EURO 2012 Kvalifikacije: Severna Irska – Srbija 0:1 (VIDEO)

Gol Marka Pantelića za vredna tri boda!

Fudbalska reprezentacija Srbije pobedila je Severnu Irsku u Belfastu sa 1:0, u sedmom meču kvalifikacija za EURO 2012. godine.

Gol za pobedu i izuzetno važna tri boda u Severnoj Irskoj postigao je Marko Pantelić u 67. minutu. Srbija sada u C grupi ima 11 bodova iz šest mečeva i probila se na drugo mesto na tabeli zbog poraza Slovenije od Estonije.

Slovenci imaju isti broj bodova, ali i utakmicu više od naše selekcije.

Srbija je u Belfastu odigrala najbolje kada je to bilo najpotrebnije. Delovao je naš nacionalni tim kompaktno i zrelo tokom svih 90 minuta i pravo je čudo kako više lopti nije završilo u mreži Severne Irske. Odbrana je delovala veoma sigurno iako nije bilo povređenog Nemanje Vidića, na sredini su Stanković, Kuzmanović i Ninković kontrolisali situaciju, a sjajne role imali su Milan Jovanović i Zoran Tošić.

Igrač utakmice, ne samo zbog postignutog gola, je Marko Pantelić koji je podsetio na izdanja iz kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2010. godine. Napadač Olimpijakosa odlično se kretao, nije imao praktično nijednu grešku u dodavanju, a na kraju je i postigao odlučujući gol.

Priliku da potvrde odličnu igru i ovu pobedu najbolji srpski fudbaleri imaće već za četiri dana kada u Beogradu gostuju Farska Ostrva.

Utakmica je odigrana po veoma teškom vremenu. Tokom celog meča padala je kiša, temperatura je bila oko 10 stepeni, a domaći igrači od samog starta krenuli su veoma agresivno.

Prvu priliku na utakmici Srbija je imala u 11. minutu. Kutzmanović i Tošić odigrali su odličan dupli pas, fudbaler Štutgarta našao se u odlično poziciji, ali je slabo šutirao, pa je i golman Severne Irske lako reagovao.

Dva minuta kasnije naša ekipa imala još jednu dobru šansu. Milan Jovanović je sve sam uradio, ali je njegov udarac sa ivice kaznenog prostora zakačio jednog defanzivca domaćina i završio na prečki. Srbija je u tim trenucima igrala u naletima, pa je već u 14. minutu Kolarov odlično prošao i šutirao desnom nogom sasvim solidno, ali golman Kamp je paradom sprečio pogodak.

Veoma dobro je delovala naša selekcija u prvoj četvrtini utakmice. Stanković, Ninković i Kuzmanović kontrolisali su sredinu terena, a Tošić, Jovanović i Pantelić bili su veoma opasni. Krilni fudbaler moskovskog CSKA je u dva navrata probio po desnoj strani, ali nije uspeo da dođe do dobre prilike za udarac.

Veliku priliku Srbija je imala u 29. minutu. Rajković je poslao jednu dubinsku loptu, Pantelić se sjajno izborio pored znatno viših defanzivaca Severne Irske, ali je njegov lob udarac ipak završio na gornjoj mreži. I u nastavku prvog poluvremena Srbija je bila znatno bolji tim, tim koji je držao loptu u svom posedu i gradio akcije, ali se ipak na veliki odmor otišlo rezultatom 0:0.

I početkom drugug dela ekipa Vladimira Petrovića nastavila je sa istim igrom. Odlično su srpski fudbaleri kontrolisali loptu po klizavom terenu, ali nisu uspevali da dođu do gola. Upravo u tom periodu Sevrna Irska je imala najbolju priliku. Defanzivac Mančester junajteda Džoni Evans centrirao je sa leve strane, a u kaznenom prostoru neometan je bio njegov brat Kori koji je ipak šutirao preko gola glavom.

Imali su i Irci u prvih 15-ak minuta nastavka nekliko dobrih akcija, ali je Srbija i dalje kontrolisala stanje stvari na terenu. Novu dobru priliku naša selekcija je imala u 65. minutu. Kolarov je proigrao Ninkovića koji je iz kolena šutirao pod prečku, ali je golman Irske krajnjim naporom izbacio u korner.

Međutim, nisu mogli Irci doveka da odolevaju. U 67. minutu Marko Pantelić je pokazao da i dalje ima odličan osećaj za gol. Presekao je povratnu loptu domaćina upućenu ka golmanu i rutinski je sproveo u mrežu za 1:0.

I nakon vodećeg gola Srbija je nastavila sa pritiskom. Milan Jovanović imao je odličan pokušaj, Kolarov je u nekoliko navrata veoma dobro prošao po levoj strani, a u 75. minutu je i sam probao udarcem sa distance. U poslednjoj četvrtini utakmice i nekon i selektor Petrović napravio je dve izmene. Umesto Ninkovića zaigrao je Petrović, a umesto Tošića Ljajić.

Do kraja meča naš tim je bez većih problema sačuvao vođstvo. U finišu je zaigrao i Fejsa, a Srbija je na kraju osvojila veoma važne bodove u borbi za EURO 2012.