Izabranici Radomira Antića, koji je odrađivao drugi meč suspenzije, ni ovog puta nisu imali kreativna rešenja u napadu, a mahom neuspešni solo prodori Milana Jovanovića, kasnije i Miloša Krasića su dugo bili jedina naznaka opasnosti, ali ne i prava opasnost po gol Handanovića.

Konkretan šut je uputio samo Kuzmanović u uvodnim minutima utakmice, a ni Zoran Tošić koji je prvom poluvremenu igrao umesto Krasića nije uspeo da razmrda ekipu. Lazović i Žigić su sve do poslednjih desetak minuta bili potpuno bezopasni.

Na drugoj strani napadači Slovenije su nekoliko puta bili brži od odbrane Srbije i na sredini su dugo delovali mnogo konkretnije i organizovanije od rivala.

Posle nekoliko solidnih prilika za Mavriča u prvom poluvremenu, prvu veliku u nastavku je iskoristio Milivoje Novaković koji je dva koraka ispred Nevena Subotića stigao na veoma dobar centaršut Kirma – 1:0.

Srbija je tek tada zaigrala nešto bolje, rezervista Ninković je bio za malo neprecizan, a Kuzmanovićev pokušaj nakon srećno odbijene lopte je skinut sa gol crte.

“Orlovi” su u takvoj igri mogli i do povoljnijeg rezultata, da je sudija Benkerensa dosudio čist penal nad Lazovićem u 82. minutu.

Ipak, on je pokazao na korner, a gol je stigao 120 sekundi kasnije, kada je Antonio Rukavina konačno poslao dobar centaršut sa desnog krila, a Nikola Žigić iskoristio visinsku nadmoć nad Brečkom i glavom zakucao loptu u mrežu za konačnih 1:1.

Zvižduci himni, sukob na tribinama

Poruka podrške prvotimcu Crvene zvezde Milanu Vilotiću pre početka utakmice ostala je u senci ponašanja navijača na Marakani.

Tokom intoniranja himne Slovenije deo prisutnih navijača je glasno zviždao, a ubrzo je na tribinama morala da interveniše i Žandarmerija.

Prema delu u kome su smešteni gostujući navijači, njih oko 4.000, poletelo je nekoliko stolica, a grupa od 50-ak ljudi je probila redare i oduzela zastave Slovencima.

Zvižduci zbog sukoba su se čuli i tokom minuta ćutanja u čast preminuloj fudbalskoj legendi Stjepanu Bobeku, kao i kada su kapiteni čitali proglas povodom dana fer pleja.

Na tribinama beogradske Marakane bilo je oko 20.000 navijača.